Novinky

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

Komorný zbor Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“ je názov dvojice najbližších koncertných stretnutí oddelenia Cirkevnej hudby Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava. Verejnosť pozýva zažiť krásu i éterickosť spojenia duchovnej hudby a sakrálnych priestorov do kostola v Brestovanoch i katedrály v Bratislave-Krasňanoch.

Oddelenie Cirkevnej hudby Konzervatória, Tolstého 11 Bratislava prichádza takmer na konci školského roka so zaujímavou ponukou koncertných stretnutí, z ktorých do vašej pozornosti dávame dvojicu najbližších koncertov s názvom „Dve krásy – jeden duch“. Priaznivcov sakrálnej hudby či organového umenia pozýva už túto nedeľu popoludní do Brestovian pri Trnave a v stredu večer aj do Bratislavy. Publikum vo farskom chráme v Brestovanoch i vo vojenskej Katedrále sv. Šebestiána v Bratislave-Krasňanoch okúzli duchovno i estetično krásy umocnenej hudbou. V podaní Oddelenia Cirkevnej hudby sa návštevníci koncertov vydajú spoznávať hudobno-liturgické momenty dvoch tradícií v chorálovo-organovej tvorbe velikánov. 

Brestovany plagát / „Dve krásy – jeden duch“

Poslucháčsky zážitok z koncertných podujatí Dve krásy – jeden duchumocní výber z chorálovo-organovej tvorby skladateľov – nemeckého barokového génia Johanna Sebastiana Bacha a francúzskeho autora Mauricea Duruflého. Návštevníkom koncertov v Brestovanoch i Bratislave-Krasňanoch priblíži hudobno-liturgické momenty v tradíciách tvorby oboch skladateľov organista a skladateľ v jednej osobe, Michal Malčovský (*1998). Študent z triedy Mgr. art. Petra Reiffersa je aktuálne aj poslucháčom 3. ročníka bakalárskeho štúdia v odbore teórie hudby na HTF VŠMU v Bratislave.

Malcovský
Michal Malčovský. Foto: Hanka Dubovská

Po jeho boku sa predstavia dve rôzne vokálne zoskupenia: Komorný zbor oddelenia Cirkevnej hudby pod vedením Hildy Gulyás a Schola Gloria Dei – homo vivens pod vedením Glorie Braunsteiner.

Dve krásy – jeden duch alebo hudobno-liturgické momenty v tradíciách velikánov

Podujatie „Dve krásy – jeden duch“ rozozvučí už v túto nedeľu (16. júna) o 15:00 hod. organ v Rímskokatolíckom kostole sv. Jána Krstiteľa v Brestovanoch. V stredu 19. júna o 19:00 hod.  sa podujatie prenesie do Katedrály sv. Šebastiána v bratislavských Krasňanoch, ktorá je katedrálnym chrámom Ordinariátu Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Slovenskej republiky. 

Komorný zbor Konzervatória
Komorný zbor Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava

Program oboch koncertov odštartuje výber z Bachových Lipských chorálových spracovaní pre organ, ktoré Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) zostavil aj prepracovaním svojich starších diel v posledných rokoch života. Z nich si návštevníci vypočujú chorálové spracovanie turičného hymnu Komm, Gott Schöpfer, heiliger Geist, ktoré Martin Luther napísal na motívy starobylého hymnu Veni, Creator. Nebude chýbať ani prvý verš veľkopiatkového hymnu O Lamm Gottes, unschuldig. Ďalej to budú chorály Schmücke dich, o liebe Seele či Nun danket alle Gott.

Schola Gloria Dei – homo vivens et Verbum Domini
Schola Gloria Dei – homo vivens et Verbum Domini

Od Bacha k Duruflému

„Spojivom“ medzi dielami Johanna Sebastiana Bacha a Mauricea Duruflého budú v dramaturgii koncertov aj diela mladého slovenského skladateľa Michala Malčovského (1998). Tie sú vlastne poctou obom velikánom. Ako poctu Bachovi venoval mladý skladateľ dielo Partite brevi sopra il Corale Slávne meno Márie (Hommage à Bach). Diptyque grégorien sur les thèmes de la Pentecôte je zas jeho poctou Duruflému.

Bratislava plagát / „Dve krásy – jeden duch“

Z diel Mauricea Duruflého (1902 – 1986) si návštevníci koncertov vypočujú chorál Ecce advenit dominator Dominus, Prélude sur l´Introït de l´Épiphanie, op. 13 z roku 1961. Je to jedno z menej známych diel tohto skladateľa, ktoré je súčasťou jeho zbierky Orgue et liturgie. Na programe je aj Duruflého Omša “Cum Jubilo”, ktorá je jednou z jeho ostatných a zároveň aj najzaujímavejších zborových skladieb. Omšu venoval manželke a kolegyni Marie-Madeleine Duruflé-Chevalierovej a bola určená na sviatky Panny Márie. Zaznejú z nej časti Kyrie, Sanctus, Benedictus či Agnus Dei. Z diel Duruflého si návštevníci vypočujú aj Prélude, Adagio et Choral varié sur le Veni Creator, op. 4 z roku 1930. Konkrétne zaznie jeho tretia časť Choral varié.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa
Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa

Vstup na obe podujatia je voľný.

Článok vznikol v spolupráci s Konzervatóriom, Tolstého 11, Bratislava

PR článok, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislavawww.konzervatorium.sk

Foto: Hanka Dubovská, archív Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava,  Cirkevného konzervatória Bratislava, Schola Gloria Dei – homo vivens et Verbum Domini

Zdroj: Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, internet

Redakciu informoval Ing. MgA. Juraj Slovík, zástupca riaditeľky Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava
Spracovala MgrSilvia Mária Petrovitsová

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »