Novinky

Hudba zo slovenských filmov v bratislavskej Redute

Večer filmovej hudby / Hudba zo slovenských filmov

Známe i menej známe melódie filmovej hudby rozoznejú bratislavskú Redutu. Slovenská filharmónia už tradične ponúka večer filmovej hudby, tentoraz namiesto svetových hitov zameriava svoju pozornosť na slovenskú filmovú hudbu. A to už počas aktuálneho týždňa.

Slovenská filharmónia má každoročne v ponuke koncerty svetovej filmovej hudby. V novej 74. sezóne ju rozšírila o dva koncerty mapujúce hudbu zo slovenských filmov, česko-slovenských skladateľov. Uskutočnia sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam na koncert, už vo štvrtok a piatok 27. a 28. októbra 2022 o 19.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Partnerom podujatí je SOZA, koncerty sa konajú v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.

Večer hudby zo slovenských filmov

Program koncertov ponúkne prierez originálnej a pútavej slovenskej filmovej hudby. Zaznejú  ústredné melódie z filmov. Nájdete medzi nimi aj  klenot slovenskej kinematografie – Zem spieva. Zaznejú známe melódie z dnes už kultových snímok Jánošík, Pacho, hybský zbojník či tie z filmu Záhrada, ktorý ovenčuje pätica Českých levov, 1. cena Prix Italia v Bologni a množstvo ďalších ocenení. Pútavá historická snímka Lietajúci Cyprián i  film Dubček, ktorý retrospektívne zachytáva udalosti roku 1968 a jeden deň z polovice 70. rokov minulého storočia majú v programe koncertu svoje miesto. Tešiť sa môžete aj na melódie z filmu Medená veža, v ktorom zažiarila plejáda hereckých legiend. Zaznejú tiež tie  z oskarového filmu Obchod na korze, ktorý patrí k najväčším skvostom slovenskej kinematografie a mnohých ďalších.

Pripomenú storočnicu SOZA

Filmové melódie zaznejú  v interpretácii Slovenskej filharmónie a Speváckeho zboru Lúčnica so zbormajsterkou Elenou Matušovou  pod taktovkou Rastislava Štúra.

Filmová hudba / Slovenská filharmónia / Rastislav Štúr / Kam na koncert
Filmová hudba v Slovenskej filharmónii. Foto: A. Trizuljak

Staršie filmové tituly sú častokrát inšpirované ľudovou hudbou. Kompozície Ľubice Čekovskej, Vladimíra Martinku, Vladimíra GodáraZdeňka Lišku predstavia novší spôsob využitia hudby vo filme.  Koncertmi si Slovenská filharmónia pripomenie 100. výročie Slovenského  ochranného zväzu autorského a bohatú, vyše 110-ročnú históriu slovenskej kinematografie. Moderátorkou večerov bude Iveta Malachovská, ktorá privíta  špeciálnych hostí – filmovú režisérku a scenáristku Marianu Čengel Solčanskú a hudobnú skladateľku Ľubicu Čekovskú. Atmosféru večerov umocní premietanie filmových ukážok. 

PR článok

Foto: A. Trizuljak / SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »