Novinky

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Prinášame výberový prehľad najzaujímavejších kultúrnych podujatí najbližších dní. Slovensko je festivalové, patrí exkluzívnym podujatiam, jedinečným spojeniam. Sľubuje rozlúčky so sezónou, premiéry aj derniéry. Pozrite, ktoré sú tie TOP zo sveta divadla i hudby!

Nezadržateľne sa blíži nový týždeň, a to je ten správny čas na ďalšie pokračovanie redakčnej výberovky tipov kam za kultúrou. Pozrite sa vedno s nami na výber toho najzaujímavejšieho, čo si týždeň od pondelka 17. júna 2024 v slovenskej kultúre pripravil. Vzhľadom na tú masu kvalitných zážitkov, sme rozdelili divadelné a koncertné tipy do dvoch samostatných častí, kde sa im venujeme podrobnejšie. Úvodný diel 25. tohtoročného vydania Kam za kultúrou venujeme výberu toho najzaujímavejšieho z oboch, no pridáme aj pár tipov na zaujímavé výstavy. Vydajte sa s nami na koncerty, do divadiel, a to nielen na premiéry či derniéry. Nevynechajte exkluzívne kultúrne zážitky aj na netradičných miestach. Navštíviť sa oplatia aj expozície či výstavy slovenských galérií a múzeí. Spoločne sa vypravíme aj za rozprávkou na Bojnický zámok a navštívime aj ďalšie zaujímavé miesta.

Kam za kultúrou? Operné top zážitky na Hrade pod hviezdami

Redakčnú výberovku kam za kultúrou odštartujeme divadelnými tipmi pre 25. kalendárny týždeň roka 2024. Čím žijú slovenské divadlá krátko predtým než sa divadelná sezóna uzavrie? Aj na sklonku sezóny niektoré divadlá premiérujú nové tituly. Zároveň sa však aj s ďalšími z repertoárových titulov rozlúčia. Našu výberovku tentoraz odštartujeme netradične operou, a tentoraz pod nebeskou klenbou. Do Bratislavy, na Západnú terasu Bratislavského hradu, sa práve v najbližšie dni vráti už po štvrtý raz jedinečný Opera Fest na Hrade. Aj tentoraz ponúkne tri dni výnimočných zážitkov, exkluzívnych hostí a výber excelentného programu. V piatok 21. júna ho odštartuje úspešná produkcia banskobystrickej Štátnej opery, opera Umberta Giordana Andrea Chénier. Hudobná pastva pre uši, lahôdka pre oči v jedinečnom obsadení ponúkne veľkolepé zážitky.

Tie sľubujú aj slávne operné árie a piesne v podaní troch tenorov, ktoré si vychutnáte v sobotný večer. Nedeľa bude v súlade s tradíciou patriť trhákom filmovej hudby. Miesto bude mať popri iných hudobných chuťovkách preslávených na striebornom plátne aj Posledný mohykán, Harry Potter, Piráti z Karibiku či James Bond.  Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Andrea Hlinková
Andrea Hlinková: Kumšt dobrého režiséra sa ukáže pri komických tituloch

Divadelné tipy korunujú premiéry aj derniéry

Aj tentoraz sa v Kam za kultúrou vydáme za premiérami. Jednu takú uvedú aj v Slovenskom národnom divadle, kde na priaznivcov opery čaká ostatná premiéra 104. divadelnej sezóny. Je ňou najobľúbenejšia Pucciniho opera Madama Butterfly, ktorú skladateľ napísal na vrchole svojho tvorivého obdobia. Premiéru na doskách Sály opery a baletu SND bude mať v piatok a sobotu 21. a 22. júna 2024. Uvedú ju pod taktovkou dirigenta a riaditeľa Opery SND Martina Leginusa a návštevníci sa môžu tešiť na domácich i zahraničných sólistov.

Pri príležitosti Roku českej hudby a 200. výročia narodenia skladateľa Bedřicha Smetany pripravuje na sklonku sezóny svoju premiéru aj Opera Národného divadla Košice. V podobe koncertného uvedenia uvedie romantickú opernú tragédiu Bedřicha Smetanu, Dalibor, ktorá patrí k prelomovým dielam českého operného dedičstva. Divácky zážitok garantuje výnimočné naštudovanie diela pod taktovou maestra Tomáša Hanusa. Ako sólisti sa predstavia Eliška Weissová, Peter Berger, Marián Lukáč, Michaela Várady a ďalší.

Týždeň v znamení derniér

A kde všade to bude derniérovo? Aj na túto otázku prenesie Kam za kultúrou odpoveď. Za derniérou sa môžete vypraviť aj do Slovenského národného divadla. V Štúdiu Činohry SND tam v stredu 19. júna uvedú derniérové predstavenie hry súčasného amerického spisovateľa Davida Mameta, Glengarry Glen Ross. Autor za túto hru získal Pulitzerovu cenu a na motívy tejto hry natočili aj film nominovaný na Oscara. Hra ponúka svojský humor, osobitý jazyk a skvelé dialógy, ktoré sa v tejto hre spájajú so zvláštnou iróniou, účinnou metaforou a neúprosným svetom obchodu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nite abstrakcie / výstava / kam za kultúrou
Tip na výstavu v Košiciach - Nite abstrakcie

Pri derniérach ešte zostaneme a zamierime do Nitry. Utorok patrí v Divadle Andreja Bagara derniére pôvodného slovenského muzikálu Povolanie pápež. Hovorí o veľkom človeku, duchovnom vodcovi, bojovníkovi proti násiliu, Jánovi Pavlovi II., jedinom slovanskom pápežovi. Divákovi ponúka muzikál veľkolepú scénickú fresku s najznámejšími okamihmi pápežovho života. Bude to nezabudnuteľný divadelný večer v spoločnosti Jána Pavla II., ktorého stvárni Ján Gallovič.

S divákmi sa v sobotu 22. júna rozlúči ani nie po roku od svojej premiéry aj jedinečný česko-slovenský koprodukčný projekt, Pomlčka, s ktorou sa predstavili aj na jubilejnej Novej dráme. Je to vlastne esej, ktorá pracovala s témou česko-slovenských vzťahov pred i po rozdelení Československa na dva samostatné nástupnícke štáty.

Pomlčka / Divadlo Andreja Bagara / Kam za kultúrou
Pomlčka. Foto: archív DAB

Spišské divadlo ponúkne vo svojom programe opäť derniéru. Štvrtok 20. júna sa nesie v znamení derniéry aj v Spišskej Novej Vsi. S publikom sa, ako sme nedávno informovali, rozlúči Pani Bovaryová. Je to dojímavá dráma ženy, ktorá do manželstva vošla s veľkými romantickými snami. Vo chvíli, keď narazí na tvrdú realitu života, začína blúdiť medzi osudovo chybnými rozhodnutiami.

Pani Bovaryová / Spišské divadlo
Pani Bovaryová. Foto: Pavol Furik, Spišské divadlo

Štvrtková derniéra drámy Pani Bovaryová je zároveň posledným predstavením aktuálnej sezóny Spišského divadla. Po nej sa v nedeľu 23. júna o 17:00 hod. sa uskutoční galavečer Zlatá labuť. Vyvrcholenie aktuálnej sezóny predstaví výsledky diváckej ankety. Verejnosť spozná aj to, ktorí herci a herečky či inscenácie získajú ocenenia v kategóriách Najlepší ženský herecký výkon, Najlepší mužský herecký výkon či Najlepšia inscenácia. Chýbať nebude ani špeciálne ocenenie Igricov prsteň za celoživotný prínos pre Spišské divadlo, ktoré udelí riaditeľ Spišského divadla. Návštevníci galapodujatia sa môžu tešiť aj na hudobného hosťa či ukážku z baletu Labutie jazero.

Zlatá labuť / Spišské divadlo
Laureáti divadelných ocenení Zlatá labuť v roku 2022 – (zľava) Albín Medúz, Dávid Szöke, Mária Brozmanová a Pavol Gmuca.

Divadlo Nová scéna súčasťou seminára

Pri našej ceste slovenským divadlom nevynecháme ani v úvodníku k 25. dielu Kam za kultúrou výnimočné podujatie, s ktorým prichádza Divadlo Nová scéna. Dňa 17. júna 2024 uvedie v rámci Vzdelávacieho seminára EMN o migrácii v Bratislave hru Domov, kde je ten tvoj? a sľubuje aj jedinečné zážitky. Svetoznáma dánska spisovateľka Janne Teller si adaptáciu svojej kultovej novely príde opäť pozrieť do divadla osobne. Po predstavení bude spolu s ňou a s českou sociologičkou Lenkou Šafránkovou Pavlíčkovou nasledovať zaujímavá diskusia k téme migrácie. Viac si o tomto podnetnom podujatí môžete prečítať v článku Svetoznáma spisovateľka Janne Teller opäť v Divadle Nová scéna.

DOMOV, kde je ten tvoj? / Kam za kultúrou
Dávid Hartl a Michal Candrák v inscenácií DOMOV, kde je ten tvoj? Foto: Dalibor Krupka, archív Divadla Nová scéna

Divadelné tipy podrobnejšie rozoberáme v samostatnom článku. Bližšie sa venujeme aj pohľadu na spomínané výnimočné zážitky akými sú Opera fest na hrade, premiérové či derniérové tituly. Nájdete v ňom tiež prehľad najzaujímavejších repertoárových titulov, ktorých reprízy nás v najbližších dňoch čakajú. Pozrite si, čo všetko sme zahrnuli do divadelných tipov Kam za kultúrou! Viac si o tom môžete prečítať v článku Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024.

Kam za kultúrou? Koncertné tipy v znamení výnimočných zážitkov

V 25. vydaní výberovky Kam za kultúrou nechýbajú ani tipy na TOP koncertné podujatia. Zaostrené máme opäť na festivaly, koncertné zážitky mimo festivalových dramaturgií, ale aj na mladé umenie. K vrcholom týždňa patrí koncertná bodka za jubilejnou 75. koncertnou sezónou Slovenskej filharmónie. Už v stredu 19. júna divákom exkluzívne zážitky prinesie najlepší zbor Európy, Slovenský filharmonický zbor. Predstaví sa pod taktovkou častého hosťa sezón Slovenskej filharmónie, Thomasa Langa. Spoločne uvedú Rossiniho Petite Messe solennelle. Viac o tomto podujatí sa dozviete v samostatnom článku na našom webe, ktorý nájdete pod názvom Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

SFZ / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Koncert zaznie aj vo štvrtok 20. júna v Dome umenia SF Piešťany v rámci 69. music festival Piešťany.

Koncertné tipy s mladými a pre mladých

Máme tu aj pár tipov pre mladé publikum. Jedným z nich je koncert v podaní mladých umelcov z radov študentov a pedagógov oddelenia Cirkevnej hudby Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava. Po nedeľnom vystúpení v Brestovanoch sa už v stredu 19. júna o 19:00 hodine v Katedrále sv. Šebastiána v Bratislave-Krasňanoch uskutoční ďalší koncert s názvom „Dve krásy – jeden duch“. Tešiť sa môžete na diela Johanna Sebastiana Bacha a Mauricea Duruflého, ktorého leitmotívom sú hudobno-liturgické momenty v tradíciách tvorby oboch skladateľov. Priblíži ich mladý organista Michal Malcovský z triedy Mgr. art, Petra Reiffersa.  Viac o programe tohto koncertu sa dočítate v článku „Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória.

Bratislava plagát / „Dve krásy – jeden duch“

Na mladé publikum sa orientuje aj Štátna filharmónia Košice. Tá v dňoch 19. a 20. 6. 2024 pozýva rodiny s deťmi do Domu umenia. Témou stretnutia s názvom Príbeh hudby bude Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý patrí k najväčším géniom všetkých čias. Prečo sa jeho hudba ľuďom stále páči a v čom spočíva tajomstvo jeho úspechu? O tom všetkom bude reč na podujatí Príbeh hudby – Mozart. Deti aj rodičov prevedie tajomstvami jeho hudby dirigent a moderátor Gabriel Rovňák spolu s orchestrom Štátnej filharmónie Košice.

Príbeh hudby / ŠFK / Kam za kultúrou
Príbeh hudby v košickej filke. Foto: Miriama Fencíková

Festivalové zážitky v skratke

Ďalšie koncertné stretnutia prinášajú festivaly. Aj počas najbližšieho týždňa pokračuje napríklad 69. ročník music festivalu v Piešťanoch. Ten okrem už spomenutého vystúpenia Slovenského filharmonického zboru prinesie v piatok 21. júna aj swingový večer v podaní populárneho pražského swingového orchestra Ondřeja Havelku a jeho Melody Makers

Dom umenia SF Piešťany
Dom umenia SF Piešťany

K tipom Kam za kultúrou zaraďme aj festival Musica sacra, ktorý sa v meste pod Zoborom koná od 16. do 30. júna. Najbližší koncert v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre sa uskutoční vo štvrtok večer o 19:00. Návštevníkov čaká vokálno-organový recitál organistu Mareka Štrbáka a barytonistu Petra Ševčíka. Publiku predstavia program z diel Antonína Dvořáka, Félixa Mendelssohna-Bartholdyho či Denisa Bedárda.

Článok pokračuje pod reklamou

Začína sa však aj 48. ročník Gitarového festivalu J. K. Mertza. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave sa v nedeľu 23. júna o 19:00 hod. uskutoční festivalový otvárací koncert. Patriť bude fenomenálnemu španielskemu gitaristovi Ricardovi Gallénovi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Primaciálny palác / kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Primaciálny palác – miesto mieru i kultúry

Zaujíma vás komplexná prehľadovka toho najzaujímavejšieho zo sveta hudby, čo prináša týždeň od pondelka 17. júna? Kam za kultúrou v samostatnej časti podrobne predstavuje to najlepšie z bohatej ponuky sveta hudby. Pozrite si, čo všetko sa oplatí navštíviť. TOTO sú koncertné TOP tipy najbližších dní!

Tipy na zaujímavé podujatia či výstavy nechýbajú

V Kam za kultúrou nevynecháme ani kultúrne zážitky aj na netradičných miestach či končiace výstavy, ktoré sa nachádzajú v priestoroch slovenských galérií a múzeí. Spoločne sa vypravíme aj za rozprávkou na Bojnický zámok a navštívime aj ďalšie zaujímavé miesta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Z rozprávky do rozprávky

Na deti čakajú na Bojnickom zámku počas leta Babičkine rozprávky. Detské prehliadky pritom obohatí aj rozprávka O čarostudni. Je príbehom o princovi, ktorý pre svoju lenivosť, lakomstvo a namyslenosť nechal uvaliť kliatbu na svoje kráľovstvo. Ako sa mu podarilo napraviť sa a zrušiť krutú kliatbu, uvidíte v detskej rozprávkovej prehliadke v júni, júli a v auguste na Bojnickom zámku.

Návštevníci si pripomenú láskavé pohladenie, liečivé objatie a zažitú múdrosť babičiek. Chýbať nebude ani liečivé spojenie tradičných rozprávok a magickej sily byliniek. Na príprave podujatia scenáristicky a režijne podieľa Róbert Mankovecký, ktorý je uznávaným autorom množstva divadelných textov inscenovaných profesionálnymi divadlami, medzi ktoré patrí i niekoľko rozprávok.

Prehliadky pre malých aj veľkých

Spomedzi množstva rozprávok Boženy Nemcovej si tvorcovia vybrali tri príbehy, a to O železnom kniežati, Je na svete spravodlivosť a Cesta k slncu. Už tradične budú do rozprávkového príbehu aktívne zapájaní aj detskí návštevníci podujatia. Počas prehliadky zámku budú zbierať liečivé bylinky a objavovať ich silu. Spoznajú nielen bylinku, ktorá prináša lásku, ale aj rastlinu, ktorá prináša smiech a pokoj či bylinku prinášajúcu silu a čistotu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024

Noc má svoju moc

Magickú moc svätojanskej noci pripomenie o niečo skôr, už v sobotu 22. júna, podujatie Na svätého Jána v martinskom Múzeu slovenskej dediny. V najväčšom múzeu v prírode na Slovensku v netradičnom čase – od 18.00 hod. až do 23.00 hod. – spoznáte jánske zvyky, vychutnáte si koncert pesničkára Svätoslava Hamaliara a zabavíte sa pri hľadaní pokladu alebo pri vatre.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska
Poklady Slovenska: Je známych deväť pamiatok roka 2024, za obnovu ktorých môžete hlasovať

Výstavy v znamení posledných šancí

K tipom v jednotlivých vydaniach rubriky Kam za kultúrou rozhodne patria viaceré v júni končiace výstavy. Jednou z nich je už niekoľko ráz predĺžovaná, návštevníkmi obľúbená výstava Hrady Turca, ktorú až do konca júna môžete navštíviť v Etnografickom múzeu v Martine. Spoznáte kamenné hrady tohto regiónu v ich niekdajšej podobe. Spoznáte ju prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov. Ocitnete sa tak na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. 

Hrady Turca / Kam na výstavu / výstavy
Pohľad na výstavu Hrady Turca

V znamení príbehov

Ďalšou zaujímavou výstavou je v Tríbečskom múzeu tá s názvom Keby predmet vedel rozprávať. Predstavuje na nej svoje zbierkové predmety, ku ktorým sa viažu rôzne príbehy. Niektoré predmety sa zúčastnili významných udalostí, iné sa spájajú s významnou osobnosťou a ďalšie získali alebo objavili za zaujímavých okolností. Výstavu môžete navštíviť do 21. júna 2024 a zoznámiť sa s príbehmi, ktoré sa k nim viažu.

Tríbečské múzeum / Keby predmet vedel rozprávať / Kam za kultúrou
Pohľad na výstavu Keby predmet vedel rozprávať. Foto: Tríbečské múzeum

Končiacu výstavu nájdete do konca júna aj v budove kasární Trenčianského hradu. Výstava krojovaných bábik a tradičných ľudových odevov z celého Trenčianskeho kraja prináša krásu tradičných ľudových odevov. To všetko uvidíte v podobe miniatúr na bábikách, ale aj v skutočnej veľkosti. A nezabudnite, čo kus, to vzácny originál!

Pohľad na Trenčiansky hrad. / Kam na výstavy
Pohľad na Trenčiansky hrad. Foto: Silvia Mária Petrovits

Pocta legende

Východoslovenské múzeum v Košiciach si do 30.6.2024 v Historickej účelovej budove pripomína neobyčajné dielo a pohnutý život legendy košickej moderny. Prostredníctvom obsiahlej výstavy Lajči Báči (Ľudovít Feld 1904 – 1991) dáva návštevníkom tejto výstavy zriedkavú možnosť pozrieť si veľkú časť autorovej tvorby na jednom mieste. Múzeum na výstave prezentuje takmer 200 Feldových diel umiestnených v zbierkach po celom Slovensku.

Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani ďalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás pre ďalšie aktuálne informácie aj na našich sociálnych sieťach.

Foto: Peter Brenkus, Miriama Fencíková, Pavol Furik, Dalibor Krupka, Marek Olbrzymek, Silvia Mária Petrovits, Robert Tappert, archív Divadla Andreja Bagara, Domu umenia SF Piešťany, SNM, Spišského divadla, Tríbečského múzea

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Národné divadlo Košice, Opera Fest na hrade, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Ticketportal, Trenčiansky hrad, Tríbečské múzeum, Východoslovenské múzeum

Koláž: Mária Kleinová

Spracovali: Silvia Mária Petrovits (hudba, Opera Fest) a Mária Kleinová (divadlo, výstavy)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »