Hudba zo slovenských filmov v bratislavskej Redute

Večer filmovej hudby / Hudba zo slovenských filmov

Známe i menej známe melódie filmovej hudby rozoznejú bratislavskú Redutu. Slovenská filharmónia už tradične ponúka večer filmovej hudby, tentoraz namiesto svetových hitov zameriava svoju pozornosť na slovenskú filmovú hudbu. A to už počas aktuálneho týždňa.

Slovenská filharmónia má každoročne v ponuke koncerty svetovej filmovej hudby. V novej 74. sezóne ju rozšírila o dva koncerty mapujúce hudbu zo slovenských filmov, česko-slovenských skladateľov. Uskutočnia sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam na koncert, už vo štvrtok a piatok 27. a 28. októbra 2022 o 19.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Partnerom podujatí je SOZA, koncerty sa konajú v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.

Večer hudby zo slovenských filmov

Program koncertov ponúkne prierez originálnej a pútavej slovenskej filmovej hudby. Zaznejú  ústredné melódie z filmov. Nájdete medzi nimi aj  klenot slovenskej kinematografie – Zem spieva. Zaznejú známe melódie z dnes už kultových snímok Jánošík, Pacho, hybský zbojník či tie z filmu Záhrada, ktorý ovenčuje pätica Českých levov, 1. cena Prix Italia v Bologni a množstvo ďalších ocenení. Pútavá historická snímka Lietajúci Cyprián i  film Dubček, ktorý retrospektívne zachytáva udalosti roku 1968 a jeden deň z polovice 70. rokov minulého storočia majú v programe koncertu svoje miesto. Tešiť sa môžete aj na melódie z filmu Medená veža, v ktorom zažiarila plejáda hereckých legiend. Zaznejú tiež tie  z oskarového filmu Obchod na korze, ktorý patrí k najväčším skvostom slovenskej kinematografie a mnohých ďalších.

Pripomenú storočnicu SOZA

Filmové melódie zaznejú  v interpretácii Slovenskej filharmónie a Speváckeho zboru Lúčnica so zbormajsterkou Elenou Matušovou  pod taktovkou Rastislava Štúra.

Filmová hudba / Slovenská filharmónia / Rastislav Štúr / Kam na koncert
Filmová hudba v Slovenskej filharmónii. Foto: A. Trizuljak

Staršie filmové tituly sú častokrát inšpirované ľudovou hudbou. Kompozície Ľubice Čekovskej, Vladimíra Martinku, Vladimíra GodáraZdeňka Lišku predstavia novší spôsob využitia hudby vo filme.  Koncertmi si Slovenská filharmónia pripomenie 100. výročie Slovenského  ochranného zväzu autorského a bohatú, vyše 110-ročnú históriu slovenskej kinematografie. Moderátorkou večerov bude Iveta Malachovská, ktorá privíta  špeciálnych hostí – filmovú režisérku a scenáristku Marianu Čengel Solčanskú a hudobnú skladateľku Ľubicu Čekovskú. Atmosféru večerov umocní premietanie filmových ukážok. 

PR článok

Foto: A. Trizuljak / SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »