
Nedeľný večer patril v Sále Opery a baletu SND slávnostnému odovzdávaniu ocenení Krištáľové krídlo 2021. Niesol posolstvo mieru a mal charitatívny rozmer. Poznáme mená všetkých laureátov jednotlivých kategórií a aj držiteľa mimoriadnej ceny. Prinášame vám reportáž z jubilejného galavečera.
Významné osobnosti Slovenska z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej oblasti si v nedeľu večer prevzali prestížne ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2021. A tak nečudo, že galavečer patrí medzi exponované spoločenské podujatia. Ten jubilejný bol takým tiež. Prezradíme, kto sa pridal k 300 výnimočným osobnostiam tento raz.

Večer moderoval Ivo Gogál a jednotlivé sekcie mali svoje vlastné moderátorky pôsobiace v rôznych oblastiach kultúrneho a spoločenského života. Mimochodom, nielen tie ale aj účinkujúcich obliekala známa slovenská dizajnérka Michaela Ľuptáková. Ich look oku lahodil. Pôsobil krásne, sviežo, elegantne a pohodlne.

Ľudskosť, súcit a pomoc. To sú atribúty nominovaných i laureátov ocenení Krištáľové krídlo
Za touto myšlienkou stojí autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová. Už 25 rokov vyhľadáva a oceňuje kvality ľudí, ktorí pomáhajú, inšpirujú a nás aj reprezentujú doma i vo svete. Počas štvrťstoročia už ocenili 300 výnimočných osobností a ich projekty. Ako vidí jedinečnosť projektu prezradila počas galavečera riaditeľka cien Katarína Srkala. “V čom je jedinečný? Je to vtom, že všetci potrebujeme vzory. Ľudskosť, súcit a vzájomná pomoc sú momentálne kritériá, ku ktorým sa vracia celý civilizovaný svet. A to sú aj kritéria mnohých kategórii pre hľadanie slovenských osobností a ich výnimočných počinov. Ak ponúkneme sebe i naším deťom nasledovaniahodné vzory, svet môže byť stále lepším. Ja mám po každom Krištáľovom krídle pocit, že to už tak je a mám radosť z ľudskej múdrosti a snahy. A v tom je jedinečnosť Krištáľového krídla.“

Aj Krištáľové krídlo 2021 vyznamenáva osobnosti aj ich prínos
Rok čo rok sprevádzajú Krištáľové krídlo nominácie odbornej poroty i širokej verejnosti v jednej z deviatich kategórií. Z nich vyberajú úspešnú trojicu, z ktorej vzíde laureát tej-ktorej kategórie. Odovzdáva sa aj zvláštna cena za celoživotnú prácu alebo mimoriadny úspech. Nominácie si pripomeniete TU. Z vyše 140 nominácií za rok 2021, ktoré priniesli do odborných diskusií porotcovia, ale aj široká verejnosť, sa do finálneho výberu dostalo 26 nominácií. Každá z nich v hodnotenom roku dosiahla vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspech. O laureátovi rozhodovala odborná porota z jednotlivých oblastí. O mimoriadnej cene sa rozhodovalo vo Veľkej porote Krištáľového krídla. Predsedal jej Ing. Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, s.d.
Niesol sa v noblesnom duchu
Najnovšie vydanie udeľovania cien Krištáľové krídlo 2021 sa uskutočnil 20. marca 2022 v Sále Opery a baletu SND. Okrem hostí v sále ho mohli sledovať na obrazovkách Jednotky v hlavnom vysielacom čase diváci z celého Slovenska. Vďaka livestreamu aj Slováci spoza hraníc. V priestoroch našej prvej scény ho otvorilo hudobné číslo „The Divas Dance“ trojice našich operných div. S doprovodom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR) pod taktovkou Adriána Kokoša sa predstavili Adriana Kučerová, Terézia Kružliaková a Rebeka Jenisová. Následne na javisko prišiel hlavný moderátor večera, herec a člen Činohry SND, Ivo Gogál spolu s riaditeľkou cien Katarínou Srkala. V úvode priblížila ideu Krištáľového krídla. Zároveň oznámila realizáciu zbierky slúžiacej na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou z Ukrajiny.

Nie vojne, áno súcitu a pomoci
Jedným z hlavných posolstiev večera bolo nie vojne a áno ľudskosti a pomoci. Organizátori sa preto rozhodli podať pomocnú ruku prostredníctvom zbierky. „Intenzívne vnímame akútnu potrebu humanitárnej pomoci civilnému obyvateľstvu vojnou zmietanej Ukrajiny. Chceme pridať ruku k dielu, preto sme sa v rámci kampane Krištáľové krídlo Ukrajine pripojili k iniciatíve Spoločne pre Ukrajinu. Chceme pomôcť predovšetkým deťom a matkám z Ukrajiny, ktoré boli nútené opustiť svoje domovy a sú odkázané na finančnú a sociálnu pomoc,“ dodáva Katarína Srkala.
Pomôcť, môžeme všetci.
Silné príbehy, výnimočné projekty a skvelé výsledky
Slovenská Filantropia bola moderovaná herečkou Michaelou Čobejovou a Michalom Teplicom, generálnym riaditeľom News and Media Holding. Laureátom kategórie sa stala psychologička Adriana Havašová. Je výkonná riaditeľka a psychologička Poradenského Centra Nádej, ktorá dlhodobo pomáha obetiam násilia začať nový život.

Nasledovala kategória Hospodárstvo, ktorú moderovala Karin Haydu a laureát Krištáľového krídla Štefan Rosina prezident MATADOR Group. Porota vybrala a ocenila manželov Milana a Tatianu Kovalančíkovcov. Stoja za spoločnosťou Mobilonline, s.r.o., ktorej aktivity pomáhajú ochrane životného prostredia.

Po hospodárstve sme sa presťahovali do sveta športu. Sekciu moderovala laureátka, garantka a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková. Spoločnosť jej na javisku robil Oliver Felszeghy, podpredseda predstavenstva a výkonný riaditeľ finančnej a právnej sekcie spoločnosti TIPOS. Ocenenie v kategórii Šport získal Erik Vlček, ktoré si však osobne prevziať nemohol. Spravil tak za neho hokejista Richard Lintner.

Od športu k umeniu
Udeľovanie cien na chvíľu vystriedalo hudobné číslo. Diváci v sále i pri televíznych obrazovkách si vypočuli v podaní ďalších hudobných hostí večera, Adama Ďuricu a Emmy Drobnej pieseň Naše hriechy z rovnomenného albumu speváka. V orchestrálnej podobe nadobudla pieseň mimoriadne exkluzívne elegantný ráz.
Silná zostava z divadla i audiovizuálneho umenia
Po nej sme sa presunuli ku kategóriám, ktoré nás väčšmi zaujímajú. Najprv šlo o kategóriu Divadlo a audiovizuálne umenie. Moderovala ju obľúbená slovenská herečka Lucia Hurajová, ktorej hlas sprevádzal všetky dokrútky počas slávnostného večera.
V tejto kategórii vybrali porotcovia napriek pandemickému obdobiu silné nominácie z divadla, filmu, televíznej a hereckej tvorbe. Zasadala v zložení Anton Šulík, Peter Bebjak, Ivana Mandáková, Ingrid Fašiangová a Matej Drlička. Do finále poslala trojicu nominovaných. Porota tým ocenila alternatívne prístupy v modernom divadle i jedinečné stvárnenie postavy umeleckého velikána. Reflektovala tiež mimoriadny filmový a scenáristický úspech na prestížnom filmovom festivale. Teda konkrétne získali ich Peter Kerekes, režisér oceňovanej snímky Cenzorka, herečka, režisérka a performerka Sláva Daubnerová (získala v minulom roku tiež Cenu Nadácie Tatra banky) a herec Milan Ondrík.

Triumfovala Sláva Daubnerová
Rozhodnutie poroty tejto sekcie vyhlásil jej predseda a programový riaditeľ RTVS Anton Šulík. Laureátom Krištáľového krídla za rok 2021 sa stala režisérka, performerka a priekopníčka alternatívnych prístupov v divadle Sláva Daubnerová. Porotu presvedčili nové tendencie v rámci slovenského scénického umenia, ktoré ju charakterizujú. Za prínos považujú multižánrový prístup k divadelnej tvorbe. Inscenácie Slávy Daubnerovej reprezentovali slovenské nezávislé divadlo na najprestížnejších domácich i medzinárodných divadelných festivaloch. Vzhľadom na pracovné povinnosti v Nemecku sa osobne galavečera nemohla zúčastniť.
Krištáľové krídlo 2021 bol aj súbojom výnimočných výtvarníkov
Na rad sa následne dostalo výtvarné umenie. Moderátorského partu sa chopila moderátorka televízie TA3, Anka Žitná. V „tandeme“ s ňou bol Michal Ševčík, generálny riaditeľ DXC Technology. Do finále sa dostala trojica výnimočných výtvarníkov zvučných mien z oblasti fotografie, maľby a umeleckého sklárstva Patrik Illo, Jakub Gulyás a Rastislav Podhorský. Rozhodovali akad. soch. Ján Ťapák, akad. mal. Ivan Pavle, fotografka Kristína Schreiberová, módny dizajnér Boris Hanečka a kunsthistorička Mária Horváthová. Zarezonovali vydarené experimenty, dizajn s úctou k remeslu a skĺbenie vizuálnej tvorby s výtvarnou pedagogikou. V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie Krištáľové krídlo 2021 prevzal Patrik Illo.

Etablovaný dizajnér sa stal novým laureátom
Sklársky dizajnér a vizuálny umelec vo svojom diele spája úctu k remeslu aj experimentovanie, design sériových výrobkov a tvorbu unikátnych sklenených artefaktov. Medzi jeho umelecké diela patrí aj sklenená časť aktuálnej sošky ocenenia Krištáľové krídlo. Patrik Illo pretavil svoj životný úspech tiež do Národnej ceny za dizajn. Získal v nej cenu pre osobnosť dizajnu v kategórii Etablovaný dizajn.
Priniesol triumf skupiny Peter Bič Project
Po výtvarnom umení sme zostali sa dostali ku hudbe. Tento raz sa mikrofónu ako moderátorka ujala operná diva Adriana Kučerová. Porota vybrala z viac než 20 nominácii tri finálové. Ocenila v nich návrat ku koreňom ľudovej hudbe, ojedinelé skladateľské umenie a jeden z najúspešnejší albumov súčasnej popmusic. Zo sveta hudby to boli Sisa Michalidesová, Michal Noga a Peter Bič Project. Meno laureáta bolo v rukách poroty v zložení Roman Juhás, Andrea Zimányiová, Jaroslav Slávik, Ľuboš Šrámek a Michal Dzurjanin. Jeho meno v kategórii Hudba svetu oznámil Vladimír Bakeš, generálny riaditeľ poisťovni Kooperativa. Laureátom sa stala jedna z najhranejších a najobľúbenejších slovenských skupín Peter Bič Project.

Nomináciu dostala za vydanie nového štúdiového albumu s názvom HLAVA so 16 piesňami v slovenčine. Hudbu zložil Peter Bič, na niektorých sa autorsky podieľala aj speváčka Viktória Vargová.
O hudbe bez hudby to nejde
Po ďakovnom príhovore ocenenej skupiny Peter Bič Project na chvíľu dostala priestor hudba. Pretože, ako povedala Adriana Kučerová, „rozprávať o hudbe bez hudby by bol hriech.“ V nasledujúcom hudobnom čísle s piesňou Loving You vystúpila Monika Bagárová v sprievode SOSR a saxofonistu Radovana Tarišku.

Zapôsobila Ľútostivosť Aristotela slovenskej poetiky
Poslednou zo súdku umení zostala kategória Publicistika a literatúra. Moderátorského žezla sa ujala moderátorka spravodajstva Janette Štefánková. Vyhlásenia výsledkov sa ujal generálny riaditeľ RTVS a predseda poroty tejto kategórii, Jaroslav Rezník. Porotcovia pre kategóriu v zostave Jaroslav Rezník, Peter Janků, Vladimír Puchala, Ľuboš Kamenistý a Julián Lukáček posunuli do finále dve nominácie. Reflektujú originálny prístup k písaniu a mimoriadnu húževnatosť a orientáciu v histórii. Porota nominovala Stanislava Rakúsa a Vladimíra Štefku, ktorý zmapoval dejiny slovenského divadla. V kategórii Publicistika a literatúra ocenila porota Krištáľovým krídlom jedného z najvýznamnejších slovenských prozaikov a literárnych vedcov prof. Stanislava Rakúsa. Cenu si prevzala jeho neter.

Slovenský Aristoteles má nomináciu aj na Anasoft Litera
Slovenský Aristoteles pôsobí ako emeritný profesor na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. V literárnovednej oblasti sa venuje analýze a teoretickým otázkam prozaického textu. Za svoju tvorbu získal viacero významných ocenení. Mnohé z jeho kníh boli preložené. V roku 2021 vydal knihu poviedok Ľútostivosť, kde uplatňuje nový typ poetiky. Ľútostivosť je fenomenálny súbor – dokonale namiešaný kokteil sústredenia, stíšenia sa, briskného jazyka aj humoru. Nomináciu získal aj na Anasoft Litera (viac TU).
Umenie nahradili veda a inovácie
Od umenia sa oceňovanie presunulo k vede a inováciám. Nasledujúca kategória, ktorú moderovala Marianna Ďurianova, predstavila nominácie v oblasti Inovácie a startupy. Víťaza tejto kategórie, Mateja Ftáčnika oznámil konateľ Respect Slovakia, Dušan Guľáš.

Na záver zostala už len jedna kategória, a to Medicína a veda. Mikrofónu sa ujala Karin Majtánová. Sprevádzali ju generálny riaditeľ VŠZP Richard Strapko a Ján Svoboda, generálny riaditeľ TA3. Laureátom sa stal rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity, prof. MUDr. Peter Šimko, CSc. Je špičkovým odborníkom v oblasti chirurgie a dlhoročným prednostom Kliniky úrazovej chirurgie LF SZU a UNB Nemocnice akademika Ladislava Dérera v Bratislave.

Krištáľové krídlo 2021 nezabudlo na vzácnych laureátov a porotcov
Program galavečera opäť spestrila hudba. Nielen taká obyčajná. Niesla sa v spomienkach na ľudí, ktorí nás nedávno opustili. Bol to Milan Lasica, Meky Žbirka, Andy Hryc, Michal Tvarožek, Štefan Šimák, Jozef Vengloš, Ľuboš Jurík či Ivan Koza. Spomínalo sa s emóciami nabitou piesňou „Show must go on“ v podaní kráľa 7. série šou československej SuperStar Adama Pavlovčina.

Mimoriadnu cenu získal pretekár Štefan Svitko
Tým sa uzavrelo deväť tradičných kategórií výnimočných cien Krištáľové krídlo 2021. Po nich zostalo už iba udelenie jednej ceny, mimoriadnej. Ako sme avizovali získal ju za športové výkony, fair play a ľudskosť, motocyklový pretekár Štefan Svitko.

Bodkou programu jubilejného ročníka Krištáľové krídlo 2021 bol príhovor riaditeľky Kataríny Srkala. „Krištáľové krídlo už štvrťstoročie intenzívne hľadá, vyzdvihuje a oceňuje kvality ľudí, ktorí nám pomáhajú, ktorí nás inšpirujú a reprezentujú doma i vo svete. Za 25 rokov svojej existencie ocenilo prácu vyše 300 výnimočných osobností. Dnes večer k nim pribudli ďalšie mená a už teraz sa tešíme na to, ako spoznáme nominácie za rok 2022,“ dopĺňa autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová. Nechýbal tiež prípitok moderátorov nedeľného večera so želaním do ďalších rokov Krištáľového krídla. Zaujíma vás želanie moderátorov?
Program tohto ročníka definitívne ukončilo vystúpenie Michala Nogu, nominovaného v kategórii hudba.

Laureátom srdečne blahoželáme!
Zdroj: Screenshot z vysielania RTVS
One thought on “Krištáľové krídlo 2021: laureáti sú známi”
Comments are closed.