Novinky

Poznáme „semi“finalistov Anasoft Litera 2022

Anasoft

Poznáme desiatku nominovaných kníh na prestížne ocenenie Anasoft Litera. Vyzerá to na žánrovo pestrý výber diel. Sú medzi nimi diela etablovaných spisovateľov. Štyria z nich sú laureátmi tejto ceny. No prináša aj dva debuty.

V stredu 9. marca 2022 vyhlásili vo vysielaní Rádia Devín semifinálovú desiatku kníh, z ktorých vzíde víťaz 17. ročníka tejto slovenskej literárnej ceny. Tento rok rozhoduje porota v zložení Jana Cviková, Weronika Gogola, Tamara Janecová, Marián Andričík a Gabriel Gábor Csanda. Finálovú desiatku kníh tento raz vybrala porota spomedzi 132 pôvodných prozaických kníh. Tie všetky splnili kritériá a automaticky získali nomináciu na cenu Anasoft litera.

Slovenská literárna cena Anasoft Litera nežije len galavečerom

Literárna cena, Anasoft Litera sa každoročne  udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického diela. Autori sú primárne občanmi Slovenskej republiky. Ich prózy musia knižne vyjsť v predchádzajúcom kalendárnom roku. Ako dopadli minulý rok, sa dozviete TU. Výnimočnosť tejto ceny spočíva v tom, že nie je len o jednom slávnostnom ceremoniáli. Jej aktivity sú celoročné a podporuje aj mladé talenty (Cena René).

Ako získať nomináciu?

Teraz si pripomeňme to, ako získať nomináciu na cenu Anasoft Litera. Knihy vydané v uplynulom kalendárnom roku sa separátne nenahlasujú. Výhodou pre autorov je predovšetkým automatická nominácia všetkých slovenských prozaických titulov.   

Pestrosť v každom ohľade

Zo 132 nominovaných kníh vybrala tohtoročná 5-členná porota desiatku semifinalistov. Výber sa vyznačuje rozmanitosťou vo viacerých smeroch. Týka sa autorského generačného zastúpenia, prozaického gesta i tém. Vyznačuje ju aj žánrová pestrosť. Tá siaha od poetickej skratky cez psychologický román, historický dokumentárny román, klasické poviedky až po triler.

Kto tento rok bojuje o titul laureáta a cenu 10.000 eur?

Zaujíma vás, kto postúpil? Poďme si ich predstaviť.

BALLA: Medzi ruinami, Anasoft Litera

Prvým nominovaným je BALLA (vlastným menom Vladimír Balla, 54) s knihou Medzi ruinami.  Ide o fragmentárny román o malom meste plný bizarných postavičiek. Vargová, pacientka s mizernou minulosťou a ešte horšou prítomnosťou, píše listy psychiatrovi Felešlegimu. On sám by urgentne potreboval pomoc, lebo sa venuje skôr pitiu ako liečeniu chorých…. 

Zaboduje niektorý zo štvorice laureátov z minulých rokov?

Do desiatky sa dostala aj kniha viacnásobnej finalistky ceny Anasoft litera a laureátky Ceny Európskej únie za literatúru 2019 Ivany Dobrakovovej (39) Pod slnkom Turína. Prináša príbeh nevery, ktorý skrýva netušené riziká.

Dobrakovová vnáša taký precízny a nekompromisný náhľad do Kristíninho sveta, že čitateľ sa v úplnom závere cíti ubitý ako príslovečný kôň. Mohlo by sa to zvrhnúť na, ak si pomôžeme kalkom z angličtiny, bičovanie mŕtveho koňa – autorka však dokáže preniknúť pod povrch banálnosti, rozviklať základy, na ktorých stojí presvedčenie o vzorných rodinách, nevinných deťoch, zodpovedných rodičoch a čistej láske, spochybniť prílišnú istotu, ktorú vkladáme do naoko nespochybniteľných hodnôt,”  píše recenzent a literárny vedec Viliam Nádaskay.

Porotu zaujal aj príbeh vojvodinských Rusnákov

Postúpivším je aj Ivan Medeši (40). Aj on je laureátom ceny Anasoft litera. Získal ju v roku 2019 za knihu Jedenie. Do tohtoročnej desiatky sa dostal jeho ďalší titul Vilkovia. Je to dystopická vízia autora, ktorý žije a tvorí v dolnozemskej obci Ruský Kerestúr. Ten je kultúrnou metropolou malej diaspóry vojvodinských Rusnákov. Rozpráva o trpkom údele mužnej lenivosti kvíliacej pod čižmou emancipácie.

Ivan Medeši: Vilkovia / Anasoft Litera

Laureátom ocenenia je aj ďalší nominovaný Stanislav Rakús (82). Cenu Anasoft Litera získal už v roku 2010. Tento rok sa o ňu uchádza so svojou knihou Ľútostivosť. “V knihe Ľútostivosť Stanislava Rakúsa sa pozornosť sústreďuje nie na duševné vychýlenia, akoby sa mohlo zdať, ale práve naopak, na duševnú rovnováhu ako esenciálnu ľudskú potrebu.” píše Ingrid Hrubaničová.

Štvoricu nominovaných uzatvára fiktívna autobiografia

Vstupenku do „semifinálovej“ desiatky získala aj kniha Zjedol som Lautreca z pera viacnásobnej finalistky ceny Anasoft Litera Vandy Rozenbergovej (50). Je fiktívnou autobiografiou mladého muža narodeného v roku 1994. Ten rozpráva o svojom dospievaní, ktorému dominuje zvláštny vzťah s matkou.

Anasoft Litera aj s dvojicou debutov

Ďalšou knihou v desiatke je debut mladej autorky Nicol Hochholczerovej (23), ktorá získala ocenenia za prozaickú tvorbu v literárnych súťažiach Poviedka, Medziriadky a Literárny Kežmarok, s názvom Táto izba sa nedá zjesť.  Ďalším nominovaným debutom je kniha Lukáša Onderčanina Utópia v Leninovej záhrade. Autor v dokumentárnom románe mapuje históriu družstva Interhelpo, ktoré vzniklo v Kirgizsku na pomoc pri budovaní Sovietskeho zväzu. Autor prostredníctvom príbehov konkrétnych ľudí skladá mozaiku existencie československej komúny v strednej Ázii. Tá medzi rokmi 1925 a 1945 zažila obdobie ťažkých začiatkov, rozkvetu, malé i väčšie vzbury ako aj definitívny rozklad.

Pátra po príčinách násilia i rozklade dysfunkčnej rodiny

Jana Micenková: Krv je len voda / Anasoft Litera

Postupku do finálovej desiatky získal aj román Jany Micenkovej (41) Krv je len voda. Analyzuje v nej nielen rozklad dysfunkčnej rodiny, ale sa zároveň snaží vysledovať, z čoho pramenia príčiny násilia. „Próza Krv je len voda nedovolí čitateľovi vydýchnuť. Nerobí to však vypočítavo, nestavia na prvoplánovom súcite a hoci postavy smerujú k istej modelovosti, autorka s fatálnosťou a nemožnosťou zmeny (povahy) pracuje priznane – happyend je od začiatku nemožný.” píše v recenzii na knihu Mária Klapáková.

Uspeli divoké 90-roky či hrôzy pogromu

Automatickú nomináciu premenil aj v poradí štvrtý román slovenského novinára a spisovateľa Arpáda SoltészaZlodejAj jeho dej sa odohráva v búrlivých 90-tych rokoch minulého storočia a v rovnakom prostredí ako jeho predchádzajúce romány Mäso Hnev. Autor tentoraz prináša rozprávanie z pohľadu jednej postavy a čitateľovi odkrýva mentálny svet väčších i menších zlodejov.

Desiatku uzatvára kniha Šesť cudzincov z pera Mareka Vadasa. Ten sa po troch knihách odohrávajúcich sa v africkej kulise vrátil domov, aby sa voľne inšpiroval historickou udalosťou. Pozrel sa v nej na scénu pogromu očami priamych či nepriamych obetí, svedkov i páchateľov.

Finálovú päťku a víťaza Anasoft Litera spoznáme v septembri

Porota vyhlási v septembri tzv. finálovú päťku, z ktorej napokon vyberie víťaznú knihu. Autor alebo autorka najlepšej knihy získa odmenu honorovanú sumou 10 000 €. Minulý rok sa laureátkou stala Barbora Hrinová so svojou debutovou zbierkou poviedok Jednorožce z vydavateľstva Aspekt (písali sme o tom TU).  O tohtoročnej Cene čitateľov bude rozhodovať verejnosť od 1. apríla v internetovom hlasovaní. Minulý rok ju získalo Tremolo ostinato z pera Veroniky Šikulovej (Vydavateľstvo SLOVART, 2020)

Zdroj: TS Anasoft Litera a LIC spracovala Silvia Mária Petrovitsová

Dráma 2023
Culture Divadlo Literatúra News Odporúčame PR

Poznáme víťazné texty súťaže o najlepší dramatický text DRÁMA 2023

Vieme, ktoré dramatické texty sa dostali do finále súťaže o najlepší dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Community Culture Eventy Literatúra News PR

Týždeň slovenských knižníc 2024 aj v Divadelnom ústave

Aj Špeciálna knižnica Divadelného ústavu sa zapája do Týždňa slovenských knižníc 2024, ktorý vyhlásila Slovenská asociácia knižníc. Prinášame informácie o jeho programe.

Read More
SNK / Týždeň slovenských knižníc / podujatia & výstavy
Book Culture Eventy História Literatúra News PR

Slovenská národná knižnica oslávi Týždeň slovenských knižníc s unikátnym programom

Slovenská národná knižnica sa tiež pripája unikátnym programom k aktuálnemu podujatiu Týždeň slovenských knižníc. TOTO chystá!

Read More
Translate »