Novinky

K 100. SOZA: Ako sú na tom autorské práva?

100-soza

Slovenský zväz autorský pre práva k hudobným dielam (SOZA) si tento rok pripomína sto rokov svojej existencie. SOZA vznikala v období, kedy sa na území Slovenska formovali viaceré kultúrne inštitúcie, ako Slovenské národné divadlo (1919) či Slovenský rozhlas (1926).

Medzinárodnoprávnu  ochranu autorských práv hudobných diel zabezpečuje Bernská dohoda z roku 1886. V Československu prvý orgán, zaoberajúci sa ich ochranou, vznikol  v Prahe ešte v roku 1919, no bez slovenskej účasti. Písal sa rok 1922, keď vznikla jeho slovenská filiálka. Na jej čele stál známy slovenský skladateľ,  Mikuláš Schneider-Trnavský. V roku 1939 sa slovenská filiálka z neho vyčlenila a fungovala ako Slovenský autorský zväz hudobných skladateľov, spisovateľov a nakladateľov, družstva s r.o. (SAS). V tom čase mal vtedajší Slovenský autorský zväz 43 členov a 102 zastupovaných autorov. Spomeňme aspoň osobnosti ako Mikuláš Schneider-Trnavský, Eugen Suchoň, Alexander Moyzes, Gejza Dusík, Miloš Ruppeldt, či Ján Krasko.

Ochrana práv autorov na Slovensku

Od roku 1968 pôsobí pod názvom SOZA.  Do roku 1992 fungovala SOZA ako súčasť Ministerstva kultúry. Za sto rokov prešla mnohými zmenami. Najvýznamnejšia bola v roku 1992 zmena právnej formy na občianskej združenie.  SOZA si postupne sformovala novú štruktúru i  účinné kolektívne spravovanie autorských práv. Na základe ich poverenia realizuje pre nich výbery a vykonáva im administratívny, právny i ekonomický servis. Na území Slovenska zastupuje autorov, upravovateľov, aranžérov hudby i autorov textu a vydavateľov. Úloha SOZA sa za sto rokov menila. “SOZA dnes nie je len tzv. vyberačom licenčných poplatkov, ale je regulárnou kultúrnou inštitúciou, ktorá iniciuje prieskumy verejnej mienky a poskytuje relevantné štatistiky a údaje, z ktorých čerpá kultúrna obec i Ministerstvo kultúry. Aj týmto spôsobom chráni našu tvorbu,” podotýka skladateľka Ľubica Čekovská, ktorú SOZA zastupuje od roku 1999.

Hudbu aj oceňuje

Dôležitou súčasťou činnosti zväzu je aj udeľovanie Cien SOZA, ktorými oceňuje prínos slovenských autorov a tvorcov hudobných diel. Ceny SOZA patria k jedným z posledných cien, ktoré prezentujú verejný prínos autorov a ich tvorby (informovali sme vás o nich TU).

Problém výkupu autorských práv

V roku 2005 sa SOZA stala členom organizácie GESAC (Groupement Européen des Sociétés d´Auteurs et Compositeurs), európskeho združenia spoločností autorov a skladateľov z krajín Európskej únie, Islandu, Nórska a Švajčiarska. Členstvo SOZA v GESAC je pre ochranu práv autorov významné. Najmä z pohľadu ochrany ich práv v súčasnosti, kedy sa rozmáhajú tzv. „diela vyrobené na prenájom“ (WMH) a zmluvy o odkúpení (WHF). Tu ide o zásadný problém autorských práv.

Ako prichádzajú tvorcovia o vlastníctvo

V zmluvách WHF vlastnia práva na hudobné diela producenti, nie tvorcovia. S takýmito zmluvami a doložkami o výkupe autor navždy stratí kontrolu nad svojím dielom pre všetky použitia a na všetkých územiach. V USA sa WMH odvoláva na mechanizmus, podľa ktorého je výmenou za jednorazový poplatok pôvodným vlastníkom autorských práv k dielu producent  ​​a nie autor. Celkový poplatok za odkúpenie pokrýva všetky služby, ako aj budúce využitie diela. Zjednodušene povedané, ak chce autor pracovať, môže tak robiť jedine tak, že sa vzdá svojich práv. Pre tvorcov hudby to na celom audiovizuálnom trhu a dokonca aj mimo neho predstavuje veľmi nebezpečný precedens. Najmä ako sa tento trend rozšíril po celej Európe vďaka medzinárodným zmluvám. Ako? Zmluvy, ktoré autori podpisujú so zahraničnými subjektmi zahŕňajú výber rozhodného práva, právo USA, kde sú uznávané zmluvy WFH a sú prípustné mechanizmy výkupu.

SOZA je garantom práv autorov

Tým, že sa tvorcovia organizujú v autorských združeniach si zaisťujú, že ich práva budú chránené. SOZA umožňuje autorom spravovať ich práva bez toho, aby boli donútení veľkými mediálnymi konglomerátmi alebo obrovskými technologickými platformami. Tým si autori zabezpečujú, že vyzbierané peniaze  sa vyplácajú späť držiteľom práv priamo úmerne s použitím ich diela.

Ako oslavuje SOZA storočnicu?

Pri príležitosti 100. výročia sa SOZA rozhodla vytvoriť individuálne logo storočnice. Na realizáciu loga vybrali návrh grafika a ilustrátora Milana Prekopa, ktorý sa podpísal pod logo a vizuálny koncept Rozhlasu a televízie Slovenska, ktoré je na trhu už desať rokov a za ktoré získal viacero ocenení. “Pri tvorbe loga storočnice sme chceli ukázať posun, ktorý zažil hudobný priemysel na Slovensku za uplynulých sto rokov. Rozhodli sme sa pracovať s konceptom tlačidiel Stop – Record – Play, ktoré nájdete na každom, aj virtuálnom, prehrávači. Ústredným motívom loga je tlačidlo Play, ktoré musí použiť takmer každý, kto si chce dnes hudbu vypočuť. Zároveň je logo symbolom toho, že SOZA aj po sto rokoch bude naďalej rozvíjať svoju činnosť,” vysvetľuje na margo loga jeho autor. 

100-soza

História slovenskej hudby na jednom mieste

Svoju storočnicu oslavuje SOZA sériou rôznych aktivít. Jednou z nich je nová webstránka, ktorá sa venuje nielen histórii SOZA, ale aj histórii a vývoju jednotlivých hudobných žánrov. “História našej organizácie je priamo spätá s vývojom slovenskej hudby. Preto sme chceli poukázať nielen na to, že oslavujeme jubileum, ale aj na rozmanité hudobné žánre, pretože s ich vývojom sú späté aj dejiny SOZA,” hovorí Matúš Jakabčic. Záujemcovia ju nájdu na adrese www.100soza.sk

A oslávi ju aj koncertami

Súčasťou osláv SOZA sú tiež partnerské koncerty. “Chceli sme si storočnicu pripomenúť nielen vo forme histórie, ale tiež vo forme naživo znejúcej hudby. Preto sme sa spojili s významnými hudobnými podujatiami na Slovensku všetkých žánrov a s ich pomocou plánujeme podporiť hudobné koncerty s tvorbou slovenských autorov,” hovorí Ľubomír Burgr. Ešte v máji storočnicu oslávili na festivale Košická hudobná jar (ako sme informovali TU). Okrem diel slovenských skladateľov ako Juraj Beneš, Ivan Parík, Jozef Grešák, Róbert Kolář či Eugen Suchoň zazneli aj premiéry. Na koncerte zároveň budú odpremiérované skladby od Jevgenija Iršaia a Antona Steineckera. Ďalšie partnerské koncerty SOZA chystá aj v spolupráci s festivalmi Konvergencie, Melos ÉtosBratislavské jazzové dni a ďalšími organizátormi hudobného života na Slovensku.

Storočnicu osláv zakončí galavečer v SND

Vyvrcholením storočnice bude slávnostný galavečer, ktorý sa uskutoční v prvej polovici októbra v Slovenskom národnom divadle. Organizátorom je Lumír Mati, hudobný manažér a jeden z čelných predstaviteľov Hudobnej únie Slovenska. Prezradil, že počas večera sa môžeme tešiť na oslavu domácej hudby a kultúry celého storočia a záznam si budeme môcť pozrieť koncom októbra na RTVS. Keďže SOZA je členom prestížnej svetovej organizácie CISAC, ktorej predsedom je od roku 2020 Björn Ulvaeus z legendárnej švédskej kapely ABBA, bolo by príjemným prekvapením, keby sa objavil aj medzi gratulantmi na tomto galavečere.

Zdroj: TS SOZA

One thought on “K 100. SOZA: Ako sú na tom autorské práva?”

Comments are closed.

DJP Trnava / Divadlo Jána Palárika
Divadlo News Podujatia PR

Divadelný festival slobody 2024 ovláda Trnavu. Púta pestrým programom

Divadelný festival slobody 2024 ovládne už tento týždeň slovenský malý Rím, Trnavu. Púta pestrým programom…

Read More
Štátna opera
Culture Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Štátna opera si počas Noci divadiel s poctou Nežnej revolúcie i Roku českej hudby

Štátna opera Banská Bystrica si počas tohtoročnej edície podujatia Noc divadiel poctí aktuálny Rok českej hudby.

Read More
Edith / Spišské divadlo
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo pozýva na Noc divadiel. 15. edícia prináša tajomnú záhadu i obľúbený kabaret

Spišské divadlo pozýva v tretiu novembrovú sobotu na Noc divadiel. 15. edícia tohto podujatia prináša tajomnú záhadu i obľúbený kabaret.

Read More
Translate »