Novinky

Krištáľové krídlo 2022: TOTO sú noví laureáti

Krištáľové krídlo 2021

Galavečer 26. ročníka Krištáľového krídla sa uskutočnil 4. marca 2023 v Sále opery a baletu SND. Počas večera, prenášanom v živom prenose na obrazovkách RTVS, sme spoznali laureátov za uplynulý rok. Počas galavečera odovzdali aj dve mimoriadne ceny. Kto sú noví laureáti? Koho uviedlo Krištáľové krídlo do dvorany osobností?

Stálica v kultúrnom dianí na Slovensku – Krištáľové krídlo už pozná mená víťazov za rok 2022. Za 25 rokov svojej existencie uviedlo Krištáľové krídlo do dvorany laureátov 239 osobností Slovenska. Minulý rok si môžete pripomenúť TU. A čím sa vyznačoval tento rok? Spoznali sme ďalšiu desiatku slovenských osobností. Hoci mená nominovaných v desiatich kategóriách za rok 2022 verejnosť spoznala už dávnejšie, počas večera všetky nominované osobnosti z oblasti medicíny, vedy, hospodárstva, filantropie, umenia či športu predstavili verejnosti prostredníctvom medailónov o niečo bližšie. Priamym prenosom na televíznej Jednotke sprevádzala divákov i prítomných hostí štvorica moderátoriek – Janette ŠtefánkováMarianna ĎurianováKarin Haydu a Simona Frantová.

Krištáľové krídlo 2022 / moderátorky
Krištáľové krídlo 2022. Zdroj: RTVS

Galavečer s bohatým programom

Slávnostný večer aj tento rok spestrili viaceré hudobné vystúpenia. Večer otvorila svojím vystúpením tanečná skupina Old School Brothers. Na pódiu sa počas večera predstavil Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Gabriela Rovňáka ml. i viacerí známi umelci.

BCHZ / Krištáľové krídlo
Bratislavský chlapčenksý zbor spestril program galavečera. Foto: Krištáľové krídlo / FB

Zaspieval aj nominovaný Adam Ďurica či Nela Pocisková. V programe vystúpila aj kapela IMT Smile, ktorá vzdala poctu nedávno zosnulému basgitaristovi Petrovi Bartoníkovi. Zaznelo špeciálne medley piesní, v ktorom sa ako hosť na basgitare predstavil aj dlhoročný kamarát, člen skupiny Para a zároveň primátor Bratislavy Matúš Vallo. Hosťom tohto spomienkového vystúpenia bol tiež laureát Krištáľového krídla za rok 2020 v kategórii Medicína a veda, vedec Pavol Čekan. „Bol to neskutočný zážitok, silná energia, vzácny moment i veľmi emotívna spomienka na Petra Bartoníka, basáka IMT Smile, ktorý v januári tohto roka podľahol veľmi zákernej rakovine,“ vyznal sa uznávaný vedec Pavol Čekan.

Krištáľové krídlo / IMT Smile / Matúš Vallo / Pavol Čekan
Mimoriadne emotívne vystúpenie IMT Smile s výnimočnými hosťami. Zdroj: RTVS

Diváci si mali možnosť vychutnať aj vystúpenie sláčikového tria v zložení Magdaléna Izakovičová, Oxana Gerchyová a Zuzana Heráková.

Ocenená desiatka

Ceny vyrobené z bronzu a bezolovnatého krištáľového skla, ktoré pochádzajú z dielne akademického sochára Jána Ťapáka a sklárskeho dizajnéra a minuloročného laureáta Krištáľového krídla Patrika Illa si dokopy prevzalo dvanásť osobností. V každej z desiatich kategórií nominovala verejnosť výrazné osobnosti z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry. Cena Krištáľové krídlo však nie je anketa, hoci sa verejnosť do nej môže zapojiť len po vyhlásení nového ročníka, a to zasielaním svojich návrhov na nominácie. O užšej nominácií ako aj o víťazovi rozhodovali poroty naprieč kategóriami, ako je to už tradíciou od 11. ročníka. Kampaň zaregistrovala tento rok cez 200 známych i menej známych osobností.

Koho do dvorany osobností ovenčených cenou Krištáľové krídlo pridali tento rok?

Najprv sa pozrieme na kategórie mimo svet kultúry a umenia. V kategórii hospodárstvo zvíťazili Ing. Zdeněk Březovják a Ján Koščo, spoluzakladatelia prešovskej spoločnosti Canor, ktorá vyrába špičkové audioprodukty. Medicína a veda ovenčila cenou doc. MUDr. Richarda Imricha, DrSc. a v kategórii filantropia bodovala Mgr. Eva Turáková, zriaďovateľka Špeciálnej základnej školy s materskou školou pre deti s autizmom v Prešove. Športu kráľoval Zdeno Chára a v kategórii Inovácie a startupy porotu najväčšmi zaujal Ing. Rastislav Hlaváč.

Krištáľové krídlo ovenčilo umelcov veľkých mien

V rámci sveta umenia dominovali naozaj veľké mená. Nominácie v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie tentoraz získali Judit Pecháček (Bárdos), Alexandra Grusková a Katarína Kerekesová. Vavrín víťazstva však mohla získať iba jedna z nich, o ktorej rozhodla odborná porota v zložení Ingrid Fašiangová, Peter Bebjak, Ivana Mandáková, Vincent Štofaník a Peter Konečný. Cenu Kríšťáľového krídla v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie získala za rok 2022 filmová a divadelná herečka Judit Pecháček (Bárdos). Tá v uplynulom roku zaujala vo filme Iva Trajkova Piargy.

Ocenili legendárneho sprievodcu

Zaujímavými menami prekypovala aj kategória publicistika a literatúra. Porota v zložení Ľuboš Machaj, Vladimír Puchala, Julián Lukáček, Evita Twardzik, Monika Mikulcová a Kamil Peteraj rozhodovala o víťazovi z trojice nominovaných. Víťaza vybrala spomedzi mien ako Mila Haugová, Milan Kolcun a Dušan Taragel. Najnovším držiteľom Krištáľového krídla v tejto kategórii sa stal glosátor, spisovateľ, prekladateľ i legendárny turistický sprievodca mestom Košice Milan Kolcun. Svoje znalosti z dejín Košíc prezentuje aj knižne v edícii Potulky mestom Košice. Upozornil na seba aj talkshow Bez šepkára.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Výtvarné umenie pozná svojho laureáta tiež

Kategória výtvarné umenie na Krištáľovom krídle nechýbala ani tento rok, hoci ako jediná mala len dvoch nominovaných. V rámci nej sa do zápolenia o prestížne Krídlo dostali Mgr. art. František Bohunický a doc. akad. soch. Milan Lukáč. Cenu si z rozhodnutia poroty v zložení Ján Ťapák, Mária Horváthová, Ivan Pavle, Petra Tóth a Boris Hanečka prevzal akademický sochár, maliar a vysokoškolský pedagóg Milan Lukáč. Rok 2022 bol pre tohto umelca významným najmä vďaka kolekcii najnovších sochárskych a grafických diel, ktoré vznikli ako živá reflexia aktuálnej spoločenskej situácie.

Hudba dominuje a nesie sa v znamení veľkých mien

To, že hudba je srdcovka všetkých svedčil aj 26. ročník Krištáľového krídla. Dominovala totižto dvom kategóriám. Populárna hudba mala silnú trojicu nominovaných. Adam Ďurica, Kali (Koloman Magyary) a Lash & Grey (Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý), to boli mená, z ktorých odborná porota (Marek Mikúšek, Roman Juhás, Jaroslav Slávik, Emma Drobná, Mária Čírová a Juraj Čurný) musela vybrať víťaza.  Ním sa v kategórii populárna hudba stal spevák Adam Ďurica

Skladby z jeho šiesteho štúdiového albumu Naše hriechy patria totiž medzi najhranejšie v slovenských rádiách. A navyše, v uplynulom roku zbilancoval aj svoju doterajšiu kariéru v kompilácii Hity.Naozaj som to nečakal a asi to bolo aj cítiť pri ďakovaní. Ale ocenenie Krištáľové krídlo si veľmi vážim a je pre mňa obrovskou motiváciou pokračovať v mojej ceste,“ hovoril Adam Ďurica krátko po vyhlásení výsledkov.

Klasika i jazz neboli výnimkou

Hudba mala ešte jednu kategóriu. Obsahovala klasiku a jazz. Aj táto bola v plnej kompetencií odbornej poroty zoskupenej po boku Ľuboša Černáka. Porotcovského žezla sa ujali osobnosti ako džezový hudobník Ľuboš Šrámek, skladateľka Ľubica Čekovská, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner či manažér a producent Matej Drlička. Z návrhov vzišla silná trojica nominovaných. Svoju nomináciu získalo aj fenomenálne zoskupenie virtuózov známe po šírom svete, Janoska Ensemble. K nominovaným patril aj zbormajster Bratislavského chlapčenského zboru, dirigent a autor projektu Príbeh hudby Gabriel Rovňák. Treticu uzatváral jazzový hudobník a perkusionista Martin Valihora.

Ocenenie v kategórii hudba získali virtuózni umelci Janoska Ensemble, ktorí vlani vydali svoj tretí album The Big B´s. Mimochodom, prezentovali ho aj v rámci svojho vystúpenia na minuloročnom vydaní Bratislavských hudobných slávností. Album zaujal hudobných fanúšikov i kritikov po celom svete, o čom svedčí aj vysoké umiestnenie vo svetových rebríčkoch klasickej hudby. Ďakujeme veľmi pekne! Sme veľmi štastní a poctení, že sme získali toto krásne ocenenie. Je to pre nás veľmi špeciálne aj z toho dôvodu, že sme to získali doma, na Slovensku! Toto sú tie čarovné momenty, ktoré nám dodávajú energiu a inšpiráciu tvoriť a posúvať našu víziu “Janoska Style” stále ďalej…, vyjadrili sa členovia Janoska Ensemble. 

Mimoriadna cena nechýbala ani tento rok

Držiteľmi Mimoriadnej ceny, ktorá sa udeľuje za výnimočný výkon, mimoriadny úspech v zahraničí alebo za celoživotné dielo je zatiaľ 37 osobností Slovenska. Historicky prvá Mimoriadna cena patrí Milanovi Lasicovi a Júliusovi Satinskému. Porota v 26. ročníku ocenenia nemala jednoduché rozhodovanie. Na toto ocenenie dostala totiž až 40 návrhov. Napokon udelila veľká porota dve mimoriadne ceny. V kategórii hospodárstvo ju získal dlhoročný predseda predstavenstva Coop Jednota Nové Zámky a tiež autor prvého vernostného systému formou nákupných kariet, Ing. Štefan Mácsady. Druhú mimoriadnu cenu získal akademický maliar Alexej Vojtášek. Ilustroval viac ako stovku knižných titulov a ktorého diela sa nachádzajú v súkromných aj galerijných zbierkach doma i v zahraničí. Popri komornej maľbe sa venuje i kresbe, grafike, priestorovým objektom a monumentálnym maliarskym dielam do architektúry.

Krištáľové krídlo 2022
Laureáti Krištáľového krídla za rok 2022. Foto: Krištáľové krídlo / RTVS

Laureátom srdečne gratulujeme!

 

Foto: RTVS

Zdroj: Krištáľové krídlo a RTVS

Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Divadlo Nová scéna
Culture Divadlo News Osobnosti PR

Svetoznáma spisovateľka Janne Teller opäť v Divadle Nová scéna

20. júna si celý svet pripomína Svetový deň utečencov. Už v pondelok 17. júna uvedie Nová scéna hru Domov, kde je ten tvoj? , ktorá sa venuje práve tejto téme. Na predstavení sa zúčastní aj autorka knižnej predlohy svetoznáma spisovateľka Janne Teller….

Read More
Translate »