Novinky

Bratislava Mozart Festival 2022 sa blíži

Bratislava Mozart Festival 2022

Umelecký súboj kvintet dvoch velikánov 18. storočia, Družeckého komorné opusy, spomienky na Mozartovu najranejšiu tvorbu z rodného Salzburgu či už tradičné Requiem. To všetko a mnoho ďalšieho prinesie deviaty ročník Bratislava Mozart Festival 2022, ktorý organizuje Spoločnosť Theodora Lotza, o. z..

Bratislava Mozart Festival si vybudoval za roky pôsobenia svoju hudobnú tradíciu i každoročne sa rozširujúce publikum. Najnovší ročník prinesie sériu štyroch koncertov, ktoré  na jeseň 2022 prispejú do ponuky kultúrneho vyžitia hlavného mesta svojou vysokou interpretačnou i obsahovou kvalitou a pestrým sprievodným programom.

Otvorí ho mystické Requiem

Ako už býva zvykom, podujatie otvorí Requiem, KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta. Skladateľ v tomto fenomenálnom opuse mimoriadne citlivo reaguje na mnohé otázky vynárajúce sa nielen na konci ľudského života. Dielo plné kontrastov ponúka monumentálnosť i subtílnosť, bázeň, zraniteľnosť, ale i nádej a pokojné zmierenie. To všetko zaznie 28. októbra o 19:00 v Katedrále sv. Martina pod umeleckým vedením Konstantina Hillera v interpretácii Orchestra 1756, zboru Cantus XVII a sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti. „Podmanivá, mystická hudba tejto zádušnej omše prinesie okrem výnimočného umeleckého zážitku ponúkne možnosť stíšenia pred nadchádzajúcimi sviatkami Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. V tomto roku chceme toto duchovne nezastupiteľné dielo venovať pamiatke obetí vojny na Ukrajine,“ približuje Lenka Fišerová.

Bratislava Mozart Festival 2022 prináša aj súboj velikánov

Druhý festivalový večer patrí akémusi duelu dvojici skladateľských géniov Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Z ich početných diel zaznejú 6. novembra 2022 o 19:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave dva fantastické, netradičné komorné opusy. I tak by sa dal charakterizovať druhý festivalový koncert Mozart versus Beethoven. Úlohy interpretov sa zhostí poľská formácia Warsaw Harmony s klaviristkou Katarzynou Drogosz. Mozartovo Kvinteto Es dur KV 452 pre klavír, hoboj, klarinet, invenčný roh a fagot a Beethovenovo Kvinteto Es dur op. 16 v rovnakom nástrojovom obsadení. Oba očaria okrem nevšednej inštrumentácie aj zvukovou premenlivosťou, tematickou invenčnosťou a harmonickou originalitou. Klavírne kvintetá sa stretnú vo vzájomnej konfrontácií a zároveň dialógu o estetických, interpretačných a štýlových premenách konca 18. storočia.

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

Priblíži dielo Juraja Družeckého

V komornom duchu sa bude niesť aj tretí festivalový koncert. Ten organizátori venovali osobnosti  českého rodáka, Juraja Družeckého a jeho dielam, ktoré vznikli na konci jeho života po odchode z Bratislavy, vtedajšieho Prešporku. V našom hlavnom meste pôsobil dlhý čas a zanechal tu svoje stopy. Už v Prešporku bol v službách ostrihomského arcibiskupa, kardinála a prímasa Jozefa Batthyánya (nechal vystavať Primaciálny palác a ktorého klobúk ho aj zdobí – pozn. red.). Pôsobil ako jeho dvorný skladateľ a kapelník.

Primaciálny palác / Bratislava
Primaciálny palác v Bratislave. Foto: Silvia Mária Petrovits

Po kardinálovom odchode do Budína, sa tam za ním pobrala aj jeho kúria. Neskôr prešiel do služieb palatína Jozefa Antona Jána na post hudobného riaditeľa a skladateľa dychového okteta. Práve z tohto obdobia pochádzajú komorné skladby, ktoré na koncerte 13. novembra 2022 o 19:00 v Koncertnej sieni Klarisky v Bratislave zaznejú. Komornú hudbu rodáka z Čiech, ktorý dlho a významne pôsobil v Bratislave interpretujú renomovaní hudobníci z českého súboru Musica Florea pod umeleckým vedením Mareka Štryncla v spolupráci s ich hosťami rakúskymi a domácimi hudobníkmi. 

Musica Florea / Bratislava Mozart Festival 2022
Musica Florea. Foto: M.Světlík / Musica Florea

Kvartetá pre rôzne nástrojové obsadenie i bohatšie inštrumentovaná Serenáda Es dur budú tvoriť inšpiratívny program tretieho koncertu podujatia s názvom Družecký v Budíne. Pred koncertom o 17:00 sa uskutoční aj Hudobná vychádzka Bratislavou s profesionálnou sprievodkyňou Zuzanou Godárovou, špeciálne ušitá na mieru tohto festivalového ročníka.

Prinesie výnimočný zážitok so španielskym virtuózom a neopomenie ani operu

Záverečný večer Bratislava Mozart Festivalu 2022 bude opäť patriť hudbe Wolfganga Amadea Mozarta. Dramaturgia koncertu Mozart v Salzburgu prinesie pohľad do duše mladého skladateľa tesne na prahu dospelosti. Rané diela vznikali v inšpirácii talianskym hudobným štýlom, ktorý mal Mozart možnosť priamo zakúsiť pri svojich troch cestách Apeninským polostrovom. Snúbi sa v nich ľahkosť, kantábilnosť i virtuozita. Špičkový španielsky hudobník – špecialista v hre na dobový fagot – Javier Zafra nám umožní vypočuť si Mozartov fagotový koncert na originálnom historickom nástroji.

Okrem inštrumentálnej hudby ozvláštni večer aj skladateľova vokálna tvorba. Tú reprezentuje dvojica pôvabných sopránových árií z vrcholného skladateľovho obdobia z opier Figarova svadba a Don Giovanni v podaní vynikajúcej švédsko-brazílskej sopranistky Heleny Schuback. Záverečný koncert sa uskutoční 19. novembra 2022 o 19:00 v Moyzesovej sieni v podaní Bratislava Mozart Orchestra pod umeleckým vedením Petra Spišského.

Bratislava Mozart Festival 2022 ponúkne nielen majstrovské kurzy

Bratislava Mozart Festival ponúkne okrem koncertných večerov aj bohatý sprievodný program. Na hudobníkov čakajú predovšetkým majstrovské triedy zahraničných i domácich festivalových interpretov. Mimoriadne atraktívnou pre verejnosť je špeciálna hudobná vychádzka po Bratislave s profesionálnou sprievodkyňou Zuzanou Godárovou, ktorá sa bude konať 13.11.2022

Po stopách histórie s Bratislava Mozart Festival 2022

V hlavnom meste Uhorska v zlatom tereziánskom období pôsobili viaceré šľachtické kapely; azda najlepšou bola kapela ostrihomského arcibiskupa, neskôr kardinála Jozefa Batthyánya, plná virtuóznych hráčov. Juraj Družecký, kapelník u Antona Grassalkovicha, neskôr viedol aj dychovú harmóniu u primasa Batthyánya. Dušou hudobného života v meste bol​ ​Mozartov rovesník a Beethovenov známy​,​ profesor Heinrich Klein, svedok na svadbe jednej slávnej vdovy v Dóme sv. Martina…” Kto bola tá vdova? Toto a mnohé iné zaujímavé informácie a súvislosti na autentických miestach v Bratislave sa môžete dozvedieť počas špeciálnej hudobnej vychádzky, ktorá štartuje pred budovou VŠMU na Zochovej 1​.​ Po vychádzke pozývajú organizátori na teplý čaj a večerný koncert v Klariskách. Je nutné sa prihlásiť prostredníctvom formulára.

PR článok / Bratislava Mozart Festival

Foto: Musica Florea, Bratislava Mozart Festival, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Lenka Fišerová, Bratislava Mozart Festival

 

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-23 (smp) ***

 

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »