Kam za kultúrou v týždni od 4. do 10. apríla

Kam za kultúrou v týždni od 4. do 10. apríla

Ubehlo pár dní a s výberom zaujímavých kultúrnych podujatí sme tu opäť. Kam teda vyraziť za kultúrou v týždni od 4. do 10. apríla v rôznych regiónoch Slovenska? Toto sú naše tipy z kultúry pre tento týždeň.

Dnes naše tipy kam za kultúrou v prvý aprílový týždeň začneme celoslovensky.  S týždňom slovenského filmu.  Kino Lumière v termíne od 4. do 10. apríla  predstaví všetky premiéry uplynulého roka. Stane sa tak na prehliadke Týždeň slovenských filmov. Uvedie spolu viac ako štyridsať celovečerných a krátkometrážnych slovenských filmov. Pripravený je i aj zaujímavý sprievodný program.Súčasťou programu budú aj všetky nominované filmy na národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Tie sa budú udeľovať už v sobotu 9. apríla. Prinášame Vám aj zaujímavé kultúrne tipy nielen na nadchádzajúci týždeň.

Bratislava v znamení filmov i koncertov

Bratislava sa tento raz ponesie v znamení Týždňa slovenského filmu, 1 premiérového kinotipu a viacerých koncertov. V Malej sále Slovenskej filharmónie sa  5. apríla uskutoční klavírny recitál Konstantina Lifschitza. Rodáka z Charkova  je známy svojou hudobnou poetikou a farbistou hrou, ktorou odkrýva technický potenciál klavíra.

Do slovenských kín mieri Peter Dvorský

Vo štvrtok 7. apríla 2022 dopoludnia sa v petržalskom DK Lúky bude premietať očakávaná snímka Ivety Malachovskej o svetoznámom umelcovi – tenoristovi Petrovi Dvorskom. Slovenská premiéra v ostatných kinách siete  CINEMAXu bude v ten istý deň o 20.45 hod.

Bratislava ponúka aj zaujímavé výstavy

Náš prvý tip je výstava TIENE A FARBYCez víkend od 8. apríla si môžeme prezrieť v Zoya Gallery na Ventúrskej 1 výstavu Tiene a Farby od Boženy, Andreja a Martina Augustíniovcov. Ich umenie je provokujúce, ale aj meditatívne. Divoké, aj snivé. Dokáže znepokojiť i pohladiť. Aj o týchto emóciách sú obrazy všetkých troch autorov. Výstava bude mať na budúci rok pokračovanie v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne. Výstavu si možno pozrieť  do 26.6. 2022.

Augustinovci-pozvanka
Pripomienka Komenského výročí

Výstava LABYRINT SVETA k pocte Komenského v Univerzitnej knižnici v Bratislave je náš ďalší tip. Pripomína 430. výročie Jana Amosa Komenského a jeho odkaz. Výstava prepája nadčasové myšlienky „učiteľa národov“ s ilustráciami Miroslava Huptycha. Do priestorov Univerzitnej knižnici v Bratislave ju prinieslo České centrum Bratislava a veľvyslanectvo ČR na Slovensku.  České centrum Bratislava iniciovalo túto výstavu, aby pripomenulo v rozpätí troch rokov až tri dôležité výročia spojené s Janom Amosom Komenským. V roku 2020 to bolo 350. výročie, tento rok je to 430 výročie narodenia a v roku 2023 si svet pripomenie 400. výročie vzniku Komenského textu Labyrint sveta a raj srdca.

Niečo aj pre najmenších

BIBIANE aj tento mesiac pokračujú mnohé výstavy. Z pokračujúcich výstav spomeňme OD HRAČKY PO HRAČKU, ktorú v BIBIANE nájdete do 30.8.2022. Na poznávaciu jazdu hlavou a do jej hlbín pozýva nielen deti inšpiratívna výstava HRAVÁ HLAVA plná interaktívnych prvkov.

Hravá hlava / BIBIANA / Marec
O hlave hravo. Zdroj: BIBIANA

Novinkou z konca marca je výstava kníh a časopisov pre deti a mládež národnostných menšín na Slovensku. #slovo #jazyk #kniha priblíži deťom diela známych autorov v jazyku menšín aj v slovenčine. Dozvedia sa o tom, ako pomáhajú uchovávať materinský jazyk a národnú identitu. Deti si budú môcť zahrať jazykové pexeso, kartové jazykové hry či skladať z magnetiek jednoduché vety. Nebudú chýbať rôzne sprievodné podujatia, prezentácie kníh, autorské čítania, workshopy či komorné hudobné vystúpenia. Viac o tom píšeme TU.

Dvořákovo Requiem s poprednými umelcami v SRo

V piatok 8.4.2022 sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod taktovkou popredného dirigenta Ondreja Lenárda. Hostiť budú Český filharmonický sbor Brno. Na programe je Requiem – zádušná omša pre sóla, zbor a orchester b mol, op. 89 Antonína Dvořáka. Sólových partov sa ujmú sólisti Eva Hornyáková (soprán), Terézia Kružliaková (mezzosoprán), Richard Samek (tenor) a Peter Mikuláš (bas).

Kvetná nedeľa s Haydnovými 7 poslednými slovami Krista na kríži

Kvetná nedeľa (10. apríla 2022) v Bratislave so sebou prinesie dva koncerty s rovnakou dramaturgiou. Komorný koncert v SND i veľkonočný koncert Slovenskej filharmónii v Katedrále sv. Martina si pripomenie 290. výročie narodenia skladateľa Josepha Haydna. Ten zanechal svoje stopy aj v kultúrnom živote starého Prešporka. Na oboch koncertoch zaznie je veľkonočná kompozícia Josepha Haydna Sedem posledných slov Ježiša Krista na kríži. Na veľkonočnom koncerte Slovenskej filharmónie so začiatkom o 15:00 hod. sa v niekdajšom korunovačnom chráme predstaví Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela.

Jarný koncert Hilaris Chamber Orchestra prinesie svieži vánok

Hilaris Chamber Orchestra organizuje pre veľký záujem publika klasicistický JARNÝ KONCERT. Uskutoční sa v nedeľu 10. apríla 2022 o 18:00 hod. opäť v krásnych priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v Bratislave. Hilaris Chamber Orchestra bude účinkovať pod vedením lídra Alana Vizváryho. Na programe jarného koncertu v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca sú diela  benátskeho barokového génia Vivaldiho, Corelliho, Haydna a Mozarta.

Nové výstavy i veľkonočný koncert v týždni od 4. do 10. apríla aj na strednom Slovensku

Na strednom Slovensku nás zaujali zaujímavé výstavy. A hneď dve prináša Gemersko-malohontské múzeum  v Rimavskej Sobote.

Pokiaľ sa chcete  oboznámiť s problematikou diskriminácie a prenasledovania Rómov počas Slovenského štátu máme pre vás odporúčanie.  Gemersko-malohontské múzeum  začína vernisážou 6. apríla výstavu  PRENASLEDOVANIE RÓMOV V OBDOBÍ SLOVENSKÉHO ŠTÁTUZameriava ju  na perzekučné opatrenia slovenského štátu namierené proti Rómom. Približuje genocídu rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau. Putovnú výstavu pripravilo Slovenské národné múzeumMúzeum židovskej kultúry Múzeum holokaustu v Seredi. Výstava potrvá do 28. apríla 2022. Ako informoval Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi,  výstavu plánujú prezentovať v mestách na celom území Slovenska, kde  bude inštalovaná priamo v uliciach. Výstava  v Gemersko-malohontskom múzeu  potrvá do 28. apríla 2022.

Kresťanstvo v Indii očami fotografa

Ako súvisí India a kresťanstvo sa dozviete  tiež vo výstavných priestoroch Gemersko-malohontského  múzea. Tu už od 6. apríla nájdete výstavu fotografií Benoya  K. Behla  s názvom KRESŤANSTVO V INDII/ CHRISTIANITY IN INDIA. Indický fotograf, filmový producent a historik umenia Benoya  K. Behla  prináša cez objektív fotoaparátu pohľad na sakrálne pamiatky. Jednou z nich  je Bazilika sv. Tomáša v Chennai. Táto patrí k trom bazilikám na svete, ktoré stoja na pozostatkoch apoštolov. Ďalšiu sakrálnou pamiatkou je Kostol sv. Františka z Assisi, stojaci na hlavnom námestí Starej Goa v južnej Indii. Goa bola v 16. storočí kľúčovým centrom portugalského náboženského a politického impéria. Séria fotografií z centra kresťanstva v oblasti Goa, kde pôsobil najväčší kresťanský misionár sv. František Xaverský zo Spoločnosti Ježišovej, približuje málo známu históriu kresťanstva v Indii. Výstava  bude sprístupnená do 1. mája 2022.

Kam na koncert v týždni od 4. do 10. apríla na strednom Slovensku

Z koncertov sme vybrali dvojicu veľkonočných. V Žiline sú to veľkolepé koncerty 7. a 8. apríla o 19,00 hod. v Dome umenia Fatra. Nesie sa v znamení nielen  vynikajúcich sólistov vrátane svetoznámeho husľového virtuóza Václava Hudečka. Uvedie tiež aj žilinskú premiéru veľkolepého  a jediného oratória Ludwiga van Beethovena Kristus na Olivovej hore.

Beethovenove oratórium plánoval Štátny komorný orchester v Žiline uviesť ešte v roku 2020, žiaľ pre pandémiu ho uvedie až teraz. Postavu Krista stvárni tenorista Jozef Gráf. Part anjela Serafa odspieva sopranistka Martina Masaryková a Petra basista  Matúš Trávniček. Predstaví sa tiež Miešaný chrámový zbor Ad una corda (Marián Šipoš, zbormajster). Na programe je aj Koncert G Dur pre husle a sláčiky Jana Bendu. Sólistický sa predstaví  český husľový virtuóz Václav Hudeček. ŠKO Žilina si spomenie aj na Haydna Koncertom F Dur pre husle, klavír a sláčiky. Ďalším sólistom koncertu bude klavirista Ivan Gajan.

Veľkonočný koncert v Banskej Bystrici bude s Mozartom

V Banskej Bystrici sa v Katedrále sv. Františka Xaverského uskutoční v sobotu 9.4.2022 o 19,30 hod. Veľkonočný koncert. Na jeho programe je mozartovský repertoár v podaní sólistov, zboru a orchestra Štátnej opery.  Pod taktovkou Igora Bullu zaznie Exsultate jubilateRequiem d mol.

Kam v týždni od 4. do 10. apríla na východe Slovenska?

Na východnom Slovensku máme pre vás tip na výstavu do Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove. Čaká tam na vás jedinečná výstava s autentickými exponátmi. Výstava s názvom -999- MORITURI TE SALUTANT (Pozdravujú ťa tí, ktorí idú na smrť).  Jej vernisáž bola presne v deň 80. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat zo zemplínsko-šarišskej župy do Osvienčimu. Výstava prináša jedinečnú príležitosť vidieť 3D maketu trebišovskej synagógy, v ktorej budú nainštalované sakrálne predmety späté so židovským náboženstvom. Tieto predmety zapožičala Židovská náboženská obec Košice. Organizátori ju venujú pamiatke a spomienke na ženy, hrdinky.

Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

Chýbať nebude ani koncertný tip v Košiciach

V Štátnej filharmónii Košice odporúčame preložený abonentný koncert A cyklu. Predstavia sa na ňom hobojista Martin Daněk a orchester ŠFK pod vedením hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera. Symfonický koncert LISZT – MARTINŮ – HINDEMITH sa uskutoční vo štvrtok 7. apríla o 19:00 hod. v Dome umenia.

Zdroj: TS a programy výstavných siení, koncertných domov a divadiel

2 thoughts on “Kam za kultúrou v týždni od 4. do 10. apríla

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »