Novinky

Ivo Kahánek utorkovým koncertom v Redute oslávi Rok českej hudby

Ivo Kahánek

Štvrtý Klavírny recitál v aktuálnej 75. sezóne SF je na programe v utorok 6. februára 2024 o 19.00. Malá sála bude patriť českému klavírnemu virtuózovi. Ivo Kahánek, absolútny víťaz 56. medzinárodnej súťaže Pražská jar, svojím vystúpením prispeje k oslavu Roku českej hudby.

Ivo Kahánek v roku 2007 debutoval na BBC Proms v Londýne pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, v roku 2014 vystúpil po boku Berlínskych filharmonikov pod taktovkou Sira Simona Rattla.  Spolupracuje so svetovými orchestrami a aktívne sa venuje komornej hudbe. Jeho klavírny recitál v Malej sále Slovenskej filharmónie  by sa mohol nazvať českých večerom. Bude hudobnou oslavou Roku českej hudby. Dramaturgia predstaví tvorbu českých skladateľov z 19. i 20. storočia – Dvořáka, Smetanu, Janáčka a  Martinů, ktorých obohatí zriedkavo hrávaná sonáta Gideona Kleina.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá

Český večer v Redute

Na úvod koncertu v bratislavskej Redute zaznie Dvořákova Suita A dur, op. 98 z roku 1894. Patrí k jeho zriedkavejšie uvádzaným klavírnym skladbám. Antonín Dvořák ju skomponoval počas svojho pobytu v USA, kde zastával post riaditeľa Národného hudobného konzervatória v New Yorku. Nasledovať ju budú dve skladby Bedřicha Smetanu. Prvou z nich je Macbeth a čarodejnice z roku 1859, kedy skladateľ pôsobil vo švédskom Göteborgu. Návštevníci koncertu si vypočujú tiež výber z cyklu Sny, ktorý patrí k jednému z jeho posledných klavírnych diel. Skomponoval ho v roku 1875.

Ivo Kahánek
Ivo Kahánek. Foto: Dušan Martinček

Staršie, melodické a harmonicky lahodiace diela z pera velikánov českej hudobnej školy 19. storočia Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetanu doplnia odvážnejšie novšie kompozície. Ivo Kahánek uvedie štvorčasťový cyklus Leoša Janáčka V hmlách z roku 1912, v ktorom sa skladateľ inšpiroval Debussyho impresionizmom. Znalci považujú toto dielo  za vrchol Janáčkovej tvorby v oblasti klavírneho žánru.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Príbeh hudby Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Reduta mladým: Príbeh hudby Slovenskej filharmónie zaznie v Bratislave, Piešťanoch i online

Ako predposledná skladba večera zaznie dielo u nás neznámeho autora Gideona Kleina, ktorého v roku 1944 deportovali do Osvienčimu a pracovného tábora Fürstengrube, kde zomiera. V interpretácii Iva Kahánka zaznie jeho Sonáta pre klavír, ktorú skladateľ skomponoval v Terezíne. Utorkový večer uzavrie Sonáta pre klavír, H. 350 Bohuslava Martinůrodáka z českej Poličky. Svoju Sonátu napísal v roku 1954 vo Francúzsku. Dielo, ktoré patrí k jeho vrcholným dielam klavírneho odkazu, venoval Rudolfovi Serkinovi. Ten ju v roku 1957 premiéroval v Carnegie Hall. Konsonantné tanečné časti evokujú ľudové piesne. Kontrastujú pritom s temnejšími ba až démonickými pasážami skladby. 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Dušan Martinček

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »