Novinky

Kto sú laureáti Ceny Nadácie Tatra banky

Ceny Nadácie Tatra banky za umenie

V piatok 26. novembra 2021 už po 26. raz vyhlásili laureátov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Nadácia bola tento rok pre ocenených o čosi štedrejšia.

Viac ako 250 nominácií navrhla Akadémia Ceny Nadácie Tatra banky za umenie ešte v novembri. Akadémiu tvoria všetci žijúci ocenení, ktorí cenu získali od jej vzniku v roku 1996. Porota následne rozhodne o 3 umelcoch, autoroch, ktorí sa dostanú do užšieho výberu (shortlistu), a následne o 1 ocenenom v každej kategórii.

Tak, ako každý rok musela z nich porota vybrať nielen šesticu víťazov hlavných cien, ale oceniť aj mladých tvorcov. Tento raz porota rozhodovala v zložení Michal Liday, Wanda Adamík Hrycová, Peter Bebjak, Michal Vajdička, Richard Stanke, Michal Novinski, Matej Drlička,  Miroslava Vallová, Koloman Kertész Bagala, Bohunka Koklesová, Alexandra Kusá, Vlasta Kubušová a Pavol Bálik.

 „Cena Nadácie Tatra banky za umenie patrí k najdôležitejším aktivitám Nadácie. Cítime, že práve počas tohto zložitého obdobia je podpora umenia niečo, za čím si máme absolútne stáť. Rozhodli sme sa preto aj tento rok odmeniť popri laureátoch aj všetkých nominovaných umelcov.“   

Michal Liday, predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky

Sošku Múzy získala zaujímavá šestica

Cena Nadácie Tatra Banky
Cena Nadácie Tatra banky - soška Múzy Daniela Brunovského. zdroj: tatrabanka.sk

Aj tento rok Hlavnú cenu z oblasti audiovizuálnej tvorby, v kategórií divadlo, dizajn, hudba, literatúra a výtvarné umenie získali umelci nad 30 rokov. Za audiovizuálnu tvorbu – réžiu získal ocenenie Juraj Johanides. Porota vyzdvihla na piedestál cyklus Chvíľka poézie, ktorú natočil pre RTVS. V kategórii divadlo nadácia ocenila Slávu Daubnerovú za réžiu, scenár a herecký výkon v inscenácii SĽUK-u Masterpiece. Zuzana Gombošová dostala cenu za dizajn, konkrétne za vytvorenie biomateriálu Malai.  Prezentovala ho na Lakmé Fashion Week Mumbai v Indii 2020.

V kategórii hudba sa stal laureátom Andrej Šeban za autorstvo a interpretáciu Rock and Roll z Rači, ktoré vydalo Slnko Records. Za poviedkový komiks Eklektik Bastard ocenili v kategórii literatúra Ivanu Gibovú. Juraj Gábor získal ocenenie za multikontextuálny projekt Dopĺňanie Sphéry/Completing the Sphere.

Tatra banka si uvedomuje zložité postavenie umelcov

Laureáti Ceny Nadácie Tatra banky v kategórii Hlavná cena už tradične získajú bronzovú sošku Múzy z dielne Daniela Brunovského a finančnú odmenu. V tomto roku ju navýšili na 10 000 EUR. Mimochodom, vzhľadom na neľahké postavenie umelcov v tieni pandémie tento rok získajú všetci nominovaní umelci finančnú odmenu 5 000 EUR.

Plaketu pre mladých získali zvučné mená

Ceny Nadácie Tatra banky za umenie putujú aj k mladým umelcom do 30 rokov. Ocenenie Mladý tvorca v tomto roku získali Adam Gajdoš a Kristína Tomanová za námet dokumentárneho seriálu Ikony. Za titulnú postavu v Monteverdiho opere Korunovácia Poppey na doskách Viedenskej štátnej opery si ju odnáša sopranistka Slávka Zámečníková. Putovala aj  Andrejovi Čaneckému a Andrejovi Barčákovi za vizuálnu identitu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Porota ocenila tiež autorskú tvorbu a interpretačné umenie Richarda Autnera. Rovnako aj jeho album Odpovede, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Slnko Records. Cenu si odniesla aj poetka Dominika Moravčíková  za knihu básní Deti Hamelnu z vydavateľstva Skalná ruža. Pocty sa dočkala aj Kvet Nguyen za autorskú výstavu Reframing possibilities v priestoroch SODA Gallery či on-line. Spomínaní mladí umelci si odnesú nielen plaketu z dielne Daniela Brunovského, ale aj zvýšenú odmenu z 3 300 EUR na 5 000 EUR.

Profily jednotlivých laureátov tohtoročných ocenení nájdete TU.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »