Slovensko v slzách: zomrel Miro “Meky” Žbirka

Miro Žbirka

Miroslav Žbirka, večný gentleman, ktorému hudba učarovala prv ako sa naučil čítať, nečakane zomrel. Do hudobného neba odišla legenda slovenskej hudobnej scény, na piesňach ktorej vyrastali generácie.

Iba pár týždňov po tom, ako 21. októbra oslávil svoje 69. narodeniny zomrel včera 10. novembra slovenský spevák a skladateľ žijúci v Prahe, Miroslav “Meky” Žbirka (†69). Bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťazom ankety Spevák roka na Slovensku. Za obdobie svojej činnosti absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, zahral si v muzikáli Neberte nám princeznú a nahral mnoho autorských albumov. Jeho albumy dosahovali niekoľko stotisícové náklady.

Nielen fanúšikovia ho volali Meky. Zvykli ho volať aj slovenský Paul McCartney. Svoj úspešnú dráhu začal ako 15-ročný. Spolu s prvou zostavou Modusu ako Modus Club koncertovali vo V Klube (známe ako Véčko). V tom čase ten bol klub centrom hudobného diania.

Bol spoluzakladateľom legendárnej skupiny Modus Od roku 1980 sa vydal na sólovú kariéru s hudobnou kapelou Limit.  Medzi jeho najznámejšie piesne patrí Atlantída, 22 dní, Prvá, Balada o poľných vtákoch, Čo bolí, to prebolí, S tebou je kríž či Katka. 

Bol prvým slovenským Zlatým slávikom za rok 1982, keď preskočil Karla Gotta.  V tom istom roku  s anglickou verziou piesne V slepých uličkách zvíťazil na festivale Kärnten International v rakúskom Villachu, kde získal aj cenu radia Ö3.

Miloval The Beatles i klasiku

Miro Žbirka
Miroslav "Meky" Žbirka (+69) v roku 2015. Zdroj: Krištáľové krídlo/RTVS

Slovenským Zlatým slávikom bol aj za roky 2002, 2004 a 2005. Tucet Žbirkových piesní nanovo nahraných v aranžmánoch so symfonickým orchestrom vydal v októbri pred 10 rokmi Symphonic Album, ktorý nahrával s dirigentom Adriánom Kokošom.

Niekoľkokrát sa stal Osobnosťou televíznej obrazovky. Za album Empatia z roku 2009 bol nominovaný na album roka českých hudobných cien Anděl.

K jeho  šesťdesiatinám vyšiel v roku 2012 Miro Žbirka – Complete Box. Mesiac nato bola vydaná životopisná kniha Čo bolí, to prebolí. V tom istom roku nahral  v slávnom londýnskom štúdiu Abbey Road, kde vznikli i najväčšie hity jeho obľúbencov Beatles pieseň Love Shines.  

“Keby so ako chlapec nepočul ich pesničky, tak by som asi v populárnej hudbe nepôsobil. Bol by som  možno futbalistom nebo niečím podobným.”

Svoj posledný album vydal pred tromi rokmi pod názvom Double Album. Nahrávka vznikla znovu v Abbey Road, v štúdiu 3, v spolupráci s producentom Robom Casseom a hviezdnymi britskými muzikantmi.

Ako prvý slovenský spevák dostal v júni 2017  Artist’s Mission Award / Hercova misia na filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach za účinkovanie vo filme Neberte nám princeznú. Tabuľku so svojím menom pripevnil na Most slávy. Jeho podobizeň zaradila Česká mincovňa do série Slavíci ve zlatě.

 

Od roku 2006 bol členom Siene slávy na Slovensku. Za mimoriadny prínos v oblasti populárnej hudby v roku 2014 získal Krištáľové krídlo. V  roku 2019 aj významné ocenenie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti populárnej hudby. Minulý rok v júli mal slovenskú premiéru filmový dokument režiséra Šimona Šafránka  o živote a tvorbe Miroslava Žbirku, Meky.

Meky, ďakujeme! Tvoja hudba s nami zostane navždy.

Česť jeho pamiatke a úprimnú sústrasť rodine.

2 thoughts on “Slovensko v slzách: zomrel Miro “Meky” Žbirka

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »