Novinky

Spišské divadlo ukončí aktuálnu sezónu na prestížnych festivaloch

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou

Po prvýkrát vo svojej histórii sa Spišské divadlo predstaví na divadelnom festivale Nová dráma v Bratislave s inscenáciou Šeptuchy. O mesiac neskôr s touto hrou vystúpi aj na festivale Dotyky a spojenia v Martine.

Jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma / New Drama 2024 prinesie bohaté divadelné zážitky návštevníkom tohto týždňových festivalových podujatí. V utorok 14. mája 2024 sa v Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave-Petržalke predstaví festivalový nováčik – Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Publiku tohto prestížneho divadelného festivalu sa tento týždeň predstaví s úspešnou inscenáciou Šeptuchy. Jej divadelnú adaptáciu uviedli v decembri minulého roka v celoslovenskej premiére. Inscenácia úspešného rovnomenného románu Aleny Sabuchovej bola zároveň najvýznamnejším projektom aktuálnej divadelnej sezóny Spišského divadla.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za kultúrou: 20. týždeň v divadle nielen s Novou drámou
Za kultúrou: 20. týždeň v divadle nielen s Novou drámou

Festivalový nováčik

Divadlo zo Spiša má v Bratislave festivalovú premiéru. Na Novú drámu bolo divadlo nominované po prvýkrát. Je to pre nás mimoriadna udalosť,“ neskrýva spokojnosť riaditeľ Spisšského divadla, Radovan Michalov. A dodáva: Pri dramatizácii tohto oceňovaného románu sme vystúpili z komfortnej zóny. Chceli sme divákom ponúknuť niečo iné a ukazuje sa, že to bol krok správnym smerom.“

Spišské divadlo
Spišské divadlo aktuálnu sezónu ukončí na prestížnych festivaloch

Divadlu sa podarilo vyskladať veľmi kvalitný kreatívny tvorivý tím z výrazných divadelných osobností z externého prostredia pod vedením skúsenej režisérky Mariany Luteránovej. V inscenácii účinkuje celý umelecký súbor, pričom hlavné postavy dvoch priateliek stvárnili Petra Dzuriková ako Alina a Kristína Kotarbová ako Dorota.

Šeptuchy / Kam za kultúrou

Inscenácia Šeptuchy je pritom jednou zo súťažnej desiatky najlepších inscenácií súčasnej slovenskej drámy, ktoré v hlavnom programe festivalu Nová dráma, ktorý sa koná v termíne od 13. do 18. mája vo viacerých divadelných a kultúrnych priestoroch v Bratislave, zápolia o festivalovú cenu Grand Prix.

Šeptuchy sú priesečníkom mnohých svetov

Spišské divadlo ponúka v divadelnej adaptácií slávneho románu Aleny Sabuchovej citlivý emotívny príbeh dvoch dospievajúcich dievčat, ktorý napĺňa podstatu festivalu Nová dráma. Festival Nová dráma / New Drama nie je len prezentácia inscenácií, ale aj stimulácia kreatívnej tvorby o témach rezonujúcich v okolitom svete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024
Divadelný ústav pozýva na jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama 2024

Odohráva sa v búrlivých deväťdesiatych rokoch v zabudnutom regióne Podlasie na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom, kde sa prelína pohanstvo s kresťanstvom, vládnu v ňom dávne legendy a neponúka žiadnu ambicióznu budúcnosť.

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Nová dráma

Ako pripomína umelecký šéf divadla Viktor Kollár román Šeptuchy aj jeho divadelná adaptácia sa aktuálnym spôsobom dotýkajú tém, ktoré súvisia prakticky s každým regiónom lokalizovaným mimo centra. Šeptuchy predstavujú priesečník mnohých svetov – konzumného a mystického, kresťanského a pohanského, prítomného a minulého, sveta živých a mŕtvych. Je tam prítomný humor, ktorý človek potrebuje, ale aj krutosť toho sveta. Rozmedzie všetkých svetov a prekračovanie hraníc je kľúčovou témou inscenácie Šeptuchy. Napĺňa našu ambíciu prinášať nové témy a nové pohľady.

Aktuálnu divadelnú sezónu ukončí Spišské divadlo na prestížnych festivaloch. Po Bratislave sa predstaví aj v Martine

Umelecký súbor tesne pred koncom sezóny vycestuje do Martina, kde sa zúčastní na jednom z najvýznamnejších divadelných festivalov na Slovensku – Dotyky a spojenia. Výberový nesúťažný divadelný festival je najväčšou prehliadkou najnovšej tvorby profesionálnych divadiel na Slovensku. Dramaturgická rada festivalu vyberá najzaujímavejšie, najpodnetnejšie a umelecky najodvážnejšie diela, ktoré vznikli na Slovensku za posledný rok. V tomto roku do hlavného programu zaradila aj spišskonovoveské Šeptuchy.

Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou

S inscenáciou Šeptuchy sa v rámci 19. ročníka divadelného festivalu Dotyky a spojenia, ktorý sa koná v termíne od 24. do 29. júna v Martine, predstaví  Spišské divadlo už v utorok 25. júna.

Sezóna v Spišskom divadle ešte nekončí

Divadelná sezóna v Spišskom divadle ešte zďaleka nekončí. V aktuálnej 33. sezóne nás okrem repertoárových predstavení, ktoré pravidelne avizujeme v týždenných divadelných tipov Kam za kultúrou, pripravuje divadlo aj jednu premiéru. Počas aktuálnej sezóny uviedlo Spišské divadlo tri premiéry. Po inscenácii Šeptuchy to boli kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky Edith a svieža komédia Okuliare Eltona Johna. Do konca sezóny pripravuje Spišské divadlo ešte premiéru poetickej komédie Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie v réžii Michala Spišáka, ktorá sa uskutoční v piatok 31. mája. Sezóna v Spišskom divadle vyvrcholí v júni slávnostným udeľovaním divadelných ocenení Zlatá labuť,

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zlatá labuť / Spišské divadlo
V Spišskom divadle vrcholia prípravy na udeľovanie divadelných ocenení Zlatá labuť

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto: Róbert Tappert

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »