Slovensko v slzách: zomrel Miro “Meky” Žbirka

Miro Žbirka

Miroslav Žbirka, večný gentleman, ktorému hudba učarovala prv ako sa naučil čítať, nečakane zomrel. Do hudobného neba odišla legenda slovenskej hudobnej scény, na piesňach ktorej vyrastali generácie.

Iba pár týždňov po tom, ako 21. októbra oslávil svoje 69. narodeniny zomrel včera 10. novembra slovenský spevák a skladateľ žijúci v Prahe, Miroslav “Meky” Žbirka (†69). Bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťazom ankety Spevák roka na Slovensku. Za obdobie svojej činnosti absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, zahral si v muzikáli Neberte nám princeznú a nahral mnoho autorských albumov. Jeho albumy dosahovali niekoľko stotisícové náklady.

Nielen fanúšikovia ho volali Meky. Zvykli ho volať aj slovenský Paul McCartney. Svoj úspešnú dráhu začal ako 15-ročný. Spolu s prvou zostavou Modusu ako Modus Club koncertovali vo V Klube (známe ako Véčko). V tom čase ten bol klub centrom hudobného diania.

Bol spoluzakladateľom legendárnej skupiny Modus Od roku 1980 sa vydal na sólovú kariéru s hudobnou kapelou Limit.  Medzi jeho najznámejšie piesne patrí Atlantída, 22 dní, Prvá, Balada o poľných vtákoch, Čo bolí, to prebolí, S tebou je kríž či Katka. 

Bol prvým slovenským Zlatým slávikom za rok 1982, keď preskočil Karla Gotta.  V tom istom roku  s anglickou verziou piesne V slepých uličkách zvíťazil na festivale Kärnten International v rakúskom Villachu, kde získal aj cenu radia Ö3.

Miloval The Beatles i klasiku

Miro Žbirka
Miroslav "Meky" Žbirka (+69) v roku 2015. Zdroj: Krištáľové krídlo/RTVS

Slovenským Zlatým slávikom bol aj za roky 2002, 2004 a 2005. Tucet Žbirkových piesní nanovo nahraných v aranžmánoch so symfonickým orchestrom vydal v októbri pred 10 rokmi Symphonic Album, ktorý nahrával s dirigentom Adriánom Kokošom.

Niekoľkokrát sa stal Osobnosťou televíznej obrazovky. Za album Empatia z roku 2009 bol nominovaný na album roka českých hudobných cien Anděl.

K jeho  šesťdesiatinám vyšiel v roku 2012 Miro Žbirka – Complete Box. Mesiac nato bola vydaná životopisná kniha Čo bolí, to prebolí. V tom istom roku nahral  v slávnom londýnskom štúdiu Abbey Road, kde vznikli i najväčšie hity jeho obľúbencov Beatles pieseň Love Shines.  

“Keby so ako chlapec nepočul ich pesničky, tak by som asi v populárnej hudbe nepôsobil. Bol by som  možno futbalistom nebo niečím podobným.”

Svoj posledný album vydal pred tromi rokmi pod názvom Double Album. Nahrávka vznikla znovu v Abbey Road, v štúdiu 3, v spolupráci s producentom Robom Casseom a hviezdnymi britskými muzikantmi.

Ako prvý slovenský spevák dostal v júni 2017  Artist’s Mission Award / Hercova misia na filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach za účinkovanie vo filme Neberte nám princeznú. Tabuľku so svojím menom pripevnil na Most slávy. Jeho podobizeň zaradila Česká mincovňa do série Slavíci ve zlatě.

 

Od roku 2006 bol členom Siene slávy na Slovensku. Za mimoriadny prínos v oblasti populárnej hudby v roku 2014 získal Krištáľové krídlo. V  roku 2019 aj významné ocenenie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti populárnej hudby. Minulý rok v júli mal slovenskú premiéru filmový dokument režiséra Šimona Šafránka  o živote a tvorbe Miroslava Žbirku, Meky.

Meky, ďakujeme! Tvoja hudba s nami zostane navždy.

Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť rodine.

2 thoughts on “Slovensko v slzách: zomrel Miro “Meky” Žbirka

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »