Novinky

Slovensko v slzách: zomrel Miro “Meky” Žbirka

Miro Žbirka

Miroslav Žbirka, večný gentleman, ktorému hudba učarovala prv ako sa naučil čítať, nečakane zomrel. Do hudobného neba odišla legenda slovenskej hudobnej scény, na piesňach ktorej vyrastali generácie.

Iba pár týždňov po tom, ako 21. októbra oslávil svoje 69. narodeniny zomrel včera 10. novembra slovenský spevák a skladateľ žijúci v Prahe, Miroslav “Meky” Žbirka (†69). Bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťazom ankety Spevák roka na Slovensku. Za obdobie svojej činnosti absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, zahral si v muzikáli Neberte nám princeznú a nahral mnoho autorských albumov. Jeho albumy dosahovali niekoľko stotisícové náklady.

Nielen fanúšikovia ho volali Meky. Zvykli ho volať aj slovenský Paul McCartney. Svoj úspešnú dráhu začal ako 15-ročný. Spolu s prvou zostavou Modusu ako Modus Club koncertovali vo V Klube (známe ako Véčko). V tom čase ten bol klub centrom hudobného diania.

Bol spoluzakladateľom legendárnej skupiny Modus Od roku 1980 sa vydal na sólovú kariéru s hudobnou kapelou Limit.  Medzi jeho najznámejšie piesne patrí Atlantída, 22 dní, Prvá, Balada o poľných vtákoch, Čo bolí, to prebolí, S tebou je kríž či Katka. 

Bol prvým slovenským Zlatým slávikom za rok 1982, keď preskočil Karla Gotta.  V tom istom roku  s anglickou verziou piesne V slepých uličkách zvíťazil na festivale Kärnten International v rakúskom Villachu, kde získal aj cenu radia Ö3.

Miloval The Beatles i klasiku

Miro Žbirka
Miroslav "Meky" Žbirka (+69) v roku 2015. Zdroj: Krištáľové krídlo/RTVS

Slovenským Zlatým slávikom bol aj za roky 2002, 2004 a 2005. Tucet Žbirkových piesní nanovo nahraných v aranžmánoch so symfonickým orchestrom vydal v októbri pred 10 rokmi Symphonic Album, ktorý nahrával s dirigentom Adriánom Kokošom.

Niekoľkokrát sa stal Osobnosťou televíznej obrazovky. Za album Empatia z roku 2009 bol nominovaný na album roka českých hudobných cien Anděl.

K jeho  šesťdesiatinám vyšiel v roku 2012 Miro Žbirka – Complete Box. Mesiac nato bola vydaná životopisná kniha Čo bolí, to prebolí. V tom istom roku nahral  v slávnom londýnskom štúdiu Abbey Road, kde vznikli i najväčšie hity jeho obľúbencov Beatles pieseň Love Shines.  

“Keby so ako chlapec nepočul ich pesničky, tak by som asi v populárnej hudbe nepôsobil. Bol by som  možno futbalistom nebo niečím podobným.”

Svoj posledný album vydal pred tromi rokmi pod názvom Double Album. Nahrávka vznikla znovu v Abbey Road, v štúdiu 3, v spolupráci s producentom Robom Casseom a hviezdnymi britskými muzikantmi.

Ako prvý slovenský spevák dostal v júni 2017  Artist’s Mission Award / Hercova misia na filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach za účinkovanie vo filme Neberte nám princeznú. Tabuľku so svojím menom pripevnil na Most slávy. Jeho podobizeň zaradila Česká mincovňa do série Slavíci ve zlatě.

 

Od roku 2006 bol členom Siene slávy na Slovensku. Za mimoriadny prínos v oblasti populárnej hudby v roku 2014 získal Krištáľové krídlo. V  roku 2019 aj významné ocenenie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti populárnej hudby. Minulý rok v júli mal slovenskú premiéru filmový dokument režiséra Šimona Šafránka  o živote a tvorbe Miroslava Žbirku, Meky.

Meky, ďakujeme! Tvoja hudba s nami zostane navždy.

Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť rodine.

2 thoughts on “Slovensko v slzách: zomrel Miro “Meky” Žbirka

Comments are closed.

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »