Novinky

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 je tu. Pozrite, prináša príťažlivý program!

Divadlo Jána Palárika

Rozlúčka Divadla Jána Palárika v Trnave s aktuálnou sezónou sa ponesie v znamení festivalových zážitkov nielen pre mladých – Teen Theatre Fest. V dňoch 22. – 26. júna 2024 ožije celá Trnava divadlom a bohatým programom.

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program. Predstavia sa divadelníci zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Nemecka. Nachystaný je aj pestrý sprievodný program, plný diskusie, koncertov, worskhopov a zaujímavých tém. Nebude chýbať ani program pre rodiny s deťmi.

Pluralita názorov témou pilotného ročníka

Hlavné motto festivalu Teen Theatre Fest 2024 je POINT OF VIEW. Zameria sa na témy, ktoré v aktuálnej spoločenskej klíme mimoriadne rezonujú. Aké formy kolektívneho bytia ponúkajú queer ľudia? Ako hľadať spoločne radosť a energiu pre utopickú imagináciu? Sme ochotní prekročiť medzigeneračné konflikty? A koľko empatie voči obetiam prebiehajúcich vojnových konfliktov unesieme? Slogan „my point of view“ nie je prehĺbením polarizácie, ale akceptovaním aj opačného názoru a základnou podmienkou tvorivej slobody.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo
Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Teen Theatre Fest - nadupaný program plný aktuálnych spoločenských tém

Festivalový program otvorí v sobotu 22. júna dvojica premiér hry Limonádové more inšpirovanej knihou Auroville o skutočnom vzniku utopického mesta od poľskej reportérky Katarzyni Boni. Je výnimočná nielen témou, ale aj faktom, že ide o úplne prvé naštudovanie plnohodnotného javiskového tvaru, repertoárového titulu, ktorý naštudovala divadelná mládež spolu s profesionálnym tvorivým tímom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

Český hosť, Divadlo ALFA CZ, pozve v nedeľu popoludní do Veľkej sály DJP na predstavenie SNOWBall. Témou bude svet úspešných youtuberov i to, ako viesť pritom  život mimo virtuálneho sveta?  Večer v Zrkadlovej sieni DJP bude patriť Divadlu Petra Mankoveckého. Predstaví sa s Amatérmi, ktorí zodpovedia aj na otázku ako budeme žiť, keď si nás adoptuje umelá inteligencia?

Divadlo DPM / Amatéri / Dotyky a spojenia
Inscenácia Amatéri v réžii Šimona Ferstla. v Divadle DPM.

Nové divadlo SK nastolí v pondelok dopoludnia tému aktivizmu. Vo Veľkej sále DJP uvedú prvú interaktívnu improshow O nič nejde,  o malých činoch, ktoré menia svet. Večer bude patriť organizátorovi – Divadlu Jána Palárika v Trnave. V Kreatívnom centre sa predstaví so špeciálnou site-specific performance Icarus. 

Okrem českých hostí, prídu na festival aj z ďalších krajín

Utorok bude v hlavnom programe patriť zahraničným festivalovým hosťom. Predpoludnie prinesie do Veľkej sále DJP vystúpenie poľských hostí. Instytut Kultury Miejskiej sa v predstavení Holy. Family  pozrie na to, čo sa stane v prípade, ak má každý iné predstavy ako tráviť tradičné Vianoce? Večerné predstavenie majú v rukách divadelníci z maďarského FÜGE – ESZME. Monodráma mladého, talentovaného a mrazivo autentického Daniela Krejčíka Kto zabil môjho otca? odkrýva vzťah, do ktorého patrí rovnakým dielom vzájomné zraňovanie, neporozumenie, zlosť i láska.

Kto zabil môjho otca / Teen Theatre Fest 2024
Záber z inscenácie Kto zabil môjho otca

Festival Teen Theatre Fest ponúkne v stredu program divadelníkov z Ukrajiny a Nemecka. Shakespearovu hru Sen noci svätojánskej si v podaní ukrajinského divadla Kiїvsʹkij nacіonalʹnij akademіčnij Molodij teatr môžete pozrieť v stredu dopoludnia od 10:00 hod. v Malom Berlíne. Nemeckí hostia Yotam Peled & the Free Radicals sa predstavia v stredu od 11:30 v Mestskej športovej hale. Spojenie tanca a bojových umení preskúma hravou formou inscenácia Kde sú chlapci?, ktorú si vychutná mladšie publikum.

Sen noci svätojánskej
Sen noci svätojánskej v podaní ukrajinských divadelníkov ukrýva aj symbolické posolstvo. Foto: Oleksii Tovpyha

Divadelný festival ponúkne aj koncerty. Jeden dá tiež za pilotným ročníkom Teen Theatre Fest 2024 aj bodku

Festival Teen Theatre Fest 2024 ponúkne na Divadelnom dvorčeku aj niekoľko koncertov. V prvý festivalový večer to po 21:00 na Divadelnom dvorčeku roztočí slovenská dídžejka a producentka Sofia Nøt alias IAmNøt. Pondelňajší festivalový program doplní mladý slovenský hudobník, stand-up komik, slamer a filmový režisér. bedña vystúpi tiež po 21:00 hod. na rovnakom mieste.

Mix v štýle hip hop, soul, funkjazzr&bgrooves & breaks sľubuje utorok večer na Divadelný dvorček priniesť DJ Spinhandz. Festival uzavrie v stredu 26. júna o niečo skôr a na inom mieste práve hudba. O 19:00 hod. na Nádvorí Malého Berlína dá za pilotným ročníkom festivalu Teen Theatre Fest svojim koncertom bodku world-music a jazzová speváčka Júlia Kozáková.

Workshopy aj seminár mladej kritiky

Nadšenci divadla, ale zvlášť študenti vyšších umeleckých škôl ocenia zaujímavé workshopy či seminár mladej kritiky. Lektori z divadelného zoskupenia Odivo zúčastnených prevedú postupmi pri tvorbe pohybového divadla a performancie. EDUdráma privíta nielen študentov, ale aj pedagógov, ktorí sa zaujímajú o dramatickú výchovu. Posledný z workshopov sa zameria na javiskové sústredenie a predstavivosť a bude prebiehať v maďarčine. Viac informácií o chystaných workshopoch a možnosti prihlásenia sa nájdete TU.

Článok pokračuje pod reklamou

Medzinárodný seminár mladej kritiky povedie v angličtine renomovaná teatrologička Elena Knopová.  Študenti a študentky stredných a vysokých divadelných, umeleckých a humanitných škôl budú hodnotiť osem inscenácií hlavného programu. Zároveň sa môžu zúčastniť na všetkých inscenáciách off programu, koncertoch, navštíviť výstavy a iné sprievodné podujatia. Posledný deň festivalu si v rámci panelovej diskusie s medzinárodnou účasťou spolu s ostatnými účastníkmi seminára odprezentujú svoj „kritický uhol pohľadu“. Zároveň rozhodnú o tom, ktorá inscenácia získa Grand Prix.

Pestrý program aj pre deti

Off program v rámci festivalu Teen Theatre Fest poteší aj tých najmenších divákov a rodiny s deťmi. Nepremeškajte nedeľné predstavenie v Malom Berlíne. Vtipná pantomíma Obývacie izba vám porozpráva v o tom, že aj nábytok si žije svojím vlastným životom, keď sa nikto nedíva. V utorok choďte do Malého Berlína objavovať vesmír a pozrieť si hravú inscenáciu Kozmos pre malých nádejných kozmonautov z dielne oceňovaného slovenského zoskupenia Odivo. V Ružovom parku sa v nedeľu a v pondelok zase v Záhradnej čitárni Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave predstaví novocirkusové predstavenie Motýlí svet. Krásne exteriérové predstavenie v štýle nového cirkusu z Českej republiky patrí k TOP podujatia aj pre rodiny s najmenšími deťmi.

Neuveriteľné akrobatické číslo Hang out budete mať možnosť vidieť dokonca aj na budove TTSK. Vychutnáte si ho pondelok 24. mája. Čaká vás skvelý multižánrový zážitok a akrobacia vo výškach. Ku každej vstupenke dostanú návštevníci zvukovú nahrávku v slúchadlách z dielne českej artistky Elišky Brtnickej. Vystúpenie je vhodné pre deti od 10 rokov.

Kompletný program nájdete na stránke organizátora – Divadla Jána Palárika alebo na novom webe teentheatrefest.sk.

— 

PR článok

Foto/Zdroj: DJP

Spracovala: Silvia Mária Petrovits

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »