Ako obvykle, máme pre vás z bohatej ponuky viaceré tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Nemôžu chýbať ani výstavy. Sú medzi nimi končiace i nové výstavy, ktoré sa oplatí do konca júna vidieť!
Kultúrne podujatia nie sú len koncerty či divadelné predstavenia, ale patria k ním aj výstavy. Tentoraz sa pozrieme na tie, ktoré pomaly končia i na tie z aktuálnych. Na svoje si prídu milovníci histórie i módy. Nechajte sa inšpirovať a nezabudnite, že mnohé z nich sú len do konca júna!
Posledná šanca len do 26.6.2022: výstava Tiene a farby
V priestoroch bratislavskej Zoya Gallery na Ventúrskej ulici 1 bude do 26. 6. sprístupnená výstava výtvarnej tvorby Boženy, Andreja a Martina Augustínovcov. Výnimočnosť expozície s názvom Tiene a farby spočíva v tom, že premiérovo sa všetci autori predstavujú takmer výlučne svojimi olejomaľbami.
Novinka v Zoya Museum
Júnovou novinkou je Salón výtvarníkov, ktorý sa už po 26-krát zrodí do svojej 3-mesačnej etapy bytia v moderných priestoroch galérie Zoya Museum – ELESKO Wine Park v Modre. Každým rokom je iný, obohatený o nové diela i nových autorov. Tradične ostáva príležitosťou pre výtvarníkov spod Malých Karpát, Bratislavy a z Bratislavského kraja. Tí na nej v rámci kolektívnej výstavy prezentujú svoju tvorbu. Od 17.6. do 18. 9. 2022 predstaví diela 77 umelcov z radov profesionálov i amatérov pochádzajúcich z Bratislavského kraja.
Za Rimanmi len do konca júna
Máte radi antiku? Ak áno, zaujať váš môže výstava Rimania a Slovensko. Pripravilo ju Slovenské národné múzeum a nájdete ju na Bratislavskom hrade. Treba sa však poponáhľať, pretože už na budúci týždeň končí. Viac o výstave sa dozviete v článku TU.
Od Atény k Hére
Priaznivcov histórie umenia iste poteší ďalšia júnová novinka. Pútavú výstavu sprístupnila aj Galéria mesta Bratislavy. Výstava Od Atény k Hére predstavuje život, umeleckú tvorbu a kunsthistorickú prácu Gisely Weyde (1894 Košice – 1984 Halle, Nemecko). Svoju životnú dráhu charakterizovala svojím príznačným svojským humorom ako cestu modrej pančuchy ku gazdinej, resp. ako púť od Atény k Hére. Výstava sa sústreďuje predovšetkým na 20. roky 20. storočia. Autorkina tvorba bola spracovaná veľmi sporadicky. Jej práci v oblasti histórie umenia a pamiatkovej starostlivosti sa venovala len okrajová pozornosť. Snáď aj preto, že väčšie množstvo materiálov sa zachovalo v archívoch v Bratislave, Drážďanoch a v Budapešti.
Veľká žena minulého storočia
Gisela Weyde má obrovské zásluhy v oblasti medzivojnového výtvarného umenia. Viaceré prvenstvá jej patria aj v iných oblastiach. Bola prvou ženou, ktorá v roku 1921 získala doktorát v odbore klasickej archeológie na univerzite vo Viedni. Ako prvá žena od roku 1923 pracovala ako (pomocná) kustódka v Mestskom múzeu v Bratislave. Práve pri kustódskej práci si uvedomila veľký význam sprostredkovania znalostí o umení mládeži. Na jej podnet sa v múzeu 25. februára 1928 uskutočnila prvá muzeálna hodina. Bola to prvá aktivita muzeálno-pedagogického charakteru na Slovensku, ktorú Weyde aj osobne viedla. Publikovala vyše 150 článkov a vedeckých štúdií v oblasti histórie umenia a ochrany pamiatok. Vyšli jej viaceré knihy s témou bratislavských umelcov a pamiatok, ktoré upozorňovali na hodnoty mesta Bratislavy. Stala sa prvou zanietenou bojovníčkou za zachovanie architektonických a umeleckých skvostov mesta. Na základe nového výskumu je k dispozícii aj bibliografia jej prác.
Len do konca júna: Herci v školských laviciach na Hrade Modrý Kameň
Taktiež 30. júna 2022 končí ďalšia zaujímavá výstava. Nájdete ju na Hrade Modrý Kameň. Rozpráva o slávnych slovenských hercoch Slovenského národného divadla. Nie je však o ich sláve, ale o časoch, kedy dreli v školských laviciach. Výstava predstavuje popredných hercov od tých skôr narodených až po najmladšiu hereckú generáciu. Aj oni zažívali svoje žiacke a študentské strasti a radosti. Zo školskej triedy viedli ich kroky nakoniec k umeleckému majstrovstvu a hereckej profesii. Prostredníctvom výstavných panelov vypovedajú o svojich žiackych a školských rokoch. Spomínajú na svojich učiteľov, zamýšľajú sa nad tým, čo im škola dala do vienka. Zaspomínali si Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Štefan Kvietik, Soňa Valentová, Dušan Jamrich, Štefan Bučko, Maroš Kramár. Ale aj Jozef Vajda, Zuzana Fialová, Ľuboš Kostelný či Táňa Pauhofová.
Štefan Belohradský — Sochár medzi kresbou a maľbou
Milovníkov výtvarného umenia dneška iste poteší novučičká výstava v Nitrianskej galérii s názvom Štefan Belohradský — Sochár medzi kresbou a maľbou. Výstava prezentuje Belohradského rozsiahlu tvorbu v časovom rozpätí od roku 1964 do roku 2003. Prezentácia sochárskych artefaktov prebieha len v sprievodnom náznaku. Exponáty sú zoradené podľa časovej osi do siedmich celkov. Ich rozdelenie do jednotlivých miestností rešpektuje zoskupenia podľa použitých materiálov: kresby tušom, pastelom, farebnými ceruzami (suchý pastel). Od predpočítačovej grafiky cez abstrakciu až po experiment – taký široký je diapazón tvorby Štefana Belohradského. Oplatí sa vidieť!
Za históriou do Nitry
A čo tak staré fotografie? Viete, že aj ony sú historickým prameňom? Mnohé dosvedčujú dejiny mesta či inštitúcie a sú nesmiernym klenotom. História múzea v obrazoch priblíži 60 rokov Ponitrianskeho múzea. Na poznávaciu jazdu sa môžete vydať aj do praveku. Zaujímajú vás dejiny Oponického hradu? Na časť otázok odpovie výstava v Archeologický výskum a obnova Oponického hradu Ponitrianskom múzeu v Nitre. Muzeálna expozitúra v Zlatých Moravciach priblíži Každodenný život na hrade Hrušov. Deti iste poteší výstava Z rozprávky do rozprávky, o ktorej sa viac dozviete TU.
Za módou krojovanou
V Mestskej knižnici vo Svite sprístupnili pre verejnosť na výstavu Krojované bábiky. Výstava návštevníkom predstaví rozmanitosť a pestrofarebnosť krojov regiónov Slovenska. Krojovanú bábiku dostávali nevesty ako symbol ukončenia detstva a začiatku nového života spojeného so založením rodiny. Mala svoje miesto na nádherne ustlanej posteli. Bola symbolom krásy, ľudovej tradície spojenej s odkazom predkov. Výstava potrvá do 30. júna 2022.
Do múzeí za módou
Do pozornosti dávame trojicu zaujímavých výstav. Módna fotografia dominuje výstave Marie Mulas Talianske ikony vo fotoportrétoch. Koná sa v rámci aktuálneho ročníka festivalu Dolce vitaj. Môžete si ju pozrieť v Slovenskom národnom múzeu.
Svadobná móda zameraná na nevestu zase vábi do Gemersko-malohontského múzea. Výstava Príbeh nevesty predstaví vývin svadobnej módy v období bývalého Československa.
Tradícia v móde
Za videnie tam stojí aj ďalšia výstava zameraná na tvorbu módnej značky MEYKE. Módna dizajnérka Meyke využíva vo svojej tvorbe rozmanitosť tradičných prvkov a motívov maďarského ľudového umenia z rôznych regiónov historického Uhorska. Pre súčasnú modernú ženu vytvára odevy a doplnky v štýle haute-couture (šité ručne a na mieru) a pret-á-porter (v konfekčných veľkostiach). Jej tvorba má za cieľ zachovať hodnoty a tradície prostredníctvom moderného štýlu. Svoju kolekciu odevov navrhla na základe tradičných maďarských motívov z regiónov.
Jej šaty nosí na svojich vystúpeniach v Carnegie Hall v New Yorku známa jazzová maďarská speváčka Nikolett Pankovits. Odevy podľa návrhov Melindy Molnár-Madarász sa objavili na všetkých domácich a zahraničných módnych prehliadkach Folktrend Fashion Show.
Výstava Skvosty Apponiovskej knižnice v Oponickom kaštieli
Jedna z najkrajších historických knižníc strednej Európy predstavuje vzácne exempláre kníh. Návštevníci si budú môcť pozrieť viaceré vzácne historické knihy i dobovú korešpondenciu rodiny Apponyovcov. Uvidíte medzi nimi prácu gréckeho rečníka Isocrata z roku 1519, aktá pápežov, prvé tlače z obdobia reformácie či dielo Olympie Fulvie Moraty zo 16. storočia. Môžete si prezrieť rukopisné knihy či spisy Galilea Galileiho, Isaaca Newtona i básne Michelangela Buonarotiho. Rovnako aj zdigitalizované tlače 16. storočia.
Apponyovská knižnica je v súčasnosti najkrajšou interiérovou knižnicou s 8 222 titulmi. Založil ju v roku 1774 gróf Anton Juraj Appony. Knižnica zažila niekoľko majiteľov, ktorí nie všetci dbali o jej zveľaďovanie.
Túto skutočne zaujímavú výstavu si môžete pozrieť do 31. augusta 2022 denne od 9.00 do 15.00 hod. a cez víkendy a sviatky od 12.00 do 16.00 hod.
Kam s deťmi?
S deťmi sa chodí do bratislavskej BIBIANY. Ponúka zaujímavé výstavy, na ktorých objavujete, bavíte sa i oddychujete. Ktoré sú to? Hravá hlava, Od hračky po hračku či Najkrajšie knihy Slovenska 2021.
Do SNM sa s nimi oplatí zavítať na výstavu „Nechajte ma byť takou, aká som” – Životný príbeh Anny Frankovej. SNM ju 9.6.2022 sprístupnilo vo svojej Sídelnej budove. Na životnom príbehu Anny Frankovej predstavuje tému diskriminácie a predsudkov. Príbeh nemeckého dievčaťa židovského pôvodu, ktoré sa so svojou rodinou ukrývalo pred nacistickým prenasledovaním v tajných priestoroch domu v Amsterdame. Druhá časť výstavy prepája minulosť a súčasnosť a predstavuje príbehy dnešných mladých ľudí a ich skúsenosti s diskrimináciou a predsudkami. Výstavou sprevádzajú svojich rovesníkov i verejnosť stredoškolskí študenti. Výstava potrvá do 15.8.2022.
Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného
Futbal pod hákovým krížom – Príbeh Leopolda „Jima“ Šťastného je názov výstavy, ktorú sprístupnia v SNM Múzeum holokaustu v Seredi na budúci týždeň – 27.6.2022. Môžete si ju pozrieť do 2.8.2022. Múzeum holokaustu v Seredi prináša príbeh jedného z najlepších futbalistov Slovenska v medzivojnovom období a neskoršej trénerskej legendy Leopolda „Jima“ Šťastného. Výstava porovnáva vývoj organizovaného futbalu v Nemecku a na Slovensku pred a po nástupe nacistov a ľudákov k moci. Zachytáva implementáciu rasových zákonov od vylúčenia „neárijcov“ z organizovaného futbalu až po snahu o ich fyzickú likvidáciu. Autor výstavy Michal Vaněk získal za ňu Čestnú cenu Júliusa Hirscha za rok 2021. Toto ocenenie každoročne udeľuje Nemecký futbalový zväz za demokraciu a ľudskosť.
Veríme, že ste sa inšpirovali. A mimochodom, tipy na zaujímavé podujatia pre malých i veľkých nájdete TU.
Zdroj: programové ponuky múzeí, galérií a SNK
One thought on “Tieto výstavy sa oplatí vidieť do konca júna!”
Comments are closed.