Novinky

Naše tipy kam za kultúrou v prvý augustový týždeň

Kam za kultúrou v prvý augustový týždeň

Nový týždeň prináša nové tipy kam za kultúrou. Múzeá, galérie, prírody, hrady či zámky majú lákavú ponuku podujatí. Prvý augustový týždeň je však stále v znamení festivalov a dýcha bohatou žánrovou pestrosťou koncertov.

Prvý augustový týždeň je bohatý na zaujímavé podujatia. Ak aktuálne dovolenkujete na Slovensku, máte si z čoho vyberať. Pokračuje divadelný festival v znamení Shakespeara, festivaly a koncerty naprieč žánrami. Bohatstvom ponuky prekypujú aj výstavné siene múzeí a galérií. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi kam za kultúrou.

Za divadlom aj v prvý augustový týždeň

V Bratislave sa program nesie opäť v znamení Letných shakespearovských slávností 2022 na Bratislavskom hrade. Od 3. do 6. augusta ponúknu príbeh o zrade, zničujúcej žiarlivosti, krutosti, láske, nádeji, zázrakoch a odpustení. Hru Zimná rozprávka (Zimní pohádka) situoval večný britský dramatik na slnečnú Sicíliu a do Čiech, ktoré aspoň v tejto hre majú more. Dráma sa strieda s komédiou, nenávisť s láskou a zavrhnutie s odpustením. Navyše ponúka aj ponaučenie – že súdiť bez overenia faktov sa nemá. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

No nie je to jediný divadelný program v hlavnom meste. V piatok 5. augusta sa na Nádvorí Zichyho paláca uskutoční úspešná show Tri a pol ženy. Veselé historky, piesne s prekypujúcim nákazlivým humorom i skvelú atmosféru zažijete v podaní Divadla La Komika. Predstavia sa Karin Haydu, Renata RynikovaMarcel Nemec. Tešiť sa môžete aj na špeciálneho hosťa…. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Náš tip za kultúrou: Týždeň v znamení organovej hudby

V Bratislave pokračuje 13. ročník medzinárodného festivalu Katedrálny organový festival Bratislava i počas prvého augustového týždňa. Koncert vo štvrtok 4. augusta v Katedrále sv. Martina odohrá na tamojšom organe sv. Alžbety z roku 2010 taliansky organista Paolo Bougeat. Pre publikum si pripravil pestrý program pod názvom J. S. Bach, his masters, his arts. Len o dielach J. S. Bacha to však nebude. Vypočujete si tiež diela autorov ako Ch. Piroye, J. A. Reincken,  J. Pachelbel, D. Buxtehude, J. Ch. Kellner či N. Moretti. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Pre priaznivcov organového umenia máme tip aj na ďalší z koncertov medzinárodného festivalu Kremnický hradný organ. V sobotu 6. augusta sa predstaví slovenský koncertný organista, pedagóg a nový kantor slovenských katolíckych veriacich v Budapešti Mgr. István Nagy (viac o tom TU). Jeho meno sa už od roku 2013 spája s medzinárodným organovým festivalom Kremnický hradný organ (viac o ňom sa dočítate v našom rozhovore TU). Aj počas aktuálneho ročníka na ňom nechýba. Odohral jeho otvárací koncert ešte 2. júla a nechýba ani v augustovom programe festivalu.  Na najbližšom recitáli zahrá program z diel T. Albinoniho, C. Saint-Saënsa či Ch.-M. Widora.

Za klasickou hudbou do Ludrovej

Koncert vážnej hudby ponúkne tento týždeň aj Liptovské múzeum. V sobotu 6. augusta sa jeho dejiskom stane gotický Kostol Všetkých svätých v obci Ludrová (v prípade zlého počasia Ružomberská synagóga). Privíta popredné slovenské koncertné teleso – Slovenský komorný orchester. Koncert začína podvečer o 18:00 hod. a prinesie hudobnú prechádzku ročnými obdobiami.

Zaznejú známe Štyri ročné obdobia barokového velikána Antonia Vivaldiho i kráľa argentínskeho tanga Astora Piazzollu. Súčasťou programu bude aj degustácia vín z Vinarstva Bukovský z Kobylí. Vstupenky zakúpite v sídelnej budove Liptovského múzea alebo v sieti Ticketportal.

Prvý augustový týždeň aj v znamení Lúčnice

Umelecký súbor Lúčnica, ktorý patrí k vrcholu slovenského folklóru i tanečného umenia, poteší svojimi vystúpeniami obyvateľov západného Slovenska. Vystúpia s programom Z tvorby prof. Štefana Nosáľa. Ich vystúpenia doprevádza svojim plnohodnotným koncertom špeciálny hosť Vojta Nedvěd s kapelou. Piatok 5. augusta ich od 17:30 hod. privíta Sereď vo svojom amfíku (vstupenky TU). Ďalší v poradí je amfiteáter Myjava. Ten ich privíta v sobotu 6. augusta (vstupenky TU). V nedeľu 7. augusta sa o 17:30 hod. predstavia v pezinskom amfiteátri (vstupenky TU).

Sobota v znamení country a folku

Prvá augustová sobota (6.8.2022) prinesie už od 13. hodiny aj jedinečný country festival do Veľkých Uheriec. Druhý ročník Country festu prinesie koncerty známych i menej známych kapiel. Vystúpia napríklad Vojta Nedvěd s kapelou, Allan Mikušek či Ascalona. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Naše tipy pre priaznivcov rocku a popu

Prvý augustový týždeň myslí na priaznivcov rocku a popu ako si väčšmi. Streda 3.8.2022 sa na Zimnom štadióne O. Nepelu v Bratislave stane dejiskom metalovej show skupiny Slipknot s predskokanom – ukrajinskou Jinjer. Viac o tom si prečítate TU.

Slipknot

Po pandemickej pauze sa na Kysuce vracia aj Rock Beskyd Fest. Dýcha nadupaným programom v znamení rocku i metálu. Zažijete ho v Amfiteátri Turzovka v piatok 5. augusta od 18:00 hodiny až takmer do rána bieleho. Prídu kapely Davová psychóza, The Minority, Wasted strings, Porta Inferi, Symfobia i IntrepidMetallica revival.

Rock Beskyd Fest 2022 / Kam za kultúrou v prvý augustový týždeň

Rockovo si v sobotu 6. augusta na Starom ihrisku budú žiť Vráble. Obľúbený festival Rock Show Vráble sa po pandemickej odmlke vracia. Po prvý raz predstaví zahraničného hosťa – britskú legendu The Sweet. Priestor dostanú aj mladí umelci z kapely 1031Ansábl, ale ja Hovädá.sk. Zaznejú aj známe slovenské a svetové hity v podaní ELÁN ForeverQUEENmánia.

Na zámku v Pezinku sa v nedeľu 7.8.2022 o 20:00 hod. uskutoční openair koncert Tublatanka na zámku. Legenda rocku zahrá svoje najlepšie skladby plné energie. Zážitok podčiarkne aj kvalitná svetelná show.

DESmod je na cestách aj v auguste

Obľúbená skupina DESmod je aj v auguste na cestách. Prvý augustový víkend (6. a 7. augusta) sa v rámci DESmod leta zatúla do Banskej Štiavnice. V tamojšom amfiteátri pokračuje v sérii letných koncertov. Vstupenky získate v sieti Ticketportal.

S Máriou Čírovou v Kursalone

Z programu 76. Hudobného leta Trenčianske Teplice nás zaujal koncert Márie Čírovej. Uskutoční sa v nedeľu 7. augustaKursalone. Známa slovenská speváčka, klaviristka a skladateľka prinesie svoje skladby, ktoré dýchajú emóciami, majú svoj význam i hĺbku. Ktoré to budú tentoraz? Tak to zistíte na koncerte.

Prvý augustový víkend patrí v Medzilaborciach multižánrovému festivalu kultúry a športu. 60. ročník Multižánrového festivalu kultúry a športu prinesie tanečné i hudobné vystúpenia populárnych interpretov. Budú to Richard Müller, Peter Nagy, Vašo Patejdl, Kandráčovci, Štefan Štec s Fajtou, Drišľak či Čendeš orchestra.

Kam za kultúrou? Naše tipy zahŕňajú aj výstavy

Prinášame vám prehľad najzaujímavejších podujatí a výstav, ktoré vám spestria voľné dni. Inšpirujte sa našim výberom.

Galéria mesta Bratislavy s novou expozíciou

Galéria mesta Bratislavy má novú expozíciu BIATEC. Keltská mincovňa. Pripravili Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave (MÚOP) a Galéria mesta Bratislavy. Expozícia prezentuje miestne kultúrne dedičstvo prostredníctvom vizuálnych príbehov.

BIATEC. Keltská mincovňa / GMB
BIATEC. Keltská mincovňa. Zdroj: GMB

Zaujímavý tip máme na prvú augustovú stredu: GMB workshop: Klobúk dole, Gisela. Galéria mesta Bratislavy opäť prináša workshop pre verejnosť. Tentoraz to bude k výstave Gisela Weyde. Od Atény k Hére. Viac o výstave sa dozviete TU. Uskutoční sa 3. 8. v Pálffyho paláci na Panskej 19 od 17:00 do 20:00 hod. V spolupráci s lektormi festivalu Bienále animácie Bratislava si vytvoríte svoj krátky animovaný film. Objavíte nielen mimoriadne zaujímavý a silný príbeh ženy, ktorá v 20. rokoch minulého storočia aktívne spoluvytvárala umelecký život v Bratislave. Dozviete sa aj to, že kunsthistorička, maliarka, grafička, archeologička, publicistka a reštaurátorka Gizela Weyde má niekoľko zaujímavých prvenstiev.

V Bratislave aj o 40 rokoch L + S

Divadelný ústav v spolupráci so Štúdiom L + S prináša pri príležitosti 40. výročia otvorenia Štúdia S náhľad do tvorby dvoch vedúcich osobností divadla, Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Mapuje cestu od prvého stretnutia dvojice, cez spoločné tvorivé začiatky, účinkovania nielen v Štúdiu L + S, ale aj v Divadle na korze, na Novej scéne a ďalších. Výstava je jedinečná aj vďaka niektorým dodnes nezverejneným fotografiám z inscenácií, v ktorých Lasica a Satinský účinkovali, ale aj z rôznych podujatí a stretnutí dvojice s osobnosťami českej i slovenskej divadelnej kultúry. Výstavu si v priestoroch Štúdia L + S môžete pozrieť do 30.9.2022.

Kam za kultúrou v Piešťanoch?

Ďalšou zaujímavou výstavou z prostredia sveta divadla je aj výstava Dr. Gustáv Papp. V takmer storočnej histórii slovenského profesionálneho operného umenia patrí tenorista Gustáv Papp k najvýznamnejším interpretačným zjavom. Nájdete ju v priestoroch Domu umenia v Piešťanoch do 6. 9. 2022.

Aj vás fascinujú divadelné plagáty?

Divadelný plagát je výrazom individuálneho majstrovstva autora schopného prepojiť vo svojom diele informačnú hodnotu a ideový zámer inscenátorov s vlastným, osobitým umeleckým stvárnením témy. Výstava je výberom z pôvodnej výstavy, ktorú pripravil Divadelný ústav zo svojich zbierok v roku 2020 v rámci storočnice slovenského profesionálneho divadla.  Pozrieť si ju môžete do 5. 9. 2022 v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine.

V Prešove o majstrovi tanečného umenia

Výstava Stanislav Remar v SND sa zameriava na jeho pôsobenie v Balete SND v rokoch 1946 až 1955. Počas nich zohral vo vývoji slovenského baletného umenia významnú úlohu. Jeho tanečná kariéra sa začala odvíjať na českých a nemeckých scénach, kde pôsobil desať rokov. V Balete SND bol v trvalom angažmáne deväť rokov, najskôr ako sólista, od roku 1948 ako choreograf a šéf umeleckého súboru. Neskôr, na dvadsať rokov zviazal svoj umelecký život s košickým divadlom. Jeho tanečné umenie čerpalo z fyzických dispozícií a skvelej techniky. Choreografickú tvorbu charakterizovala nezvyčajná fantázia a hĺbavosť. K svojim inscenáciám si pravidelne navrhoval aj originálne kostýmy. Výstavu nájdete v priestoroch Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Prešove.

Romantik, komik i tragéd Jozef Adamovič

Výstava s rovnomenným názvom vznikla pri príležitosti hercových nedožitých 80. narodenín na podnet Súkromného konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach. Pripomína si ňou jedinečného herca, ktorý svoje postavy vytváral neopakovateľnou malebnosťou gesta a vycibrenou a kultivovanou javiskovou rečou. Osobitú variabilitu a výrazovú plastickosť jeho herectva dokazuje rôznorodý rozsah úloh v divadle – od romantických hrdinov, cez komediálne postavy, až k tragickým velikánom v Shakespearových tragédiách. Výstava je sprístupnená v priestoroch Štátneho konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach.

Náš tip pre malých i veľkých v Košiciach

Augustové prázdninové dni budú vo Východoslovenskom múzeu patriť komentovaným prehliadkam pre malých i veľkých, skladačke Merkur, či návšteve Miklušovej väznice. Dom remesiel už tradične v letných mesiacoch prináša ochutnávku niektorého z remesiel, ktoré v minulosti patrilo k významným výrobcom v našom meste. Toto leto predstavuje na výstave KRÁSA VYTEPANÁ V MEDI remeselníkov, ktorí spracúvali meď – medikováčov a meditepcov.

Legendárna československá skladačka MERKUR, ktorá sa stala fenoménom nielen u nás, ale i vo svete. Kovové dieliky s dierkami rovnakého rozmeru spájané dokopy, z ktorých sa dá postaviť naozaj hocičo – autá, lietadlá, vlaky, budovy, roboty… Nájdete v Historickej účelovej budove do polovice septembra.

Veríme, že sme vás inšpirovali. A ak máte svoje tipy, podeľte sa o ne s nami.

Zdroj: TS a programové ponuky

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »