Novinky

Bohatá jesenná ponuka súboru Musica aeterna

Musica Aeterna

Súbor starej hudby Musica aeterna pod umeleckým vedením Petra Zajíčka odštartoval bohatú jesennú ponuku svojich vystúpení dvomi festivalovými koncertami na Slovensku, dvomi zahraničnými hosťovaniami, pokračovaním cyklu 22 Musica Bratislavensis a koncertmi vďakyvzdania sv. Cecílii.

Prvým bolo vystúpenie na festivale Pro musica nostra Gömöriensi v priestoroch skvostného gotického evanjelického kostola v Štítniku 1. októbra 2022. Reprízu súbor uviedol na festivale Pro musica nostra Nitriensi  9. októbra  v Rímskokatolíckom kostole Povýšenia sv. Kríža v Nových Zámkoch. Sólistkou koncertov bola sopranistka Helga Varga Bach a zazneli diela Samuela Capricorna a Daniela Speera.

Pro Musica Nostra / Musica aeterna
Zoskupenie Musica Aeterna vystúpilo aj na dvoch regionálnych jesenných vydaniach festivalu Pro Musica Nostra. Foto: Pro Musica Nostra

Musica aeterna s hudbou Jana Dismasa Zelenku účinkovala v Prahe a v novembri zaznie aj v Bratislave

Český medzinárodný Zelenka Festival Praha – Drážďany ponúkol vystúpenie telesa Musica aeterna v Prahe 14. októbra 2022 v priestoroch Rytierskej sály Velkopřevorského kláštora. Súbor je častým hosťom tohto festivalu, ktorý propaguje a objavuje hudbu českého génia Jana Dismasa Zelenku.

Virtuóznu inštrumentálnu hudbu z prostredia Zelenkovho drážďanského pôsobiska a pera koncertných majstrov dvorného orchestra, si vypočujeme aj v Bratislave, a to už 6. novembra 2022.    

Odštartovala jesenná časť komorného cyklu 22 Musica Bratislavensis

V nedeľu 23. októbra v priestoroch bratislavského Zichyho paláca o 18:00 odštartovala – ako sme avizovali v minulotýždňovom prehľade koncertných tipov, jesenná časť komorného cyklu 22 Musica Bratislavensis. Koncert nazvaný Florilegium Corelliensis už názvom predznamenáva, koho hudbu ponúka. Okrem Corelliho to budú skladby aj jeho žiakov a súčasníkov G. Muffata, G.F. Händela a F. Gemninianiho.

Musica Aeterna / 22 Musica Bratislavensis / 23102022

Cyklus 22 Musica Bratislavensis pokračuje  6. novembra 2022 v Zichyho paláci o 18:00. Pod  témou Drážďany – Schranck No:II, čo bol hudobný kabinet v katolíckom dvornom kostole v Drážďanoch.  Bola v ňom uložená hudobná zbierka pre inštrumentálne diela, zostavená dvorným koncertným majstrom Johannom Georgom Pisendelom v 18. storočí. Tá ponúka viac ako 1800 skladieb, z ktorých Musica aeterna vyberá hudbu G.Ph. Telemanna, J.G Pisendela, J.F. Fascha, F. Gaspariniho, P.A. Locatelliho, A. Vivaldiho a J.B. Pergolesiho.

Musica aeterna mieri aj do Budapešti

Hosťom jesennej ponuky festivalu Haydneum v maďarskej Budapešti bude aj Musica aeterna. Skladbami Antona Zimmermanna a Josepha Haydna, skladateľov, ktorí mali mnoho spoločných tvorivých prienikov a dokonca niektoré Zimmermanove symfónie boli pripisované Haydnovi 29. októbra 2022 o 19:30 rozozvučí Beethovenovu sieň Karmelitánskeho kláštora.

Verní tradícii: vďakyvzdanie patrónke hudobníkov

Už tradíciou je vzdávanie hudobnej pocty i vďaky patrónke hudobníkov sv. Cecílií. Tento rok sa siedmy ročník koncertu vďaky vzdávania uskutoční už 20. novembra 2022 v refektári Piaristického gymnázia v Trenčíne. Už o dva dni neskôr sa 22. novembra 2022 o 18:00 hod. po prvý raz uskutoční aj v priestoroch Katedrály sv. Martina, kde ceciliánska tradícia vznikla a kde sa dlhé roky aj pestovala. Po boku súboru pre starú hudbu Musica aeterna (pod vedením umeleckého vedúce Petra Zajíčka) sa predstaví zbor Vox aeterna so zbormajsterkou Zuzanou Buchovou Holičkovou a sólistami sopranistkami Helgou Varga Bach a Mariannou Prievozníkovou Geleneky, altistkou Juditou Andelovou, tenoristom Matúšom Šimkom a basistom Davidom Harantom. Messu di Santa Cecilia Alessandra Scarlattiho doplní Concerto grosso op.6 č.4 D dur Arcangela Corelliho. Vstupné je dobrovoľné.

Inzercia
SS. Caecilia 22 TN

Vianoce s Musicou aeternou

V predvianočný čas pamätá na svojich priaznivcov aj zoskupenie Musica Aeterna. Záverečným tohoročným koncertom cyklu 22 Musica Bratislavensis bude vianočný koncert s názvom Vianoce s nami. Uskutoční sa 18. decembra 2022 o 18:00 hod. v Zichyho paláci. Predstavia sa vynikajúce flautistky Martina Mestická a Radka Kubínová i skvelá sopranistka a sólistka Opery SND Martina Masaryková. Vianočná dramaturgia ponúkne skladby G. Ph. Telemanna, G.F. Händla či G. Muffata. K tým pravým barokovým Vianociam neodmysliteľne patrí Antonio Vivaldi. Z jeho diel zaznie Koncert pre 2 flauty RV 533 C dur Žalm 112 RV 201 Laudate pueri.

Podujatia 22 Musica Bratislavensis a SANCTA CAECILIA VII podporil hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislavy a Nadácia SPP.

 

PR článok

Zdroj: Musica Aeterna

Redakciu informovala Eva Slaninková, Musica Aeterna

One thought on “Bohatá jesenná ponuka súboru Musica aeterna”

Comments are closed.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »