
Koniec pracovného týždňa so prináša už akosi tradične prináša na portáli Art & History Magazine výberovku tipov na TOP kultúrne podujatia týždňa. Kam za kultúrou od 17. marca? Aj teraz vás zoberieme na inšpiratívne koncerty a vychutnáme si spolu divadelné chuťovky. No nechýbajú ani avíza na atraktívne podujatia plné zážitkov a inšpirácií.
Rubrika Kam za kultúrou pokračuje v poradí už 12. tohtoročným prehľadom TOP podujatí nadchádzajúceho týždňa. Práve ním spestríme blížiaci sa víkend. V najnovšom prírastku rubriky Kam za kultúrou opäť nájdete výber toho najzaujímavejšieho. Vezmeme vás opäť za opernými kinozážitkami, ale aj koncerty, a samozrejme aj do divadla. Nevynecháme pritom tiež avíza na ďalšie atraktívne podujatia, ktoré pracujú s témou fašiangov, blížiacej sa Veľkej noci, ale aj históriou. Ste pripravení? My áno a než začneme, chceme zaželať príjemné a inšpiratívne čítanie!
Kam za kultúrou? Divadlo pre labužníkov
Pozrime sa najprv na dosky, ktoré znamenajú svet. Ktoré divadelné súbory a ktoré predstavenia sa dostali do tohto vydania výberovky Kam za kultúrou? Prvou zástavkou bude Divadlo Nová scéna, ktoré bude opäť muzikálové. Sú to kultoví Bedári, ktorí sa pomaly so svojimi priaznivcami lúčia, rodinný muzikál Oliver! či noblesný Bonviván. To sú naše tipy z ponuky tejto bratislavskej divadelnej scény pre najbližší týždeň.
Myslíme aj na tých z nás, ktorí operu milujú. Slovenské národné divadlo prichádza denne od utorka do štvrtka s Verdiho monumentálnou operou Nabucco, ktorá priniesla skladateľovi prvý úspech. Monumentálna operná freska je zmesou histórie a fikcie a jej úspech spočíva najmä v pôsobivých masových scénach, efektných belkantových áriách a zborových výstupoch.
Našou ďalšou zástavkou tohto dielu Kam za kultúrou bude Divadlo Jána Palárika v Trnave. V piatok a v sobotu večer tam zažijete nezabudnuteľný večer s hudbou Jara Filipa a humorom Lasicu a Satinského. Inscenácia Filip je plná hudby, vtipu a variácií na situácie zo života umelca.

Atraktívna je aj ponuka Divadla Andreja Bagara v Nitre. Utorok a streda patria kultovému maďarskému rozprávkovému muzikálu Povala. Čaká vás vtipný príbeh o jednom vlámaní, o dvoch zaľúbencoch a štyroch duchoch hľadajúcich lepší svet, ktorý si obľúbili generácie divákov po celej Európe. Piatok a sobota však patria inému muzikálu – derniére jedného z najznámejších a najobľúbenejších svetových muzikálov, ktorý už viac ako 50 rokov oslovuje všetky generácie. A teda muzikálovému titulu Jozef a jeho zázračný farebný plášť.
Divadelné zážitky aj na strednom a východnom Slovensku
Pokračujme prehľadom ďalších atraktívnych divadelných podujatí, no tentoraz v regiónoch stredného a východného Slovenska. Našou ďalšou zástavkou bude Dom kultúry ŽSR Zvolen. V piatok 21. marca 2025 uvedie zvolenské divadlo kultovú veselohru slovenského klasika Jozefa Gregora Tajovského – Ženský zákon.

Fascinujúce rozprávanie o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje. Írska dramatička Marina Carr rozpráva príbeh kráľovnej Hekuby inovatívnym spôsobom a priamym, súčasným jazykom. Koľko zla je človek schopný uniesť? Aj to sa dozviete v sobotu 22. marca 2025 v Slovenskom komornom divadle v Martine. Lucia Jašková a Marek Geišberg ako nepriatelia v napínavej hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy.

Ani tentoraz neopomenieme v rubrike Kam za kultúrou Štátnu operu v Banskej Bystrici. Z jej podujatí nás zaujali dve koncertné stretnutia. Prvým je Koncert sólistiek a sólistov, zboru a orchestra Štátnej opery, ktorý sa uskutoční v stredu 19. marca v Dome kultúry Ružomberok.

Večer a bude niesť v znamení árií, duet a zborov zo zlatého fondu svetovej opery. Zaznejú nesmrteľné diela talianskeho a francúzskeho romantizmu, ako aj časti českej národnej opery. Pod taktovkou dirigenta Jána Procházku vám ponúkame aj diela, ktoré potešia priaznivcov „ľahšej múzy“ – piesne z operiet F. Lehára, E. Kálmána a J. Straussa ml. Koncert je určený všetkým, ktorým nie je cudzia krásna hudba.

Atraktívny je aj sobotňajší komorný koncert, ktorý bude výnimočný nielen svojím programom, ale aj účinkujúcimi. Víťazi Diváckej ceny 2024, sólistka Michaela Šebestová a sólista Ivan Zvarík, ponúknu výber ikonických operných árií a piesní, ktoré očaria svojou hĺbkou i emóciou. S klavírnym sprievodom Martiny Svitkovej sa môžete tešiť na jedinečný hudobný zážitok.
Z rozprávky do rozprávky v Spišskom divadle
Tradičnou zástavkou jednotlivých vydaní rubriky Kam za kultúrou býva Spišské divadlo. A tak je tomu i teraz. V pondelok, utorok a v stredu dopoludnia ponúknu juniorskému publiku rozprávkové predstavenia. Odhryznúť si z rozprávky pozýva Perníková chalúpka. Príbehy a šibalstvá Mimi a Lízy prináša utorok a streda.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Než začneme s tipmi zo sveta hudby, pozrime sa na poslednú divadelnú zástavku tohto dielu Kam za kultúrou. Je to Národné divadlo Košice. Na svoje si prídu milovníci hudobného divadla. V ponuke je okrem iného aj Straussov Netopier a Kalmánova Vojvodkyňa z Chicaga.
Na vlne melódií
Kam za kultúrou prináša aj pohľad do sveta hudby. Na svoje si prídu nielen skúsení poslucháči, ale aj tí menej nároční či rodiny s deťmi. A predstaví sa aj mladé umenie. K bohatej ponuke prispieva svojím programom nielen Slovenská filharmónia, Dom umenia v Piešťanoch či Štátny komorný orchester a Štátna filharmónia Košice. A tentoraz náš výber spestrí medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie. Pozrieme sa tiež do útrob rozhlasovej Pyramídy na organový koncert a vyberieme sa aj za mladým umením. Rezonovať pritom bude 340. výročie J. S. Bacha, ale aj premiéry nový diel.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prvým koncertným tipom tohto vydania Kam za kultúrou je Medzinárodný festival komornej hudby – Konvergencie . Tento renomovaný festival píše v tomto roku 26. kapitolu svojej histórie a v termíne od 13. do 28. marca ponúka priaznivcom hudby v Bratislave a Banskej Bystrici vo svojom programe osem hudobných večerov s netradičnými sólovými recitálmi. Tento týždeň prinesie festival štyri zaujímavé koncertné večery.
Od Banskej Bystrice k Bratislave
V stredu 19. 3. 2025 bude po 19:00 hod. hostiť banskobystrický Hogo Fogo Jazz & Art Club a vo štvrtok 20. 3. 2025 taktiež o 19:00 hod. zase bratislavská Moyzesova sieň hostiť dvojitú koncertnú nádielku kontrabasistu Steinara Raknesa a Daniela Salontaya. Renomovaný nórsky jazzový kontrabasista Steinar Raknes, známy z oceňovaného tria Torda Gustavsena, sa po troch rokoch vracia na Slovensko, tentoraz ako sólový hráč. Okrem virtuóznej hry na kontrabase je tiež invenčným pesničkárom a spevákom. Jeho autentický prejav býva prirovnávaný k ikonám ako Tom Waits či Bruce Springsteen. Na Konvergenciách odohrá piesne a skladby z albumov Stillhouse, Chasing the Real Things a On the Road, ale aj doposiaľ nevydané veci.
Ďalšou osobnosťou s nezameniteľným hudobným rukopisom, ktorá sa na Konvergenciách tak v meste pod Urpínom, ako aj v Bratislave predstaví, bude gitarista Daniel Salontay. Publiku priblíži nielen svoje interpretačné umenie, ale v multimediálnom projekte Zaobraz prepája hudbu s výtvarným umením otca, Alexandra Salontaya. „Podobne ako vznikali obrazy, aj táto hudba vznikla v tichu a osamote,” povedal o svojom koncerte, ktorého atmosféru umocní vizuálna projekcia videoartistu Martina Piterku.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Program Konvergencií pokračuje v piatok 21. 3. 2025 o 19:00 hod. ďalším koncertom v bratislavskej Moyzesovej sieni. Festivalové publikum čaká sólový recitál nórskeho huslistu Nilsa Øklanda, ktorý vo svojej tvorbe čerpá z bohatých tradícií nórskej hudby, ale tiež z klasiky, rocku, improvizovanej a experimentálnej tvorby.
Piatok na Konvergenciách aj v znamení premiéry
Piatok prinesie tiež vystúpenie Borisa Lenka, ktorý sľubuje uviesť nové diela domácich autorov. Boris Lenko, výrazná osobnosť na slovenskej hudobnej scéne a priekopník súčasného akordeónového repertoáru, na Konvergenciách zahrá nové skladby svojich priateľov, skladateľov Petra Zagara (Naivná pieseň) a Marka Piačeka (Speranza). Okrem iného zaznie tiež nové dielo gitaristu, aranžéra a skladateľa Miloša Železňáka (Trifid). Boris Lenko sa však predstaví aj ako komponista. Odohrá aj vlastné kompozície – Prelúdiá pokoja pre klavír, Intermezzo pre bandoneón a Farebné prelúdiá pre akordeón.
Do tohto výberu tipov na koncerty 12. vydania rubriky Kam za kultúrou sa prebojoval tiež sobotňajší festivalový dvojitý koncert. Večer 22. 3. 2025 prinesie do Moyzesovej siene podujatie s názvom PAĽA – ELLER. K silným momentom Konvergencií bude patriť premiéra diela Objekty (Amfisbain – symfónia pre sólové husle) v podaní autora, charizmatického huslistu Milana Paľu. Umelec, ktorý donedávna tvoril pod pseudonymom Pascal Manolios, od roku 2023 prezentuje svoje diela pod vlastným menom.

Paľova kompozícia, pripomínajúca podľa autorových slov symfóniu mahlerovského rozsahu, je ponorom do sveta skrytých významov a hlbokých emócií. K skladbe sa viažu fragmenty z poézie Celana, Baudelaira, Eliota, Whitmana, Claudela, Borgesa a ďalľích.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Ďalším unikátnym festivalovým recitálom bude vystúpenie estónskej interpretky Anny-Liisy Eller. Vo svojom programe predstaví starú, tradičnú i súčasnú hudbu na kanneli, fascinujúcom strunovom nástroji, ktorý zvukom pripomína stredoveké psaltérium. Súčasťou jej programu bude aj dielo Silmaja od súčasnej estónskej skladateľky Heleny Tulve.
Kam za kultúrou odporúča: nedeľný večer s Konvergenciámi
Kam za kultúrou prináša aj tip na nedeľný večer (23.3.2025). Konvergencie pokračujú v Moyzesovej sieni koncertom AVITAL – LUPTÁK. V programe sa predstaví aj violončelista a umelecký riaditeľ Konvergencií Jozef Lupták. V jeho interpretácii zaznejú diela nemeckého barokového génia Johanna Sebastiana Bacha a súčasného slovenského skladateľa Vladimíra Godára. Hudba oboch skladateľov ho sprevádza celý život, pričom v ich tvorbe neustále objavuje nové významy a inšpiračné zdroje.

Súčasťou jeho programu bude aj premiéra Godárovej kompozície Pieta (2025), ktorá spolu so skladateľovými staršími dielami O, Crux a Passacaglia vytvára sugestívny triptych. Bachova hudba prepojí recitál Jozefa Luptáka s programom izraelského virtuóza Aviho Avitala, prvého mandolinistu nominovaného na Grammy. Avi Avital sa na konvergenčné pódium vráti po šiestich rokoch. Mimoriadne vyťažený hudobník, pravidelne koncertujúci na prestížnych pódiách po celom svete, zavíta do Bratislavy medzi vystúpeniami vo Francúzsku, USA a Belgicku. Na mandolíne okrem Bachovej Partity d mol BWV 1004 zahrá aj diela Ernesta Blocha a súčasného talianskeho skladateľa Giovanniho Sollimu.
V znamení J. S. Bacha aj s Avi Avitalom
Bachova hudba prepojí recitál Jozefa Luptáka s programom izraelského virtuóza Aviho Avitala, prvého mandolinistu nominovaného na Grammy. Avi Avital sa na konvergenčné pódium vráti po šiestich rokoch. Mimoriadne vyťažený hudobník, pravidelne koncertujúci na prestížnych pódiách po celom svete, zavíta do Bratislavy medzi vystúpeniami vo Francúzsku, USA a Belgicku. Na mandolíne okrem Bachovej Partity d mol BWV 1004 zahrá aj diela Ernesta Blocha a súčasného talianskeho skladateľa Giovanniho Sollimu.
Od filky k filke
Koncertné tipy Kam za kultúrou pokračujú hudobnými večermi, ktoré počas 12. týždňa roka 2025 prináša marcový program Slovenskej filharmónie, Štátneho komorného orchestra či Štátnej filharmónie Košice. K naším TOP tipom patrí aj ďalšia marcová symfonická dvojica Slovenskej filharmónie. Tentoraz sa slovenskí filharmonici predstavia pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina. Vo štvrtok 20. a v piatok 21. marca 2025 o 19.00 hod. sa Koncertná sieň SF rozoznie programom diel Šostakoviča, Weinberga a Prokofieva.

Sólistom večerov bude taliansky violončelista Mario Brunello, v ktorého interpretácii zaznie u nás neznámy opus – Koncert pre violončelo rusko-poľského skladateľa 20. storočia Mieczysława Weinberga (1919 – 1996). Mieczyslaw Weinberg emigroval z Poľska do Sovietskeho zväzu, kde sa spriatelil so Šostakovičom. Violončelový koncert pochádza z poststalinského obdobia a Weinberg sa v ňom citátmi židovských melódií transparentne hlási k svojmu pôvodu.

Program však počíta aj so Šostakovičom. Suita z jeho opery Lady Macbeth Mcenského okresu, op. 29a otvorí program oboch koncertných večerov. Program však uzavrie Sergej Prokofiev. Po búrlivých a avantgardných Symfóniách č. 2 – č. 4 sa v tej Piatej, ktorá večery uzavrie, prezentuje ako poet a lyrik. Nechýba však povestný prokofievovský sarkazmus.
Od romantizmu po súčasnosť
Ďalšou zástavkou koncertných tipov Kam za kultúrou bude Žilina. Dom umenia Fatra bude vo štvrtok 20. 3. 2025 o 19:00 hod. hostiť koncert s názvom Od romantizmu po súčasnosť. Ako avizuje už samotné pomenovanie, dramaturgia prinesie zaujímavý program z diel skladateľov 19. a 20. storočia. So Štátnym komorným orchestrom v Žiline ho uvedie americko-slovenský dirigent Martin Majkut. Hudobný riaditeľ Rogue Valley Symphony Orchestra v Oregone a Queens Symphony Orchestra v New Yorku sa po siedmich rokoch opäť predstaví v Žiline.

Hudobný večer otvorí predohra Rozprávky o krásnej Meluzíne od Felixa Mendelssohna Bartholdyho. Bližšie k súčasnosti sa návštevníci koncertu Štátneho komorného orchestra v Žiline prenesú s Bohuslavom Martinů v jeho Rhapsody-Concerte pre violu a orchester. Sólového violového partu za ujme najobsadzovanejšia česká violistka Kristína Nouzovská Fialová. Program štvrtkového koncertu v Žiline uzavrie Franz Schubert a jeho Symfónia č. 4 c mol „Tragická“.
Od Viedne po NY
Na hudobnú cestu pozýva svojich návštevníkov aj Štátna filharmónia Košice. Kým žilinské publikum čaká púť naprieč storočiami, Dom umenia v Košiciach ožije hudobnou cestou od Viedne po New York. Štátna filharmónia Košice sa taktiež vo štvrtok 20. 3. o 19:00 v Dome umenia predstaví pod taktovkou doslova svetového dirigenta Johna Fioreho.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na programe svojho najbližšieho koncertu majú košickí filharmonici diela Beethovena, ktorý symbolizuje Viedeň, Gershwina a Coplanda. Dramaturgickým ťahákom v Košiciach je iste Rapsódia v modrom. Tú napísal Gershwin pre klavír a džezovú kapelu. Košickí filharmonici však uvedú jej symfonickú podobu, no stále v džezovom kabáte. Sólo patrí Olge Scheps. Na koncerte s názvom Beethoven a Gershwin: Od Viedne po NY zaznie Coplandova Apalačská jar a Beethovenova 7. symfónia.
Nedeľné predpoludnie s organovým recitálom
Program 28. ročníka Organových koncertov pod pyramídou pokračuje aj v marci, a to už v nedeľu. Do Bratislavy prichádza Andreas Jud, ktorý je držiteľom niekoľkých prestížnych cien a pravidelne vystupuje na medzinárodnej scéne. Švajčiarsky organista svoj bratislavský recitál na pôde STVR odohrá 16. marca 2025 v tradičnom čase. Poslucháčom ponúkne program zahŕňajúci diela Bacha, Marcela Duprého či Sigfrida Karg-Elerta.
Koncertné tipy s mladými umelcami
Aj v tomto pokračovaní rubriky Kam za kultúrou rezonujú koncerty mladých umelcov. Študenti Katedry klávesových nástrojov a Katedry strunových, dychových a bicích nástrojov Hudobnej a tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave prichádzajú v rámci projektu RODINNÉ STRIEBRO do Piešťan. Dom umenia SF hostí taktiež vo štvrtok 20. marca od 19:00 hod. koncert, tentoraz program pre juniorské publikum.

Nevynecháme ani trojlístok blížiacich sa zaujímavých podujatí najstaršieho slovenského konzervatória. Streda (19. 3. 2025) prinesie s úderom o 18:00 hod. ďalšie koncertné stretnutie cyklu Konzervatoristi v paláci do priestorov staromestského kultúrneho stánku – bratislavského Pisztoriho paláca. Poslucháčom sa predstavia študenti odboru drevených dychových nástrojov z tried Jany Gazdíkovej, Kataríny Ducai, Ľubomíra Kamenského, Branislava Hóza a Juraja Mitošinku. Študentov budú sprevádzať klaviristi Lenka Polláková a Ján Remenec, na čembale Agnesa Ferienčíková a violončelistka Nikola Adamcová.

Nedeľný podvečer bude patriť vystúpeniu ďalšej zostave študentov Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava. V petržalskom Cik Cak centre na Jiráskovej v Bratislave-Petržalke sa publiku predstavia na sláčikových a strunových nástrojoch.
V znamení oslavy
Ďalší z ťahákov – a to nielen juniorských koncertov týždňa prináša taktiež štvrtok 20. marec. O 18:00 hod. sa v Organovej sieni Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava uskutoční koncert s názvom BACH 340. Ako naznačuje názov, týmto koncertom vzdajú študenti oddelenia Cirkevnej hudby spolu so svojimi pedagógmi hold majstrovi baroka, ktorého odkaz je dodnes živý. Aj oni tak prispejú svojím dielom k oslave tohto jubilea. Pridajú sa tým k iným telesám ako napr. Slovenskej filharmónie či Slovenského komorného orchestra, ktorí už 340. výročie narodenia J. S. Bacha vo svojich tohtoročných programoch reflektovali špeciálnym podujatím.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou prináša aj koncertný tip pre rodiny s deťmi. Je ním podujatie – Matiné pre deti a rodičov, ktoré ich v nedeľu 23. 3. 2025 o 16:00 hod. v Dome umenia Fatra v Žiline vezme do rozprávky. ŠKO Žilina pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra v spolupráci s Bábkovým divadlom Teátro neline z Bratislavy a moderátorom Martinom Vanekom tak ponúkajú ďalší rozprávkový príbeh. Tentoraz Rozprávku o Rosamunde. A ako je zvykom, aj na konci toho matiné sa losuje tombola a odmeňujú najkrajšie výkresy.
Kam za kultúrou? Aj na atraktívne podujatia
Kam za kultúrou nie je len o koncertných a divadelných tipoch. A aj tentoraz nevynecháme ďalšie tipy na atraktívne podujatia. Iste potešíme nejedného knihomoľa. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pripravilo na utorok 18. marca 2025 v priestoroch Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubíne podujatie pre žiakov 2. stupňa základných a stredných škôl s názvom A zrodila sa kniha. Mladí milovníci literatúry sa môžu tešiť na besedu s učiteľom a spisovateľom Jánom Gálikom, držiteľom viacerých prestížnych literárnych cien. Súčasťou podujatia bude aj mini výstava Ako vzniká kniha. Čaká vás tam tiež ukážka vzácnych exponátov zo zbierok Čaplovičovej knižnice. Besedy sa uskutočnia o 9.00 a 10.30 hod. Na podujatie je potrebné vopred sa rezervovať na tel. čísle 0905 240 320 alebo e-mailom na lektordk@oravskemuzeum.sk.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A ak sa vaše ratolesti rady hrajú, tak odporúčame aj tvorivé dielne Tríbečského múzea. Už len do 17. marca deti čaká podujatie s názvom Zo sveta starých hračiek. Deti oboznamuje s hrami a hračkami, s ktorými sa hrávali ľudia v minulosti. Pripravené sú rôzne spoločenské hry a tvorivé aktivity – výroba papierového autíčka, hlinených figúrok alebo odznakov. Avšak až do 16. apríla môžete v Tríbečskom múzeu absolvovať tvorivé dielne venované fašiangom a Veľkej noci. Tematické podujatie denne od pondelka do piatka približuje ľudové tradície Fašiangov a Veľkej noci tvorivým spôsobom. Svoju fantáziu a kreativitu využijete pri výrobe fašiangových masiek a pred Veľkou nocou sa zabavíte zhotovovaním dekorácií z rôznych materiálov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Predstavili sme si najatraktívnejšie divadelné predstavenia, koncerty či ďalšie podujatia. Ak hľadáte tipy na zaujímavé výstavy, nájdete ich v špeciálnom vydaní rubriky Kam za kultúrou – marcové tipy na výstavy. A týmto končíme 12. tohtoročné vydanie tipov Kam za kultúrou. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali. Budeme sa na vás tešiť nielen pri najbližších pokračovaniach tejto našej rubriky tipov Kam za kultúrou. Radi vás budeme sprevádzať aj pri iných zaujímavých článkoch z oblastí kultúry, histórie a umenia.
—
Titulka: Silvia Mária Petrovitsová
Foto: Peter Brenkus, Roderik Kučavík, Marek Olbrzymek, Vanda Mesiariková, archívy umelcov, divadiel a múzeí
Zdroj: Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Konvergencie, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Slovenská filharmónia, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Tríbečské múzeum