Siedmy týždeň roka 2024 prináša do slovenskej kultúry viaceré atraktívne podujatia. Redakčný výber tých najzaujímavejších z nich nájdete v ďalšom pokračovaní rubriky Kam za kultúrou. Prinášame tipy na atraktívne zážitky, divadelné lahôdky, premiéry či derniéru a výstavy či koncerty nechýbajú tiež. Niektoré vás pozvú snívať na krídlach lásky. Vydáte sa tiež do sveta hudby, farieb i rovnováhy.
Spoznajte s nami TOP tipy na zaujímavé koncerty, podujatia, divadelné predstavenia či výstavy. Kam to bude tentoraz? Vydáme sa na známe miesta, navštívime i nové. Pestrú výberovú prehľadovku pre vás opäť pripravil náš tradičný tandem – Silvia Mária Petrovitsová (hudba) a Mária Kleinová (divadlo, výstavy a podujatia). Prijmite opäť naše pozvanie a vydajte sa s nami za kultúrou aj v tomto týždni. Nudiť sa veru nebudete. Čakajú nás nielen valentínske koncerty, divadelné premiéry, ale aj zaujímavé výstavy.
Kam za kultúrou? Divadelný svet ponúka nielen novinky
Kam za kultúrou začíname divadelným prehľadom TOP predstavení. A keď sa povie top, myslíme tým ako prírastky v repertoároch slovenských divadiel, tak aj divadelné rozlúčky či špeciálne predstavenia. V siedmy kalendárny týždeň roka zažijete dve divadelné premiéry, a dokonca aj jednu divadelnú rozlúčku a viaceré špeciálne valentínske predstavenia v znamení lásky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V deň sv. Valentína sľubujú divadlá zaujímavé tituly. Maďarské Divadlo Thália Színház v Košiciach uvedie príznačnú hru Ájlavjú. Divák v nej sleduje dvadsiatku scén v bláznivom tempe, ktoré ukazujú rôznych ľudí. Všetci majú spoločne jedno: chcú okúsiť lásku a šťastie byť s niekým. Krásne a spokojné, smutno-smiešne, dojímavé i otravné, aj také môžu byť úspechy a neúspechy v láske. Lásky večer môže korunovať aj romantická večera! Národné divadlo Košice uvedie nesmrteľný príbeh lásky z pera kráľa drámy Williama Shakespeara – Rómeo a Júlia. Spišské divadlo stavilo na ľahší žáner. Uvedie komédiu chorvátskeho autora Všetko o ženách. Miro Gavran vám ponúkne pohľad do ženskej duše. Dozviete sa všetko, čo ste kedy chceli vedieť o ženách, ale hanbili ste sa spýtať.
Divadlo Nová scéna v Bratislave sa v komornej podobe na Valentína povenuje téme manželstvu po rokoch v hre Sex pre pokročilých. Dvaja manželia sa po štvrťstoročnici snažia nájsť zmysel a novú náplň ich partnerského vzťahu. Stratenú cestu k sebe samým. Znovuobjavovanie vlastných túžob a protikladné životné očakávania manželov sú zdrojom konfliktov, hádok, ale aj množstva komických situácií. To všetko si vychutnáte v špičkovom obsadení s Luciou Vráblicovou a Pavlom Topoľským.
Týždeň s premiérami aj derniérou
A teraz sa pozrime na premiérovvé a derniérové tituly týždňa. Presne na Valentína sa Slovenské komorné divadlo (SKD) Martin rozlúči s inscenáciou Antona Pavloviča Čechova Tri sestry. Úspešný titul v réžii Mariána Amslera interpretoval klasický Čechovov text súčasnými divadelnými prostriedkami a s prvkami fyzického, pohybového divadla vo vizuálne zaujímavej podobe. Nenechajte si pre to derniéru tohto titulu v Martine ujsť.
Za prvou premiérou tohto týždňa zájdite do Spišského divadla. Divadelná stálica našich tipov Kam za kultúrou uvedie v piatok 16. februára ďalšiu tohto sezónnu novinku. Premiérový večer bude pritom zároveň sprevádzať otvorenie Štúdia SD, ktoré divadlo v posledných dvoch rokoch rekonštruovalo. Novinkou 33. divadelnej sezóny je tentoraz šansónový recitál venovaný kráľovnej šansónu, Édith Piaf. Aj päťdesiat rokov po smrti zostáva najslávnejšou frankofónnou interpretkou na svete.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo ponúkne návštevníkom pohľad na obdivovanú speváčku a viaceré z jej najznámejších piesní, medzi ktorými nebude chýbať Non, je ne regrette rien – Nie, nič neľutujem.
Predstavenie sa netypicky začne už vo vestibule, kde divákov privíta Kabaretiér v podaní Jozefa Novysedláka. Ten postupne prevedie návštevníkov desaťročiami späť až do priestoru experimentálneho štúdia, ktoré pretvoria na kabaret s klaviristom a francúzskymi šansónmi, tanečnicami a chýbať nebudú ani bar s vínom. Návštevníkov predstavenie zavedie aj do útrob zranenej ženskej duše, túžiacej po láske. V úlohe Édith sa predstaví herečka Spišského divadla Katarína Turčanová, ktorá má k hudbe a spevu veľmi blízko. Jej mladé alter ego stvárni Katarína Pavluvčíková.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Repertoár Činohry Slovenského národného divadla rozšíri nový titul. Tým je MEMOROOM, surealistická tragikomédia fyzického divadla TRIO OLGA, ktorá sa pohráva s témami straty pamäti, identity, vlastných myšlienok, lásky a reality. Slovenská prvá scéna ju v premiérach uvedie v sobotu a v nedeľu (16. a 17.2.2024) v Modrom salóne.
Symfonické i komorné zážitky aj tento týždeň
Kam za kultúrou? Pozrieme sa aj do sveta hudby, kde na návštevníkov čakajú zaujímavé koncerty. A to nielen symfonické, ale aj komorné. Navštívime výnimočné hudobné podujatia s hviezdnym tenorom, a neopomenieme ani valentínske koncerty.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
S premiérou v Redute
Koncertnú prehliadku TOP tipov začneme v Slovenskej filharmónii. Už v utorok 13. februára 2024 o 19.00 sa v Stĺpovej sieni SF uskutoční piaty koncert cyklu SKO. Na programe má toto umelecké teleso výnimočný program. Jeho súčasťou je aj uvedenie premiéry novinky slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej.
Po boku členov Slovenského komorného orchestra vystúpi multiinštrumentalista Ladislav Fančovič, ktorého minuloročná nahrávka s košickou filkou získala čerstvú nomináciu Rádiohláv za rok 2023. Okrem neho sa v programe predstaví aj prvý trubkár orchestra SF Ľubomír Kamenský. V ich interpretácii zaznie Koncert pre altový saxofón, trúbku a sláčikový orchester Jeana Riviera. Program doplní premiéra slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej Theatre Suite, Suita z Holbergových čias, op. 40 Edvarda Hagerupa Griega a Malá serenáda pre sláčikový orchester, op. 12 Larsa-Erika Larssona.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaujímavý hudobný zážitok sľubuje vo štvrtok 15. februára 2024 koncert v Dome umenia v Košiciach. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera uvedie orchester ŠFK dielo Edwarda Elgara – Enigma, variácie na vlastnú tému op. 36 a Simple Symphony op. 4 od Benjamina Brittena. V Koncerte pre hoboj a sláčikový orchester a mol od Ralpha Vaughana Williamsa sa predstaví vynikajúca hobojistka Anna Štrbová.
Rok českej hudby slávi aj Žilina. Prvý koncert v znamení romantiky
Romantickú hudbu sľubuje aj najbližšia dvojica koncertov v Dome umenia Fatra v Žiline. Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou svojho šéfdirigenta Františka Maceka totiž už vo štvrtok a piatok (15. a 16. februára 2024) prispejú k oslave Roku českej hudby 2024. Uvedú program z diel Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka a Vítězslava Nováka. Sólistom v Dvořákovom Klavírnom koncerte g mol op. 33 bude vynikajúci, vo svete i u nás známy český klavírny virtuóz Ivo Kahánek.
Slávny tenorista príde v piatok do Košíc
Jeden z najslávnejších svetových tenoristov a rodák z Barcelony sa po 13-tich rokoch vracia do Košíc. Na Slovensku sa José Carerras naposledy predstavil v roku 2016 v rámci svojho rozlúčkového turné, vďaka čomu získava jeho košický februárový koncert na svojej exkluzívnosti. Táto udalosť tak nesmie chýbať v koncertných tipoch Kam za kultúrou. José Carerras, označovaný za „najmilšieho človeka operného sveta“, má vo svojom repertoári okolo 600 titulov rôznych štýlov od barokovej až po súčasnú hudbu a naštudovaných viac ako 60 opier. Je známy veľkolepými interpretáciami diel Verdiho a Pucciniho, ale tiež ako člen zoskupenia „Traja tenori“ spolu s Lucianom Pavarottim a Plácidom Domingom.
V košickej Steel Aréne vystúpi José Carerras už v piatok 16. februára v sprievode 64-členného Orchestra Opery ND Košice a sólistky opery Michaely Várady. Hosťom slávneho tenoristu bude aj známy spevák a herec, barytonista Filip Tůma. Maestro José Carerras sa Košičanom predstaví pod taktovkou svojho synovca, uznávaného španielskeho dirigenta. Maestro David Giménez Carreras býva pravidelným hosťom koncertných sezón jediného orchestra mozartovského typu na Slovensku. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.
Svet hudby pre deti a mladých
V hudobných tipoch Kam za kultúrou tu máme aj tip pre deti a mladých návštevníkov. Tým je Príbeh hudby Slovenskej filharmónie. Interaktívny vzdelávací projekt vznikol v spolupráci Bratislavského chlapčenského zboru so Slovenskou filharmóniou. Jeho autorom je Gabriel Rovňák, ktorý mladých návštevníkov prevedie históriou hudobnej inštitúcie Slovenskej filharmónie slovom aj hudbou. Príbeh hudby je venovaný jej 75. výročiu. Koncerty sa uskutočnia v stredu 14. februára o 18.00 v rámci cyklu Junior. Deti s rodičmi pozývajú do Reduty na Rodinný koncert v sobotu 17. februára 2024 o 16.00, ktorý sa uskutoční v Koncertnej sieni SF. Príbeh hudby Slovenskej filharmónie zaznie aj v Dome umenia Piešťany. Stane sa tomu tak v piatok 16. februára 2024 o 11.00.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Koncertné zážitky v znamení lásky
Sviatok zamilovaných môžete osláviť aj hudbou. Spoločne sa v tomto vydaní rubriky Kam za kultúrou pozrieme na prehľad niekoľkých valentínsky ladených koncertov najbližších dní. Jedným z prvých hudobných príspevkov k sviatku zamilovaných je koncert súbor starej hudby Le nuove musiche. Nádhernú hudbu tzv. viedenskej lutnovej školy s dielami F. I. Hinterleitnera, J. G. Weichenbergera a ďalších si po Budmericiach vypočujú návštevníci koncertu v Spišskej Novej Vsi. Stane sa tomu tak v utorok 13. februára po 17:00 hod. v aule spišskonovoveského Gymnázia Š. Mišíka
Na koncerty aj vo sviatok zamilovaných
Valentín v Národnom dome v Banskej Bystrici začína o 17:00 hod. Okrem trojchodovej slávnostnej večere prinesie po 19:00 hod. valentínsky koncert, na ktorom v podaní Slovak Nuevo Quinteto a Terezy Králikovej zaznejú svetové hity a muzikálové melódie. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.
Skvelú zábavu nielen pre zamilovaných sľubuje aj ďalší valentínsky galakoncert. Pop operné trio GIOIA sa vo sviatočný večer zamilovaných predstaví na Veľkej scéne Domu odborov Žilina s romantickými skladbami. Vstupenky aj na toto podujatie zoženie v sieti TICKETPORTAL. Svoj valentínsky koncert odohrajú na sv. Valentína aj fenomenálni Cigánski diabli. V Kine Scala v Prešove sa môžete tešiť na prierez najkrajších a zároveň aj notoricky najznámejších čardášov, rómskych, slovenských a židovských skladieb. Uvedú tiež klasiku doplnenú výnimočnou virtuozitou, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou umeleckého prejavu Cigánskych Diablov. V programe zaznejú aj skladby z posledného hudobno-tanečného projektu vytvoreného v spolupráci Jánom Ďurovčíkom a Slovenským Divadlom Tanca, s názvom “Cigáni Idú do Neba”. Vstupenky zakúpite tiež v sieti TICKETPORTAL.
Sviatok s lásky s Hilaris
Sviatok lásky so svojimi milovanými môžete osláviť aj v nedeľu večer v bratislavskej Moyzesovej sieni. Zažijete emocionálny večer vo vášnivej interpretácii komorného Hilaris Chamber Orchestra a ich vzácneho hosťa.
Na koncerte zaznie virtuózny Mozartov Klavírny koncert č.13 C dur KV 415 v podaní špičkového slovenského klaviristu Jakuba Čizmaroviča, ktorý okrem bohatej koncertnej činnosti aj pedagogicky pôsobí na bratislavskej VŠMU i na bratislavskom Konzervatóriu. Romantické diela budú zastúpené Dvořákovou Romancou, kde bude sólistom líder Hilaris – charizmatický huslista Alan Vizváry a tiež slávnou Serenádou od Čajkovského. Čaká vás vášeň z hudby v interpretácii Hilaris Chamber Orchestra, ktorý získal v roku 2020 zlatú medailu na medzinárodnej interpretačnej súťaži vo Viedni. Vstupenky zakúpite tiež v sieti TICKETPORTAL.
Do čias Prvej republiky
V Kam za kultúrou máme aj jeden romantický tip v znamení návratov. Romantickú atmosféru tanečných zábav z obdobia Prvej republiky s energiou hot jazzovej a swingovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu sľubuje v sobotu 17. februára 2024 podujatie Swingový Valentín. V bratislavskom V-klube si naživo budete môcť počuť skladby, ktoré v 20. až 50. rokoch minulého storočia hrávali a spievali také legendy ako Louis Armstrong, Benny Goodman, Tommy Dorsey, Count Basie, Teddy Wilson, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Peggy Lee, F. K. Veselý, R. A. Dvorský, Viera Racková, Inka Zemánková či Jiřina Salačová. Po celý večer bude sálou znieť autentická rano-jazzová hudba v podaní orchestra FATS JAZZ BAND pod vedením Ladislava Fančoviča.
Zatancovať si budete môcť na najhorúcejšie swingovky ale aj tangá a foxtroty z našich, vtedy ešte československých vôd. Základné tanečné kroky môžete naučiť na workshope pod vedením lektorov z tanečnej školy B-Swing. Nebude chýbať ani tradičný vintage fotokútik fotografa Martina Haburaja, z ktorého si môžete odniesť milú spomienku. Vstupenky nájdete taktiež v sieti TICKETPORTAL.
Máme tu pre vás aj ďalšie štedré tipy na atraktívne podujatia či výstavy
Kam za kultúrou prináša aj tipy na zaujímavé podujatia. Tým sú aj valentínske programy. Jeden taký prináša aj Oravské múzeum. „Deň zamilovaných“ si na Oravskom hrade pripomenú až 16. februára 2024. Pre návštevníkov chystajú romantickú večernú prehliadkou s programom pri svetle sviečok. Tento rok sa podujatie ponesie v znamení príbehov o láske, ktoré sa spájajú práve s Oravským hradom a ich aktérmi sú reálne historické postavy. Súčasťou podujatia bude i teraz obľúbená Valentínska súťaž o svadbu na Oravskom hrade a iné zaujímavé ceny!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Do múzeí nielen na výstavy
V Kam za kultúrou nechýbajú ani tradičné tipy na zaujímavé výstavy, a tak je tomu aj teraz. Začneme ich v Košiciach. Východoslovenské múzeum vo svojich výstavných priestoroch ponúka rad atraktívnych a podnetných expozícií a výstav. Na svoje si prídu milovníci dejín umenia a architektúry, súčasného výtvarného umenia či výnimočného hudobníka Mira Žbirku. Výstava Miro Žbirka – Roky a dni umožní spoznať nepoznané a vďaka nej si pripomeniete hudobnú kariéru sólového umelca, “modusáka” i osobným životom “neoficiálneho člena” The Beatles, milovníka trojprúžkových tenisiek a anglického humoru.
Na výstave sú aj doteraz nezverejnené ukážky zo súkromného archívu či šatníka hviezdy. Košická výstava prináša exponáty, ktoré sa neobjavili na výstave ani v Prahe, ani v Bratislave. Návštevníci si z výstavy môžu dokonca odniesť pamätný suvenír či „LP-éčko“.
Priaznivcov súčasného výtvarného umenia poteší vo Východoslovenskom múzeu výstava Zlaté obrazy. Prezentuje najnovšie dielo výtvarníka, sochára a interiérového i exteriérového dizajnéra Petra Kocaia. Autor využíva plastickú hmotu a minerály k vytvoreniu 3D efektu kombinovanou technikou hmoty a farieb.
Prešov s výstavou Sary Zahorjanovej
Presuňme sa do Prešova, kde navštívime výstavu Midnight Bloom. Krajská galéria v Prešove predstavuje najnovšiu tvorbu mladej umelkyne Sary Zahorjanovej (1991), absolventky Akadémie výtvarných umení v Prahe (2018). Aj keď v súčasnosti žije a tvorí v Paríži, jej rodinný príbeh ju úzko previazal s Prešovom, kde žijú jej blízki. Vo svojej tvorbe sa mladá výtvarníčka stihla už originálne vyhraniť. Jej umenie má niekoľko podôb a tvárí, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a súvisia. Podstatou je pre ňu hľadanie rovnováhy.
Pre Krajskú galériu pripravila celkom nový cyklus obrazov – objektov a asambláží. Vytvorila ich žensky rukodielnym spôsobom, vyšívaním, skladaním z kamienkov, korálok, sklíčok, polodrahokamov, usušených kytíc, všetko spomienok na dôležité životné chvíle. Uzatvára ich do sietí, ukrýva pod závoje, či zasypáva hlinou, aby pamäťová stopa spomienky, i keď „pochovaná“, zostala. Majú aj svojho druhu terapeutickú úlohu, prinášajú akt katarzie – očistenia, ako sa vyrovnať s bolestnou spomienkou, so stratou blízkeho človeka či s – neodvratným – koncom lásky… Sara Zahorjanová hľadá „na hrane prítomnosti a pominuteľnosti“ povestnú – a vždy relatívnu – rovnováhu protikladov. Témou je aj vzťah medzi osobným, intímnym a nadosobným, univerzálnym prežívaním skutočnosti, medzi intuíciou, spontánnosťou gesta a racionálnym myslením. Medzi okamihom a večnosťou, medzi dňom a polnocou, s polnočným kvetom, ktorý možno a predsa (za)kvitne, aj to v jej dielach vystavených v Prešove rezonuje.
Kam za kultúrou myslí aj na milovníkov dejín
Presne tak. Na milovníkov dejín čakajú vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach viaceré zaujímavé expozície a výstavy. Okrem zážitkovej cesty gotikou a barokom vás za srdce chytí aj interaktívna výstava Germáni z Rankoviec. Hovorí nielen o živote Germánov z Rankoviec, ale aj o zaujímavej práci archeológa.
Ďalším tipom je výstava Ligotavé poklady, na ktorej sa povenujete numizmatike ako jednej z pomocných vied historických a minciam, výnimočnému to historickému prameňu. Mince prinášajú poznatky, ktoré neobsahujú iné historické pramene. Vo Východoslovenskom múzeu návštevníkom približuje tri mincové nálezy – Folkmarský poklad, Bohdanovský poklad a Malý košický poklad. Každý z pokladov je iný a jedinečný, no spája ich to, že dodnes nevieme kto a prečo ich ukryl a aký osud stretol ich majiteľov. Zistíte tiež, aký proces je potrebný na to, aby sa z rudy stal drahý kov vhodný na výrobu zlatých a strieborných mincí, aj to, ako sa mince kedysi vyrábali. Návštevník výstavy sa oboznámi s hodnotou mincí v minulosti i to, koľko musel bežný človek pracovať, aby si kúpil základné životné potraviny.
Výstavy pre malých aj veľkých zo sveta hračiek
Pokiaľ ide o výstavy, v tomto vydaní rubriky Kam za kultúrou neopomenieme tiež niekoľko tipov pre rodiny s deťmi. Téma hračiek fascinuje deti aj večné deti. Rezonuje aj na dvoch výstavách, ktoré si teraz predstavíme. Tú prvú do konca mesiaca februára nájdete v priestoroch Sídelnej budovy SNM v Bratislave. SNM a Uměleckoprůmyslové museum v Praze pripravili zaujímavú výstavu Deťom na mieru. Autorská tvorba pre deti v socialistickom Československu. Predstavuje tvorbu z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky pre deti predškolského a mladšieho školského veku v socialistickom Československu. Nájdete tu drevené a textilné hračky či nábytkové zostavy, z ktorých mnohé vidia návštevníci po prvý raz, pretože sa zachovali len v podobe prototypov a do sériovej výroby sa po znárodnení buď nikdy nedostali, v lepšom prípade sa z nich vyrobili len limitované série pre jasle a materské škôlky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Výstava prezentuje tiež plastové hračky, hračky z produkcie českého a slovenského ÚĽUV-u, papierové vystrihovačky, detské knihy, leporelá či spoločenské hry. Hoci sa dali bežne kúpiť v obchodoch, ich výnimočný dizajn motivoval tvorcov výstavy ich na tejto výstave tiež odprezentovať. Vystavené exponáty vzišli z dielne 20 dizajnérov a zachovali sa prevažne v zbierkach Uměleckoprůmyslového musea v Prahe. Dopĺňajú ich dôležité ukážky tvorby vybraných autorov z iných múzeí a súkromných zbierok z Českej republiky a zo Slovenska.
Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
V hlavnej úlohe koleso
Téma hračky rezonuje aj vo Východoslovenskom múzeu. Nová výstava Koleso, koleso, okolesilo si sa prezentuje tradičnú drevenú hračku v troch líniách – minulosť (múzejné exponáty), súčasnosť (majstri výrobcovia) a budúcnosť (umelecké školy, dizajnéri). Kurátorka výstavy Andrea Rolková približuje jej obsah slovami: „Pozrieme sa, ako s motívom kolesa pracovali v oblasti hračiek naši predkovia a ako túto tému uchopujú tvorcovia dnes. Súčasný život je ovplyvnený globalizáciou, stresom a vyčerpávaním prírodných zdrojov. Aj na poli výroby hračiek sme svedkami prílevu množstva výrobkov rôznych materiálov, farieb, funkcií i interaktívnych riešení. Drevené hračky však ponúkajú oveľa viac. Zamatová hladkosť dreva spolu s dômyselným riešením býva účelná dlhé roky a hračka sa dedí z generácie na generáciu.“
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Čo vidieť v BIBIANE?
Tradičným TOP miestom pre malých i veľkých býva v našej rubrike Kam za kultúrou pravidelne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA. Tu nájdete novučičkú parádnu výstavu, ktorá praje interaktivite, kreativite a škole hrou. Laboratórium farieb v priestoroch BIBIANY prevedie návštevníka svetom farieb a ich kontrastov. Nadchne aj poučí o ich symbolike. Žltá ako farba slnka a šťastia dodá energiu, teplo, červená zrýchli tep, vystresuje aj rozhýbe zároveň, modrá upokojí, ochladí, prenesie k vode, k moru. Tvorcovia deťom porozprávajú o delení farieb, pravidiel hry kontrastov, fyzikálnych zákonoch a objavoch.
Návštevníci sa môžu tešiť aj na tvorivé workshopy Čiernobiely svet, Čiernobiely svet – kresba naslepo, Mimikry, Alchýmia farieb, Svet farebných fólií, workshop tieňového divadla Farebná krajina. Ďalej sú to špeciálne workshopy ako Kryštálikový polarizačný kaleidoskop. Pre najmenších je určený program Ako vonia a chutí dúha alebo pravidelný cyklus v knižnici s novými knihami. Vo februári sa dostanú do hľadáčika knihy Petra Horáčka a Hervé Tullet.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
To je z tohto týždňových tipov na zaujímavé kultúrne podujatia všetko. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz. A nové tipy Kam za kultúrou tu budú pre vás už čoskoro opäť. Želáme krásny lásky čas, a to nielen vo sviatok zamilovaných!
—
Foto: Linda Kisková Bohušová, Peter Brenkus, Miriama Fencíková, Dušan Martinček, Silvia Mária Petrovits, Robert Tappert
Zdroj: BIBIANA, Divadlo Nová scéna, Fats Jazz Band, Hilaris Chamber Orchestra, Krajská galéria v Prešove, Le nuove musiche, Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Slovak Nuevo Quinteto, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Thália Színház, Ticketportal, Východoslovenské múzeum v Košiciach
*** Spracovali: Silvia Mária Petrovits a Mária Kleinová ***
Posledná aktualizácia: 2024-02-12 (mklein)