Novinky

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá / Kam za kultúrou

Slovenská filharmónia pozýva na koncertné stretnutia do bratislavskej Reduty aj vo februári. Abonentom i návštevníkom ponúkne atraktívne koncerty s výnimočnými účinkujúcimi. Programom februárových stretnutí prispeje tiež k oslave Roku českej hudby. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi. Toto je deviatka zaujímavých podujatí mesiaca februára 2024 v Slovenskej filharmónii!

Aký bude február v Slovenskej filharmónii? Pre návštevníkov i abonentov je pripravených 9 rôznych programov počas trinástich dní mesiaca. V bratislavskej Redute si budete môcť vybrať nielen symfonické večery. Vypočujete si tiež vokálno-inštrumentálne diela a navštíviť môžete klavírny recitál či Piesňový večer. V rámci hudobnej edukácie zaznie Rodinný koncert pre najmenších, alebo dva Junior koncerty pre mladých. A to všetko za účasti vzácnych hosťujúcich umelcov. Navyše, Slovenská filharmónia aj vo februári pripravuje ďalšie mimoriadne obľúbené a inšpiratívne stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktoré sa uskutoční pred štvrtkovým koncertom 8. februára o 18,15 vo foyeri Slovenskej filharmónie. Na viacerých februárových koncertoch zarezonuje pripomienka Roku českej hudby 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (5/2024)!
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (5/2024)!

Februárová ponuka koncertných zážitkov

Prvá februárová dvojica koncertov zaznie vo štvrtok a piatok 1. a 2. februára 2024 19.00. Návštevníkom ponúkne program zostavený z diel dvoch skladateľov – Arama Chačaturiana a Leoša Janáčka. Na úvod koncertov zaznie Koncert pre husle a orchester d mol Arama Chačaturiana, ktorý vznikol v roku 1940, kedy bol uvedený aj v premiére. V Slovenskej filharmónii zaznie sólový part spájajúci virtuóznu náročnosť s melodickou lyrikou v interpretácii výnimočnej grécko-poľskej huslistky Irminy Trynkos, ktorú označil BBC Music Magazine ako „výraznú a charizmatickú novú hviezdu“ s „fenomenálnym talentom“. Umelkyňa častokrát siaha po neznámych skladbách pre husle a interpretuje diela súčasných autorov, s ktorými aktívne spolupracuje. Druhá polovica koncertu bude patriť Glagolskej omši Leoša Janáčka, ktorá zaznie k Roku českej hudby 2024 v autentickom naštudovaní Jaroslava Kyzlinka.

Ivo Kahánek

Na pódiu sa po boku orchestra Slovenská filharmónia Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal) postavia štyria vokálni sólisti – Linda Ballová, Jarmila Vantuchová, Tomáš Juhás Peter Mikuláš. V programe vystúpi aj organista Marek Štrbák a grécko-poľská huslistka Irmina Trynkos. Za dirigentským pultom uvidia návštevníci českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka.

K oslave Roku Českej hudby

Štvrtý Klavírny recitál v aktuálnej 75. sezóne SF je na programe v utorok 6. februára 2024 o 19.00. Malá sála bude patriť českému klavírnemu virtuózovi Ivovi Kahánkovi, absolútnemu víťazovi 56. medzinárodnej súťaže Pražská jar. Ivo Kahánek v roku 2007 debutoval na BBC Proms v Londýne pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, v roku 2014 vystúpil po boku Berlínskych filharmonikov pod taktovkou Sira Simona Rattla. Spolupracuje so svetovými orchestrami a aktívne sa venuje komornej hudbe. Jeho klavírny recitál v Malej sále Slovenskej filharmónie bude oslavou Roku českej hudby. Program si umelec zostavil z diel českých skladateľov 19. a 20. storočia – Dvořáka, Smetanu, Janáčka a Martinů, ktorých obohatí zriedkavo hrávaná sonáta Gideona Kleina, nádejného skladateľa, obete holokaustu druhej svetovej vojny.

Symfonická koncertná dvojica so šéfdirigentom

Februárová symfonická dvojica šéfdirigenta Daniela Raiskina zaznie v Koncertnej sieni SF v stredu a vo štvrtok 7. a 8. februára 2024 o 19.00. Dramaturgia dvoch večerov prinesie vôbec prvé uvedenie Symfónie č. 3 A dur prešporského rodáka Franza Schmidta na pódiu SF, s ktorou sa orchester predstaví aj na koncertoch v Maribore a Záhrebe. Sólistom večerov bude chorvátsky klavirista Lovre Marušić, držiteľ striebornej medaily a 2. ceny na Cleveland International Piano Competition 2021, v ktorého interpretácii zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena.

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Foto: A. Trizuljak

Pred štvrtkovým koncertom 8. februára sa uskutoční vo foyeri SF stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktoré vedie a tlmočí dramaturg SF Juraj Bubnáš. Orchester Slovenská filharmónia, šéfdirigent Daniel Raiskin a klavirista Lovre Marušić sa spoločne predstavia s bratislavským programom koncertov v Slovinsku a Chorvátsku. Na umelecký zájazd odcestujú v piatok 9. februára 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Juraj Růžička
Juraj Růžička predstavuje svoj nový magický album „AURORA“

Slovenský komorný orchester s dvojicou koncertných stretnutí

Piaty koncert cyklu SKO sa uskutoční v utorok 13. februára 2024 o 19.00 v Stĺpovej sieni SF. Po boku členov komorného orchestra vystúpi multiinštrumentalista Ladislav Fančovič a prvý trubkár orchestra SF Ľubomír Kamenský. V ich interpretácii zaznie Koncert pre altový saxofón, trúbku a sláčikový orchester Jeana Riviera. Program doplní premiéra slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej Theatre Suite, Suita z Holbergových čias, op. 40 Edvarda Hagerupa Griega a Malá serenáda pre sláčikový orchester, op. 12 Larsa-Erika Larssona.

Ladislav Fančovič
Ladislav Fančovič. Foto: Rudolf Baranovic

Umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra Ewald Danel sa po dlhšom čase znovu predstaví aj za dirigentským pultom orchestra SF. K Roku českej hudby zaznie v jeho naštudovaní koncert s programom zostaveným z diel Antonína Dvořáka (Serenáda d mol, Suita A dur a Symfónia č. 9 e mol „Z Nového sveta“). Koncert cyklu C – Populárny cyklus je na programe vo štvrtok 22. februára 2024 19.00.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Druhý Piesňový večer jubilejnej sezóny

V aktuálnej 75. koncertnej sezóne 2023/2024 sa filharmonické cykly komorných koncertov rozšírili o sériu koncertov s piesňovým repertoárom. Druhý Piesňový večer bude patriť nemecko-anglickému violončelistovi a barytonistovi Simonovi Wallfishovi, v ktorého interpretácii zaznejú jedinečné vokálne opusy britských skladateľov –Brittenova úprava piesne barokového skladateľa Henryho Purcella i piesne Vaughana Williamsa. Klenotom večera bude cyklus piesní na slová čínskej poézie českého skladateľa Pavla Haasa. Program doplní cyklus piesní Láska básnikova, op. 48 Roberta Schumanna. Koncert sa uskutoční v utorok 20. februára o 19.00.

Slovenský filharmonický zbor sa predstaví a cappella

Slovenský filharmonický zbor je už 77 rokov fenoménom na domácej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Nositeľ Oper!Awards v kategórii Najlepší spevácky zbor roku 2022 získal v septembri 2023 aj Cenu ministerky kultúry SR. Naša zborová jednotka sa počas 75. sezóny predstaví na domácej pôde vo viacerých vokálno-inštrumentálnych dielach s orchestrom SF, ale aj samostatne na dvoch koncertoch – prvý z nich sa uskutoční v piatok 23. februára 2024 19.00 pod vedením hosťujúceho maďarského zbormajstra Zoltána Kocsisa-Holpera, zbormajstra Kodály Choir Debrecen a umeleckého vedúceho zboru Kórus Spontánusz. A cappella koncert ponúkne návštevníkom preniknutie do vokálnej tvorby najmä českých a maďarských skladateľov. Svetské diela v prvej polovici programu prechádzajú od folklórnych námetov k spracovaniam poézie básnikov. V druhej polovici dominujú sakrálne diela. Vyvrcholením bude Requiem českého autora druhej polovice 20. storočia Zdeňka Lukáša.

Slovenský filharmonický zbor s Jánom Rozehnalom / Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor s Jánom Rozehnalom. Foto: Peter Brenkus

Slovenská filharmónia privíta na prelome februára a marca mimoriadne vzácneho hosťa

Mimoriadnym hosťom 75. koncertnej sezóny bude slovenský dirigent s medzinárodným renomé Juraj Valčuha, čerstvý držiteľ Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí, ktorý pôsobí ako hudobný riaditeľ Houston Symphony. V aktuálnej sezóne uvedie s našimi telesami dva koncertné programy.

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Prvý z nich zaznie v Slovenskej filharmónii vo štvrtok 29. februára a v piatok 1. marca 2024  o 19.00Mahlerova Symfónia č. 3 so spoluúčasťou ženskej časti Slovenského filharmonického zboru, Bratislavského chlapčenského zboru (Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák, zbormajstri) a českej mezzosopranistky Ester Pavlů. Z Mahlerových deviatich symfónií je v poradí tretia najrozsiahlejšia

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátne vyznamenania / Eva Pavlíková
Prezidentka SR, pani Zuzana Čaputová, v nedeľu udelila štátne vyznamenania 33 osobnostiam

Február v znamení hudobnej edukácie

Slovenská filharmónia počas februára pripravuje koncerty pre deti a mladých. Jedným z nich je vzdelávací projekt Bratislavského chlapčenského zboru zavíta v tomto roku aj do Slovenskej filharmónie. Príbeh hudby Gabriela Rovňáka, dirigenta a moderátora hudobno-slovného projektu bude tentoraz bude venovaný jubilejnej 75. koncertnej sezóne. Mladým návštevníkom priblíži vznik prvej slovenskej kultúrnej inštitúcie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Príbeh hudby Slovenskej filharmónie je na programe v stredu 14. februára pre návštevníkov cyklu J o 18.00. Pre školákov bratislavských a mimobratislavských škôl, ktorí túto sezónu navštevujú Hudobnú akadémiu Slovenskej filharmónie – organizované koncerty vo štvrtok 15. februára o 9.30 a 11.30 a návštevníkov Rodinného koncertu, ktorý sa uskutoční v sobotu 17. februára 2024 o 16.00 Koncertnej sieni SF.

Koncert Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave / Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave Juraj Jartim / Kam za kultúrou / Kam na koncert / Slovenská filharmónia
Koncert Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave pod taktovkou dirigenta Juraja Jartima.

Na februárovom koncerte cyklu Junior sa predstavia členovia Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave pod taktovkou svojho pedagóga Juraja Jartima. Sólistami budú traja mladí laureáti medzinárodných interpretačných súťaží – sopranistka Nina Krížová, hráč na tube Samuel Kulík a klavirista Gregor Žovic. Koncert sa uskutoční v stredu 21. februára 2024 o 18.00.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

Slovenská filharmónia pripravuje aj viacero bonusov

Počas februára nachystali v Slovenskej filharmónii pre svojich návštevníkov viacero bonusov. Jedným z nich je možnosť zakúpiť si vstupenky s 25% zľavou po zadaní kódu JANACEK na prvú februárovú dvojicu (1. a 2. februára 2024). Kód je platný počas predĺženého víkendu od piatka 26. januára do pondelka 29. januára 2024. Vstupenky so zľavou si môžete kúpiť počas pracovných dní v Pokladnici SF od 12.00 – 18.00 alebo online na filharmonia.sk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kino Lumière
K otvoreniu zrekonštruovaného Kina Lumière zostáva posledný krok

Pri príležitosti medzinárodnej kampane Národný týždeň manželstva (12. – 18. február 2024) opäť pripravujú akciu SPOLU NA KONCERT 1+1 vstupenka zdarma, ktorá sa dá uplatniť iba pri nákupe vstupeniek v Pokladnici SF. AKCIA PLATÍ pri nákupe v týždni od 12. – 16. februára 2024 na koncerty, ktoré sa uskutočnia v utorok 20. februára 2024 / Piesňový recitál o 19.00 a v piatok 23. februára 2024 / A cappella koncert Slovenského filharmonického zboru o 19.00 h.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kollárova Slávy dcéra má 200 rokov
Kollárova Slávy dcéra má 200 rokov

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak, archív Slovenskej filharmónie

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Koláž: SMP

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »