Novinky

Toto prináša týždeň od 20. júna 2022

Toto prináša týždeň od 20. júna

Máme opäť nový týždeň. Tak sa natíska otázka: kam za kultúrou? Ako obvykle, máme pre vás z bohatej ponuky viaceré zaujímavé tipy. Čo prináša týždeň od pondelka 20. júna vo vodách slovenskej kultúry? Tentoraz mierime na zaujímavé podujatia!

Týždeň od pondelka 20. júna ponúka zaujímavé aktivity pre deti i dospelých. V tomto článku prinášame tipy, kam sa vybrať na výstavy či výlety. Z našich tipov si vyberie každý. Priaznivci histórie, zábavy či záujemcovia o dejiny železníc. Z oblasti sveta filmu máme tipy z dramaturgie zaujímavého projektu €urópske filmy za €uro. Samozrejmosťou sú aj naše tipy na rôznorodé koncerty a to nielen na tie v znamení festivalov. Týždeň tiež prináša lákavé podujatia pre priaznivcov histórie a  nové či končiace výstavy. Nuž, prajeme inšpiratívne čítanie!

Týždeň od pondelka 20. júna myslí aj na večné deti

Ak si chcete skrášliť byt alebo sa iba potešiť nejakou peknou starožitnosťou, čo tak trh a nie hocijaký. Ten v sobotu (25. júna) Trhy starožitností na Hrade Červený Kameň bude iste zaujímavý. Môžete si vyberať z bohatej ponuky mincí, medailí, známok, pohľadníc, odznakov, kníh, obrazov, grafiky, porcelánu, hodín, hracích skriniek či historických zbraní.

Do konca júna poteší priaznivcov vlakov na Hlavnej železnici v Košiciach zaujímavá výstava. Pripomína storočnicu Oznamovacej a zabezpečovacej techniky na Slovensku. Určite zláka nielen malých chlapcov. Je prístupná každý deň od 8:00 do 18:00 pre celú cestujúcu verejnosť v priestoroch na 1. poschodí vedľa predajne Present for you.

Do minulosti aj bez časostroja

Aj vy si niekedy želáte vlastniť časostroj a preniesť sa hoc aj do dávnej minulosti? Jeden taký na vás čaká v Bratislave. Po pandemickej pauze vás do historických okamihov korunovácie prenesú Korunovačné slávnosti 2022. Uskutočnia sa v bratislavských uliciach práve tento týždeň. Štartujú už v piatok 24. júna a vyvrcholia v nedeľu 26. júna.  Bratislava si významných panovníkov korunovaných v bratislavskom Dóme sv. Martina pripomína po svojom už dlhé roky. Počas troch dní sa Bratislava vráti v čase a zase sa stane Prešporkom. Pôvodne sa prvé dva ročníky konali v Katedrále sv. Martina, ktorý bol svedkom reálnych korunovácií 11 uhorských kráľov a 8 kráľovien v období od 1563 – 1830. Čerešničkou na torte slávností je dobový sprievod a obrad korunovácie zinscenovaný podľa historických podkladov.

Ako správne oslavy aj tieto trvajú tri dni

Piatkový program počíta s prehliadkami mesta s korunovačnou tematikou i malým korunovačným sprievodom cez historické centrum mesta. Chcú tak spropagovať hlavný popoludňajší sobotňajší program. Vtedy sa z Bratislavského hradu vydá korunovačný sprievod, aby prešiel historickým centrom mesta. Tešiť sa môžete na medzinárodnú účasť historických skupín z krajín na území bývalého Rakúsko–Uhorska. Predvedú sa na rytierskom turnaji aj počas šermiarskych súbojov a iných vystúpení. V nedeľu program ešte doplnia prehliadky mesta s korunovačnou tematikou.

Každoročne na slávnostiach vystúpi takmer 200 hercov. Spoločne zinscenujú korunovačný obrad a po ňom nasleduje pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy. Ten pôvodný sa vždy konával v kostole bratislavských františkánov. Kráľ zloží na korunovačnom pahorku tiež prísahu vlasti a sľúbi zachovávať integritu krajiny.

Spomienku na poslednú korunováciu nahradí Mária Terézia

Nadšenci histórie zo združenia Korunovačná Bratislava každý rok približujú korunováciu iného panovníka alebo jeho manželky v poradí ako nasledovali. Výnimkou je Mária Terézia. Korunováciu tejto panovníčky si pripomínajú slávnosťami  každých päť rokov, keďže obdobie jej vlády bolo zlatým obdobím dejín Bratislavy. Aktuálne píše podujatie svoj 18. ročník. Tento rok si chceli organizátori pripomenúť korunováciu posledného uhorského kráľa korunovaného v Bratislave. Ním je rakúsky cisár Ferdinand I., ako uhorský a český kráľ Ferdinand V.  Keďže sa minulý rok korunovačné slávnosti nekonali, rozhodli sa organizátori pripomenúť si korunováciu Márie Terézie. Korunovačnú ceremóniu aj teraz bude sprevádzať dobový jarmok a ďalšie atrakcie dotvárajúce tú správnu dobovú atmosféru. Samozrejmosťou budú aj šermiarske súboje či bezplatné prehliadky.

Kam s deťmi v týždni od pondelka 20. júna?

Všetkým rodičom, ktorí hľadajú zábavné aktivity pre svoje deti, odporúčame pozrieť si prvý ročník festivalu WOW pre deti. Detský WOW festival prebieha 18.6.-22.8.2022 v Nitre, Trenčíne, Prievidzi, Žiline a 28.8. aj v Senci. Organizátori sľubujú deťom festival plný hudobných vystúpení najobľúbenejších detských interpretov, ako sú Paci Pac, Spievankovo a mnoho ďalších aktivít. Účinkovať budú už 18. a 19.6. v Trenčíne na Výstavisku EXPO Center Trenčín.

Divadlo pre deti a nielen pre ne

A opäť máme tipy nielen pre naše ratolesti. Letná čitáreň Medická záhrada ponúka detské divadelné predstavenia, výtvarný workshop ale aj rozhovor v kaviarni Štefánka. V pondelok 20. 6. 2022 o 16.00 h prináša inscenáciu Gašpar Beiser. Pouličné divadlo o vychýrenom bratislavskom obuvníkovi, ktorému sa dobre žilo, až kým nenatrafil na staré bratislavské bosorky. Účinkuje Divadlo Ja pri ZUŠ Jána Albrechta. Je určené pre deti od 6 rokov. Zaujímavé podujatie prinesie v utorok 21. 6. 2022 o 17.00 h Kaviareň Štefánka. S Jurajom Hradským, Adalbertom Hackenbergerom a Viliamom Stockmannom bude reč o Bratislave i legendárnej bratislavskej kaviarni Štefánka v premenách časuBratislava v komikse pobaví deti v stredu 22. 6. 2022 o 16.00 hod. Výtvarný workshop na motívy animovaného filmu Hurá na hrad! s výtvarníčkou Joannou Kozuch je určený pre deti od 6 rokov.

Do bratislavského Kina Lumière

Milujete filmy európskej kinematografie? Ak áno, v bratislavskom Kine Lumière čaká na vás zaujímavý projekt €urópske filmy za €uro. Je  stálicou letného programu Kina Lumière. Pravidelne prináša kvalitné a oceňované filmy z prestížnych festivalov za výnimočnú cenu 1 euro. Tohtoročná kolekcia pozostáva z 35  titulov. Sú medzi nimi filmy prevažne z obdobia posledných piatich rokov, ale napríklad aj české snímky z 90. rokov minulého storočia. Projekt €urópske filmy za €uro sa začal už 15. júna a potrvá do 31. augusta. Denne premietne jeden film.

Ponuka filmov na tento týždeň

Miestami temné ale dojímavé prelínanie dvoch zdanlivo nesúrodých osudov Maliarky a zlodeja prináša už v pondelok (20.6.) rovnomenná snímka Benjamina Reea.  Snímka Thelma Joachima Triera z oblasti queer je na pláne v utorok. Treba však podotknúť, že pre použité svetelné efekty, nie je vhodná pre ľudí trpiacich epilepsiou.

Streda a štvrtok (22. a 23. 6.) patrí muzikálu Annette vizionárskeho režiséra Leosa Caraxa s hudbou kapely Sparks. Práve tento muzikál otvoril aktuálny ročník festivalu v Cannes. Divákov vezme na nevšednú cestu plnú lásky, vášne a slávy. 

Aktuálne tipy na zaujímavé kultúrne podujatia dopĺňajú naše divadelné a koncertné tipy.

Veríme, že sme vás inšpirovali a vybrali ste si.

Zdroj: programové ponuky, TS

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »