Novinky

Spišské divadlo začalo skúšať poctu Édith Piaf

Spišské divadlo

Spišské divadlo už v prvých dňoch nového roka začalo pripravovať nové predstavenie. Je ním šansónový recitál k pocte kráľovnej šansónu. Édith Piaf aj päťdesiat rokov po smrti zostáva najslávnejšou frankofónnou interpretkou na svete. Divadlo ponúkne návštevníkom pohľad na obdivovanú speváčku. Zaznejú tiež viaceré z jej najznámejších piesní, medzi ktorými nebude chýbať Non, je ne regrette rien – Nie, nič neľutujem.

Spišské divadlo, kultúrna organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, v aktuálnej divadelnej sezóne už uviedlo celosúborovú inscenáciu Šeptuchy. Už v prvých dňoch nového kalendárneho roka začalo pripravovať nové predstavenie. Šansónový recitál venujú kráľovnej šansónu, Édith Piaf, ktorá aj päťdesiat rokov po smrti zostáva najslávnejšou frankofónnou interpretkou na svete. Divadlo ponúkne návštevníkom pohľad na obdivovanú speváčku a nebudú chýbať ani viaceré z jej najznámejších piesní.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo
Spišské divadlo s premiérou hry Šeptuchy

Aktuálne začína tiež skúšať bláznivú komédiu Okuliare Eltona Johna. Do konca 33.  divadelnej sezóny pripravuje ešte dva tituly – Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie a netradičnú hudobnú rozprávku Pippi Dlhá Pančucha.  

Édith Piaf v roku 1962
Édith Piaf v roku 1962. Zdroj: Nationaal Archief, Den Haag, Rijksfotoarchief: Fotocollectie Algemeen via Wikimedia Commons

Výber vysvetľuje umelecký šéf divadla a režisér Viktor Kollár:Máme ambíciu vykročiť do doteraz neprebádaných oblastí. Nakoľko máme spevácky nadaných hercov, čo nie je až také bežné, pokúsime sa tento potenciál využiť. Chceme urobiť kabaret s fokusom aj na vážne témy.“ So spevom bude hercom pomáhať hlasová pedagogička a slovenská šansoniérka Alena Čermáková, ktorú verejnosť mohla spoznať aj vďaka účinkovaniu v prvých častiach hudobného projektu Slovensko hľadá SuperStar. Hudobné naštudovanie režisér zveril Tomášovi Cvengrošovi, ktorý sa predstaví v úlohe Pianistu. 

Édith Piaf: famózny spev, drogy a milenci

Édith Piaf je klasickou a viackrát spracovanou témou. Speváčka, ktorá sa narodila počas prvej svetovej vojny a zomrela ako 47-ročná, prežila veľmi intenzívny život plný drám a sklamaní. Jej veľkou oporou bola o dva roky mladšia nevlastná sestra Simone Berteautotová, tiež speváčka, ktorú volali Mômone. S Édith sa spoznali v trinástich rokoch a už sa nikdy neopustili. Simone je autorkou knihy, v ktorej opísala závratný umelecký vzostup Édith až po jej predčasný tragický koniec. Práve táto kniha Viktora Kollára najviac inšpirovala. „Jej život by vydal aj na niekoľko inscenácií. V našom prevedení to bude koláž, sústredíme sa na kľúčové osoby a momenty v jej živote – mužov, ktorých milovala, a Mômone. Budeme sledovať kľúčové pády a vrcholy famóznej šansoniérky. Ukážeme, ako sa oslobodila od otca, zažila veľkú lásku, porodila dieťa, prežila tragédiu,“ približuje režisér. 

Predstavenie sa netypicky začne už vo vestibule, kde divákov privíta Kabaretiér v podaní Jozefa Novysedláka. Ten postupne prevedie návštevníkov desaťročiami späť až do priestoru experimentálneho štúdia, ktoré tvorcovia pretvoria na kabaret. Scénu s červenými prvkami a skutočným barom navrhla scénografka a kostýmová výtvarníčka Eva Farkašová. V úlohe Édith sa predstaví herečka Spišského divadla Katarína Turčanová, ktorá má k hudbe a spevu veľmi blízko. Jej mladé alter ego stvárni Katarína Pavluvčíková. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Antigona / Tiráž
Inovatívna Antigona v plnokrvnom komikse (recenzia)

Édith Piaf bola po celý život spojená s ulicou. Drogy a alkohol ju pripravili o majetok, fanúšikov aj priateľov. „Bola to famózna a kontroverzná osobnosť. Je na nej veľa nesympatických vecí, zároveň to bola neskutočná umelkyňa a tiež osamelá žena, ktorá veľmi nechcela byť sama. Verím, že sa nám to podarí ukázať,“ uzatvára Viktor Kollár.  Premiéru Édith naplánovali na 16. februára 2024. Zároveň ju spoja s otvorením Štúdia SD, ktoré divadlo v posledných dvoch rokoch rekonštruovalo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Zdroj: SD

Redakciu informovala Veronika Fitzeková, hovorkyňa SD

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »