Novinky

Hudba zo slovenských filmov v bratislavskej Redute

Večer filmovej hudby / Hudba zo slovenských filmov

Známe i menej známe melódie filmovej hudby rozoznejú bratislavskú Redutu. Slovenská filharmónia už tradične ponúka večer filmovej hudby, tentoraz namiesto svetových hitov zameriava svoju pozornosť na slovenskú filmovú hudbu. A to už počas aktuálneho týždňa.

Slovenská filharmónia má každoročne v ponuke koncerty svetovej filmovej hudby. V novej 74. sezóne ju rozšírila o dva koncerty mapujúce hudbu zo slovenských filmov, česko-slovenských skladateľov. Uskutočnia sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam na koncert, už vo štvrtok a piatok 27. a 28. októbra 2022 o 19.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Partnerom podujatí je SOZA, koncerty sa konajú v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.

Večer hudby zo slovenských filmov

Program koncertov ponúkne prierez originálnej a pútavej slovenskej filmovej hudby. Zaznejú  ústredné melódie z filmov. Nájdete medzi nimi aj  klenot slovenskej kinematografie – Zem spieva. Zaznejú známe melódie z dnes už kultových snímok Jánošík, Pacho, hybský zbojník či tie z filmu Záhrada, ktorý ovenčuje pätica Českých levov, 1. cena Prix Italia v Bologni a množstvo ďalších ocenení. Pútavá historická snímka Lietajúci Cyprián i  film Dubček, ktorý retrospektívne zachytáva udalosti roku 1968 a jeden deň z polovice 70. rokov minulého storočia majú v programe koncertu svoje miesto. Tešiť sa môžete aj na melódie z filmu Medená veža, v ktorom zažiarila plejáda hereckých legiend. Zaznejú tiež tie  z oskarového filmu Obchod na korze, ktorý patrí k najväčším skvostom slovenskej kinematografie a mnohých ďalších.

Pripomenú storočnicu SOZA

Filmové melódie zaznejú  v interpretácii Slovenskej filharmónie a Speváckeho zboru Lúčnica so zbormajsterkou Elenou Matušovou  pod taktovkou Rastislava Štúra.

Filmová hudba / Slovenská filharmónia / Rastislav Štúr / Kam na koncert
Filmová hudba v Slovenskej filharmónii. Foto: A. Trizuljak

Staršie filmové tituly sú častokrát inšpirované ľudovou hudbou. Kompozície Ľubice Čekovskej, Vladimíra Martinku, Vladimíra GodáraZdeňka Lišku predstavia novší spôsob využitia hudby vo filme.  Koncertmi si Slovenská filharmónia pripomenie 100. výročie Slovenského  ochranného zväzu autorského a bohatú, vyše 110-ročnú históriu slovenskej kinematografie. Moderátorkou večerov bude Iveta Malachovská, ktorá privíta  špeciálnych hostí – filmovú režisérku a scenáristku Marianu Čengel Solčanskú a hudobnú skladateľku Ľubicu Čekovskú. Atmosféru večerov umocní premietanie filmových ukážok. 

PR článok

Foto: A. Trizuljak / SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »