Novinky

Nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom

Slovenský komorný orchester

Úvodný koncert cyklu Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom je na programe v nedeľu 23. októbra 2022. Sólistami popoludnia budú traja členovia komorného orchestra - huslista Pavel Bogacz, violista Peter Zwiebel a violončelista Andrej Gál. Program je zostavený z diel Ilju Zeljenku, Pavla Šimaia, Benjamina Brittena a Ottorina Respighiho. Koncert sa začne o 16.00 v Malej sále SF.

Slovenský komorný orchester do svojich programov pravidelne zaraďuje diela súčasných autorov. Program nedeľného popoludnia predstaví dve kompozície slovenských skladateľov 20. storočia, ktoré v premiére zazneli  v interpretácii Slovenského komorného orchestra na pôde Slovenskej filharmónie. Na úvod koncertu zaznie Elégia pre sláčikové nástroje a sólové husle Ilju Zeljenku a Epilóg pre violončelo a sláčikový orchester Pavla Šimaia. Nasledovať bude Lachrymae pre violu a sláčiky Benjamina Brittena. Pôvodne ho Britten skomponoval pre violu a klavír, neskôr vznikla úprava pre sláčikový orchester. Program uzavrú Antické árie a tance Ottorina Respighiho, inšpirované hudbou 16. a 17. storočia, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam za kultúrou.  

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Slovenský komorný orchester prinesie sedmero koncertov svojho cyklu v SF

V rámci cyklu Slovenského komorného orchestra odznie v aktuálnej 74. sezóne sedem koncertov s programom, siahajúcim od Corelliho až po Johna Ruttera a Karla Jenkinsa, ako sme načrtli v predstavení sezóny SF. Ako sólista koncertu Hommage à Bohdan Warchal vystúpi husľová legenda Shlomo Mintz (29. 1. 2023). Po viacerých rokoch v podaní Slovenského komorné orchestra zaznejú aj kompletné orchestrálne suity Johanna Sebastiana Bacha (14. 5. 2023). Slovenský komorný orchester pokračuje v uvádzaní koncertov cyklu Hudba v chrámoch.

 

PR článok

Zdroj: TS Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo
Culture Divadlo

Rekonštrukcia historickej budovy SND pokračuje a otvoria ju na prehliadky

Obnova Historickej budovy SND pokračuje aj v tejto sezóne. Pre návštevníkov otvorí svoje brány už v tejto sezóne, no hrať sa v nej nebude.

Read More
Translate »