Novinky

Kam za kultúrou v posledný júnový týždeň? TOTO sú naše TIPY!

Kam za kultúrou

Nový týždeň je tu a vedno s ním sú tu aj najnovšie tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Kam za kultúrou na záver júna? Slovensko je festivalové, koncertné aj divadelné. Poďte s nami objaviť kam za kultúrou na záver sezóny 2023/2024 a nechajte sa nami inšpirovať opäť!

Priblížil sa záver júna, čas dovoleniek a letných prázdnin. Predtým než v divadlách a koncertných domoch zavládne ticho, sú tu najnovšie tipy rubriky Kam za kultúrou. Pozrieme sa spolu na festivaly – divadelné i koncertné. Zavítame do Trnavy aj Martina za divadelným festivalom.  Do Piešťan, Trenčianskych Teplíc aj Kremnice zas na hudobné festivaly. Nevynecháme ani zaujímavé koncertné podujatia s atraktívnymi účinkujúcimi, repertoárové divadelné chuťovky či zaujímavé končiace výstavy. Pozývame, pozrite sa spolu s nami opäť na to, ktoré kultúrne podujatia ostatného pred prázdninového týždňa sa oplatí navštíviť. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Krajina festivalových zážitkov

Pred štartom veľkých letných prázdnin sa Slovensko nesie vo festivalovej nálade ako divadelnej, tak aj koncertnej. A práve festivalmi odštartujeme v poradí 26. tohtoročné vydanie rubriky Kam za kultúrou. Publikum všetkých generácií – od detí, cez juniorov až po najnáročnejšie publikum si na svoje prídu na prestížnom martinskom festivale Dotyky a spojenia. Detskému a juniorskému publiku je zase primárne určený pilotný ročník festivalu Teen Theatre Fest v Trnave.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Herec Divadla Nová scéna Lukáš Pavlásek vydáva prvú zábavnú knihu „Trapas môj každodenný“
Herec Divadla Nová scéna Lukáš Pavlásek vydáva prvú zábavnú knihu „Trapas môj každodenný“

Kam za kultúrou? Do Martina, tohto týždňového strediska divadla

Najprv si predstavíme program festivalu Dotyky a spojenia, ktorého v poradí 19. ročník sa uskutoční v termíne  od 24. do 29. júna 2024 v Martine. Festival ponúkne výnimočné zážitky, o ktoré sa postará desať výberových inscenácií v Hlavnom programe a päť inscenácií v programe Pre mladé publikum. A samozrejme, nachystaný je aj bohatý sprievodný program program.  Mimochodom, program “rozoberáme” bližšie v samostatnom článku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dotyky a spojenia / patróni / 2024
Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

V skratke si ho však pripomenieme aj v tomto vydaní Kam za kultúrou. Dotyky a spojenia začnú v pondelok workshopom – vzdelávacou platformou o marketingu ako o nástroji pozitívnej zmeny. Hlavný program začína až v utorok o 15:00 hod., kedy sa s voľnou adaptáciou Timraviných poviedok s názvom Deti predstaví Slovenské národné divadlo.

Neskôr program pokračuje predstavením Amatéri z dielne Divadla Petra Mankoveckého. Večer v Národnom dome bude v utorok patriť aj Spišskému divadlu, ktoré sem prichádza s nedávno ocenenými Šeptuchami. Vzápätí na divákov čaká večerná repríza predstavenia Amatéri. 

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Nová dráma / Dotyky a spojenia
Šeptuchy. Foto: Robert Tappert

Streda bude na zážitky bohatá tiež. Organizátori myslia na mladých aj veľkých. Program o 09:30 hod. otvorí nezávislé divadelné zoskupenie Odivo, ktoré prichádza s hrou o vesmíre – Kozmos. Deti pozve do Národného domu na cestu svetom kozmonautov. Predstavenie zopakujú na tom istom mieste aj o 11:00 hod.

Článok pokračuje pod reklamou

Program v stredu od 15:30 pokračuje s predstavením Emily, z dielne Divadlom NUDE. Streda večer bude patriť voľnej adaptácií Timraviných poviedok – Deti a opätovne od 22:30 aj repríze Emily z dielne Divadla NUDE. 

Emily / Kam za kultúrou / Nová dráma

Štvrtok na martinských Dotykoch a spojeniach bude patriť rovnako deťom aj dospelým. O 9:30 hod. začína program pes Kamil svojím rozprávaním o živote človeka a domáceho maznáčika. Štafetu po Bábkovom divadle na Rázcestí s hrou Kamil preberie Mestské divadlo Žilina. O 16:00 hod. ponúkne divákom v Národnom dome v Martine hrou Lilith. Domácim zo Slovenského komorného divadla v Martine bude pódium vo štvrtok od 19:30, kedy sa predstavia s hrou Divadelník. O 22:30 však reprízujú Lilith z dielne Mestského divadla v Žiline.

Divadelník / SKD Martin / Dotyky a spojenia

Tiež štvrtok bude spočiatku patriť deťom. Neskôr sa jeho hľadáčik upriami na dospelých. Od 9:00 hod. štartuje Bratislavské bábkové divadlo s inscenáciou Hugov svet. O 16:00 sa festivalovému publiku predstavia zvolenskí divadelníci s hrou Tel3gram.

Tel3Gram / DJGT / Kam za kultúrou / Dotyky a spojenia
V znamení čísla 3 a dejín - inscenácia Tel3Gram. Foto: Vanda Mesiariková

Dotyky a spojenia prinesú aj poctu tohtoročnému nedožitému jubileu Jara Filipa. Festival privíta trnavských divadelníkov, ktorí so sebou prinesú inscenáciu pocty Jarovi Filipovi. Tešiť sa na ňu môžete v piatok 19:30 v Národnom dome. Programovým bonusom bude v Etnografickom múzeum SNM koncert. V piatok od 22:30 hod. zaznie mono operu pre tenor a klavír Zjavenie sv. Jána (The Revelation of St. Johnod slovenského skladateľa Petra Martinčeka

Filip / DJP / Kam za kultúrou

Záverečný festivalový deň v Martine štartuje od 09:30 na javisku Národného domu odštartuje Bábkové divadlo Žilina s inscenáciou Robinzon.ka. Po nej v programe festivalovej soboty nadväzuje od 13:30 v hlavnom programe Divadlo bez domova. Uvedie Antigonu (podľa Sofokla a iných). Záverečné predstavenie sa uskutoční o 16:00 hod. v Štúdiu a bude patriť Divadlo LUDUS. Pred festivalové publikum v Martine predstúpi s hrou História istého násilia, ktorá si len nedávno odniesla svoju cenu z festivalu Nová dráma / New dráma 2024.

Festival nielen pre mladých pokračuje v Trnave

V posledný júnový týždeň pokračuje aj program pilotného ročníka divadelného festivalu zameraného prioritne na mladých. Teen Theatre Fest 2024 prinesie na viaceré miesta slovenského Malého Ríma domácich aj zahraničných účinkujúcich z Nemecka, Maďarska, Ukrajiny či Poľska.  Hoci si program bližšie predstavujeme v samostatnom článku, prinášame krátke zhrnutie. Ponuku v pondelok od 10:00 hod. odštartuje prvá improshow – O nič nejde, ktorá hovorí o malých činoch, ktoré menia svet.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Jána Palárika
Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Pre všetkých, kto milujú nový cirkus v spojení s dych berúcimi zážitkami, tu máme tip – Motýli svet, ktorý vás ovládne po 17:00 hod. na parkovisku pri budove TTSK. Eliška Brtnická sa so svojou tanečnou performance predstaví o 19:00 hod. a  pondelkový program zavŕšia domáce Divadlo Jána Palárika s predstavením Ikarus či koncert mladého slovenského komika a hudobníka bedňa. 

Utorok pozve deti na poznávaciu jazdu do vesmíru Nezávislé divadlo Odivo s predstavením Kozmos. Program bude patriť aj poľským a maďarským hosťom a na záver dňa aj koncertu. Čaká vás mix štýlov hip hop, soul, funkjazzr&bgrooves & breaks. V stredu nový festival predstaví ukrajinských hostí s tradičnou Shakespearovou hrou Sen noci svätojánskej. Spojenie tanca bojových umením zase sľubujú nemeckých hostia v predstavení Kde sú chlapci. Festival v stredu o 19:00 zavŕši koncert Júlie kozákovej a Maňuše.

Festivaly pozývajú aj do sveta hudby

Pri festivalových zážitkoch ešte v Kam za kultúrou zostaneme. Navštívime tentoraz aj hudobné festivaly v Piešťanoch, Kremnici, v Nitre či v Trenčianskych Tepliciach. Najprv sa bližšie pozrieme na program, ktorý v závere júna prináša 69. ročník music festivalu Piešťany, Oočas najbližších dní poteší všetkých priaznivcov a návštevníkov dvojicou zaujímavých podujatí. Tým prvým je už v pondelok podujatie s názvom Rusalka nielen podľa Dvořáka, ktorú do Piešťan prináša Divadlo Ypsilon. Činoherno-operné predstavenie pozve návštevníkov podujatia v Dome umenia SF Piešťanoch vychutnať si ypsilonskú verziu slávnej opery v réžii Jana Schmida a v originálnej úprave Miroslava Kořínka. Predstavenie klasickej opery charakterizuje originalita, významové odbočky či vtipné asociácie. 

Divadlo Ypsilon sa vo svojej Rusalke pozrie na tému problematického sveta mýtických postáv stereotypov a komplikovaného sveta ľudí. Dozviete sa i to čo sa stane, keď do vodníkovho sveta, ktorý zdieľa s ježibabou, princom a Rusalkou vstúpi Švanda Dudák, a to zvlášť keď princ je už trošku starší. Tešiť sa môžete na zaujímavé obsadenie. Účinkovať budú Martin Dejdar ako vodník, Jana Synková alebo Marketa Plánková v postave ježibaby a Jiří Lábus ako postarší princ. Barbora Skočdopolová sa predstaví v titulnej postave. Cast doplnia Petr Vacek ako radca, Ondrej Ruml ako Polesný a Petr Vršek ako Švanda Dudák.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Stará radnica / Kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Stará radnica plná podnetov

Festivalový program v Piešťanoch pokračuje v piatok 28. júna večer vystúpením dvoch popredných slovenských klaviristov – Evy Varhaníkovej a Ladislava Fančoviča. V programe s dielami Antonína Dvořáka, Alexandra Moysesa a Vlastimila Lejseka uvedú na dvoch klavíroch spoločnosti Yamaha.

Eva Varhaníková a Ladislav Fančovič. / Kam za kultúrou
Eva Varhaníková a Ladislav Fančovič. Zdroj: CALEH

Kremnica sa aj tento týždeň stane dejiskom 24. ročníka medzinárodného festivalu Hudba pod diamantovou klenbou. V piatok 28. júna sa v Kostole sv. Františka v Kremnici festivalovému publiku predstaví pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského Štátny komorný orchester Žilina. Privíta pritom sólistov – huslistov Františka Novotného a Petra Michalicu, zakladateľa tohto festivalu. Program prinesie diela Jána Cikkera, Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha aj Antonína Dvořáka.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Lúči sa festival v Nitre, pribúda Hudobné leto v Trenčianskych Tepliciach

K festivalovým tipom patrí aj záverečný koncert festivalu Musica Sacra. Uskutoční sa v nedeľu 30. júna o 19:00 hod. v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre. V meste pod Zoborom sa predstaví ženský komorný súbor Les Sirénes v sprievode harfistky Adriany Antalovej a klaviristky Andrey Bálešovej. Spoločne predvedú Choral hymn from the Rig Veda od Gustava Holsta.

Les Sirenes / Sirény
Les Sirenes

Leto ovláda aj svet v hudby. V Trenčianskych Tepliciach sa v ostatný júnový štvrtok (27 jún 2024) začína tamojšie Hudobné leto. Otvárací koncert bude patriť najslávnejším klasickým melódiám velikánov. O tom, že klasická hudba nie je ani náhodou nudná, vás presvedčia členky zoskupenia The Ladies Ensamble pod vedením dirigentky Michaely Rózsa Rúžičkovej. Sólistkami otváracieho koncertu budú sopranistka Mária Štúrová a huslistky Lucia Harvanová a Anežka Kara, obe členky Orchestra Slovenskej filharmónie,

The Ladies Ensemble
The Ladies Ensemble

K prírastkom patrí aj prvý tohtoročný koncert Ensemble Ricercaty. Uskutoční sa v sobotu 29. júna o 19:00 vo Veľkom koncertnom Štúdiu Slovenského Rozhlasu v Bratislave. Tešiť sa môžete na viaceré premiéry diel Tomáša Boroša, ktorý sa predstaví spolu s Evou Šuškovou, Ivanom Šillerom a Ondrejom Veselým.

Tomas Boros
Tomáš Boroš, skladateľ, pedagóg, klavirista a rozhlasový redaktor. Foto: Lukáš Gal/InMusic

Bohaté koncertné zážitky sľubujú aj najbližšie koncerty Gitarového festivalu J. K. Mertza či pokračovanie cyklu Hudby v Pezinku. Tentoraz sa vo Farskom chráme v Pezinku predstaví manželské duo – Katarína a Milan Paľovci. Ich zanietená interpretácia menej na Slovensku hrávaných skladateľov sľubuje nevšedný umelecký zážitok. V sobotu 29. júna 2024 o 19.00 hod. prednesú program z diel Samuila Feinberga, Pascala Dusapina a Georgesa Enescua.

Milan Paľa a Katarína Paľová
Milan Paľa a Katarína Paľová. Zdroj: SNG

Kam za kultúrou? Máme tipy aj na zaujímavé koncerty pomimo festivalov

Tradícií zostávame verní aj dnes. Zaujímavé koncertné tipy pomimo festivalov máme pre vás v Kam za kultúrou tiež. Štátna filharmónia Košice pozýva v dňoch 26. a 27. júna 2024 na koncerty Filmovej hudby. Dom umenia v Košiciach vstúpi do inej Galaxie, do Galaxie filmovej hudby pod taktovkou uznávaného slovenského dirigenta Rastislava Štúra. Koncertu bude predchádzať aj verejná generálka a obľúbené pred koncertné stretnutie.

Koncerty k jubileu

K TOP koncertným tipom tohto vydania Kam za kultúrou patrí aj slávnostná koncertná dvojica Štátnej opery, ktorou v ostatný júnový piatok a sobotu oslávi svoje 65. výročie. Slávnostný koncert pri príležitosti 65. výročia založenia Štátnej opery prinesie prierez hudobnými číslami operných a operetných titulov, ktoré sa v histórii tejto divadelnej scény inscenovali. Súčasťou dramaturgie je i scéna zo slovenskej národnej opery Krútňava, s ktorou banskobystrické divadlo viažu dve prvolezecké inscenácie. 

Štátna opera

Zaznejú árie, duetá a ansámblové scény z najúspešnejších diel aktuálneho repertoáru i hudobné čísla, ktoré môžu repertoár divadla v budúcnosti obohatiť. Počas koncertu sa predstaví sólistický súbor Opery, Baletu, spevácky zbor a orchester. Popritom privítajú aj hostí, s ktorými divadlo dlhodobo spolupracuje. Privítajú Yolandu Auyanet zo Španielska, Alberta Profetu z Taliansko i slovenskú sopranistku Jolanu Fogašovú. V jednotlivých hudobných a tanečných výstupoch budú orchester viesť dlhoroční dirigenti Štátnej opery Igor Bulla, Ján Procházka i emeritný dirigent Marián Vach.

Inaugurácia nového šéfdirigenta i ochutnávka sezóny

Sobota 29. júna bude patriť v Bratislave tradičnej bodke v programe SND.  Divadelná sezóna v Slovenskom národnom divadle aj tento rok vyvrcholí veľkolepým Letným gala SND! Tradičný open-air galakoncert na Námestí M. R. Štefánika pred novou budovou SND symbolicky oslávi príchod leta. Opäť prinesie ochutnávku novej sezóny spojenú s inauguráciou nového šéfdirigenta orchestra Opery SND Tomáša Braunera.

Letné Gala SND / stage
Dejiskom Letného Gala SND bol jediný stage. Foto: Silvia Mária Petrovits

Zaostrené na premiéry

Koncertné tipy uzatvára dvojica tipov na koncerty, ktoré so sebou prináša ostatný júnový deň. Prvým z nich je koncert na pamiatku obetí holokaustu, ktorý sa uskutoční v nedeľu 30. júna 2024 o 18:00 hod. v Moyzesova sieni v Bratislave. Hilaris Chamber Orchestra tentoraz vystúpi pod vedením výborného švajčiarskeho dirigenta Christopha Mathiasa Muellera. Sólistami budú poprední slovenskí umelci – Jozef Lupták, Alan Vizváry a Jordana Palovičová. Na koncerte zaznie vášnivé Concerto grosso č.1 Ernsta Blocha. Svoje miesto v programe má i premiéra husľového koncertu V. Kubičku venovaná obetiam holokaustu. Na záver zaznie aj Maariv (Modlitba) od Jevgenija Iršaia a Blochova skladba pre sólo violončelo a orchester Zo židovského života.

Hilaris Chamber Orchestra / Jarný koncert 2022 / záver
Jarný koncert Hilaris Chamber Orchestra v bratislavskom Primaciálnom paláci bol vítaným osviežením. Foto: Silvia Mária Petrovits

Ďalším je špeciálny koncert venovaný americkému skladateľovi Jamesovi Tenneymu. Koncert pocty v podaní Ensemble Spectrum pod vedením Mateja Slobodu sa uskutoční v nedeľu 30.06.2024 o 19:00 hod. v bratislavských Klariskách.

Pomaly sú tu prázdniny. Tak, kam ešte za kultúrou? Do divadla aj na záver sezóny

Kam za kultúrou prináša aj tipy na atraktívne repertoárové tituly, ktorými vás v predprázdninový týždeň potešia slovenské divadla. Začneme ich v Košiciach. Národné divadlo Košice ponúkne už v pondelok dopoludnia (24.6.) predstavenie Mozartovej opery Čarovná flauta. V utorok večer ponúkne brilantnú komédiu Perplex z pera popredného nemeckého dramatika Mariusa von Mayenburga, ktorá osciluje medzi konverzačnou a absurdnou komédiou s prvkami grotesky. Hra nastoľuje aj otázky identity a zaujíma sa i o to, čo sa skrýva za oponou všetkých dní. Na margo len upozorňujeme, že predstavenie je vhodné pre osoby nad 18 rokov.

Presuňme sa teraz do Prešov, kde opäť navštívime tamojšie Divadlo Jonáša Záborského. Na záver sezóny si ponechalo niekoľko zaujímavých titulov v programe. Ponuku na záver júna aj aktuálnej divadelnej sezóny už v pondelok odštartuje celosvetovo uvádzaná hra Louisa Nowru – Noc bláznov. Publikum privádza do prostredia psychiatrické liečebne v Austrálii počas vojny vo Vietname. Lewis ako študent divadelnej fakulty má za úlohu naštudovať s pacientami divadelné predstavenie. Avšak nie je pripravený na to, čoho čaká a to ako to dopadne, sa dozviete na predstavenie skvelej komédie. Tá je však súčasne aj príbehom o skutočných hodnotách života

Streda na pôde Divadla Jonáša Záborského bude patriť repríze tragikomického príbehu troch generácií prespaniek čakajúcich na koniec sveta. Hra Tri ženy pod orechom sa odohráva v magickom Marakéši, ktorý leží niekde medzi Aljaškou a Saharou, dakde na Slovensku. 

Oslávia aj založenie folklórneho súboru

Vlastný záver sezóny vyplní v Prešove počas soboty a nedele dvojica predstavení hostí FS Šarišan. Rock na dedzine prispeje k oslave 55. výročia založenia folklórneho súboru Šarišan. Predstavenie ponúkne 12 tanečno-hudobných obrazov jedného roka, ktorý prináša vhľad do spôsobu života predkov prostredníctvom rodinného a výročného zvykoslovia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Spišské divadlo ukončí aktuálnu sezónu na prestížnych festivaloch

Programová prehliadka divadelných tipov Kam za kultúrou ani zďaleka nekončí. Pozrieme sa aj do Zvolena. Tam divákov čaká počas posledného júnového týždňa už len dvojica titulov. V stredu 26. 6. uvedie Divadlo Jozefa Gregora Tajovského reprízu ostatnej novinky tejto divadelnej sezóny – Verná nevera, ktorej premiérou odštartovali jubilejný 50. ročník festivalu Zámocké hry zvolenské. Skutočnou bodkou za touto sezónou bude Ženský zákon od Jozefa Gregora Tajovského, ktoré so sebou prinesie štvrtok 27. júna večer. Slovenská komédia o ženskej tvrdohlavosti, ktorá nezmieriteľne rozhádať dve blízke rodiny, iste nepotrebuje bližšie predstavovanie. Verná láska i zdravý rozum tak opäť prejdú mnohými nečakanými skúškami v klasickej veselohre snúbiacej sa aj s modernými prvkami.

Ženský zákon / DJGT / Kam za kultúrou
Ženský zákon dá bodku za sezónou. Zdroj: archív DJGT

Pri pohľade do regiónov, nevynecháme ani Divadlo Andreja Bagara v Nitre, kde aktuálna divadelná sezóna finišuje práve v týchto dňoch. Utorok 25.6. prinesie na nitrianske dosky predstavenie hosťujúceho Divadla Ypsilon – Rusalka nejen podľa Dvořáka. Ak sa vám toto predstavenie zdá byť povedomé, áno toto predstavenie zaznie počas týždňa aj na festivale v Piešťanoch. Streda na pôdu nitrianskeho Divadla Andreja Bagara prinesie komédiu s názvom Meno. Protagonisti budú vyberať meno pre novorodenca a vy spolu s nimi zistíte, že aj takáto malichernosť môže priateľov rozhádzať. V piatok 28. júna nadviaže na zlaté časy Zlatej lýry rovnomenná hra. Posledný hrací deň tejto sezóny v Nitre, t. j. v sobotu sa v Nitrianskom divadle môžete tešiť na napätie a nečakané zápletky detektívneho thrilleru a eco-komédie, Mordorys.

Divadelné tipy aj pre Bratislavu

Repertoárové tipy kam za kultúrou zakončíme v Bratislave. Z programu Slovenského národného divadla vyberáme nedávnu premiéru. Je ňou jedna z celosvetovo najhranejších opier – Pucciniho Madama Butterfly, ktorá rozhodne stojí za návštevu! Pozrieť si ju môžete v dvoch termínoch, a to 26. a 27. júna 2024.

Madama Butterfly / SND
Opera SND uviedla v premiére Pucciniho operu Madama Butterfly

Zaujímavú dvojicu titulov prináša aj ďalšia bratislavská scéna – Divadlo Astorka.v utorok uvedie inscenáciu Príhody Tuláka po Slovensku. O čom pojednáva? Hovorí o milovníkom slovenských hôr dobre známej Ceste hrdinov SNP aj o fenoméne trasy po červenej značke. Divadelný hrdina Tulák ju nepoznal. Náhodou sa po nej vybral, a ešte aj opačným smerom, z Devína na východ. Ako to dopadne? Aj odpoveď na to sa dozviete v divadle. Groteska Istvána Tasnádiho Kartónový otecko príde na rad v stredu, čím dá Divadlo Astorka bodku za aktuálnou sezónou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
V Redute sa uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Výstavy aj podujatia. I tie tu pre vás v Kam za kultúrou máme

Kam za kultúrou nevynechá ani končiace výstavy. Zamierime za nimi do Slovenského národného múzea. V posledný júnový deň sa s návštevníkmi v Historickom múzeu na Bratislavskom hrade rozlúči výstava s názvom Dvojkríž. Projekt pútavou formou príbeh prezentuje slovenskej štátnej symboliky dvojkríža. Historický národný symbol vysvetľuje aj z menej známych tematík ako duchovnej, štátnej, politickej, komunálnej, športovej aj vojenskej. Pritom pripomenie aj rovinu reklamnej propagandy či extrémizmu.

Most SNP z Petržalskej strany
Ikonický Most SNP z Petržalskej strany s pohľadom na Bratislavský hrad a Katedrálu sv. Martina. Foto: Silvia Mária Petrovits

Za zaujímavou končiacou výstavou sa vypravíme aj do Múzea holokaustu v Seredi. Tu sa koncom júna rozlúčia s výstavou Košické balady. Na tejto výstave spoznáte osudy spisovateľa, prekladateľa a pedagóga Olivera Rácza, ktorý počas 2. svetovej vojny zachránil viacerých košických Židov. Za záchranu ľudských životov získal v roku 2019 in memoriam ocenenie Spravodlivý medzi národmi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024

Na hrady aj zámky za príbehmi aj zážitkami

K ďalším končiacim výstavám patrí aj výstava Hrady Turca, ktorú nájdete v Etnografickom múzeu v Martine už len do 30.6.2024. Viac ráz predlžovaná a mimoriadne úspešná výstava prezentuje aj to, ako vyzerali dnes už zaniknuté kamenné hrady tohto regiónu. Aj vďaka šestici zmenšeným modelom v mierkach 1:200 a 1:76 hradov navštívite Znievský, Blatnický či Sklabinsky hrad.

Hrady Turca / Kam na výstavu / výstavy
Pohľad na výstavu Hrady Turca

Z rozprávky do rozprávky

Viete, že za rozprávkami sa vám počas leta oplatí zájsť na Bojnický zámok? Čaká vás tam aj rozprávka o princovi, ktorý pre svoju lenivosť, lakomstvo i namyslenosť uvrhol  kliatbu na svoje kráľovstvo. Dozviete sa i to, ako sa mu podarilo napraviť sa a pomocou dobra v srdciach ľudí a čarovnej studne zrušiť krutú kliatbu. Okrem detskej rozprávkovej prehliadky Bojnického zámku O čarostudni sa s deťmi na Bojnický zámok vydajte aj za Babičkinými rozprávkami. Tie sľubujú ľudovú múdrosť, vôňu kvetín s magickou silou a tradičné rozprávkové zážitky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Odporúčame aj návštevu Zvolenského zámku. Nezabudnite si v Stĺpovej siene Zvolenského zámku pozrieť aj výstavu venovanú 50. výročiu festivalu Zámockých hier zvolenských.

Zvolenský zámok / Zvolenská hudobná jar

Rodiny s deťmi sa v sobotu a v nedeľu 29. a 30. júna potešia festivalu Zabudnutých remesiel na Zvolenskom zámku. Zvolenský zámok každoročne víta zručných remeselníkov, umelcov či hercov na tomto tradičnom podujatí. Aj tento rok sa môžete tešiť na divadelné predstavenia, rozprávky, tradičný remeselný trh. Chýbať nebudú ani šermiarske vystúpenia, stredoveká módna prehliadka alebo ohňová šou a mnoho iného. Pre dospelých pripravujú vínnu uličku s jazzovou kapelou.

Devínsky hrad vábi tiež

Zaujímavé podujatie na posledný júnový víkend pripravujú aj na hrade Devín. Živá história pozve návštevníkov interaktívnom formou spoznať dejiny vývoj hradu Devín i dobu uhorského kráľovstva. Čaká vás bohatý program, ktorý prinesie mnoho šermiarskych a hudobných vystúpení, prednášok a sprievodných aktivít pre deti aj dospelých. Nebudú chýbať ani dobové stanové tábory, interaktívne dobové hry aktivity či prezentácia dobových remesiel, a samozrejme aj dobré jedlo z dobovej kuchyne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Primaciálny palác / kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Primaciálny palác – miesto mieru i kultúry

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz. Tešíme sa na vás aj cez prázdniny, kedy tiež budeme pokračovať v tejto rubrike Kam za kultúrou. Sledujte naše stránky nielen pre aktuálnej informácie o dianí v kultúre, ale aj pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, či články z oblasti dejín, cestovania, životného štýlu a iných skvelých tém.

— 

Foto: CALEH, Lukáš Gal, Roderik Kučavík,  Vanda Mesiariková, Marek  Olbrzymek, Silvia Mária Petrovits, Robert Tappert

Koláž: Mária Kleinová

Zdroj: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Astorka Korzo´90, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Dom umenia SF, Dotyky a spojenia, EnsembleSpectrum, InMusic, Národné divadlo Košice, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenská národná galéria, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Teen Theatre Fest, Trenčianske Teplice

Spracovali: Silvia Mária Petrovits (hudobné festivaly, koncerty a podujatia), Mária Kleinová (divadelné festivaly a tipy, výstavy)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »