Novinky

Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024

Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024

Prvý februárový týždeň ponúka ochutnávku blížiaceho sa sviatku lásky, hudobnú oslavu Roku českej hudby a ešte oveľa viac. Nechýbajú tu ani mladé talenty, skvelá zábava i duch rozprávok. Inšpirujte sa s nami kam za kultúrou v najbližšie dni.

Je čas na šiesty diel pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Spoznajte s nami TOP tipy na zaujímavé koncerty, podujatia, divadelné predstavenia či výstavy. Kam to bude tentoraz? Vydáme sa na známe miesta, navštívime i nové. Čaká na vás pestrá ponuka, ktorú pre vás pripravil náš tradičný tandem – Silvia Mária Petrovitsová (divadlo, hudba) a Mária Kleinová (výstavy a podujatia). Prijmite naše pozvanie a vydajte sa s nami za kultúrou aj v tomto týždni. 

Týždeň v hudbe a s hudbou

Kam za kultúrou odštartujeme tipmi zo sveta hudby. Navštíviť môžete viaceré koncertné stretnutia. Na svoje si prídu milovníci klavírnej tvorby, symfonických koncertov, ale aj starej hudby. K slovu sa opäť dostanú aj mladí hudobníci – budúcnosť nielen vážnej hudby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Virtuózi V4+ 2023 / finalisti
Virtuózi V4+ 2023 výnimočný ročník pozná aj nových víťazov

Prvým tipom je klavírny recitál výraznej postavy českej klavírnej školy, ktorý bude ďalším príspevkom k oslave Roku českej hudby. V poradí štvrtý klavírny recitál v aktuálnej 75. sezóne Slovenskej filharmónie je na programe v utorok 6. februára 2024 o 19.00 v Malej sále SF. Predstaví sa na ňom český klavírny virtuóz Ivo Kahánek, absolútny víťaz 56. medzinárodnej súťaže Pražská jar. Český večer, aj tak by sa dal nazvať koncert talentovaného českého klaviristu Iva Kahánka. Dramaturgia predstaví tvorbu českých skladateľov z 19. i 20. storočia. Staršie, melodické a harmonicky lahodiace diela z pera velikánov českej hudobnej školy 19. storočia Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetanu doplnia odvážnejšie novšie kompozície. Zaznejú štyri skladby z cyklu V hmlách Leoša Janáčka, ďalej Sonáta Bohuslava Martinů či dielo Gideona Kleina.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ivo Kahánek
Ivo Kahánek utorkovým koncertom v Redute oslávi Rok českej hudby

Konzervatórium v Paláci

Ani v najnovšom vydaní Kam za kultúrou nevynecháme tip na zaujímavý koncert s mladými interpretmi vážnej hudby. Ponúka ho najbližšie koncertné stretnutie z cyklu Konzervatórium v paláci, ktorý pokračuje aj v roku 2024. Priestory bratislavského Pistoriho paláca sa ním rozoznejú už 7. februára 2024 o 18:00 hod. V programe sa predstavia študenti 2. – 6. ročníka Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava z oddelení strunových nástrojov a drevených dychových nástrojov. Pod vedením pedagógov Vladimíra Harvana, Lucie Harvanovej, Juraja Tomku, Martiny Kamencay, Martina Rumana, Martiny Liškovej a Jozefa Horvátha si pripravili zaujímavý program. Zostavili ho z diel C. Saint-Saënsa, J. S. Bacha, J. Sibelia, F. Poulenca, M. Regera, E. Schulhoffa, L. van Beethovena, P. de Sarasateho a J. Ch. Bacha. Ponuku uzavrie Andalúzska romanca od Pabla de Sarasate v podaní huslistky Veroniky Kovačičovej z triedy Jozefa Horvátha.

Pistoriho palác / Kam za kultúrou
Pistoriho palác

Študenti program prednesú v klavírnej spolupráci pedagógov Jána Remenca, Martina Hríňa, Karin Remencovej a Dušana Šujana. K vystupujúcim patrí aj školské zoskupenie Saxofónové kvarteto, ktoré sa vlani predstavilo aj vo Viedni na pôde Streetfestivalu venovanom 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky. V zostave Emma Aurélia Čölleová, Daria Rybalka, Dalibor Banga a Viktória Kürthyová tentoraz Saxofónové kvarteto uvedie Sinfoniu B dur op. 18 od J. Ch. Bacha. Nenechajte si ujsť mladé talenty, vstup na podujatie je voľný.

Slovenská filharmónia mieri na turné. Predstaví ho v stredu a vo štvrtok aj domácemu publiku

Februárová symfonická dvojica koncertov šéfdirigenta Slovenských filharmonikov, Daniela Raiskina zaznie v Koncertnej sieni SF v stredu a vo štvrtok 7. a 8. februára 2024 o 19.00 večer. Sólistom večerov bude chorvátsky klavirista Lovre Marušić, držiteľ striebornej medaily a 2. ceny na Cleveland International Piano Competition 2021. V jeho interpretácii zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena. Pred štvrtkovým koncertom 8. februára sa uskutoční vo foyeri SF stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktoré povedie a tlmočí dramaturg SF Juraj Bubnáš. Orchester Slovenská filharmónia, šéfdirigent Daniel Raiskin a klavirista Lovre Marušić sa spoločne predstavia s bratislavským programom koncertov aj v Slovinsku a Chorvátsku. Na umelecký zájazd odcestujú v piatok 9. februára 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá

Francúzsky večer v Košiciach

Vo štvrtok 8. február 2024 patrí košický Dom umenia francúzskej hudbe. Štátna filharmónia Košice sa pod taktovkou svojho šéfdirigenta Roberta Jindru predstaví s programom z diel Bizeta, Saint-Saensa a Masseneta. Zaznejú diela Symfónia č. 2 „Rímska“ od Georgesa Bizeta a symfonická báseň Visions od Julesa Masseneta, v ktorej sa predstavia Michaela Várady (soprán) a Martin Pavlík (husle). V Koncerte pre violončelo a orchester č. 1 a mol od Saint-Saënsa si návštevníci vypočujú interpretačné umenie violončelistu Emanuela Grafa.

ŠFK a Robert Jindra / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice so svojim šéfdirigentom Robertom Jindrom. Foto: Dávid Hanko / Zdroj: ŠFK

Keď hudba pomáha

To, že hudba lieči, je známy fakt. Zároveň však je aj skvelým prostriedkom, ako inšpirovať, vzdelávať, alebo pomôcť dobrej veci. Či už ide o obnovu pamiatok, alebo zbierku pre potrebných. Charitatívny rozmer má aj 23. ročník benefičných koncertov pre deti s psychickými poruchami Cesty k sebe. Kláštorný kostol v Pezinku (Chrám Najsv. Trojice) sa v nedeľu 11. februára 2024 o 16:00 hod. stane dejiskom benefičného koncertu. V podaní súboru Cappella Istropolitana (pod vedením koncertného majstra Roberta Marečka), pezinského chrámového zboru Ad Una Corda a sólistov zaznie atraktívny program sakrálnej hudby.

Ad Una Corda / Kam za kultúrou
Miešaný chrámový zbor AD UNA CORDA. Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Vypočujete si predohru k Te Deum M. A. Charpentiera či Litaniae lauretanae B. M. Černohorského. Nasledovať bude Vivaldim zhudobnený žalm 112 – Beatus vir (RV 597) a Gloria BWV 191 J. S. Bacha.  Pod taktovkou  dirigenta Mariána Šipoša sa predstavia sólisti – sopranistky Helga Varga Bach a Hilda Gulyás, altistka Jarmila Vantuchová, tenorista Matúš Šimko a basisti Tomáš Šelc a Dárius Šilhár. Výťažok venujú organizátori Klinike detskej psychiatrie LF UK a NÚDCH v Bratislave.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

Priaznivcov starej hudby poteší súbor Le nuove musiche. V nedeľný podvečer od 17:00 hod. pozýva do Budmerického kaštieľa na svoj Valentínsky koncert. Zaznie na ňom nádherná hudba tzv. viedenskej lutnovej školy. Budú to diela F.I.Hinterleitnera, J. G. Weichenbergera a ďalších. Le nuove musiche sa predstaví v zložení Ján Kružliak – barokové husle (nominovaný na cenu Nadácie Tatrabanky za hudbu), Ján Prievozník – violone, Jakub Mitrík – baroková lutna a mandora. Ľúbostnú poéziu prednesie Štefan Bučko.

Budmerice
Niekdajší pálffyovský kaštieľ v Budmericiach miluje umenie. Foto: Silvia Mária Petrovits

Kam za kultúrou? Máme pre vás divadelné tipy aj s premiérou

Kam za kultúrou pokračuje aj divadelným prehľadom TOP predstavení. A keď sa povie top, myslíme tým aj novinky v repertoári slovenských divadiel. Jednu takú zažijete v šiesty kalendárny týždeň roka v Národnom divadle Košice. V štvrtkovej predpremiére (8.2.), cez premiérovú dvojicu v piatok a v sobotu (9. a 10.2.2024) na návštevníkov čaká epická komédia nemeckého dramatika Bertolta Brechta PÁN PUNTILA A JEHO SLUHA MATTI. Hra vznikla v roku 1940 na motívy poviedok a návrhu hry fínskej autorky Helly Wuolijoki.

Bohatý statkár Puntila je veľkorysý muž, ochotný rozdať svoje polia a kravy a aj seba, zasnúbiť sa naraz so štyrmi ženami, zľutovať sa nad chudobnou rodinou robotníka, pravda, iba keď je opitý. Keďže je to častejšie, ako jeho „záchvaty“ triezvosti, nič nie je tak, akoby sa mohlo zdať. Dobrodružná a veselá povaha sa náhle mení na prísneho otca a nekompromisného kapitalistu. Je tu však jeho šofér Matti, jeho nepríjemné zrkadlo. A možno dostane Puntilovu dcéru Evu za ženu, čo na tom, že ju statkár dohodil nádejnému Atašé, veď biznis je biznis. Prostredníctvom špecifického humoru (hra má podobu tzv.  ľudovej hry s prvkami frašky, ale aj commedie dell´ arte) autor nastoľuje aj otázky spoločenských vzťahov. Moderné režijné a výtvarné spracovanie inscenačného tímu režiséra Martina Čičváka, spolu s vynikajúcimi hereckými výkonmi a živou hudbou, sú zasa zárukou nevšedného divadelného zážitku.

Derniéra v Trnave

K TOP tipom patria aj derniéry. Pre všetkých fanúšikov futbalu, trnavského Spartaku, ale aj inscenácie Futbal alebo Bílý andel v pekle je tu posledná možnosť vidieť toto populárne predstavenie. Stane sa tak v Divadle Jána Palárika už v utorok 6.2.2024. Zažite neopakovateľnú atmosféru legendárneho futbalového zápasu, ktorý sa zapísal do histórie, a nepremeškajte možnosť stretnúť sa s hercami a tvorcami tejto inscenácie na derniére.

Futbal alebo Bílý andel v pekle / Divadlo Jána Palárika / Kam za kultúrou
Trnavský Spartak na divadelných doskách sa lúči

Kam do divadla? Máme aj ďalšie tipy

Zo sveta divadla to v tejto našej výberovke Kam za kultúrou nie je ani zďaleka všetko. Týždeň praje priaznivcom výnimočných spojení, komédií aj hudobnému divadlu. Začneme v Košiciach. Národné divadlo Košice poteší aj priaznivcov moderného baletného umenia. Už v stredu 7.2.2024 uvedie Meriméeho vášnivý príbeh mladého seržanta a nespútanej Cigánky. CARMEN s hudbou Bizeta i Ščedrina so zhutneným príbehom v príťažlivej koncepcii Ondreja Šotha, je rozhodne jedným z TOP tipov tohto týždňa, ktorú musíte vidieť.

Rozprávku pre deti a komédiu pre dospelých pripravuje Spišské divadlo aj v týždni od pondelka 5.2.2024. Už v utorok doobeda poteší detského diváka rozprávková PERINBABA a v stredu príbeh o PERNÍKOVEJ CHALÚPKE.

Perníková chalupka / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Perníková chalúpka. Zdroj: Spišské divadlo

Na dospelého diváka sa koncentrujú v závere pracovného týždňa. Štvrtkový večer bude patriť láske v komédii LÁ-Á-Á-SKA a sobota príjemnému posedeniu priateľov s až prekvapivým zvratom, ktoré so sebou môže priniesť súc aj hľadanie mena pre novorodeniatko. Ako to dopadne prezradí komédia MENO.

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Dlhoroční priatelia z parížskej vyššej strednej triedy sa počas večera o sebe dozvedajú veci, o ktorých ani netušili.

Veselo so šarmantnými komédiami to bude aj v Bratislave. Divadlo Nová scéna ponúkne v stredu a vo štvrtok (7. a 8. februára) v Štúdiu Olympia komornú komédiu o nečakanom priateľstve dvoch úplne odlišných žien. ŠKRUPINKA vás poteší, uvoľní, zabaví.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Škrupinka / DNS / Kam za kultúrou
Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou

Komédia DÁŠ TO! o detstve, dospievaní a dospelosti sleduje príbeh spolužiakov z jednej triedy. V piatok a v sobotu na vás v Divadle Nová scéna čaká práve tento exkluzívny titul. Prekypuje hravosťou a oslobodzujúcim humorom. Vtipné hlášky a prekvapivé situácie. Diváci všetkých vekových kategórií sa zadúšajú smiechom. Absolútna radosť z hry hercov, komediálna dokonalosť, láskavá úprimnosť postáv.

Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!) / Kam za kultúrou
Novinku aktuálnej sezóny - komédiu Dáš to! sa oplatí vidieť

Zážitky s hudobným divadlom v Banskej Bystrici

V šiestom tohtoročnom vydaní Kam za kultúrou máme aj pár tipov pre priaznivcov hudobného divadla. Práve na nich čaká v banskobystrickej Štátnej opere trojica zaujímavých titulov. Pôvodné avizované predstavenie Grófky Marici nahradí v utorok (6.2.2024) svetoznámy muzikál Hello Dolly! Štvrtok bude patriť veristickým dvojičkám Sedliacka česť a Komedianti, ktoré sú klenotmi operných repertoárov. A nie inak je tomu aj pri sobotňajšej Verdiho La Traviate, ktorá je jedným z najhranejších opier na svete.

V znamení fašiangov

Len pri tipoch na koncertné a divadelné predstavenia toto vydanie Kam za kultúrou nezostane. Prinášame aj niekoľko tipov na zaujímavé podujatia. Plesová sezóna je v plnom prúde a svojou troškou sa k bohatému plesovému kalendáru pripája aj Divadlo Jána Palárika v Trnave. Staňte sa na jeden večer kráľovnou a kráľom a preneste sa do čias, keď kráľovské dvory ožívali hudbou, tancom a honosnými róbami. Divadelný maškárny ples zažijete v očarujúcej Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika10. februára 2024. Pokračujú pritom v tradícii elegancie a noblesy.  Zažiarte v honosnej róbe a staňte sa súčasťou výnimočného večera. V cene vstupenky sú aj špeciálne bálové masky, aby ste si maškarný bál na kráľovskom dvore vychutnali naplno. Zábavu rozprúdi obľúbená skupina Replay Band s herečkou Silviou Soldanovou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

S fašiangovou tematikou – sviatkom Hromníc a príprav na veľký pôst pracujú tvorivé dielne SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Prioritne detským návštevníkom prezentujú hromničné zvyky z regiónov severovýchodného Slovenska a umožňujú im vytvoriť si aj vlastnú hromničku. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Múzeum ukrajinskej kultúry / Hromnička
Múzeum ukrajinskej kultúry tvorivo o sviečke menom Hromnička

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny. Podujatie Už sa fašiang kráti sa uskutoční v nedeľu 11. februára 2024 od 10.00 do 16.00 hod. Čakajú na vás sprievody masiek  so začiatkom o 10.30, 12.30 a 14.30 hod., v ktorých predstavia fašiangovníci z folklórnej skupiny Limbora z Prečína pri Považskej Bystrici s programom „Chodzenie po kláce“. Za náreku plačiek a veselej muziky pochovajú basu, ktorá bude odpočívať až do vzkriesenia na Veľkú noc. Tešiť sa môžete aj na bohatý sprievodný program. Do programu sa budú môcť zapojiť aj návštevníci, ak prídu v maske. Budú si môcť zatancovať i zaspievať. Počas podujatia nebudú chýbať ani ukážky a predaj výrobkov od ľudovoumeleckých výrobcov a pripravené budú aj ukážky prípravy tradičnej fašiangovej pochúťky – fánok. O tradičné jedlá a občerstvenie bude obohatená ponuka krčmy z Oravskej Polhory.

Valentínsky lásky čas

Ako už ukázali koncertné tipy, miesto má v programoch už počas víkendu láska i sviatok zamilovaných, ktorý oslávime až 14. februára. Témou lásky žijú aj viaceré slovenské múzeá. V sobotu 10. 2. 2024 v čase 09:00 – 14:00 hod. oslávi sviatok zaľúbených Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Na hrade Modrý Kameň pripravujú prehliadku, workshop aj možnosť romantického posedenia. Tematické prehliadky v expozíciách sa budú konať v sobotu 10. 2. 2024 so začiatok o 9:00, 10:30, 12:30 a 14:00 hod. Priestory remeselnej dielne na hrade Modrý Kameň budú počas druhej februárovej soboty rozvoniavať medom a sladkým korením a nielen na dvojice čaká romantické posedenie pri chutnom zákusku a káve.

Valentín na Bojnickom zámku / Sviatok zamilovaných / Kam za kultúrou

Pri príležitosti sviatku svätého Valentína, patróna zamilovaných, prináša svojím návštevníkom komentované prehliadky v znamení lásky aj Bojnický zámok. Prehliadky počas víkendu spríjemní komorný klavírny koncert aj ambientná projekcia romantického videa. Atmosféru doplnia podmanivé melódie znejúce komnatami a nádvoriami zámku. Záver prehliadky bude patriť pripomenutiu si sobášnej hostiny z čias Turzovcov. Chýbať nebudú ani tradičné Certifikáty vernosti, ktorými zámocké panstvo každoročne potvrdzuje silu lásky párov prichádzajúcich na toto podujatie. Nádhernými priestormi zámku prevedú návštevníkov lektori odetí v dobových kostýmoch.

Kam na výstavu?

Na záver prehľadovej výberovky Kam za kultúrou máme aj zopár zaujímavých TOP tipov na výstavy. Milovníci dejín umenia si na svoje prídu vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Čaká vás zážitková cesta nielen do baroka, ale po novom už aj do gotiky. Oba projekty vtiahnu návštevníka priamo do príbehu a harmonicky skĺbi výnimočné zbierky s moderným zážitkom.

Priaznivcov súčasného výtvarného umenia poteší výstava úspešnej slovenskej maliarky Sary Zahorjanovej Midnight Bloom vo veľkej sieni Krajskej galérie v Prešove. Zaujímavú výstavu moderného umenia prináša aj Galéria Nedbalka v Bratislave. Predstavuje diela zo svojej zbierky, ktoré nie sú súčasťou stálej expozície. Aktuálna výstava Slovenská vizuálna balada  predstavuje svojím návštevníkom dielo Miloša Alexandra Bazovského. Ponúkne pohľad na vývoj jeho tvorby od dvadsiatych do päťdesiatych rokov 20. storočia. Pre Bazovského tvorbu je charakteristický stály vývoj a túžba nájsť jedinečný umelecký výraz. Pre Bazovského celoživotnou inšpiráciou bolo Slovensko. Počas ciest vytvoril množstvo kresieb, pastelov či fotografií.

Výstava v kufríku v BIBIANE už len do nedele

V Kam za kultúrou máme aj tip na výstavu pre deti. Nájdete ju v Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA. Výstava v kufríku a tvorivá zóna Ako doma v Bibiane prezradí nielen to, ako sa tvorí výstava. Ako sa skladá? To všetko  i svoje zákulisie odhalí vo Výstave v kufríku. Originálne modely a makety z dávnejšej aj nedávnej minulosti Medzinárodného domu umenia pre deti si môžete s deťmi pozrieť do 11. februára 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Príbeh hudby Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Reduta mladým: Príbeh hudby Slovenskej filharmónie zaznie v Bratislave, Piešťanoch i online

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz. Tešíme sa na vás aj pri ďalších článkoch či pri nastávajúcom vydaní Kam za kultúrou.

Zdroj: BIBIANA, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Nová scéna, Galéria Nedbalka, Konzervatórium Bratislava, Krajská gal0rie v Prešove, Le nuove musiche, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Východoslovenské múzeum

Kam za kultúrou spracovali Silvia Mária Petrovitsová a Mária Kleinová

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »