Novinky

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

SKD Martin

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby - Dotyky a spojenia štartuje v pondelok, 24. júna 2024. Sľubuje inšpiratívny program a mnoho zážitkov. Čo všetko prináša? Inšpirujte sa s nami!

Nezadržateľne sa blíži začiatok najnovšieho vydania najväčšej prehliadky najnovšej tvorby profesionálnych zriaďovaných aj nezriaďovaných divadiel, ktoré pôsobia na Slovensku. Dotyky a spojenia píšu v roku 2024 svoj 19. ročník. Ten najbližší sa uskutoční v termíne od 24. do 29. júna 2024 v Martine. V priebehu šiestich dní festival ponúkne bohatý program. Desať výberových inscenácií čaká na návštevníkov v Hlavnom programe a päť inscenácií v programe Pre mladé publikum. Ponuku stať sa patrónmi aktuálneho ročníka festivalu prijali scénickí a kostýmoví výtvarníci Marija Havran a Jozef Ciller.

Nový ročník, noví patróni

Výberový nesúťažný festival Dotyky a spojenia predstavuje divadlo v jeho komplexnosti a širších súvislostiach. Po prvý raz od roku 2005 nie sú patrónmi festivalu herci, herečky či režiséri. „Poviem to možno za nás viacerých. Ako výtvarníci pracujeme v divadle, ale sme skrytí v zákulisí. Nie sme tí, o ktorých ľudia vedia, ktorých poznajú. Často možno ani netušia, že existujeme. Je veľmi milé ukázať, že v divadle pracujú aj títo ľudia,” reagovala na ponuku stať sa patrónkou festivalu Marija Havran. Prof. Jozef Ciller sa pridáva: Divadelný festival je nedocenená vec, pretože svet zomiera na nedostatok dialógu. Začína to dnes už v rodine, pokračuje cez mesto, štát, medzinárodné súvislosti. Festival je vlastne taká zvláštna príležitosť, kde v niekoľkých rovinách vznikajú stretnutia.

Dotyky a spojenia / patróni / 2024
Patróni 19. ročníka festivalu Dotyky a spojenia

Hlavný program predstaví najzaujímavejšie, najpodnetnejšie a umelecky najodvážnejšie divadelné inscenácie. Pri príprave 19. ročníka sledovala dramaturgická rada festivalu tvorbu jednotlivých divadiel od apríla 2023 do konca marca 2024. Dramaturgická rada pracovala v zložení: divadelná kritička Barbora Forkovičová, dramaturg a hudobný skladateľ Róbert Mankovecký, dramaturgička Monika Michnová a divadelná kritička Zuzana Timčíková. 

Dotyky a spojenia privítajú v hlavnom programe aj nováčikov

Monika Michnová predstavuje finálovú desiatku: Do Hlavného programu sme zaradili desať inscenácií po tom, ako sme ich naživo videli viac ako sedemdesiat. V programe sú rovnomerne zastúpené divadlá z Bratislavy a divadlá regionálne, a tento rok v ňom prevláda tvorba zriaďovaných divadiel. Sympatické je, že hoci stále mierne prevládajú inscenácie režisérov, v Hlavnom programe sa svojou tvorbou predstaví až päť režisérok. Súčasťou Hlavného programu sú po prvý raz inscenácie Divadla bez domova a Divadla Ludus.” 

Článok pokračuje pod reklamou

Viaceré inscenácie v programe 19. ročníka festivalu, ako aj festival samotný podporil Fond na podporu umenia. Inokedy by nebolo také potrebné túto skutočnosť spomínať, dnes to však chceme zdôrazniť ako dôkaz toho, že FPU v súčasnej podobe považujeme za kľúčový nezávislý verejnoprávny systém podpory umenia na Slovensku,” dodáva programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

Toto je finálová desiatka

Desiatku titulov hlavného programu, ktoré si návštevníci martinského festivalu Dotyky a spojenia, môžu pozrieť si predstavíme. Slovenské národné divadlo sa predstaví s inscenáciou Deti. Rozpráva príbeh o deťoch, ktoré dokážeme opičou láskou celkom udusiť, ale aj o tých cudzích, ku ktorým dokážeme byť krutí a ľahostajní. Tvorcovia sa inšpirovali poviedkami B. S. Timravy U Kanátov a Žiadna radosť.

Trnavskí divadelníci prídu na Dotyky a spojenia tiež. Divadlo Jána Palárika priváža Filipa, svoju poctu Jarovi Filipovi, a opäť so živou hudbou! Je spomienkou na tvorbu a život Jara Filipa, autora enormného množstva piesní. Mnohé zazneli prvýkrát práve na trnavskom javisku a neskôr sa stali hitmi. Inscenácia nie je sentimentálnou spomienkou, ale po filipovsky – radosťou z hry. Okrem ohliadnutia sa za tým, čo bolo, skúma aj, čo by mohlo byť, a uskutočňuje Filipove nerealizované plány – napríklad zhudobnenie telefónneho zoznamu. 

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena priváža do Martina inscenáciu Tel3Gram. Tel3Gram je tvorivým spojením troch výrazných autoriek a režisérok. Pri príležitosti jubilejnej sezóny DJGT a blížiacich sa výročiach Jozefa a Hany Gregorovcov sa zamerali na motívy, ktoré ich v životoch a dielach oboch osobností zaujali. V troch jednoaktovkách oscilujú medzi históriou, prítomnosťou i budúcnosťou. Táto autorská inscenácia prináša fragmentárne, focusované pohľady. A trojka skrytá v názve odkazuje na spojenie troch jedinečných prístupov.

Tel3Gram / DJGT / Kam za kultúrou / Dotyky a spojenia
V znamení čísla 3 a dejín - inscenácia Tel3Gram. Foto: Vanda Mesiariková

Ocenené tituly z Novej drámy prídu aj na Dotyky a spojenia

Spišské divadlo prinesie na festival úspešnú divadelného adaptáciu oceneného románu Aleny Sabuchovej, Šeptuchy. Sú príbehom o boji tradícií a moderného sveta, o beznádeji, ktorá však nedovolí ľuďom odísť. Emotívny príbeh dvoch maturantiek zo zabudnutého regiónu Podlasie na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom. Ostatne, ako už od nás viete, pred nedávnom si Šeptuchy získali priazeň divákov festivalu Nová dráma / New drama 2024, ktorí rozhodli o udelení Ceny bratislavského diváka.

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Nová dráma / Dotyky a spojenia
Šeptuchy. Foto: Robert Tappert

Miesto na festivale Dotyky a spojenia budú mať aj ďalší úspešní tvorcovia. Martinskému publiku predstavia aj čerstvého laureáta Ceny GRAND PRIX 20. ročníka festivalu Nová dráma / New drama 2024. Tú si, ako sme vás informovali, odnieslo Divadlo Ludus za inscenáciu História istého násilia. Hru inšpirovanú autobiografickým románom Édouarda Louisa v réžii Barbory Chovancovej tak uvidíte aj v Martine.

História istého násilia / LUDUS / Kam za kultúrou / divadlo / Dotyky a spojenia
Záber z inscenácie História istého násilia Divadla LUDUS.

A ktoré ďalšie tituly uvidíte

Hlavný program okrem nich na festivalovej pôde privíta aj Divadlo bez domova. Predstaví sa s Antigonou (podľa Sofokla a iných).  Priestor dostane aj Divadlo NUDE s autorskou hrou Emily,  ktorá nielen prezentuje životný príbeh americkej sufražetky Emily Davisonovej.  Divadlo Petra Mankoveckého prinesie svoju inscenáciu Amatéri, ktorá sa povenuje aj tomu, čo sa stane, keď svet ovládne umelá inteligencia. Tešiť sa môžete na hudbu v podaní Martina ISO Krajčíra a multiinštrumentalistky Kriss Krimm.

Divadlo DPM / Amatéri / Dotyky a spojenia
Inscenácia Amatéri v réžii Šimona Ferstla. v Divadle DPM.

Do desiatky patrí aj Mestské divadlo Žilina, ktoré po festivalovej účasti na Novej dráme, prináša aj na Dotyky a spojenia svoju Lilith. Je to vedecko-fantastický, informačno-poetický a mysticko-realistický diskurz o žene, jej hneve, jedinečnosti aj sebauvedomení.

Lilith / Kam za kultúrou / Nová dráma / Dotyky a spojenia

Dramatik Miklós Forgács spracoval mýtus o Lilith, prvej žene, ktorá sa mužovi odmietla podriadiť a opustila ho skôr, ako mohlo dôjsť k ich spojeniu, a tak sa démonom – zvodkyňou mužov a zlodejkou detí. Autor ho poňal ako východiskovú tému pre svoju rovnomennú divadelnú hru a režisér Eduard Kudláč ju spracoval do video-divadelného projektu. Dvaja mužskí tvorcovia v ňom skúmajú podstatu ženy prostredníctvom troch hercov a troch herečiek. 

Domáci s Divadelníkom

A s čím príde hostiteľ? Slovenské komorné divadlo Martin uvedie na festivale svoju novinku, a tou smutno-smiešna groteska Divadelník z pera rakúskeho dramatika Thomasa Bernarda. Hra hovorí o postaršom divadelníkovi, ktorý túži svojim zásadným umeleckým počinom zmeniť svet. Ako to s jeho túžbou dopadne, sa dozviete na predstavení.

Divadelník / SKD Martin / Dotyky a spojenia

Dotyky a spojenia aj s programom pre deti

Program Pre mladé publikum je jedinou výberovou a reprezentatívnou prehliadkou divadla pre deti a mládež na Slovensku. Zostavila ho divadelná teoretička a kritička Lenka Dzadíková, ktorá odsledovala vyše tridsať inscenácií určených pre túto vekovú kategóriu. „Tvorivé tímy sa deťom prihovárajú moderným divadlom, používajú rôzne technológie, starostlivo pristupujú aj k hudobnej stránke a vždy dbajú na také stvárnenie témy, ktoré je pre deti podnetné, objasňuje Lenka Dzadíková. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
DJP Trnava
Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

V porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi, v ktorých prevládal výrazný trend inscenácií pre násťročné publikum, majú v programe 19. ročníka festivalu zastúpenie inscenácie pre najmenšie diváčky a divákov, s vekovou hranicou už od troch rokov. Pre mnohých bude preto návšteva festivalu aj prvou návštevou divadla. Stredoškoláci a stredoškoláčky nájdu v programe classroom play Slovenského národného divadla.

Silná päťka pre deti

Pre juniorské publikum nachystali na festivale Dotyky a spojenia päticu titulov. Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica prichádza s Kamilom. Témou veselého predstavenia je spolužitie ľudí a psíka, ktorého nájdeme takmer každej domácnosti. Ako také spolužitie človeka a psa vyzerá, nám z pohľadu štvornohého miláčika vyrozpráva pes Kamil.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zámocké hry zvolenské / 2019
50 rokov divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské pripomenie výstava

Bábkové divadlo Žilina uvedie hru Robinson.ka a Bratislavské bábkové divadlo pozve objaviť Hugov svet. Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo pripravuje zábavu pre všetkých kozmonautov, Kozmos! S ťahákom programu pre mladé publikum prichádza Slovenské národné divadlo. Uvedie classroom play Čaute!

Súčasťou festivalu Dotyky a spojenia 2024 bude aj bohatý sprievodný program

Súčasťou festivalu Dotyky a spojenia 2024 bude aj program v sekcii Junior, ktorý prezentuje inscenácie študentiek a študentov vysokých umeleckých škôl a prípadne konzervatórií. Samozrejmosťou bude aj popoludňajší program pre celú rodinu, ktorý prinesie do ulíc Martina pouličné divadlo. Večerný program na námestí pred martinským divadlom prinesie aj hudobno-tanečné inscenácie či koncerty. Organizátori chystajú aj tvorivé dielne pre deti a workshopy pre divadelných profesionálov. Pracovný program pre divadelných profesionálov Eduplatforma pripravujú v spolupráci s VŠMU.

SKD Martin

Návštevníkov čaká aj mnoho diskusií o divadle, spomedzi nich spomeňme odborné diskusie Platforma. Nemôžu chýbať ani diskusie s divákmi po skončení predstavení v Hlavnom programe a záverečná hodnotiaca diskusia Finále. A ešte omnoho viac zážitkov sľubuje bonusový program martinských divadelníkov a lokálnych kultúrnych inštitúcií.

PR článok

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner festivalu a tiež podporili Žilinský samosprávny kraj, mesto Martin a Fond LITA.

Foto/Zdroj: SKD Martin, Dotyky a spojenia, archívy zmienených divadiel

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »