Novinky

Krištáľové krídlo 2021: laureáti sú známi

Krištáľové krídlo 2021

Nedeľný večer patril v Sále Opery a baletu SND slávnostnému odovzdávaniu ocenení Krištáľové krídlo 2021. Niesol posolstvo mieru a mal charitatívny rozmer. Poznáme mená všetkých laureátov jednotlivých kategórií a aj držiteľa mimoriadnej ceny. Prinášame vám reportáž z jubilejného galavečera.

Významné osobnosti Slovenska z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej oblasti si v nedeľu večer prevzali prestížne ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2021. A tak nečudo, že galavečer patrí medzi exponované spoločenské podujatia. Ten jubilejný bol takým tiež. Prezradíme, kto sa pridal k 300 výnimočným osobnostiam tento raz.

Krištáľové krídlo 2021 / Laureáti
Laureáti ocenení Krištáľové krídlo za rok 2021 s Katarínou Srkala a Máriou Vaškovičovou. Zdroj: kristalovekridlo.sk

Večer moderoval Ivo Gogál a jednotlivé sekcie mali svoje vlastné moderátorky pôsobiace v rôznych oblastiach kultúrneho a spoločenského života. Mimochodom, nielen tie ale aj účinkujúcich obliekala známa slovenská dizajnérka Michaela Ľuptáková. Ich look oku lahodil. Pôsobil krásne, sviežo, elegantne a pohodlne.

Krištáľové krídlo 2021 / Moderátorky
Moderátorky i účinkujúcich obliekla známa slovenská dizajnérka Michaela Ľuptáková.

Ľudskosť, súcit a pomoc. To sú atribúty nominovaných i laureátov ocenení Krištáľové krídlo

Za touto myšlienkou stojí autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová. Už 25 rokov vyhľadáva a oceňuje kvality ľudí, ktorí pomáhajú, inšpirujú a nás aj reprezentujú doma i vo svete. Počas štvrťstoročia už ocenili 300 výnimočných osobností a ich projekty. Ako vidí jedinečnosť projektu prezradila počas galavečera riaditeľka cien Katarína Srkala.V čom je jedinečný? Je to vtom, že všetci potrebujeme vzory. Ľudskosť, súcit a vzájomná pomoc sú momentálne kritériá, ku ktorým sa vracia celý civilizovaný svet. A to sú aj kritéria mnohých kategórii pre hľadanie slovenských osobností a ich výnimočných počinov.  Ak ponúkneme sebe i naším deťom nasledovaniahodné vzory, svet môže byť stále lepším. Ja mám po každom Krištáľovom krídle pocit, že to už tak je a mám radosť z ľudskej múdrosti a snahy. A v tom je jedinečnosť Krištáľového krídla.

Krištáľové krídlo 2021 / Katarína Srkala a Ivo Gogál
Riaditeľka cien Katarína Srkala a moderátor Ivo Gogál.

Aj Krištáľové krídlo 2021 vyznamenáva osobnosti aj ich prínos

Rok čo rok sprevádzajú Krištáľové krídlo nominácie odbornej poroty i širokej verejnosti v jednej z deviatich kategórií. Z nich vyberajú úspešnú trojicu, z ktorej vzíde laureát tej-ktorej kategórie. Odovzdáva sa aj zvláštna cena za celoživotnú prácu alebo mimoriadny úspech. Nominácie si pripomeniete TU. Z vyše 140 nominácií za rok 2021, ktoré priniesli do odborných diskusií porotcovia, ale aj široká verejnosť, sa do finálneho výberu dostalo 26 nominácií. Každá z nich v hodnotenom roku dosiahla vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspech. O laureátovi rozhodovala odborná porota z jednotlivých oblastí. O mimoriadnej cene sa rozhodovalo vo Veľkej porote Krištáľového krídla. Predsedal jej Ing. Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, s.d.

Niesol sa v noblesnom duchu

Najnovšie vydanie udeľovania cien Krištáľové krídlo 2021 sa uskutočnil 20. marca 2022 v Sále Opery a baletu SND.  Okrem hostí v sále ho mohli sledovať na obrazovkách Jednotky v hlavnom vysielacom čase diváci z celého Slovenska. Vďaka livestreamu aj Slováci spoza hraníc. V priestoroch našej prvej scény ho otvorilo hudobné číslo „The Divas Dance“  trojice našich operných div. S doprovodom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR) pod taktovkou Adriána Kokoša sa predstavili Adriana Kučerová, Terézia KružliakováRebeka Jenisová. Následne na javisko prišiel hlavný moderátor večera, herec a člen Činohry SND, Ivo Gogál spolu s riaditeľkou cien Katarínou Srkala. V úvode priblížila ideu Krištáľového krídla. Zároveň oznámila realizáciu zbierky slúžiacej na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou z Ukrajiny.

Krištáľové krídlo 2021
Jubilejný galavečer otvorila trojica našich operných dív (zľava Rebeka Jenisová, Terézia Kružliaková a Adriana Kučerová).

Nie vojne, áno súcitu a pomoci

Jedným z hlavných posolstiev večera bolo nie vojne a áno ľudskosti a pomoci. Organizátori sa preto rozhodli podať pomocnú ruku prostredníctvom zbierky.  „Intenzívne vnímame akútnu potrebu humanitárnej pomoci civilnému obyvateľstvu vojnou zmietanej Ukrajiny. Chceme pridať ruku k dielu, preto sme sa v rámci kampane Krištáľové krídlo Ukrajine pripojili k iniciatíve Spoločne pre Ukrajinu. Chceme pomôcť predovšetkým deťom a matkám z Ukrajiny, ktoré boli nútené opustiť svoje domovy a sú odkázané na finančnú a sociálnu pomoc,“ dodáva Katarína Srkala.

Pomôcť, môžeme všetci.

Silné príbehy, výnimočné projekty a skvelé výsledky

Slovenská Filantropia bola moderovaná herečkou Michaelou Čobejovou a Michalom Teplicom, generálnym riaditeľom News and Media Holding. Laureátom kategórie sa stala psychologička Adriana Havašová.  Je výkonná  riaditeľka a psychologička Poradenského Centra Nádej, ktorá dlhodobo pomáha obetiam násilia začať nový život.

Krištáľové krídlo 2021 / Filantropia
V kategórii FILANTROPIA si ocenenie odniesla psychologička Adriana Havašová.

Nasledovala kategória Hospodárstvo, ktorú moderovala Karin Haydu a laureát Krištáľového krídla Štefan Rosina prezident MATADOR Group. Porota vybrala a ocenila manželov Milana a Tatianu Kovalančíkovcov. Stoja za spoločnosťou Mobilonline, s.r.o., ktorej aktivity pomáhajú ochrane životného prostredia.

Krištáľové krídlo 2021 / Hospodárstvo
Cenu v kategórii Hospodárstvo si prichádzajú prevziať manželia Milan a Tatiana Kovalančíkovci.

Po hospodárstve sme sa presťahovali do sveta športu. Sekciu moderovala laureátka, garantka a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková. Spoločnosť jej na javisku robil Oliver Felszeghy, podpredseda predstavenstva a výkonný riaditeľ finančnej a právnej sekcie spoločnosti TIPOS. Ocenenie v kategórii Šport získal Erik Vlček, ktoré si však osobne prevziať nemohol. Spravil tak za neho hokejista Richard Lintner.

Krištáľové krídlo 2021 / Šport
Richard Lintner prevzal cenu za Erika Vlčeka.

Od športu k umeniu

Udeľovanie cien na chvíľu vystriedalo hudobné číslo. Diváci v sále i pri televíznych obrazovkách si vypočuli v podaní ďalších hudobných hostí večera, Adama Ďuricu a Emmy Drobnej pieseň Naše hriechy z rovnomenného albumu speváka. V orchestrálnej podobe nadobudla pieseň mimoriadne exkluzívne elegantný ráz.

Krištáľové krídlo 2021 / Adam Ďurica ft. Emma Drobná
Emma Drobná a Adam Ďurica sa postarali o povznášajúci zážitok.

Silná zostava z divadla i audiovizuálneho umenia

Po nej sme sa presunuli ku kategóriám, ktoré nás väčšmi zaujímajú. Najprv šlo o kategóriu Divadlo a audiovizuálne umenie. Moderovala ju obľúbená slovenská herečka Lucia Hurajová, ktorej hlas sprevádzal všetky dokrútky počas slávnostného večera.

V tejto kategórii vybrali porotcovia napriek pandemickému obdobiu silné nominácie z divadla, filmu, televíznej a hereckej tvorbe.  Zasadala v zložení Anton Šulík, Peter Bebjak, Ivana Mandáková, Ingrid Fašiangová a Matej Drlička. Do finále poslala trojicu nominovaných. Porota tým ocenila alternatívne prístupy v modernom divadle i jedinečné stvárnenie postavy umeleckého velikána. Reflektovala tiež mimoriadny filmový a scenáristický úspech na prestížnom filmovom festivale. Teda konkrétne získali ich Peter Kerekes, režisér oceňovanej snímky Cenzorka, herečka, režisérka a performerka Sláva Daubnerová (získala v minulom roku tiež Cenu Nadácie Tatra banky) a herec Milan Ondrík.

Krištáľové krídlo 2021 / Divadlo a audiovizuálne umenie
Moderátorka sekcie Divadlo a audiovizuálne umenie, Lucia Hurajová, bola hlasom všetkých dokrútok večera. Na snímke s predsedom poroty tejto sekcie, Antonom Šulíkom krátko pred oznámením víťazky.

Triumfovala Sláva Daubnerová

Rozhodnutie poroty tejto sekcie vyhlásil jej predseda a programový riaditeľ RTVS Anton Šulík. Laureátom Krištáľového krídla za rok 2021 sa stala režisérka, performerka a priekopníčka alternatívnych prístupov v divadle Sláva Daubnerová. Porotu presvedčili nové tendencie v rámci slovenského scénického umenia, ktoré ju charakterizujú. Za prínos považujú multižánrový prístup k divadelnej tvorbe. Inscenácie Slávy Daubnerovej reprezentovali slovenské nezávislé divadlo na najprestížnejších domácich i medzinárodných divadelných festivaloch. Vzhľadom na pracovné povinnosti v Nemecku sa osobne galavečera nemohla zúčastniť.

Krištáľové krídlo 2021 bol aj súbojom výnimočných výtvarníkov

Na rad sa následne dostalo výtvarné umenie. Moderátorského partu sa chopila moderátorka televízie TA3, Anka Žitná. V „tandeme“ s ňou bol Michal Ševčík, generálny riaditeľ DXC Technology. Do finále sa dostala trojica výnimočných výtvarníkov zvučných mien z oblasti fotografie, maľby a umeleckého sklárstva Patrik Illo, Jakub Gulyás a Rastislav Podhorský. Rozhodovali akad. soch. Ján Ťapák, akad. mal. Ivan Pavle, fotografka Kristína Schreiberová, módny dizajnér Boris Hanečka a kunsthistorička Mária Horváthová. Zarezonovali vydarené experimenty, dizajn s úctou k remeslu a skĺbenie vizuálnej tvorby s výtvarnou pedagogikou. V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie Krištáľové krídlo 2021 prevzal Patrik Illo.

Krištáľové krídlo 2021 / Výtvarné umenie
Pre sklárskeho dizajnéra Patrika Illoa bolo ocenenie príjemným prekvapením.

Etablovaný dizajnér sa stal novým laureátom

Sklársky dizajnér a vizuálny umelec vo svojom diele spája úctu k remeslu aj experimentovanie, design sériových výrobkov a tvorbu unikátnych sklenených artefaktov. Medzi jeho umelecké diela patrí aj sklenená časť aktuálnej sošky ocenenia Krištáľové krídlo. Patrik Illo pretavil svoj životný úspech tiež do Národnej ceny za dizajn.  Získal v nej cenu pre osobnosť dizajnu v kategórii Etablovaný dizajn.

Priniesol triumf skupiny Peter Bič Project

Po výtvarnom umení sme zostali sa dostali ku hudbe. Tento raz sa mikrofónu ako  moderátorka ujala operná diva Adriana Kučerová. Porota vybrala z viac než 20 nominácii tri finálové. Ocenila v nich návrat ku koreňom ľudovej hudbe, ojedinelé skladateľské umenie a jeden z najúspešnejší albumov súčasnej popmusic. Zo sveta hudby to boli Sisa Michalidesová, Michal Noga a Peter Bič Project. Meno laureáta bolo v rukách poroty v zložení Roman Juhás, Andrea Zimányiová, Jaroslav Slávik, Ľuboš Šrámek a Michal Dzurjanin. Jeho meno v kategórii Hudba svetu oznámil Vladimír Bakeš, generálny riaditeľ poisťovni Kooperativa. Laureátom sa stala jedna z najhranejších a najobľúbenejších slovenských skupín Peter Bič Project.

Krištáľové krídlo 2021 / Hudba
Skupina Peter Bič Project sa zaradila k tohtoročným laureátom Krištáľového krídla. Zľava: Adriana Kučerová, Vladimír Bakeš, speváčka Viktória Vargová a frontman skupiny Peter Bič.

Nomináciu dostala za vydanie nového štúdiového albumu s názvom HLAVA so 16 piesňami v slovenčine. Hudbu zložil Peter Bič, na niektorých sa autorsky podieľala aj speváčka Viktória Vargová.

O hudbe bez hudby to nejde

Po ďakovnom príhovore ocenenej skupiny Peter Bič Project na chvíľu dostala priestor hudba. Pretože, ako povedala Adriana Kučerová, „rozprávať o hudbe bez hudby by bol hriech.“ V nasledujúcom hudobnom čísle s piesňou Loving You vystúpila Monika Bagárová v sprievode SOSR a saxofonistu Radovana Tarišku.

Krištáľové krídlo 2021 / Monika Bagárová
Monika Bagárová v sprievode SOSR a saxofonistu Radovana Tarišku potešila prítomné publikum piesňou Loving You.

Zapôsobila Ľútostivosť Aristotela slovenskej poetiky

Poslednou zo súdku umení zostala kategória Publicistika a literatúra. Moderátorského žezla sa ujala moderátorka spravodajstva Janette Štefánková. Vyhlásenia výsledkov sa ujal generálny riaditeľ RTVS a predseda poroty tejto kategórii, Jaroslav Rezník. Porotcovia pre kategóriu v zostave Jaroslav Rezník, Peter Janků, Vladimír Puchala, Ľuboš Kamenistý a Julián Lukáček posunuli do finále dve nominácie. Reflektujú originálny prístup k písaniu a mimoriadnu húževnatosť a orientáciu v histórii. Porota nominovala Stanislava Rakúsa a Vladimíra Štefku, ktorý zmapoval dejiny slovenského divadla.  V kategórii Publicistika a literatúra ocenila porota Krištáľovým krídlom jedného z najvýznamnejších slovenských prozaikov a literárnych vedcov prof. Stanislava Rakúsa. Cenu si prevzala jeho neter.

Krištáľové krídlo 2021 / Literatúra
Ocenenie prof. Stanislava Rakúsa prevzala z rúk Jaroslava Rezníka a Janette Štefánkovej neter pána profesora.

Slovenský Aristoteles má nomináciu aj na Anasoft Litera

Slovenský Aristoteles pôsobí ako emeritný profesor na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. V literárnovednej oblasti sa venuje analýze a teoretickým otázkam prozaického textu. Za svoju tvorbu získal viacero významných ocenení. Mnohé z jeho kníh boli preložené. V roku 2021 vydal knihu poviedok Ľútostivosť, kde  uplatňuje nový typ poetiky. Ľútostivosť je fenomenálny súbor – dokonale namiešaný kokteil sústredenia, stíšenia sa, briskného jazyka aj humoru. Nomináciu získal aj na Anasoft Litera (viac TU).

Umenie nahradili veda a inovácie

Od umenia sa oceňovanie presunulo k vede a inováciám. Nasledujúca kategória, ktorú moderovala  Marianna Ďurianova, predstavila nominácie v oblasti Inovácie a startupy. Víťaza tejto kategórie, Mateja Ftáčnika oznámil konateľ Respect Slovakia, Dušan Guľáš.

Krištáľové krídlo 2021 / Inovácie a startupy
Laureátom kategórie Inovácie a startupy sa stal Matej Ftáčnik.

Na záver  zostala už len jedna kategória, a to Medicína a veda. Mikrofónu sa ujala Karin Majtánová. Sprevádzali ju generálny riaditeľ VŠZP Richard Strapko Ján Svoboda, generálny riaditeľ TA3. Laureátom sa stal rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity, prof. MUDr. Peter Šimko, CSc. Je špičkovým odborníkom v oblasti chirurgie a dlhoročným prednostom Kliniky úrazovej chirurgie LF SZU a UNB Nemocnice akademika Ladislava Dérera v Bratislave.  

Krištáľové krídlo 2021 / Medicína
Porota udelila cenu Krištáľové krídlo za rok 2021 v oblasti vedy a medicíny rektorovi SZU, prof. Petrovi Šimkovi.

Krištáľové krídlo 2021 nezabudlo na vzácnych laureátov a porotcov

Program galavečera opäť spestrila hudba. Nielen taká obyčajná. Niesla sa v spomienkach na ľudí, ktorí nás nedávno opustili. Bol to Milan Lasica, Meky Žbirka, Andy Hryc, Michal Tvarožek, Štefan Šimák, Jozef Vengloš, Ľuboš Jurík či Ivan Koza. Spomínalo sa s emóciami nabitou piesňou „Show must go on“ v podaní kráľa 7. série šou československej SuperStar Adama Pavlovčina.

Krištáľové krídlo 2021 / Adam Pavlovčin
Program Krištáľového krídla sa niesol aj v spomienke na významné osobnosti spojené s Krištáľovým krídlom. Pripomenuli sme si ich vo vystúpení Adama Pavlovčina.

Mimoriadnu cenu získal pretekár Štefan Svitko

Tým sa uzavrelo deväť tradičných kategórií výnimočných cien Krištáľové krídlo 2021. Po nich zostalo už iba udelenie  jednej ceny, mimoriadnej. Ako sme avizovali získal ju za športové výkony, fair play a ľudskosť, motocyklový pretekár Štefan Svitko

Krištáľové krídlo 2021 / Mimoriadna cena
Mimoriadnu si z rúk riaditeľky Kataríny Srkala a predsedu Veľkej poroty Jána Bilinského si prevzal motocyklový pretekár Štefan Svitko.

Bodkou programu jubilejného ročníka Krištáľové krídlo 2021 bol príhovor riaditeľky Kataríny Srkala. „Krištáľové krídlo už štvrťstoročie intenzívne hľadá, vyzdvihuje a oceňuje kvality ľudí, ktorí nám pomáhajú, ktorí nás inšpirujú a reprezentujú doma i vo svete. Za 25 rokov svojej existencie ocenilo prácu vyše 300 výnimočných osobností. Dnes večer k nim pribudli ďalšie mená a už teraz sa tešíme na to, ako spoznáme nominácie za rok 2022,“ dopĺňa autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová. Nechýbal tiež prípitok moderátorov nedeľného večera so želaním do ďalších rokov Krištáľového krídla. Zaujíma vás želanie moderátorov?

Program tohto ročníka definitívne ukončilo vystúpenie Michala Nogu, nominovaného v kategórii hudba.

Krištáľové krídlo 2021 / Michal Noga
Skutočnú bodku za jubilejným galavečerom Krištáľového krídla za rok 2021 dal huslista Michal Noga.

Laureátom srdečne blahoželáme!

 

Zdroj: Screenshot z vysielania RTVS

One thought on “Krištáľové krídlo 2021: laureáti sú známi”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »