Novinky

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia

Jubilejná, 75. koncertná sezóna Slovenskej filharmónie prinášala exkluzívne koncertné podujatia. Excelentné zážitky sľubuje Slovenská filharmónia svojím návštevníkom aj v závere sezóny. Pozrite sa s nami a nalaďte sa na zaujímavé podujatia.

Slovenská filharmónia si na záver aktuálnej sezóny pripravila niekoľko chuťoviek. Vlastnú sezónu ukončí Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa okrem bratislavskej Reduty predstaví aj na festivale v Piešťanoch.  Predtým sa však,  v sobotu 15. júna 2024 bratislavská Reduta zaodeje do skvostného šatu. V priestoroch Slovenskej filharmónie sa totiž uskutoční slávnostná inaugurácia prezidenta SR, na ktorej vystúpia telesá – orchester Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) so šéfdirigentom Danielom Raiskinom.

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Foto: A. Trizuljak

Zároveň v ten istý deň popoludní odcestujú členovia Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal) a Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) do Rajca. V Rímskokatolíckom kostole sv. Ladislava sa so sólistami pod taktovkou Františka Macka predstavia na festivale Pro Musica Nostra Thursoviensi. Koncert sa začne o 18.30, ako sme vás už pred časom informovali. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pro musica nostra opäť v Žilinskom kraji. Šiesty ročník s pestrým programom / Kam za kultúrou
Pro musica nostra opäť v Žilinskom kraji. Šiesty ročník s pestrým programom

Záver sezóny so Slovenským filharmonickým zborom

Bodkou za koncertmi 75. sezóny Slovenskej filharmónie bude záverečný večer Populárneho cyklu, ktorý je na programe v stredu 19. júna 2024 o 19.00. “Slovenský filharmonický zbor sa predstaví spolu s pravidelným hosťom našich sezón Thomasom Langom, v ktorého naštudovaní zaznie Rossiniho sakrálny opus Petite messe solennelle. Koncert zaznie vo štvrtok 20. júna v Dome umenia Piešťany v rámci 69. music festival Piešťany,” približuje nám Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.

SFZ / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Gioacchina Rossiniho poznáme ako autora  komických opier. Jeho dva koncertné opusy sakrálnej hudby – Stabat Mater a Petite messe solennelle sme počuli z pódia Slovenskej filharmónie už viackrát. Obe diela patria k zlatému fondu veľkých sakrálnych vokálno-hudobných skladieb. Zaradenie Petite messe solennelle celkom iste poteší nejedného milovníka talianskej tvorby a zborovej hudby. V kvartete sólistov sa predstavia sopranistka Lenka Máčiková, mezzosopranistka Alena Grach, tenorista Jozef Gráf a bas Tomáš Šelc. Spoluúčinkovať budú  klaviristka Jana Nagy-Juhász a organista Marek Štrbák, ktorý sa počas aktuálnej sezóny na pôde Reduty predstavil aj na svojom júnovom organovom recitáli.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v závere jubilejnej sezóny. Čím žije v júni?

Dielo pre kvarteto sólistov, zbor, klavír a organ je jedným z posledných  Gioacchina Rossiniho. Na vrchole svojej slávy sa ako operný tvorca odmlčal a ku komponovaniu sa vrátil až ku koncu života. V tomto období, roku 1863 skomponoval Slávnostnú omšu. Po prvýkrát bola uvedená v Paríži 14. marca 1864 v pôvodnej verzii pre komorný zbor, sóla, klavír a organ. Hneď po premiére Rossini dielo zinštrumentoval. V orchestrálnej podobe zaznelo rok po autorovej smrti 4. februára 1869 v parížskom Théâtre Italien. V bratislavskej Redute zaznie pôvodná verzia labutej piesne „majstra z Pesara“.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa
Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, archív Slovenskej filharmónie

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »