Aj ďalší týždeň sa ponesie v znamení premiér. Bohatý výber sľubuje aj svet hudby. Je si z čoho vyberať, a to nielen z festivalovej ponuky Konvergencií či z bohatej koncertnej palety Slovenskej filharmónie či košickej filky. Čaká na vás koncert mladých talentov, cez výnimočné stretnutie so starou hudbou až po operetné melódie. To všetko i oveľa viac prináša týždeň s poradovým číslom osem. Pozrite sa s nami, kam za kultúrou tentoraz!
Už o pár desiatok hodín začne týždeň s poradovým číslom osem. Pozrite sa s nami, čím bude počas neho žiť svet slovenskej kultúry. Redakčný výber tých najzaujímavejších kultúrnych podujatí nájdete už v tomto pokračovaní rubriky Kam za kultúrou, v ktorom pre vás máme tipy na atraktívne umelecké zážitky. Nechýbajú divadelné lahôdky, bohatá paleta premiérových noviniek či jedna divadelná derniéra. Tentoraz na výstavy nepôjdeme, pretože koncertná ponuka túto výberovku absolútne ovládla. Vydáme sa za Mozartom, mladými talentami a necháme sa potešiť i starou hudbou či operetnými melódiami. Neváhajte a inšpirujte sa s nami opäť.
Svet hudby žije festivalom
Medzinárodný festival komornej hudby – Konvergencie má v kalendári hudobných podujatí popredné miesto, a tak ho nevynecháme ani my v tomto vydaní Kam za kultúrou. O to viac, že slávi svoju štvrťstoročnicu. Čím a kým poteší návštevníkov počas ôsmeho kalendárneho týždňa? Konvergencie zvolili pre svoju 9. zimnú edíciu a na úvod 25. ročníka festivalu exkurz do fascinujúceho sveta komornej hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Obraz Wolfganga Amadea Mozarta je rovnako premenlivý a neuchopiteľný ako jeho hra tónov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Niet sa čo čudovať, že inšpiroval aj svet strieborného plátna. Medzi najznámejšie umelecké spracovania Mozartovho života patrí film Amadeus režiséra Miloša Formana, ktorý vznikol pred 40 rokmi podľa divadelnej hry Petra Shaffera. Jeden z najlepších filmov všetkých čias získal vyše 40 ocenení, vrátane 8 Oscarov, 4 cien BAFTA a 4 Zlatých glóbusov. A to je naša festivalová pozvánka číslo jedna.
Premietanie režisérskej verzie tohto legendárneho diela bude preto jedným z viacerých zaujímavých sprievodných podujatí festivalu, na ktoré sa môžeme tešiť už v najbližšie dni. Organizátori ho naplánovali na 18. februára, v deň nedožitých 92. narodenín Miloša Formana. Projekcia sa uskutoční v spolupráci s Kinom Lumière v novosprístupnenej kinosále.
Štyri dni s Mozartom
Mozartovský program bude pokračovať aj v priebehu ďalších štyroch dní. Konvergencie si Wolfganga Amadea Mozarta pripomenie starostlivo vybranými komornými dielami v inšpirujúcich priestoroch Slovenskej národnej galérie a v interpretácii vynikajúcich zahraničných a slovenských umelcov. Učiní tak v termíne od štvrtka 22. do nedele 25. februára 2024, kedy ponúkne výber z Mozartovej komornej tvorby obsahujúci veľké diela i menej známe, no zaujímavé kompozície. A tak nečudo, že si všetky našli svoje miesto v tomto vydaní Kam za kultúrou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Otvárací koncert pozve do univerza salzburského génia
Štvrtkový otvárací koncert bude úvodom do fascinujúceho univerza hudby salzburského génia. Na Konvergenciách zaznie komorná verzia Klavírneho koncertu Es dur KV 449. Na festivale sa v sólovom klavírnom parte po prvýkrát predstaví hlavný hosť Konvergencií: vynikajúci fínsky klavirista, skladateľ a dirigent Olli Mustonen. Sprevádzať ho budú huslisti Tom Norris a Daniel Rumler, violista Matej Michalec, violončelista Andrej Gál a kontrabasistka Romana Uhlíková. Návštevníkov čaká aj Mozartovo Sláčikové kvinteto KV 515 v tónine C dur, ktorú v 18. storočí pokladali za radostnú, ušľachtilú a majestátnu. Kvinteto interpretov tvoria huslisti Igor Karško a britský hosť Tom Norris, violisti Martin Ruman a Matej Michalec a violončelista Jozef Lupták.
Hravosť, radosť, ušľachtilosť a majestátnosť, dvojportrét Mozart – Mustonen doplní Toccata fínskeho umelca. V Mustonenovom diele z roku 1989 sa predstavia huslisti Igor Karško, Daniel Rumler, violista Martin Ruman, violončelista Jozef Lupták a kontrabasistka Romana Uhlíková.
Piatok s historickým exkurzom do čias Mozarta
Piatkový festivalový večer začne dvojicou hudobných dialógov. Večer sa začne lektorským výkladom Barbory Tribulovej. Na pozadí diela Franza Antona Palka spoznáte obdobie, v ktorom začínala znieť Mozartova hudba, ale aj to, aký mal vplyv viedenský dvor na kultúru na našom území. Prvým dielom na programe tohto koncertu bude hravé Duo č. 1 G dur KV 423. Spoločne ho uvedú vo Švajčiarsku pôsobiaci slovenský huslista Igor Karško s violistom Slovenskej filharmónie Martinom Rumanom.
Zriedkavo hraná Husľová sonáta Es dur KV 309, ktorú Mozart skomponoval v Mannheime, zaznie v interpretácii Igora Karška a všestranného fínskeho klaviristu, skladateľa a dirigenta Olliho Mustonena. Večer uzavrie Klavírne kvarteto KV 478 v Mozartovej „osudovej tónine“ g mol. Dielo, ktoré súčasníci považovali za náročné a výnimočné, dýcha hravosťou, vtipom, drámou, svetlom a tieňom. Návštevníci si ho vypočujú v interpretácii hlavného festivalového hosťa Olliho Mustonena, huslistu Igora Karška, violistu Martina Rumana a zakladateľa festivalu, violončelistu Jozefa Luptáka.
Festivalová sobota s dvojicou podujatí
Program Konvergencií sa v sobotu 24. februára začne už o 17:00 hod. Na prvom koncerte sľubuje program exkurz do rafinovaného sveta Mozartových sláčikových kvartet. Zaznie v interpretácii viedenského sláčikového kvarteta Chaos String Quartet, ktoré vystúpi v zložení huslistiek Susanne Schäffer (HU-DE) a Eszter Kruchió (HU-AT), violistky Sary Marzadori (IT) a violončelista Bas Jongen (NL). Na programe nájdete tiež Mozartovo majstrovské dielo – nádherné Klarinetové kvinteto, ktoré v roku 1789 napísal pre svojho priateľa klarinetistu Antona Stadlera. Na Konvergenciách sa v ňom ako sólista predstaví vynikajúci slovenský klarinetista Ronald Šebesta. Dvojportrét Mozart-Mustonen doplní dramatické a vášnivé Klavírne kvinteto (2014) Olliho Mustonena, v ktorom sa k autorovi pripoja huslisti Milan Paľa a Tom Norris, violista Martin Ruman a violončelista Jozef Lupták.
Dramaturgickú štafetu od 20:30 hod. prevezme v SNG koncert s názvom Mozart Reflections. Dvojica umelcov pôsobiacich na scéne slovenskej alternatívnej a elektronickej hudby, Pjoni a Stroon, sa na festivale Konvergencie stretne s Mozartom. Nočný koncert v priestoroch Slovenskej národnej galérie bude konfrontáciou autorských identít, dialógom tvorivých poetík, priestorom pre hravosť, improvizáciu i dekonštrukciu. Nekonvenčné konvergenčné variácie na Mozartove témy doplní hra so svetlom Jána Šicka.
Nedeľná bodka
Zimná časť Konvergencií vyvrcholí v nedeľu 25. februára 2024 večerným koncertom v Átriu Slovenskej národnej galérie. Na programe budú Mozartove Flautové kvarteto č. 1 D dur, KV 285, Hobojové kvarteto F dur, KV 370 (368b) či Kvinteto Es dur pre klavír, hoboj, klarinet, lesný roh a fagot, KV 452. Hudbu Wolfganga Amadea Mozarta v dialógu s tvorbou Olliho Mustonena ponúkne Suita, ktorá zaznie v podaní hlavného festivalového hosťa, klaviristu Olliho Mustonena.
Okrem neho sa na úvod programu záverečného koncertu predstavia flautistka Ivica Gabrišová, britský huslista Tom Norris, violista Martin Ruman a violončelista Jozef Lupták. Štafetu preberú maďarská hobojistka Nóra Salvi, violončelista Andrej Gál a opäť vystúpia Tom Norris či Martin Ruman. V záverečnom Mozartovom Kvintete to bude opäť hobojistka Nóra Salvi, ale tiež klarinetista Branislav Dugovič, český hráč na lesný roh Jan Vobořil jr., klaviristka Jordana Palovičová (ináč nominovaná na Krišťáľové krídlo v kategórii hudba) či fagotista Peter Kajan.
Kam za kultúrou? Zo sveta hudby to nie je ani zďaleka všetko. Toto sú ďalšie skvelé koncerty
V prehľade toho najlepšieho z ponuky slovenských koncertných pódií počas ôsmeho týždňa roka 2024 ešte nekončíme. S Kam za kultúrou nazriete aj na ďalšie zaujímavé koncerty. Na svoje si prídu taktiež milovníci starej hudby, operiet a muzikálov, piesňového repertoáru či tí, ktorých zaujíma budúcnosť slovenského interpretačného umenia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Stará hudba v lýceu
Pondelok (19.2.2024) prinesie bratislavskému publiku hudobné stretnutie starej hudby. V rámci projektu LÝCEUM – Laboratórium otvorenej spoločnosti sa o 18:00 hod. v Dvorane Starého Lýcea uskutoční koncert profesionálneho súboru starej hudby Solamente Naturali. Na konte majú viaceré nominácie v Rádiohlavách a nie inak je tomu i tohto roku. Pod vedením Miloša Valenta zaznie program s názvom Orpheus Britannicus, ktorý zostavili z diel Henryho Purcella. Návštevníci si ho vypočujú v podaní tenoristu Matúša Šimka, ktorého budú sprevádzať huslisti Miloš Valent a Ján Kružliak ml., violista Peter Vrbinčík, violončelista Pavol Mucha a Jakub Mitrík s teorbou a barokovou gitarou. Vstup na koncert je dobrovoľný.
Týždeň v Slovenskej filharmónii má vo výberovke Kam za kultúrou svoje miesto
Stálicou výberovky Kam za kultúrou je Slovenská filharmónia. Už v utorok 20. februára o 19.00 privíta návštevníkov na koncerte s piesňovým repertoárom. Druhý Piesňový večer v jubilejnej sezóne bude patriť nemecko-anglickému violončelistovi a barytonistovi Simonovi Wallfishovi. V jeho interpretácii so sprievodom klaviristu Edwarda Rushtona zaznejú jedinečné vokálne opusy britských skladateľov. Uvedie Brittenovu úpravu piesne barokového skladateľa Henryho Purcella či piesne Vaughana Williamsa. Klenotom večera však bude cyklus piesní na slová čínskej poézie českého skladateľa Pavla Haasa. Program doplní cyklus piesní Láska básnikova, op. 48 Roberta Schumanna.
Rok českej hudby opäť rezonuje
Na pôde Slovenskej filharmónie svoj priestor dostane v stredu Symfonický orchester najstaršieho konzervatória na Slovensku. Avšak už vo štvrtok 22. februára 2024 večer ho bude nasledovať orchester Slovenskej filharmónie, aby sa opäť pripojil k oslave Roku českej hudby. Program zostavený z diel Antonína Dvořáka (Serenáda d mol, Suita A dur a Symfónia č. 9 e mol „Z Nového sveta“) prednesie toto špičkové slovenské teleso pod taktovkou umeleckého vedúceho Slovenského komorného orchestra Ewalda Danela, ktorý sa po dlhšom čase vracia za dirigentský pult orchestra SF.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Filharmonickú ponuku na ôsmy kalendárny týždeň uzatvorí v piatok 23. februára 2024 o 19.00 Slovenský filharmonický zbor. Už 77 rokov je fenoménom na domácej aj medzinárodnej hudobnej scéne. Nositeľ Oper!Awards v kategórii Najlepší spevácky zbor roku 2022 získal v septembri 2023 aj Cenu ministerky kultúry SR a už v piatok sa predstaví na samostatnom koncerte pod vedením hosťujúceho maďarského zbormajstra Zoltána Kocsisa-Holpera, zbormajstra Kodály Choir Debrecen a umeleckého vedúceho zboru Kórus Spontánusz. A cappella koncert ponúkne návštevníkom preniknutie do vokálnej tvorby najmä českých a maďarských skladateľov. Svetské diela v prvej polovici programu prechádzajú od folklórnych námetov k spracovaniam poézie básnikov. V druhej polovici dominujú sakrálne diela. Vyvrcholením bude Requiem českého autora druhej polovice 20. storočia Zdeňka Lukáša. Päťhlasná sadzba evokuje renesančnú polyfóniu, harmónia a unisonové úseky zas vychádzajú z dobových estetických princípov. Dielo je akýmsi osobným vyznaním viery v nesmrteľnosť ducha a lásky k životu.
Kam za kultúrou v Košiciach?
Lyrický, meditatívny až romantický bude štvrtok v Košiciach. Orchester Štátnej filharmónie Košice povedie dirigent Eugene Tzigane. Na programe je dvojica diel, ktoré sa nesú v príjemnej až romantickej nálade.
Od lásky k prírode až k žene
Veľkolepé dielo Antona Brucknera, Symfónia č. 4 Es dur Romantická dokumentuje skladateľovu lásku k prírode a rodnej zemi. Ilustratívne a programové momenty sú vnorené do toku hudobnej reči s typicky brucknerovským širokým základom. Kým prvá časť rozvíja mohutný hymnus na oslavu prírody, lyrické epizódy zdôrazňuje častým využívaným drevených dychových nástrojov a lesných rohov. Druhá časť prináša melancholickú náladu pochmúrneho chorálu a tretia vykresľuje typicky lesné obrazy, znázorňuje scénu poľovačky v malebnom hudobnom spracovaní. Dramatické finále ilustrujúce búrku dokonale uzatvára Brucknerovu víziu romantickej lesnej fantastiky.
V podobne lyrickej až romantickej nálade sa nesie aj Koncert pre klavír a orchester a mol od Roberta Schumanna, v ktorom sa predstaví klaviristka Alexandra Dovgan. Skladateľ v celom diele rozvíja jedinú umeleckú myšlienku, ktorá je výrazom hlbokej a úprimnej citovosti. Hlavná téma prvej časti prináša dokonale romantickú, náladovú atmosféru a z jej motívov vznikli aj ostatné časti. Spevné témy v dokonalej čistote výrazu a pokojnej atmosfére dielu zaistili nadšené prijatie u publika.
Od operety k muzikálu
Metropolitný orchester Bratislava sľubuje kvalitné zážitky na koncerte s názvom “Od operety k muzikálu”, ktorý sa uskutoční v nedeľu 25. februára 2024 o 17.00 v DK Zrkadlový Háj v Petržalke. Sólistom koncertu bude dlhoročný umelecký vedúci orchestra Peter Uličný. Na programe sú hudobné skvosty z pera skladateľov Franza Lehára, Johanna Straussa, Gejzu Dusíka, Eberharda Schmidta, Bélu Kélera, Bocka Berryho, Carlosa Gardela, Leóna Jessela, Leonarda Bernsteina a i. Za dirigentský pult sa postaví a program Vám predstaví Dušan Štefánek. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou s deťmi?
V Kam za kultúrou nezabúdame ani na mladé umenie. Máme tu pre vás zaujímavú dvojicu tipov pre ôsmy týždeň roka 2024. Prvým z nich je koncert cyklu Junior v Slovenskej filharmónii. Na pôde Koncertnej siene SF sa v stredu 21. februára 2024 o 18.00 predstavia členovia Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave. Orchester Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava je pravidelným účastníkom Juniorského cyklu. Každoročne pod vedením dirigenta Juraja Jartima prináša nové kompozície a študentom častokrát dáva priestor na svoj orchestrálny či sólový debut. Dôležitá pódiová skúsenosť posúva ich interpretačné skúsenosti a motivuje k novým hráčskym cieľom.
Sólistami budú traja mladí laureáti medzinárodných interpretačných súťaží – sopranistka Nina Krížová, hráč na tube Samuel Kulík a klavirista Gregor Žovic. Spoločne pozvú návštevníkov všetkých generácií na cestu od klasicizmu až po skladateľov ostatných dvoch storočí. Na svoje si tak prídu nielen mladí poslucháči, ale aj všetci, ktorých zaujíma budúcnosť slovenského interpretačného umenia.
Opera pre deti
Festival Konvergencie pravidelne myslí aj na detské publikum. Nedeľné dopoludnie bude od 11:00 hod. v Slovenskej národnej galérii patriť Singspielu Bastien a Bastienka. Je dielom len 12-ročného skladateľa W. A. Mozarta. V tomto príbehu vystupuje čarodejník, víťazí láska a hlavnú úlohu hrá hravá Mozartova hudba. Dielo zaznie v adaptácii dirigenta Daniela Simandla. Sólistov Andreja Vancela (Bastien), Dominiku Mičíkovú (Bastienka), Jaroslava Pehala (Colas) a Filipa Koiša (W.A. Mozart) bude sprevádzať mladý súbor starej hudby Il Cuore Barocco, ktorý umelecky vedie huslista Peter Zelenka.
Pýtate sa Kam za kultúrou? Príťažlivý je aj divadelný svet
Výberovku Kam za kultúrou tentoraz ukončíme divadelným prehľadom TOP predstavení. Aj počas v poradí ôsmeho kalendárneho týždňa zažijeme v slovenských divadlách výnimočné prírastky, aj prekvapivú divadelnú rozlúčku či špeciálne predstavenia. Počas najbližších dní sa môžu priaznivci scénického umenia tešiť na dvojicu nových titulov.
Operná lahôdka v novom šate
Legendárne dielo svetovej opery, ktorému dominuje neskrotná mladá žena Carmen iste nikomu nemusíme detailnejšie predstavovať. Francúzsky skladateľ Georges Bizet vytvoril nesmrteľnú esenciu španielskeho hudobného koloritu, ktorý vytvára prostredie pre strhujúcu hudobnú drámu. V nej Carmen hýbe dejom tak, aby uspokojila svoju túžbu po láske a slobode. Tento sugestívny príbeh vedno s nesmrteľnou hudbou kraľuje operným javiskám už od roku 1875 v rôznych adaptáciách. Štátna opera sa k divácky mimoriadne obľúbenej opere vracia vo svojej histórii už po niekoľký raz, a pritom dostáva úplne nový šat. V jej najnovšom spracovaní na slovenskej scéne bude naozajstnou lahôdkou pre uši aj oči, a to aj pre tzv. neoperné publikum.
Úlohy Carmen sa zhostili domáca slovenské vokálne umelkyne – Michaela Šebestová a vynikajúca Monika Fabianová. Medzinárodné obsadenie okrem iných zastupujú Diego Godoy (Čile) a Jakub Pustina (Česká republika) v hlavnej úlohe Dona Josého. Okrem ďalších zvučných mien si v Carmen zaspieva napríklad aj obľúbený slovenský herec Filip Tůma, ktorý sa predstaví ako toreador Escamillo. Diváci sa môžu tešiť na pestré kostýmy a veľkolepú scénu v podobe obrovského kubistického býka. V dvojici premiér operu Carmen uvedie Štátna opera už v piatok a v sobotu (23. a 24. februára 2024).
Keď futbalový úspech skazia okuliare
Spišské divadlo, kultúrna organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, patrí k ďalším stáliciam výberovky Kam za kultúrou. Z ponuky aktuálnej 33. divadelnej sezóne, ktorej témou je láska, nás zaujali viaceré tituly. A to nielen dve februárové novinky. Po kabarete k pocte Édith Piaf prichádza na rad komédia Okuliare Eltona Johna v réžii Mila Kráľa. Skvelá komédia plná futbalu, rockovej hudby, krehkých vzťahov a komických náhod z pera Davida Farra slávi svoju premiéru na divadelných doskách Spišského divadla tiež v piatok 23. februára 2024 večer.
Hra zachytáva vtipné charaktery v humorných situáciách, ale zároveň s nadhľadom a iróniou zobrazuje krehké vzťahy medzi súrodencami, kamarátmi, deťmi a rodičmi či potenciálnymi partnermi. Bill je oddaný fanúšik britského futbalového klubu Watford. Teda bol… až do jedného osudného zápasu, keď brankára oslepí lúč slnka odrazený od okuliarov Eltona Johna. Watford významný zápas prehrá a Bill sa zrúti. Utiahne sa do svojho bytu takmer bez nábytku, nestretáva sa s ľuďmi, nechodí von a na DVD prehrávači dookola sleduje záznam nešťastného gólu. Jedného dňa ho však po rokoch nečakane navštívi brat Dan s členmi svojej naoko úspešnej kapely. Čo všetko za po tom „zomelie“? Dozviete sa v ďalšej novinke Spišského divadla.
Nečakaná rozlúčka
Národné divadlo Košice publikum prekvapilo nečakanou stopkou pre jeden z nedávnych prírastkov činoherného repertoáru. Po ani nie roku sťahuje titul nominovaný na Cenu Akadémie divadelných tvorcov. A keďže nepatrí k často inscenovaným titulom bolo jej uvedenie o to väčšmi prínosným dramaturgickým počinom, o to viac je skorá derniéra prekvapivá. Reč je o hre Titus Andronicus, ktorá stojí na začiatku veľkej tvorby W. Shakespeara.
Je to vlastne jeho prvá tragédia, v ktorej Shakespeare nadväzuje na veľké diela antickej drámy. Prináša strhujúci obraz o zrade a pomste, o krvilačnosti moci a osudovom páde protagonistov na pozadí upadajúcej rímskej ríši. Pojednáva o jej ohrození barbarmi, o vojne a strete civilizácií, o pôvode zla, násilia a krutosti v človeku. Takže, poslednú šancu vidieť túto zriedka uvádzanú hru, si vo štvrtok 22. februára 2024, ak budete v Košiciach, nenechajte ujsť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Muzikálová streda s Bonvivánom a v Opere SND k Roku českej hudby
V Kam za kultúrou máme pre vás aj ďalší atraktívny tip. Je ním muzikál inšpirovaný životom Františka Krištofa Veselého – legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla. Úspešný muzikálový titul Bonviván dýcha silným príbehom, pričom v deji nie je núdza o vtipné aj prekvapivé momenty. Nechýbajú ani retro svieže interpretácie nesmrteľných piesní z repertoáru F. K. Veselého so živým orchestrom. Návštevníkov očaria tiež nádherné dobové kostýmy vo veľkorysej dekorácii či eleganciu, noblesu, humor, ktorú tento titul prináša. Najbližšie ho Divadlo Nová scéna reprízuje už v stredu 21. februára 2024.
V Opere SND k Roku českej hudby
K príťažlivým titulom 8. kalendárneho týždňa patrí viacero operných titulov. V bratislavskej Opere SND si počas týždňa užijete v troch termínoch (21., 23. a 24.2.2024) lyrickú Dvořákovu operu s dojímavým príbehom plným oslnivej hudobnej krásy. Inscenácia opery Rusalka z dielne režiséra Martina Kákoša je krásnou a pútavou rozprávkou pre celú rodinu. Slovenské národné divadlo si ňou pripomína Rok českej hudby.
A to je z tohto týždňových tipov na zaujímavé kultúrne podujatia všetko. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz. Neváhajte sledovať naše stránky pre aktuálne informácie či inšpiratívne témy z dejín a umenia. Ďalšie tipy Kam za kultúrou tu budú pre vás už čoskoro opäť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Foto: Katarína Baranyai, Peter Brenkus, Miriama Fenciková, Marcel Plavec, Martina Z. Šimkovičová, Heikki Tuuli, Jarma Uhliková
Zdroj: Divadlo Nová scéna, Konvergencie, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Lýceum, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Solamente naturali, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera