Naše tipy kam za kultúrou v prvý augustový týždeň

Kam za kultúrou v prvý augustový týždeň

Nový týždeň prináša nové tipy kam za kultúrou. Múzeá, galérie, prírody, hrady či zámky majú lákavú ponuku podujatí. Prvý augustový týždeň je však stále v znamení festivalov a dýcha bohatou žánrovou pestrosťou koncertov.

Prvý augustový týždeň je bohatý na zaujímavé podujatia. Ak aktuálne dovolenkujete na Slovensku, máte si z čoho vyberať. Pokračuje divadelný festival v znamení Shakespeara, festivaly a koncerty naprieč žánrami. Bohatstvom ponuky prekypujú aj výstavné siene múzeí a galérií. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi kam za kultúrou.

Za divadlom aj v prvý augustový týždeň

V Bratislave sa program nesie opäť v znamení Letných shakespearovských slávností 2022 na Bratislavskom hrade. Od 3. do 6. augusta ponúknu príbeh o zrade, zničujúcej žiarlivosti, krutosti, láske, nádeji, zázrakoch a odpustení. Hru Zimná rozprávka (Zimní pohádka) situoval večný britský dramatik na slnečnú Sicíliu a do Čiech, ktoré aspoň v tejto hre majú more. Dráma sa strieda s komédiou, nenávisť s láskou a zavrhnutie s odpustením. Navyše ponúka aj ponaučenie – že súdiť bez overenia faktov sa nemá. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

No nie je to jediný divadelný program v hlavnom meste. V piatok 5. augusta sa na Nádvorí Zichyho paláca uskutoční úspešná show Tri a pol ženy. Veselé historky, piesne s prekypujúcim nákazlivým humorom i skvelú atmosféru zažijete v podaní Divadla La Komika. Predstavia sa Karin Haydu, Renata RynikovaMarcel Nemec. Tešiť sa môžete aj na špeciálneho hosťa…. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Náš tip za kultúrou: Týždeň v znamení organovej hudby

V Bratislave pokračuje 13. ročník medzinárodného festivalu Katedrálny organový festival Bratislava i počas prvého augustového týždňa. Koncert vo štvrtok 4. augusta v Katedrále sv. Martina odohrá na tamojšom organe sv. Alžbety z roku 2010 taliansky organista Paolo Bougeat. Pre publikum si pripravil pestrý program pod názvom J. S. Bach, his masters, his arts. Len o dielach J. S. Bacha to však nebude. Vypočujete si tiež diela autorov ako Ch. Piroye, J. A. Reincken,  J. Pachelbel, D. Buxtehude, J. Ch. Kellner či N. Moretti. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Pre priaznivcov organového umenia máme tip aj na ďalší z koncertov medzinárodného festivalu Kremnický hradný organ. V sobotu 6. augusta sa predstaví slovenský koncertný organista, pedagóg a nový kantor slovenských katolíckych veriacich v Budapešti Mgr. István Nagy (viac o tom TU). Jeho meno sa už od roku 2013 spája s medzinárodným organovým festivalom Kremnický hradný organ (viac o ňom sa dočítate v našom rozhovore TU). Aj počas aktuálneho ročníka na ňom nechýba. Odohral jeho otvárací koncert ešte 2. júla a nechýba ani v augustovom programe festivalu.  Na najbližšom recitáli zahrá program z diel T. Albinoniho, C. Saint-Saënsa či Ch.-M. Widora.

Za klasickou hudbou do Ludrovej

Koncert vážnej hudby ponúkne tento týždeň aj Liptovské múzeum. V sobotu 6. augusta sa jeho dejiskom stane gotický Kostol Všetkých svätých v obci Ludrová (v prípade zlého počasia Ružomberská synagóga). Privíta popredné slovenské koncertné teleso – Slovenský komorný orchester. Koncert začína podvečer o 18:00 hod. a prinesie hudobnú prechádzku ročnými obdobiami.

Zaznejú známe Štyri ročné obdobia barokového velikána Antonia Vivaldiho i kráľa argentínskeho tanga Astora Piazzollu. Súčasťou programu bude aj degustácia vín z Vinarstva Bukovský z Kobylí. Vstupenky zakúpite v sídelnej budove Liptovského múzea alebo v sieti Ticketportal.

Prvý augustový týždeň aj v znamení Lúčnice

Umelecký súbor Lúčnica, ktorý patrí k vrcholu slovenského folklóru i tanečného umenia, poteší svojimi vystúpeniami obyvateľov západného Slovenska. Vystúpia s programom Z tvorby prof. Štefana Nosáľa. Ich vystúpenia doprevádza svojim plnohodnotným koncertom špeciálny hosť Vojta Nedvěd s kapelou. Piatok 5. augusta ich od 17:30 hod. privíta Sereď vo svojom amfíku (vstupenky TU). Ďalší v poradí je amfiteáter Myjava. Ten ich privíta v sobotu 6. augusta (vstupenky TU). V nedeľu 7. augusta sa o 17:30 hod. predstavia v pezinskom amfiteátri (vstupenky TU).

Sobota v znamení country a folku

Prvá augustová sobota (6.8.2022) prinesie už od 13. hodiny aj jedinečný country festival do Veľkých Uheriec. Druhý ročník Country festu prinesie koncerty známych i menej známych kapiel. Vystúpia napríklad Vojta Nedvěd s kapelou, Allan Mikušek či Ascalona. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Naše tipy pre priaznivcov rocku a popu

Prvý augustový týždeň myslí na priaznivcov rocku a popu ako si väčšmi. Streda 3.8.2022 sa na Zimnom štadióne O. Nepelu v Bratislave stane dejiskom metalovej show skupiny Slipknot s predskokanom – ukrajinskou Jinjer. Viac o tom si prečítate TU.

Slipknot

Po pandemickej pauze sa na Kysuce vracia aj Rock Beskyd Fest. Dýcha nadupaným programom v znamení rocku i metálu. Zažijete ho v Amfiteátri Turzovka v piatok 5. augusta od 18:00 hodiny až takmer do rána bieleho. Prídu kapely Davová psychóza, The Minority, Wasted strings, Porta Inferi, Symfobia i IntrepidMetallica revival.

Rock Beskyd Fest 2022 / Kam za kultúrou v prvý augustový týždeň

Rockovo si v sobotu 6. augusta na Starom ihrisku budú žiť Vráble. Obľúbený festival Rock Show Vráble sa po pandemickej odmlke vracia. Po prvý raz predstaví zahraničného hosťa – britskú legendu The Sweet. Priestor dostanú aj mladí umelci z kapely 1031Ansábl, ale ja Hovädá.sk. Zaznejú aj známe slovenské a svetové hity v podaní ELÁN ForeverQUEENmánia.

Na zámku v Pezinku sa v nedeľu 7.8.2022 o 20:00 hod. uskutoční openair koncert Tublatanka na zámku. Legenda rocku zahrá svoje najlepšie skladby plné energie. Zážitok podčiarkne aj kvalitná svetelná show.

DESmod je na cestách aj v auguste

Obľúbená skupina DESmod je aj v auguste na cestách. Prvý augustový víkend (6. a 7. augusta) sa v rámci DESmod leta zatúla do Banskej Štiavnice. V tamojšom amfiteátri pokračuje v sérii letných koncertov. Vstupenky získate v sieti Ticketportal.

S Máriou Čírovou v Kursalone

Z programu 76. Hudobného leta Trenčianske Teplice nás zaujal koncert Márie Čírovej. Uskutoční sa v nedeľu 7. augustaKursalone. Známa slovenská speváčka, klaviristka a skladateľka prinesie svoje skladby, ktoré dýchajú emóciami, majú svoj význam i hĺbku. Ktoré to budú tentoraz? Tak to zistíte na koncerte.

Prvý augustový víkend patrí v Medzilaborciach multižánrovému festivalu kultúry a športu. 60. ročník Multižánrového festivalu kultúry a športu prinesie tanečné i hudobné vystúpenia populárnych interpretov. Budú to Richard Müller, Peter Nagy, Vašo Patejdl, Kandráčovci, Štefan Štec s Fajtou, Drišľak či Čendeš orchestra.

Kam za kultúrou? Naše tipy zahŕňajú aj výstavy

Prinášame vám prehľad najzaujímavejších podujatí a výstav, ktoré vám spestria voľné dni. Inšpirujte sa našim výberom.

Galéria mesta Bratislavy s novou expozíciou

Galéria mesta Bratislavy má novú expozíciu BIATEC. Keltská mincovňa. Pripravili Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave (MÚOP) a Galéria mesta Bratislavy. Expozícia prezentuje miestne kultúrne dedičstvo prostredníctvom vizuálnych príbehov.

BIATEC. Keltská mincovňa / GMB
BIATEC. Keltská mincovňa. Zdroj: GMB

Zaujímavý tip máme na prvú augustovú stredu: GMB workshop: Klobúk dole, Gisela. Galéria mesta Bratislavy opäť prináša workshop pre verejnosť. Tentoraz to bude k výstave Gisela Weyde. Od Atény k Hére. Viac o výstave sa dozviete TU. Uskutoční sa 3. 8. v Pálffyho paláci na Panskej 19 od 17:00 do 20:00 hod. V spolupráci s lektormi festivalu Bienále animácie Bratislava si vytvoríte svoj krátky animovaný film. Objavíte nielen mimoriadne zaujímavý a silný príbeh ženy, ktorá v 20. rokoch minulého storočia aktívne spoluvytvárala umelecký život v Bratislave. Dozviete sa aj to, že kunsthistorička, maliarka, grafička, archeologička, publicistka a reštaurátorka Gizela Weyde má niekoľko zaujímavých prvenstiev.

V Bratislave aj o 40 rokoch L + S

Divadelný ústav v spolupráci so Štúdiom L + S prináša pri príležitosti 40. výročia otvorenia Štúdia S náhľad do tvorby dvoch vedúcich osobností divadla, Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Mapuje cestu od prvého stretnutia dvojice, cez spoločné tvorivé začiatky, účinkovania nielen v Štúdiu L + S, ale aj v Divadle na korze, na Novej scéne a ďalších. Výstava je jedinečná aj vďaka niektorým dodnes nezverejneným fotografiám z inscenácií, v ktorých Lasica a Satinský účinkovali, ale aj z rôznych podujatí a stretnutí dvojice s osobnosťami českej i slovenskej divadelnej kultúry. Výstavu si v priestoroch Štúdia L + S môžete pozrieť do 30.9.2022.

Kam za kultúrou v Piešťanoch?

Ďalšou zaujímavou výstavou z prostredia sveta divadla je aj výstava Dr. Gustáv Papp. V takmer storočnej histórii slovenského profesionálneho operného umenia patrí tenorista Gustáv Papp k najvýznamnejším interpretačným zjavom. Nájdete ju v priestoroch Domu umenia v Piešťanoch do 6. 9. 2022.

Aj vás fascinujú divadelné plagáty?

Divadelný plagát je výrazom individuálneho majstrovstva autora schopného prepojiť vo svojom diele informačnú hodnotu a ideový zámer inscenátorov s vlastným, osobitým umeleckým stvárnením témy. Výstava je výberom z pôvodnej výstavy, ktorú pripravil Divadelný ústav zo svojich zbierok v roku 2020 v rámci storočnice slovenského profesionálneho divadla.  Pozrieť si ju môžete do 5. 9. 2022 v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine.

V Prešove o majstrovi tanečného umenia

Výstava Stanislav Remar v SND sa zameriava na jeho pôsobenie v Balete SND v rokoch 1946 až 1955. Počas nich zohral vo vývoji slovenského baletného umenia významnú úlohu. Jeho tanečná kariéra sa začala odvíjať na českých a nemeckých scénach, kde pôsobil desať rokov. V Balete SND bol v trvalom angažmáne deväť rokov, najskôr ako sólista, od roku 1948 ako choreograf a šéf umeleckého súboru. Neskôr, na dvadsať rokov zviazal svoj umelecký život s košickým divadlom. Jeho tanečné umenie čerpalo z fyzických dispozícií a skvelej techniky. Choreografickú tvorbu charakterizovala nezvyčajná fantázia a hĺbavosť. K svojim inscenáciám si pravidelne navrhoval aj originálne kostýmy. Výstavu nájdete v priestoroch Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Prešove.

Romantik, komik i tragéd Jozef Adamovič

Výstava s rovnomenným názvom vznikla pri príležitosti hercových nedožitých 80. narodenín na podnet Súkromného konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach. Pripomína si ňou jedinečného herca, ktorý svoje postavy vytváral neopakovateľnou malebnosťou gesta a vycibrenou a kultivovanou javiskovou rečou. Osobitú variabilitu a výrazovú plastickosť jeho herectva dokazuje rôznorodý rozsah úloh v divadle – od romantických hrdinov, cez komediálne postavy, až k tragickým velikánom v Shakespearových tragédiách. Výstava je sprístupnená v priestoroch Štátneho konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach.

Náš tip pre malých i veľkých v Košiciach

Augustové prázdninové dni budú vo Východoslovenskom múzeu patriť komentovaným prehliadkam pre malých i veľkých, skladačke Merkur, či návšteve Miklušovej väznice. Dom remesiel už tradične v letných mesiacoch prináša ochutnávku niektorého z remesiel, ktoré v minulosti patrilo k významným výrobcom v našom meste. Toto leto predstavuje na výstave KRÁSA VYTEPANÁ V MEDI remeselníkov, ktorí spracúvali meď – medikováčov a meditepcov.

Legendárna československá skladačka MERKUR, ktorá sa stala fenoménom nielen u nás, ale i vo svete. Kovové dieliky s dierkami rovnakého rozmeru spájané dokopy, z ktorých sa dá postaviť naozaj hocičo – autá, lietadlá, vlaky, budovy, roboty… Nájdete v Historickej účelovej budove do polovice septembra.

Veríme, že sme vás inšpirovali. A ak máte svoje tipy, podeľte sa o ne s nami.

Zdroj: TS a programové ponuky

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »