Bohatá jesenná ponuka súboru Musica aeterna

Musica Aeterna

Súbor starej hudby Musica aeterna pod umeleckým vedením Petra Zajíčka odštartoval bohatú jesennú ponuku svojich vystúpení dvomi festivalovými koncertami na Slovensku, dvomi zahraničnými hosťovaniami, pokračovaním cyklu 22 Musica Bratislavensis a koncertmi vďakyvzdania sv. Cecílii.

Prvým bolo vystúpenie na festivale Pro musica nostra Gömöriensi v priestoroch skvostného gotického evanjelického kostola v Štítniku 1. októbra 2022. Reprízu súbor uviedol na festivale Pro musica nostra Nitriensi  9. októbra  v Rímskokatolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža v Nových Zámkoch. Sólistkou koncertov bola sopranistka Helga Varga Bach a zazneli diela Samuela Capricorna a Daniela Speera.

Pro Musica Nostra / Musica aeterna
Zoskupenie Musica Aeterna vystúpilo aj na dvoch regionálnych jesenných vydaniach festivalu Pro Musica Nostra. Foto: Pro Musica Nostra

Musica aeterna s hudbou Jana Dismasa Zelenku účinkovala v Prahe a v novembri zaznie aj v Bratislave

Český medzinárodný Zelenka Festival Praha – Drážďany ponúkol vystúpenie telesa Musica aeterna v Prahe 14. októbra 2022 v priestoroch Rytierskej sály Velkopřevorského kláštora. Súbor je častým hosťom tohto festivalu, ktorý propaguje a objavuje hudbu českého génia Jana Dismasa Zelenku.

Virtuóznu inštrumentálnu hudbu z prostredia Zelenkovho drážďanského pôsobiska a pera koncertných majstrov dvorného orchestra, si vypočujeme aj v Bratislave, a to už 6. novembra 2022.    

Odštartovala jesenná časť komorného cyklu 22 Musica Bratislavensis

V nedeľu 23. októbra v priestoroch bratislavského Zichyho paláca o 18:00 odštartovala – ako sme avizovali v minulotýždňovom prehľade koncertných tipov, jesenná časť komorného cyklu 22 Musica Bratislavensis. Koncert nazvaný Florilegium Corelliensis už názvom predznamenáva, koho hudbu ponúka. Okrem Corelliho to budú skladby aj jeho žiakov a súčasníkov G. Muffata, G.F. Händela a F. Gemninianiho.

Musica Aeterna / 22 Musica Bratislavensis / 23102022

Cyklus 22 Musica Bratislavensis pokračuje  6. novembra 2022 v Zichyho paláci o 18:00. Pod  témou Drážďany – Schranck No:II, čo bol hudobný kabinet v katolíckom dvornom kostole v Drážďanoch.  Bola v ňom uložená hudobná zbierka pre inštrumentálne diela, zostavená dvorným koncertným majstrom Johannom Georgom Pisendelom v 18. storočí. Tá ponúka viac ako 1800 skladieb, z ktorých Musica aeterna vyberá hudbu G.Ph. Telemanna, J.G Pisendela, J.F. Fascha, F. Gaspariniho, P.A. Locatelliho, A. Vivaldiho a J.B. Pergolesiho.

Musica aeterna mieri aj do Budapešti

Hosťom jesennej ponuky festivalu Haydneum v maďarskej Budapešti bude aj Musica aeterna. Skladbami Antona Zimmermanna a Josepha Haydna, skladateľov, ktorí mali mnoho spoločných tvorivých prienikov a dokonca niektoré Zimmermanove symfónie boli pripisované Haydnovi 29. októbra 2022 o 19:30 rozozvučí Beethovenovu sieň Karmelitánskeho kláštora.

Verní tradícii: vďakyvzdanie patrónke hudobníkov

Už tradíciou je vzdávanie hudobnej pocty i vďaky patrónke hudobníkov sv. Cecílií. Tento rok sa siedmy ročník koncertu vďaky vzdávania uskutoční už 20. novembra 2022 v refektári Piaristického gymnázia v Trenčíne. Už o dva dni neskôr sa 22. novembra 2022 o 18:00 hod. po prvý raz uskutoční aj v priestoroch Katedrály sv. Martina, kde ceciliánska tradícia vznikla a kde sa dlhé roky aj pestovala. Po boku súboru pre starú hudbu Musica aeterna (pod vedením umeleckého vedúce Petra Zajíčka) sa predstaví zbor Vox aeterna so zbormajsterkou Zuzanou Buchovou Holičkovou a sólistami sopranistkami Helgou Varga Bach a Mariannou Prievozníkovou Geleneky, altistkou Juditou Andelovou, tenoristom Matúšom Šimkom a basistom Davidom Harantom. Messu di Santa Cecilia Alessandra Scarlattiho doplní Concerto grosso op.6 č.4 D dur Arcangela Corelliho. Vstupné je dobrovoľné.

Inzercia
SS. Caecilia 22 TN

Vianoce s Musicou aeternou

V predvianočný čas pamätá na svojich priaznivcov aj zoskupenie Musica Aeterna. Záverečným tohoročným koncertom cyklu 22 Musica Bratislavensis bude vianočný koncert s názvom Vianoce s nami. Uskutoční sa 18. decembra 2022 o 18:00 hod. v Zichyho paláci. Predstavia sa vynikajúce flautistky Martina Mestická a Radka Kubínová i skvelá sopranistka a sólistka Opery SND Martina Masaryková. Vianočná dramaturgia ponúkne skladby G. Ph. Telemanna, G.F. Händla či G. Muffata. K tým pravým barokovým Vianociam neodmysliteľne patrí Antonio Vivaldi. Z jeho diel zaznie Koncert pre 2 flauty RV 533 C dur Žalm 112 RV 201 Laudate pueri.

Podujatia 22 Musica Bratislavensis a SANCTA CAECILIA VII podporil hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislavy a Nadácia SPP.

 

PR článok

Zdroj: Musica Aeterna

Redakciu informovala Eva Slaninková, Musica Aeterna

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »