Novinky

Nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom

Slovenský komorný orchester

Úvodný koncert cyklu Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom je na programe v nedeľu 23. októbra 2022. Sólistami popoludnia budú traja členovia komorného orchestra - huslista Pavel Bogacz, violista Peter Zwiebel a violončelista Andrej Gál. Program je zostavený z diel Ilju Zeljenku, Pavla Šimaia, Benjamina Brittena a Ottorina Respighiho. Koncert sa začne o 16.00 v Malej sále SF.

Slovenský komorný orchester do svojich programov pravidelne zaraďuje diela súčasných autorov. Program nedeľného popoludnia predstaví dve kompozície slovenských skladateľov 20. storočia, ktoré v premiére zazneli  v interpretácii Slovenského komorného orchestra na pôde Slovenskej filharmónie. Na úvod koncertu zaznie Elégia pre sláčikové nástroje a sólové husle Ilju Zeljenku a Epilóg pre violončelo a sláčikový orchester Pavla Šimaia. Nasledovať bude Lachrymae pre violu a sláčiky Benjamina Brittena. Pôvodne ho Britten skomponoval pre violu a klavír, neskôr vznikla úprava pre sláčikový orchester. Program uzavrú Antické árie a tance Ottorina Respighiho, inšpirované hudbou 16. a 17. storočia, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam za kultúrou.  

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Slovenský komorný orchester prinesie sedmero koncertov svojho cyklu v SF

V rámci cyklu Slovenského komorného orchestra odznie v aktuálnej 74. sezóne sedem koncertov s programom, siahajúcim od Corelliho až po Johna Ruttera a Karla Jenkinsa, ako sme načrtli v predstavení sezóny SF. Ako sólista koncertu Hommage à Bohdan Warchal vystúpi husľová legenda Shlomo Mintz (29. 1. 2023). Po viacerých rokoch v podaní Slovenského komorné orchestra zaznejú aj kompletné orchestrálne suity Johanna Sebastiana Bacha (14. 5. 2023). Slovenský komorný orchester pokračuje v uvádzaní koncertov cyklu Hudba v chrámoch.

 

PR článok

Zdroj: TS Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »