Kto sú laureáti Ceny Nadácie Tatra banky

Ceny Nadácie Tatra banky za umenie

V piatok 26. novembra 2021 už po 26. raz vyhlásili laureátov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Nadácia bola tento rok pre ocenených o čosi štedrejšia.

Viac ako 250 nominácií navrhla Akadémia Ceny Nadácie Tatra banky za umenie ešte v novembri. Akadémiu tvoria všetci žijúci ocenení, ktorí cenu získali od jej vzniku v roku 1996. Porota následne rozhodne o 3 umelcoch, autoroch, ktorí sa dostanú do užšieho výberu (shortlistu), a následne o 1 ocenenom v každej kategórii.

Tak, ako každý rok musela z nich porota vybrať nielen šesticu víťazov hlavných cien, ale oceniť aj mladých tvorcov. Tento raz porota rozhodovala v zložení Michal Liday, Wanda Adamík Hrycová, Peter Bebjak, Michal Vajdička, Richard Stanke, Michal Novinski, Matej Drlička,  Miroslava Vallová, Koloman Kertész Bagala, Bohunka Koklesová, Alexandra Kusá, Vlasta Kubušová a Pavol Bálik.

 „Cena Nadácie Tatra banky za umenie patrí k najdôležitejším aktivitám Nadácie. Cítime, že práve počas tohto zložitého obdobia je podpora umenia niečo, za čím si máme absolútne stáť. Rozhodli sme sa preto aj tento rok odmeniť popri laureátoch aj všetkých nominovaných umelcov.“   

Michal Liday, predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky

Sošku Múzy získala zaujímavá šestica

Cena Nadácie Tatra Banky
Cena Nadácie Tatra banky - soška Múzy Daniela Brunovského. zdroj: tatrabanka.sk

Aj tento rok Hlavnú cenu z oblasti audiovizuálnej tvorby, v kategórií divadlo, dizajn, hudba, literatúra a výtvarné umenie získali umelci nad 30 rokov. Za audiovizuálnu tvorbu – réžiu získal ocenenie Juraj Johanides. Porota vyzdvihla na piedestál cyklus Chvíľka poézie, ktorú natočil pre RTVS. V kategórii divadlo nadácia ocenila Slávu Daubnerovú za réžiu, scenár a herecký výkon v inscenácii SĽUK-u Masterpiece. Zuzana Gombošová dostala cenu za dizajn, konkrétne za vytvorenie biomateriálu Malai.  Prezentovala ho na Lakmé Fashion Week Mumbai v Indii 2020.

V kategórii hudba sa stal laureátom Andrej Šeban za autorstvo a interpretáciu Rock and Roll z Rači, ktoré vydalo Slnko Records. Za poviedkový komiks Eklektik Bastard ocenili v kategórii literatúra Ivanu Gibovú. Juraj Gábor získal ocenenie za multikontextuálny projekt Dopĺňanie Sphéry/Completing the Sphere.

Tatra banka si uvedomuje zložité postavenie umelcov

Laureáti Ceny Nadácie Tatra banky v kategórii Hlavná cena už tradične získajú bronzovú sošku Múzy z dielne Daniela Brunovského a finančnú odmenu. V tomto roku ju navýšili na 10 000 EUR. Mimochodom, vzhľadom na neľahké postavenie umelcov v tieni pandémie tento rok získajú všetci nominovaní umelci finančnú odmenu 5 000 EUR.

Plaketu pre mladých získali zvučné mená

Ceny Nadácie Tatra banky za umenie putujú aj k mladým umelcom do 30 rokov. Ocenenie Mladý tvorca v tomto roku získali Adam Gajdoš a Kristína Tomanová za námet dokumentárneho seriálu Ikony. Za titulnú postavu v Monteverdiho opere Korunovácia Poppey na doskách Viedenskej štátnej opery si ju odnáša sopranistka Slávka Zámečníková. Putovala aj  Andrejovi Čaneckému a Andrejovi Barčákovi za vizuálnu identitu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Porota ocenila tiež autorskú tvorbu a interpretačné umenie Richarda Autnera. Rovnako aj jeho album Odpovede, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Slnko Records. Cenu si odniesla aj poetka Dominika Moravčíková  za knihu básní Deti Hamelnu z vydavateľstva Skalná ruža. Pocty sa dočkala aj Kvet Nguyen za autorskú výstavu Reframing possibilities v priestoroch SODA Gallery či on-line. Spomínaní mladí umelci si odnesú nielen plaketu z dielne Daniela Brunovského, ale aj zvýšenú odmenu z 3 300 EUR na 5 000 EUR.

Profily jednotlivých laureátov tohtoročných ocenení nájdete TU.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »