
Nový mesiac - marec ovláda aj budovu Slovenskej filharmónie. Prináša svieži závan jari a novú nádielku koncertného osvieženia do priestorov bratislavskej Reduty s celou fúrou strhujúcich koncertných zážitkov.
Nový mesiac je v bratislavskej Redute plný hudobných pozvánok. Marec sa začal organovým recitálom už v prvú nedeľu mesiaca. Zaujímavý je však aj ďalší program, vďaka ktorému si na svoje prídu nielen milovníci symfonických programov. Počas aktuálneho mesiaca pozýva Slovenská filharmónia aj na ďalšie atraktívne zážitky. Publiku z radu abonentov a návštevníkov sa predstavia všetky tri umelecké telesá Slovenskej filharmónie. Orchester Slovenská filharmónia vystúpi počas marca pod taktovkou troch dirigentov – legendárneho Ralfa Weikerta, slovenského dirigenta Mariána Lejavu a šéfdirigenta Daniela Raiskina, ktorý nás pozýva aj na spoločné stretnutie pred piatkovým koncertom 21. 3. 2025 o 18.15 hod.. Vzácnou hostkou Piesňového večera bude renomovaná slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka Viedenskej štátnej opery.

Atraktívna je aj ponuka v komornom cykle. Na pôde bratislavskej Reduty privítajú dvoch významných českých interpretov – hobojistu Viléma Veverku a harfistku Kateřinu Englichovú. Chýbať nebude tiež správa o ďalších dvoch umeleckých telesách Slovenskej filharmónie. Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedie v marci kompletné Brandenburské koncerty Johanna Sebastiana Bacha. Slovenský filharmonický zbor odcestuje v marci do Salzburgu, kde v apríli vystúpi na prestížnom Veľkonočnom festivale Salzburg 2025.
Úvod s jedinečným dielom
Marcový program pokračuje po nedeľňajšom organovom recitáli už vo štvrtok a piatok. V dňoch 6. a 7. marca 2025 sa uskutoční prvá dvojica koncertov. Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor sa na prvej dvojici koncertov predstavia pod taktovkou legendárneho Ralfa Weikerta, ktorý pôsobil ako stály dirigent na festivaloch v Salzburgu, Bregenzi, v Arene di Verona, dirigoval vo Viedenskej štátnej opere, MET v New Yorku a zastával post riaditeľa opery v Zürichu. Ako hosť spolupracoval s mnohými orchestrami a opernými domami.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Od roku 2006 zastával post hudobného riaditeľa na Festivale Richarda Wagnera v rakúskom Welse, kde spolupracoval so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom.

“V jeho naštudovaní zaznie dramaturgicky lákavý program. Obe telesá vystúpia v druhej polovici koncertu v málo uvádzanom Cherubiniho Requiem, ktoré vzniklo o dvadsaťpäť rokov neskôr ako Mozartov rovnomenný opus. Skladba zaznela v roku 1827 na pohrebe hudobného velikána Ludwiga van Beethovena, ktorý skladateľovu tvorbu obdivoval. Účinkovať tu bude aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý pripravil Thomas Lang, zbormajster Viedenskej štátnej opery. Tento je pravidelným hosťom našich koncertných sezón a naše teleso sa s ním stretáva aj na viedenskej pôde,” dodáva k prvej symfonickej dvojici koncertov Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF. Zároveň pripomíname, že do 7. marca je stále v ponuke Balíček troch koncertov s exkluzívnou prehliadkou budovy Slovenskej filharmónie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Piesňový večer Slávky Zámečníkovej
Slovenská filharmónia myslí na priaznivcov kvalitného vokálneho umenia. Počas marca chystá Piesňový večer Slávky Zámečníkovej v Malej sále Slovenskej filharmónie. Mladá spevácka diva Slávka Zámečníková žne medzinárodné úspechy. od sezóny 2020/2021 je sólistkou Viedenskej štátnej opery čomu predchádzalo päťročné angažmán v Opernom štúdiu v Štátnej opere v Berlíne. Úspešná je aj doma na Slovensku. Do Slovenskej filharmónie sa vracia po roku, kedy sa predstavila po boku orchestra Slovenská filharmónia spolu s naším výnimočným dirigentom Jurajom Valčuhom.

V aktuálnej 76. koncertnej sezóne vystúpi na pôde Slovenskej filharmónie v komornom piesňovom repertoári. Je hostkou druhého Piesňového večera v bratislavskej Redute. Slovenská sopranistka sa aj tentoraz predstaví v piesňovom repertoári v partnerstve s klavírnym virtuózom Matthiasom Samuilom, s ktorým sa predstavila na koncerte festivalu BHS 2020.
Slovenská filharmónia pod taktovkou dirigenta Mariána Lejavu
Vo štvrtok a piatok 13.a 14. marca 2025sa Slovenská filharmóniapredstaví pod taktovkou slovenského dirigenta Mariána Lejavu. Sólistkou večera bude Simona Pingitzer, 1. flautistka orchestra Slovenská filharmónia, ktorá sa predstaví v Mozartovom Koncerte pre flautu a orchester č. 1 G dur, KV 313. Mozartovo dielo sa ocitá v kontexte skladieb autorov 20. storočia, repertoáru, ktorému sa Marián Lejava aktívne venuje.

Na úvod zaznie Passacaglia pre orchester, op. 1 Antona Weberna komponovaná v duchu starých majstrov a druhou je Symfónia v troch častiach Igora Stravinského, ktorú skladateľ komponoval v USA.
Slovenský komorný orchester uvedie Brandenburské koncerty
Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedie po 7 rokoch kompletné Brandenburské koncerty Johanna Sebastiana Bacha. Sólistami jednotlivých koncertov budú Kamil Barciok (trúbka), Judit Izsák (čembalo), Cyril Šikula (flauta), Robert Holota, Róbert Krchniak, Ladislav Roth (hoboj), Peter Kajan (fagot), Jan Vobořil a Jan Vobořil ml.(lesný roh). Dielo zaznie v nedeľu 16. marca 2025 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 16.00 h.

Vznik Brandenburských koncertov sa viaže na Bachovo pôsobenie v Köthene (1717 – 1723). Práve Brandenburské koncerty BWV 1046 – 1051 patria medzi najzávažnejšie orchestrálne diela tohto skladateľovho obdobia. Názov na titulnom liste partitúry venovanej markgrófovi Christianovi Ludwigovi znie Concerts Avec plusieurs Instruments (Koncerty pre viacero nástrojov). Názov Brandenburské koncerty zaviedol až bachovský bádateľ 19. storočia Philipp Spitta. Každý koncert je písaný pre iné obsadenie a každý má svoju osobitú formu a štýl.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a violončelistom Mariom Brunellom
Nasleduje marcová symfonická dvojica šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina vo štvrtok 20. a v piatok 21. marca 2025 o 19.00 h. Sólistom večerov bude taliansky violončelista Mario Brunello, v ktorého interpretácii zaznie u nás neznámy opus – Koncert pre violončelo rusko-poľského skladateľa 20. storočia Mieczysława Weinberga (1919 – 1996).

„Weinbergovo meno nie je stále také známe ako mená Šostakoviča, Prokofieva alebo Chačaturiana, no rovnako ako oni si dokázal vytvoriť vlastný hudobný jazyk. Skúsený poslucháč ho rozozná rovnako ako Šostakovičov či Prokofievov. Weinbergovo dielo zažíva právom renesanciu a som si istý, že nebude trvať dlho a ľudia výnimočnosť jeho hudby skutočne docenia. Hoci tento skladateľ prežil najväčšiu časť svojho života v Sovietskom zväze – po jeho rozpade v Rusku, bol poľsko-židovského pôvodu, čo malo vplyv na jeho tvorbu. Podobne ako jeho priateľ Dmitrij Šostakovič, Weinberg zanechal pravdivý a bolestný obraz 20. storočia, jedného z najtragickejších období v dejinách ľudstva,“ hovorí o význame Weinbergovej hudby a o jeho kompozičných vplyvoch (medzi ktoré patrili aj Mahler, Bartók a Šostakovič) Daniel Raiskin, ktorý uviedol s orchestrom viac skladateľových diel.
INZERCIA
PR článok, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, Peter Frolo, Alexander Trizuljak
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF