Top divadelné tipy pre aktuálny týždeň (42/2022)

Divadelné tipy (42/2022)

Začína sa 42. kalendárny týždeň roka 2022. Vedno s ním prichádzajú aktuálne tipy kam za kultúrou. Tentoraz sa spolu pozrieme do programov koncertných siení a divadiel. Ktoré sú top divadelné tipy?

Opäť sme verní našej tradícii, ktorou je týždenný prehľad tipov kam za kultúrou na Slovensku. Pozreli sme sa do programových ponúk slovenských divadiel, koncertných siení či predpredajových sieti. Teraz vám prezradíme naše tipy na zaujímavé divadelné predstavenia aktuálneho týždňa. Divadelný svet bude v znamení premiér i silných titulov. Prajeme inšpiratívne čítanie!

S operným klenotom v Košiciach už v utorok

Operu Wolfganga Amadea Mozarta DON GIOVANNI iste netreba nikomu predstavovať. Na svoje dosky ju prináša po prvý raz v novej sezóne Štátne divadlo Košice. Opera opier je na programe utorok 18.10.2022. V čom tkvie výnimočnosť tohto diela Mozartovho zrelého génia z posledných rokov majstrovho života? Don Giovanni s fascinujúcou spätosťou hudby s mimohudobnými významami akoby sa dostával mimo čas a priestor. A tak konkuruje najlepším hudobným drámam všetkých období a proveniencií! Ale máme tu jedno upozornenie: Návštevníci musia počítať že v predstavení sa strieľa a používajú sa stroboskopické efekty! Vstupenky zakúpite TU.

Top divadelné tipy: V znamení živelnosti, slobody a virtuozity

v stredu (19.10.2022) večer prináša na pódium bratislavského STARS auditorium režisér a choreograf Ján Ďurovčík strhujúcu hudobno-tanečnú feériu dýchajúcu spontánnou a živelnou kultúrou kočovných Cigánov. Je plná lásky a túžby, slobody a voľnosti, prekvapujúcich a dych vyrážajúcich tanečných scén v podaní Slovenského divadla tanca a virtuóznych cimbalových sól Ernesta Šarköziho a ostatných členov orchestra Cigánski diabli. Hudobno-tanečnú feériu Jána Ďurovčíka „CIGÁNI IDÚ DO NEBA“ inšpiroval legendárny príbeh moldavského režiséra Emila Loteanu, ktorý v 70. rokoch vypredával kiná a získaval ceny na filmových festivaloch. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

Reklama
Bratislava Mozart Festival

Načrite do srdca mužov

Ako? No vďaka komédii AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI. Divadlo Nová scéna pritiahne 19.10.2022 nielen mužov riadiacich sa heslom: „Obchodné centrá sú našou krížovou cestou! Nákupná sobota je naším Veľkým piatkom!” Situačná komédia z pera nemeckého autora Kristofa Magnussona s pesničkami prináša vtipné prekáranie večne proti sebe stojacich svetov mužov a žien. Brilantná komédia pre štvoricu komikov. Pohľad do sveta mužov plný humoru, prekvapivých zvratov a slávnych melódií stojí za to! Viac info nájdete TU.

Top divadelné tipy týždňa: SND prináša opernú novinku. Komickú operu Ľubice Čekovskej Impresario Dotcom

Opera SND v koprodukcii so svetoznámym festivalom v Bregenzi prináša slovenskú premiéru opery Ľubice Čekovskej  IMPRESARIO DOTCOM, súčasnú a veselú poctu vážnemu 400-ročnému opernému žánru. Libreto voľne podľa predlohy Carla Goldoniho Impresario zo Smyrny spracovala Laura Olivi. Uvedú ju v premiére v Novej budove SND v piatok 21.10.2022 o 19,00 hod.

V brilantnom a moderne podanom príbehu sa speváci, vystupujúci pod menami svojich postáv z rôznych opier (Orfeus, Olympia, Carmen, Violetta a Tamino) uchádzajú o miesto v divadle impresaria Dotcoma. Privíta ich lakomý agent Conte Lasca a všetkých ich umiestni do hotelového apartmánu. Speváci sa búrlivo sťažujú na toto nedôstojné zaobchádzanie, no napriek tomu sa snažia zachovať si potrebný pokoj na konkurz pred impresáriom Dotcomom. Konkurz ich však postaví pred nečakané výzvy… Vstupenky zakúpite TU.

Divadelné tipy spestrí aj novinka v Trnave. Bude v znamení premiéry

TROILOS A KRESSIDA tragikomická groteska trójskych hrdinov ovládne Trnavu v premiére už koncom tohto týždňa. Divadlo Jána Palárika v Trnave prichádza 20., 21. a 22. októbra  s premiérou  grotesknej tragikomédie o banalite lásky, pýchy a vojny alebo Shakespeare, ktorého ste ešte nevideli. Hra Troilos a Kressida, ktorú uvádza v réžii Juraja Bielika, ako prvú premiéru svojej 49. sezóny, patrí k Shakespearovým hrám, ktoré možno žánrovo ťažšie zaradiť. Sú to hry na jednej strane sú popretkávané temnými tónmi psychologickej drámy, no na tej druhej zasa veľmi priamočiarou až drsnou komikou. Objavte osudy legendárnych gréckych i trójskych hrdinov, príbeh jednej zničenej lásky a najmä obraz zbytočnej vojny, v ktorej sa najväčším ikonám antického Grécka nechce bojovať. Vstupenky zakúpite TU.

Za premiérou v Košiciach. Kafkov Proces je novinkou baletu ŠDKE

Štátne divadlo Košice prichádza aj s prvou premiérou baletu novej sezóny Kafkovej hry PROCES, ako sme avizovali TU. Prvá premiéra bude v piatok 21. októbra o 19:00 v Historickej budove ŠDKE. Druhú premiéru v sobotu 22. októbra a prvú reprízu vo štvrtok 27. októbra uvádza Štátne divadlo Košice ako súčasť programu projektu Medziscéna.  Balet v dvoch dejstvách je inšpirovaný nielen románom Franza Kafku, ale aj jeho osobným životom. V Kafkovom Procese vstupujeme do mätúceho sveta štátneho práva, kde možno roky čakať na neistý výsledok bez toho, aby sa vedelo prečo. Svetovú premiéru mal balet bratov Bubeníčkovcov v roku 2017 v Kráľovskej opere v Štokholme. Diváci v novom balete uvidia, a hlavne budú prvýkrát v Košiciach počuť, aj „zbor krikľúnov“.  Balet sprevádza nielen hudba súčasných svetových skladateľov, ale aj židovské ľudové piesne v hudobnej úprave Jiřího Bubeníčka a Koena Kesselsa. V titulnej postave Jozefa K. a Franza Kafku sa predstaví sólista  Gennaro Sorbino. Ďalej  účinkujú Shoko Yamada, Klaudia Skopintsev, Su Tanaka a baletný zbor. Viac informácií a vstupenky nájdete TU.

Strhujúci, dynamický muzikál o láske a pomste ovládne Liptov

Do Liptovského Mikuláša prichádza 21. a 22. októbra slávny muzikál VODA (A KRV) NAD VODOU od tvorcov Ôsmeho Svetadielu v réžií Jána Ďurovčíka a v hviezdnom obsadení. Muzikál postavený na parafráze slávneho románu Monte Christa od Alexandra Dumasa a so slávnymi piesňami legendárnej skupiny  Elán. Prináša ich nesmrteľné hity. Od tých najstarších ako Nie sme zlí, Fero, Tuláci v podchodoch  – po novšie Sestrička z Kramárov, Kočka či Zanedbaný sex. O úpravu a nové aranžmány piesní do muzikálu sa postaral Vašo Patejdl. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Tancom k sebe

Pre milovníkov baletu prináša SND krásu rozličných žánrov tanca v spoločnom komponovanom programe zo svojho repertoáru Balet Slovenského národného divadla a Slovenský ľudový umelecký kolektív. Priamo na pódiu Sály opery a baletu dochádza k priateľskej konfrontácii akademického a ľudového tanca. BALET&SĽUK/TANCOM K SEBE uvádza SND 22.10.2022 o 19,00 hod. Účinkujú sólisti a zbor Baletu SND, orchester Opery SND, tanečný súbor, ľudová hudba a spevácka skupina SĽUK-u. Viac info nájdete TU

Reklama
Škrupinka

SND nezabúda ani na deti

Deťom  i pre celú rodinu prináša 22.10.2022 o 10,00 hod. a o 16,00 v Sále činohry SND prináša rozprávku AKO SA LOMIDREVO STAL KRÁĽOM. Rozprávka o nebojácnych princeznách, drzých drakoch, silných priateľstvách a šikovnej Laktibrade pre malé deti, ale aj pre dospelých. Vtipný, dobrodružný, humorný aj dojímavý príbeh obyčajného slovenského mládenca, ktorý mal nielen obrovskú silu, ale najmä šľachetné a smelé srdce. Ako v mnohých slovenských ľudových rozprávkach, hrdina sa vyberie do sveta hľadať šťastie, prekoná všetky prekážky, dokonca premôže hrozných drakov. Na svojej púti sa nielenže všeličo naučí o svete a ľuďoch, ale získa za nevestu aj prekrásnu princeznú. Viac info nájdete TU.

Veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz.

Foto: Henrich Mišovic – COLLAVINO, Karl Forster, Juraj Žilinčár/SND, DJP

Zdroj: DJP, DNS, SDT, SND, ŠDKE, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia – doplnené odkazy (mk): 2022-10-19 *** 

One thought on “Top divadelné tipy pre aktuálny týždeň (42/2022)”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »