Novinky

Letní Grébovka s Divadlem MA v auguste pozýva na 20 divadelných večerov pod šírym nebom

Divadlo MA uvedie v auguste premiéru i ďalšie inscenácie na Letnom divadle v Grébovce

Dvadsiatka romantických večerov pod šírou letnou oblohou v pôvabnom prostredí evokujúcim taliansky Rím… Tieto a množstvo ďalších výnimočných zážitkov sľubuje v druhej polovici letných prázdnin podujatie s názvom Letní Grébovka s Divadlem MA. Obľúbený projekt komornej divadelnej scény sídliacim na adrese Žitná 41 v Prahe sa už štvrtým rokom chystá medzi 31. júla a 25. augustom 2023 usadiť v prostredí novorenesančnej grotty v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech.

Stálych i práve okoloidúcich divákov poteší Letní Grébovka s Divadlem MA známymi inscenáciami zo svojho repertoáru i jednou premiérou. Milovníci letného divadla si tak toho roku užijú celkom novú činohru Don Giovanni: Génius či zločinec? Chýbať nebude ani minuloročná premiéra Lásky hry osudné bratov Čapkovcov v štýlu commedia dell’arte. Lákadlom sú aj predstavenia Adresát neznámý s bohatou festivalovou históriou, originálna absurdná komédia Polyfonie.Čechov.cz či divácky úspešná anglická psychologická detektívka Zakopaný pes. Svoje miesto v programe majú aj autorské hudobno-dramatické predstavenie Gramofon ocenené v zahraničí a populárna stálica v repertoáru, non-verbálna dráma Buenos Aires, vystupte!. Poslední dva tituly sú taktiež vhodné pre zahraničných návštevníkov.  

„Fascinuje ma, s akým nadšením Městská část Praha 2 s Nadací život umělce, ale i Pražania, a dokonca i turisti podporujú náš projekt Letní Grébovka s Divadlem MA! V emocionálnej odozve je cítiť, že sa podarilo vymyslieť a vybudovať skvelý počin v snáď najkrajšom možnom priestore – novorenesančnej architektonickej pamiatke – v grotte. Tá pripomína antickú scénu a odkazuje k slávnym starogréckym divadelným začiatkom. Grotta má bezpochyby génius loci. Možno preto stačil len nápad, že práve tu budeme hrať v lete divadlo, a potom sa všetko začalo dariť samo! Už po štvrtý raz sa všetci veľmi tešíme na unikátni atmosféru a urobíme všetko pre v skutku veľký divácky zážitok!,“ hovorí Marianna Arzumanová, umelecká riaditeľka, režisérka a producentka Divadla MA.

Grotta / Divadlo MA / Buenos Aires / Letní Grébovka s Divadlem MA
Úspešný titul Buenos Aire, vystupte! sa vracia opäť na Letnú Grébkovku.

Úspešná hra na úvod letného festivalu

Letné divadlo otvorí vôbec prvá a stále obľúbená inscenácia Divadla MA, Buenos Aires, vystupte!, ktorá rýchle odštartovala úspech súboru. Hra je non-verbálna, a preto ulahodí aj zahraničným turistom. Aké to je opustiť rodnú zem a emigrovať? Hra ponúka príbehy silných a odvážnych ľudí, ktorí dokázali zo dňa na deň zmeniť svoj život, všetko opustiť a podstúpiť dlhú cestu s nejasným koncom. Na divákov čaká púť naprieč dejinami, kultúrami a národnosťami s hudbou v majstrovskej interpretácii klaviristu a patróna podujatia Jevgenija Kissina či z pera otca argentínskeho tanga, Astora Piazzolu. Hrať sa bude 31. júla a 1. augusta 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hudobné slávnosti Pusté Úľany tentoraz so zbierkou na barokový organ
Hudobné slávnosti Pusté Úľany tentoraz so zbierkou na barokový organ

Absurdita ľudskej polyfónie

Letní Grébovka s Divadlem MA bude 2. a 3. augusta 2023 pokračovať ďalším titulom. Tým je Polyfonie.Čechov.cz Hra obsahuje známe Čechovove jednoaktovky i preložené menej známe poviedky. Je až absurdné, ako sa ľudia navzájom nepočúvajú. Od prvej chemickej reakcie medzi partnermi, cez prvú neveru, a dokonca ani po smrti si nerozumejú. Čechov je nemilosrdný a z ľudskej polyfónie sa vysmieva. Je neprekonateľným psychológom a nadčasovým autorom.   

Ďalším v poradí je predstavenie Gramofon. Prepája činohru, hudobné a nonverbálne divadlo a vypovedá o skutočnom príbehu vzťahu medzi židovskou väzenkyňou koncentračného tábora a nemeckým dozorcom. Do neľahko rozpovedanej látky je vtkaná veselá detská rozorávka o jidiš, ktorú hlavná hrdinka neprestáva v myšlienkach rozprávať dieťaťu, od ktorého ju odlúčili. Rozprávka o kúzelných hebrejských písmenkách zo starého gramofónu, sile a múdrosti v nich obsiahnutých, stelesňuje myšlienku slobody ľudskej mysle v jej najvyššom prejavu. Všetky piesne zaznejú v jazyku jidiš a v sprievode hudobného tria. Predstavenie prebehne v anglickom znení 4. augusta 2023.

Letní Grébkovka s Divadlem MA v znamení premiéry

Don Giovanni: Génius či zločinec? Tento názov hre vtisla autorka Marianna Arzumanová. Ide o prvý zo sedmičky uvádzaných titulov, ktorá zažije na Letní Grébovce s Divadlem MA svoju premiéru. Postavu archetypálneho zvodcu Dona Giovanniho vykresľoval naprieč storočiami celý zástup vynikajúcich umelcov vrátane Moliéra, Puškina alebo Mozarta. Inscenácia Divadla MA vychádza predovšetkým z Puškinových diel „Kamenný hosť“ a „Mozart a Salieri“, a z veršovanej hry Davida Samueljova „Starý Don Juan“ v autorskom preklade Milana Dvořáka. Tak majstrovsky, ako Mozart dokáže komponovať a Puškin písať, dokáže Don Giovanni milovať. Úplne novučičkú inscenáciu v grotte, ktorá v mnohom pripomína fasádu Stavovského divadla, si budú môcť návštevníci vychutnať v týždni od 7. do 11. augusta.

Článok pokračuje pod reklamou

Nebude chýbať ani hra Lásky hra osudná

Úspešnou premiérou bola na minulom letnom divadle uvedená jednoaktová hra bratov Čapkovcov Lásky hra osudná. Je ohňostrojom pohybu, spevu a pestrofarebných charakterov. Rozpovedá  príbeh s mnohými odbočkami, v ktorom sa súperí o lásku krásnej Isabelly. Čo sa ale skrýva za farebnými maskami? Snáď odpovede na otázky: Prečo ste sem dnes prišli? A prečo pred vami hráme? Jednoaktová hra bratov Čapkovcov, inšpirovaná commediou dell’arte, sa stáva v podaní súboru Divadla MA taktiež sebaironickou spoveďou umelcov. Dávajú divákom nahliadnuť za oponu, aby si zblízka pozreli kulisy despotického sveta, v ktorom sú všetci len nahraditeľnou postavou. Svoj úspech si inscenácie opäť raz zopakuje v priestranstve grotty v týždni od 14. do 18. augusta 2023.

Lásky hra osudná / Divadlo MA / Letní Grébovka s Divadlem MA
Záber z hry Lásky hra osudná. Foto: Dimitri Goreloff. Zdroj: Archív Divadla MA

Psychologický príbeh zprostredia šľachty

Finálovú dvojicu tohtoročnej edície podujatia Letní Grébovka s Divadlem MA tvoria silné tituly: Zakopaný pes a Adresát neznámy. Zakopaný pes je psychologická detektívka z prostredia anglickej šľachtickej spoločnosti. Všetky postavy sú členmi rodiny, a zároveň spoločníkmi v jednej firme. Na prvý pohľad sa zdá, že sa títo ľudia milujú. No neuplynie ani 75 minút a táto ilúzia mizne pred očami diváka. Počas neočakávaného, náhodného domáceho vyšetrovania sa zisťujú strašlivé detaily. Tie by sa nikdy neodhalili, keby sa konverzácia viedla hoci len trošičku inakšie a pes by zostal zakopaný naďalej… Ako celá zápletka dopadne, sa diváci dozvedia 21., 22. a 25. augusta 2023.

Silný príbeh o priateľstve i o tom, ako mocná dokáže byť viera v pokrivenú ideológii, to je Adresát neznámý. Inscenáciu podľa novely vo forme listov dvoch priateľov – amerického obchodníka s umením a jeho niekdajšieho spoločníka, ktorý sa z USA vracia do medzivojnového Nemecka, pretkáva celý rad  peripetií. Príbeh je nadčasovým varovaním pred rasizmom, nacionalizmom a neznášanlivosťou vo všeobecnosti. Tematicky je aktuálnym aj v tejto dobe. Pozrieť si tento titul môžete  23. a 24. augusta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice

Vstupenky v rôznych cenových kategóriách je možné zakúpiť v predpredaji v sieti GoOut. Hrá sa v pracovné dni vždy so začiatkom od 20 hodine. Umelecký patronát nad podujatím prevzal  celosvetovo uznávaný klavirista Jevgenij Kissin, rezident Prahy 2 a patrón Divadla MA. Projekt sa uskutoční s podporou Městské části Prahy 2 a Nadací život umělce. Viac informácii o programe a divadle nájdete na www.divadloma.cz alebo v popise udalosti na Facebooku.

PR článok, Divadlo MA

Foto/Zdroj: Divadlo MA

Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Hajná, PR manažérka Divadla MA

*** Tlačovú správu do slovenčiny preložila Silvia Mária Petrovitsová. Správu sme redakčne upravili (red/smp) ***

Posledná aktualizácia – oprava poškodených ilustračných obrázkov: 2023-08-11 (adm) 

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »