Novinky

Kam za kultúrou v týždni od 14. do 20. 8. 2023? Toto sú naše tipy!

Kam za kultúrou

Portál Art & History Magazine prináša ďalší diel prehľadu atraktívnych podujatí v rubrike Kam za kultúrou. Aj v týždni od 14. do 20. 8. 2023 nechýbajú zaujímavé festivalové zážitky, hudobné stretnutia a iné atraktívne podujatia, ktoré sa oplatí navštíviť osobne.

Nový týždeň už netrpezlivo klope na naše vrátka, a tak nastáva ten správny čas na najnovší prírastok v rubrike Kam za kultúrou. Slovensko sa nesie v znamení kultúrnych liet i festivalov. Počas týždňa nás čaká aj niekoľko zaujímavých podujatí. Poďte sa pozrieť na prehľad TOP tipov týždňa od pondelka 14. 8. 2023 a nechajte sa nami inšpirovať aj teraz!

Najnovší prehľad Kam za kultúrou otvárajú lifestylové podujatia

Áno, čítate dobre. Tentoraz nezačneme koncertnými či divadelnými tipmi, ale podujatiami, ktoré sú lifestylové, s témou umenia i histórie. Ba dokonca, neopomenieme ani tradičné tipy pre deti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Grace Kelly Pss of Monaco
Grace Kelly - kňažná ruží

Rozprávková streda aj tento týždeň v Bojniciach

Pre rodiny s deťmi je ako stvorené tradičné rozprávkové podujatie na Bojnickom zámku. Divadelná spoločnosť už túto stredu po krátkej pauze prerozpráva Kráľov príbeh. Je jedným z trojice tajomných osudov, ale zároveň v dejovej línii zastúpi prvé miesto. Vysvetlí všetky nevysvetlené záhady Luciinho príbehu, či Dračieho príbehu. Stane sa tak v tradičných časoch 11:00 hod. a 15:00 hod.

V Martine vám rozpovedia o pečatiach

Neseďte doma, strávte letné prázdniny v múzeách! Presne tak pozývajú svojich návštevníkov početné slovenské múzeá i galérie. Jedným z top podujatí počas prázdnin je Leto v múzeu. Prináša tematické tvorivé dielne pre rodiny s deťmi či viaceré výstavy. Medzi nimi na výstave vábia návštevníkov aj Hrady Turca, o ktorej sme vás už nedávno informovali. V Etnografickom múzeu SNM pokračuje cyklus tvorivých dielní Leto v múzeu. Stane sa tak v stredu 16.8.2023 v čase od 10.00 do 16.00 hod., kedy sa malí i veľkí dozvedia všetko zaujímavé o pečatiach. Viete, čo sú to pečate? Na čo slúžili a akú úlohu plnili? Čo môžu zobrazovať? A ako si ju „vyrobiť“ a aké to bolo spečaťovať? Za odpoveďami zamierte do Martina už túto stredu.

Zvečnení vo vosku: takmer všetci svätci na pečatiach
Pohľad na výstavu Zvečnení vo vosku: takmer všetci svätci na pečatiach. Foto: Silvia Mária Petrovits

Nočná prehliadka hradu Strečno

Máme tip na stredu aj pre odvážnejších. Zavítajte 16. 8. 2023 v čase od 20.30 do 23.00 hod. na Hrad Strečno a užite si stredovekú atmosféru po zotmení! Hrad Strečno skrýva rôzne tajomné príbehy…

Jedným z nich je dozaista aj osud majiteľky Benigny Kiniži, ktorá údajne zniesla zo sveta svojich troch manželov! Desivé a zároveň humorné scénky z jej života pod názvom (Ne)zabudnuté tajomstvá čakajú na vás v nezvyčajnom čase na tomto stredovekom hrade. Predstaví vám ich divadelno-hravé zoskupenie RAZCA. Na návštevníkov okrem toho na nádvorí čaká tiež magická ohňová show v podaní Black Evils. Chýbať nebude ani obľúbený videomapping. A aby toho nebolo málo, vizuálny zážitok doplní aj chuťový. Maškrtné jazýčky poteší stredoveká kuchyňa Cechu Terra de Selinan.  No a na záver tohto tipu, ešte jedno odporučenie: vezmite si baterky, aby ste si svietili na cestu… Vstupenky nájdete v sieti Predpredaj.sk

Článok pokračuje pod reklamou

Staré autá i festival piva v Holíči

Máme tu aj jeden tip pre milovníkov historických áut i tekutého chleba. V sobotu 19. augusta 2023 sa od 09:00 hod. opäť premení areál Holíčskeho zámku na dejisko tradičných podujatí Holíčsky zámocký okruh a Zámocké pivné slávnosti.

Holíčsky zámocký okruh / Agostini / 2018 / Kam za kultúrou
V roku 2018 poctila Holíč svojou účasťou legenda motocyklových pretekov Giacomo Agostini so svojou legendárnou MV Agustou s poradovým číslom 1. Foto: Silvia Mária Petrovits

V sobotu 19. augusta odštartuje v centre mesta už XIII. ročník medzinárodných Majstrovstiev Slovenska vintage historických motocyklov a sajdkár pod názvom Holíčsky zámocký okruh za účasti uznávaných majstrov tohto športu. Presne pred piatimi rokmi zavítala na podujatie do Holíča aj svetová legenda Giacomo „Ago“ Agostini, ktorého naša redaktorka Silvia Mária Petrovitsová dostala pred svoj mikrofón. Archívny rozhovor prinesie aj náš portál. Tento ročník svojou prítomnosťou poctia osobnosti motocyklového športu ako Dario Marchetti a samozrejme, ani teraz nebude chýbať československý majster Peter Baláž.

Holíčsky zámocký okruh
Staré autá, motorky a skvelá nálada. Aj to je už tradične Holíčsky zámocký okruh. Foto: Silvia Mária Petrovits

Tréning a vstup do depa síce začína už od deviatej, samotné preteky odštartujú až od 14-tej hodiny. Po motocyklovom adrenalíne sa môžete nielen potešiť pohľadom na rýchle autá, historické kúsky, ale si uhasiť aj hlad a smäd návštevou XIV. ročníka Zámockých pivných slávností. Čaká na vás ochutnávka zlatých mokov a dobrého jedla. Súčasťou bude opäť aj multižánrový hudobno-tanečný program. Tešiť sa môžete aj na súťaže o zaujímavé ceny a tombola. Nenechajte si to ujsť – vstupné je viac-menej symbolické. Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

Oslávte výročie zápisu Vlkolínca na zoznam UNESCO

Presne v duchu oslavy 30. výročia zápisu Vlkolínca do UNESCO sa ponesie v sobotu 19.8.2023 atmosféra v Galérii Vlkolínec. Tu na vás čaká 3. ročník obľúbeného Vlkolinec festu 2023. Bude dýchať hudbou i výnimočnou oslavou a zábavou. O tú sa v programe postarajú Arzén, Stopové prvky asfaltu, Tome & Vintage Boyz, Džuki, Duo Viva Musica a OZ Euforia Art.

Do sveta rozprávky na Bratislavský hrad

Tradičnú rozprávku v modernom šate na Bratislavský hrad prináša počas najbližšieho víkendu (19. a 20. augusta 2023) festival Dračie dni. Práve týmto vystúpením sa oficiálne uzatvára aktuálny ročník podujatia. Zažijete originálnu rozprávku o kráľovskej svadbe. Kráľ Marko a bosorka Holena odstavili konské povozy a na Bratislavský hrad prídu štýlovejšími spôsobmi. Čaká na vás mnoho zábavy, smiechu i prekvapení a nebude chýbať ani štipka interakcie. Aj vy môžete pomôcť rozprávkovým hrdinom zachrániť princeznú spod bosorkinej kliatby, čakajú vás hravé úlohy, vďaka ktorým získate časti k zaklínadlu. Vstupenky a program nájdete na www.DracieDni.sk.

Most SNP z Petržalskej strany
Ikonický Most SNP z Petržalskej strany s pohľadom na Bratislavský hrad a Katedrálu sv. Martina. Foto: Silvia Mária Petrovits

Kam za kultúrou? Na koncerty v znamení festivalov

Je Slovensko ešte stále festivalové? Áno, aj počas ďalšie prázdninového týždňa si na svoje prídu milovníci festivalov. A ako obvykle, prehľad koncertných tipov Kam za kultúrou začneme s tipmi zo žánrovky klasická hudba.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! / Kam za kultúrou
19. ročník festivalu Viva Musica! vrcholí. Do finále zostávajú už len tri koncerty

Americká hudba dá bodku za festivalom Viva Musica!

Titul „primus inter pares“ si z nich aj naďalej nesie obľúbený festival vážnej hudby Viva Musica!, ktorého 19. ročník končí už tento týždeň. Záverečný koncert prinesie vo štvrtok 17. augusta 2023 do Veľkého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu podmanivé čaro americkej hudby vyrastajúcej z tradície jazzu a jeho spojenia s klasickou hudbou.

V programe s uvoľnenou americkou dramaturgiou sa predstaví svetoznámy český hudobník, excelentný hráč na lesnom rohu, dlhoročný sólo hornista Berlínskej filharmónie a dirigent – Radek Baborák so svojím súborom Orquestrina. V ich podaní a v novej inštrumentácii zaznie neopakovateľná hudba Leonarda Bernsteina z muzikálu West Side Story, virtuózna predohra k operete Candide či jazzom ovplyvnená tvorba Georga Gershwina v podobe legendárnych diel ako Rapsódia v modrom, Američan v Paríži či Kubánska predohra. Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

Slovensko patrí organovej hudbe. Aj vďaka početným festivalom

V rubrike Kam za kultúrou si pravidelne získavajú svoje miesto aj medzinárodné organové festivaly. Tak tomu bude aj v tomto vydaní výberovky Kam za kultúrou. Tento týždeň sa bodmi záujmu na mape priaznivcov organovej hudby stanú Bratislava, Šamorín, Piešťany i Špania Dolina.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo MA uvedie v auguste premiéru i ďalšie inscenácie na Letnom divadle v Grébovce
Letní Grébovka s Divadlem MA v auguste prinesie 20 romantických večerov

Vo štvrtok (17.8.2023) sa večerná Katedrála sv. Martina stane dejiskom ďalšieho koncertu Katedrálneho organového festivalu. S programe In Paradisum sa predstaví španielska organistka Susana García Lastra.

Pre priaznivcov si pripravila program zložený z diel medzinárodných skladateľov. Zastúpenie má lichtenštajnský skladateľ J. G. Rheinberger (mimochodom, vo Vaduze má pri Katedrále sv. Floriána utešené múzeum, ktoré sa, ak tam budete, oplatí navštíviť – pozn. aut.). V programe jej bratislavského koncertu sú aj autori ako H. Mulet, F. Teixidó, E. Torres, J. Guridi, D. Arquimbau a M. Castillo. Vstupenky na festival nájdete v sieti Ticketportal.

So Susanou Garcíou Lastrou aj v Španej Doline

Priaznivci organovej hudby sa so španielskou interpretkou môžu tento týždeň stretnúť aj v Španej Doline. V tamojšom Kostole Premenenia Pána v sobotu 19. augusta 2023 ďalším koncertom pokračuje Medzinárodný organový festival Vivat vox organi. Na návštevníkov tentokrát čaká program zasvätený hudbe španielskeho baroka (Musica Barroca Española).  

Organový recitál prinesie aj festival sakrálnej hudby

V nedeľu 20. augusta 2023 sa začína Šamorínsky festival chrámovej hudby Musica Sacra Samariensis úvodným organovým recitálom chrámového organistu a skladateľa Istvána Nagya. Patrí k pravidelným festivalovým hosťom medzinárodných festivalov Kremnického hradného organa či Bach for Everyone. V šamorínskom kostole Nanebovzatia Panny Márie sa na koncerte so začiatkom od 17:00 hod. predstaví s trojicou diel Johanna Sebastiana Bacha: Fantáziou a Fúgou g mol, BWV 542, Vater unser im Himmelreich, BWV 682. Treticu dopĺňa Koncert G Dur, BWV 592 v aranžmáne weimarského princa Jána Ernsta. István Nagy sa aj Šamorínčanom predstaví nielen ako interpret, ale aj skladateľ. Program uzatvorí so svojím dielom Allegro con Variazioni.

Koncertný organista István Nagy.
Koncertný organista István Nagy v Báči. Foto: Silvia Mária Petrovits

Pokračuje aj Hortus Artis

Programový výber na najbližšiu nedeľu (20.8.2023) v Bratislave doplňme so zaujímavým tipom. Tým je letný open air Hortus Artis, ktorého dejiskom je Záhrada Domu Albrechtovcov. Augustový program prináša koncert s názvom Melanchólie, v ktorom sa predstaví speváčka Lucia Duchoňová za sprievodu Mucha Quartet. Viac o koncerte sa dočítate v článku Leto v znamení open air Hortus Artis 2023. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

V Kam za kultúrou máme pre vás aj ďalšie festivalové tipy

Ako sme avizovali, nemôžu chýbať ani ďalšie festivalové tipy z iných žánrov. V aktuálnej edícii Kam za kultúrou sa dotkneme sveta world music i tradičnej augustovej muzikálovej festivalovej paráde na počesť Jozefa Bednárika. Ale pekne po poriadku!

Bratislava patrí aj world music

Jedným z TOP tipov týždňa je hudobne pestrý World Music Festival Bratislava. Ten toho roku prichádza s ďalšou ponukou rôznych podujatí, ktoré na vás čakajú v termíne od 17. do 20. augusta. Na otváracom koncerte, ktorého dejiskom bude Hviezdoslavovo námestie, už vo štvrtok (17.8.) spolu s exotickou kreolskou hudbou TI´KANIKI z ostrova Réunion vystúpi aj populárna slovenská skupina LA3NO CUBANO.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice

Klarisky so špičkovými interpretmi

Piatok prinesie k bratislavským Klariskám špičkových interpretov. Medzi nimi bude etno jazzový projekt LÓPEZ – BARBAS, ktorých album Atlas viedol hudobné rebríčky world music. Čaká na vás koncert novej estónskej senzácie európskych pódií DUO RUUT. Doplní ich ONDRO A KAMARÁTI, nový objav slovenskej scény, ktorý nadväzuje na projekt K. Málikovej Pustvopol. Ešte počas piatka pohostí V – klub Dance Párty, na ktorej sa predstaví netradičná dychovka s elektronikou, tuniskými rytmami a spevom charizmatického speváka Marzouk Mejriho – FANFARA STATION. Pridajú sa k ním aj ABOUBAKAR TRAORÉ & BALIMA z Burkina Faso s nefalšovanou africkou energiou.

Víkend v znamení unikátov

Cez víkend sa zoznámite aj s tradičným strunovým nástrojom z Ďalekého Východu v podaní kórejskej hudobníčky SOONY PARK a unikátnou skupinou BARRUT, zástupcom strhujúcej okcitánskej vokálnej tradície.  V rámci showcase koncertov sa v sobotu predstavia v Teatro Colorato pozoruhodné slovenské projekty – vokálna skupina NEHA! a DIS IS MARKÉTA. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk

Klasika i džez zavítajú do Modry

Už 18 rokov organizuje občianske združenie Hudba Modre lokálny festival veľkého významu. Prináša do malebného vinárskeho mesta na úpätí Karpát klasickú hudbu a jazz v tej najvyššej kvalite a inak tomu nebude ani tento rok. V dňoch 17.8. – 20.8.2023 na nás čakajú štyri dni nabité atraktívnym programom. Publikum čaká na  šiestich koncertov diela slovenskej poézii v šate jazzu a klasiky v podaní vynikajúceho František Báleš Ansámbl. Nebude chýbať ani večerná paráda nostalgie a noblesy s autentickým hot jazzom a swingom prvej polovice minulého storočia s Fats Jazz Band. Výnimočným hosťom bude nemecká flautistka Nicole Pressler, ktorá dlhé roky pôsobila v Katare a teraz sa predstaví s Bergerovým Triom. Nedeľné raňajky s Kirilom Stoyanovom a Luciou Harvanovou predstavia publiku marimbu. V programe vystúpi tiež Slovak Brass Quintet a priestor dostane aj najmladšia generácia nadaných adeptov umeleckých povolaní. Vstupné na celý festival je (dobro)voľné. 

Hudba Modre 2023

Festivalový muzikálový svet Jozefa Bednárika nechýba ani tento rok

V Brusne sa v dňoch 18. a 19. augusta 2023 koná aj tento rok jedinečný a jediný festival svojho druhu na Slovensku. Muzikálový festival Jozefa Bednárika píše svoj 16. ročník a sľubuje milovníkom muzikálových melódii zo Slovenska nezameniteľnú atmosféru a skvelé zážitky. Na festivalovej Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika sa i teraz zídu mnohé rešpektované osobnosti, ktoré akcii dodávajú punc najvyššej exkluzivity.

Pri príležitosti výročia Jozefa Bednárika

Jozef Bednárik
Jozef Bednárik. Foto: Archív SND

Zároveň program sľubuje slávnostnú pripomienku 10. výročia úmrtia nezameniteľného Jozefa Bednárika. Diváci sa pri spomienke na Béďa ale aj pri ostatnom programe môžu tešiť na také umelecké osobnosti ako  Daniel Hůlka, Mirka Partlová, Ján Gallovič, Sisa Sklovská,  Jana Hubinská, Andrea Zimányiová,  Michaela Nosková, Ján Greššo, Štefan Skrúcaný, Felix Slováček, Nikol Ďuricová, Tereza Králiková, Kristína Vrecková či Peter Paleček. Tých bude sprevádzať sprievodná hudba Júliusa Selčana, Petr Jančařík a ďalšie významne osobnosti.

K narodeninám Felixa Slováčka

Program festivalu sa začne v piatok 18.8. od 18:30 na Terase muzikálovej slávy Kúpeľov Brusno. Priestor dostane Muzikálová kaviareň Milana Sedláčka. V jej programe budú účinkovať Felix Slováček, Zdeněk Barták, Peter Ondria, Míša Nosková, Nikol Ďuricová, Tereza Králiková, Peter Paleček a ďalší. Festivalová nádielka bude pokračovať následným podujatím Felix Slováček 80, ktorým organizátori oslávia tohtoročné jubileum českého klarinetistu, saxofonistu, skladateľa a dirigenta Felixa Slováčka. Na jeho programe je výber najslávnejších melódií. Tie zaznejú v podaní Sisy Sklovskej, Felixa Slováčka, Richarda Rikona a ďalších.  

Pestrá festivalová sobota

Sobotňajší program (19.8.) sa ponesie v znamení pôct. Ako prvá už od 16:00 prichádza na rad študentská pocta Hanke Zagorovej. V programe Mys dobrej nádeje sa predstavia študentky a študenti Konzervatória J. L. Bellu Banská Bystrica. Dramaturgia festivalu pokračuje vystúpením s názvom Šansóny pre Béďa, ktorých interpretkou bude  Andrea Zimányiová s kapelou. Následne sa môžete tešiť na generálku a po nej aj samotná slávnostná festivalová bodka Od Jozefa po Modrú ružu – pocta pre Jozefa Bednárika. V hommage a Jozef Bednárik vystúpia Mirka Partlová, Ján Gallovič, Janka Hubinská, Majo Labuda, Dárius Koči, Kristína Vrecková s hudbou Júliusa Selčana. Tú bude sprevádzať aj Koncert pre Béďa. V ňom vystúpia Dan Hůlka, Míša Nosková a hostia. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Ďalšie tipy kam za kultúrou? Koncerty naprieč žánrami s puncom osláv jubileí či slobody

V rubrike kam za kultúrou nechýbajú ani ďalšie tipy. V znamení osláv budú aj koncerty pomimo festivalov. Aj tieto začíname v žánrovke klasika, no uskromníme sa iba pri jednom tipe. Tým je tradičný Operný večer pri Kaštieli Betliar. Už po siedmykrát ho organizuje občianske združenie Andoras, ktoré pracuje pri SNM – Múzeu Betliar. Milovníkom operných melódií prináša výnimočné zážitky v nádhernom prostredí večerného anglického parku pred kaštieľom Andrássyovcov v Betliari.

Kaštieľ Betliar / Kam za kultúrou
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Najbližšie už v sobotu 19.8.2023 o 18:00 hod. Pozvanie múzea tento rok prijali operní speváci Myroslava Havryliuk a tenorista Titusz Tóbisz, pôsobiaci v košickej Opere. Na klavíri ich bude sprevádzať Júlia Grejtáková.

Hudobná výprava Pavla Hammela

Jedným z nich je koncertná výprava Pavla Hammela po slovenských kaštieľoch, hradoch a zámkoch. Pavol Hammel sa od pondelka do stredy (14. – 16. augusta 2023) tam opäť vracia s overenou dvojicou – klaviristom Petrom Preložníkom a gitaristom Jurajom Burianom. Slovenská spevácka a gitarová legenda odohrá svoje veľké hity vo fascinujúcich priestoroch slovenskej histórie. Prepojí tak Gbeľany, Slovenskú Ľupču i Nitru. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

TOP tip Kam za kultúrou: Pocta slobode na Devíne

Tradičné hudobné podujatie TRIBUTE TO FREEDOM – POCTA SLOBODE nechýba ani tohto roku. Impozantný hrad Devín je už od roku 2009 neodmysliteľným dejiskom tohto koncertu v Bratislave. Po skončení 2. svetovej vojny priamo pod ním prebiehala železná opona a stal sa symbolom slobody a demokracie pre celú krajinu. 14. ročník podujatia je oslavný a má podtitul VŠETKO NAJLEPŠIE LEGENDY!

Devín
Devínsky hrad. Foto: Silvia Mária Petrovits

Pocta slobode sa uskutoční už v piatok 18. augusta 2023 a pripomenie si životné jubileá umelcov česko-slovenskej a slovenskej hudobnej scény prostredníctvom ich tvorby. Oslávi 60. výročie českého Olympicu, tohtoročné 80. narodeniny výnimočného slovenského hudobníka a skladateľa Petra Lipu, ale aj 75. narodeniny speváka Janka Lehotského. Miesto dostanú aj nadchádzajúce 75. narodeniny Pavla Hammela. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Trenčianske Teplice navštívi tentoraz SĽUK

Máte radi tanec spojený s hudbou? Máme pre vás tip! Nechajte sa očariť výnimočným tanečným vystúpením, folklórnymi tradíciami a pestrofarebne vyšívanými krojmi. Dynamické tance a bujaré pokriky v sprievode s chytľavou folklórnou hudbou vás vtiahnu do pôsobivého sveta tradičnej ľudovej kultúry. Stane sa tak aj prostredníctvom 77. Hudobného leta Trenčianske Teplice. To privíta SĽUK vo svojom Kursalonev nedeľu 20. augusta 2023.

Predstaví sa so svojím cyklom Slovensko, ktorý patrí medzi klasický a divácky veľmi obľúbený typ folklórneho predstavenia. Vychutnajte si rozmanitú mozaiku ľudových tancov a piesní v podaní profesionálneho tanečného súboru, ľudovej hudby a ženskej speváckej skupiny. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Za tradičnými remeslami na Hrad Červený Kameň

Vo výberovke Kam za kultúrou má svoje tradičné miesto aj Hrad Červený Kameň. SNM – Múzeum Červený Kameň v spolupráci s o.z. Tradičné ľudové umelecké remeslá pripravuje podujatie pre všetkých, ktorí majú radi ľudovú remeselnú tvorbu. Počas víkendu 19. – 20. augusta 2023 sa v rámci otváracích hodín múzea od 9.00 do 17.00 hod.uskutoční podujatie Ľudové umelecké remeslá – prehliadka tradičných umeleckých remesiel zo Slovenska aj so zahraničia. Nebude chýbať ani vinársky minifestival. Priamo v areáli hradu sa návštevníkom predstaví viac ako štyridsať ľudových výrobcov, napríklad hrnčiari, keramikári, drevorezbári, tokári, sklári, drotári a mnohí ďalší, ktorí predvedú čaro manuálnej tvorby. 

Hrad Červený Kameň
Hrad Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits (2021)

Tip na výstavu: krajina stavebníc

Malé i večné deti poteší krajina stavebníc. Nájdete ju na interaktívnej výstave legendárnych stavebníc Lego a Merkur v Galérii Hniezdne pri miestnom kostole. Mladší sa môžu zahrať a starší sa vrátiť do liet detstva. Vstupenky v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Veríme, že sme vás opäť raz pestrými tipmi inšpirovali a strávite príjemný týždeň so slovenskou kultúrou!

Foto: Ctibor Bachratý, Pavol Frešo, Silvia Mária Petrovits, archív SND, archív Viva Musica!, archív István Nagy

Zdroj: Bratislavská arcidiecéza, Divadelná spoločnosť, Festival Dračie dni, Galéria Hniezdne, Galéria Vlkolinec, Hortus artis/Albrechtforum,o.z., Kúpele Brusno, LitArt Agency, Mesto Holíč, Múzeum mesta Bratislavy, SNM – Etnografické múzeum v Martine, SNM – Múzeum Kaštieľ Betliar, SNM – Múzeum Bojnice, SNM – Hrad Červený Kameň,  Trenčianske Teplice, Viva Musica! festival, Vivat vox organi, World Music Festival, Ticketportal, Predpredaj.sk  

*** Posledná aktualizácia: 2023-08-14 (mk) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »