Novinky

Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie

Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie

Jubilejný 20. ročník divadelného festivalu Nová dráma/New Drama 2024 sa pomaly ale iste blíži. Poznáme už nielen jeho termín či meno tohtoročného patróna festivalu, ale tiež program. Prezradíme nielen nominované inscenácie zápoliace o Grand Prix festivalu, ale aj čo-to o medzinárodnej konferencii, ktorá bude tiež súčasťou programu.

Divadelný ústav nielenže oznámil termín konania jubilejného vydania divadelného festivalu Nová dráma/New Drama 2024. Ponesie sa v znamení filantropie v umení. Nielenže poznáme termín konania festivalu, ktorý sa uskutoční v dňoch 13. – 18. mája 2024 v Bratislave. Organizátori prezradili už aj meno tohtoročného patróna festivalu, ktoré je svetoznáme. Zverejnili tiež zoznam divadelných inscenácií, ktoré získali nomináciu do hlavného programu festivalu Nová dráma/New Drama 2024. Kto zabojuje o Grand Prix Nová dráma/New Drama 2024?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Najčerstvejšie kultúrne tipy sú tu (7/2024)
Kam za kultúrou? TOP kultúrne tipy najbližších dní sú tu (7/2024)

Jubilejný 20. ročník divadelného festivalu Nová dráma/New Drama sa uskutoční v Bratislave 13. – 18. 5. 2024. Ide o súťažnú prehliadku najlepších inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy uvedených profesionálnymi divadlami na Slovensku v aktuálnej, resp. predchádzajúcej divadelnej sezóne. Festival organizovaný Divadelným ústavom má medzinárodný presah, každý rok je jeho patrónom svetoznámy tvorca. 

Slávny dramatik patrónom jubilejného ročníka

Riaditeľka festivalu Vladislava Fekete za všetky príklady spomína rok 2017, keď pozvanie do Bratislavy prijal nórsky dramatik a spisovateľ Jon Fosse, ktorý sa vlani stal držiteľom Nobelovej ceny za literatúru. Tento rok bude patronát patriť ďalšiemu svetoznámemu autorovi, ktorý je držiteľom tohto ocenenia už od roku 1986. „Pozvanie prevziať patronát nad jubilejným ročníkom Novej drámy prijal v úctyhodnom veku 89 rokov jeden z najvýznamnejších afrických dramatikov, nigérijský spisovateľ Wole Soyinka. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na jeho masterclass,“ hovorí V. Fekete.

Vladislava Fekete / Nová dráma
Riaditeľka festivalu Vladislava Fekete počas vlaňajšieho ročníka festivalu Nová dráma New Drama 2023. Foto: Tibor Géci

Kto zabojuje o Grand Prix festivalu Nová dráma/New Drama 2024?

Dramaturgická rada festivalu v zložení teatrológov Divadelného ústavu Mareka Godoviča, Dárie Fojtíkovej Fehérovej a Diany Pavlačkovej navštevovala od vlaňajšieho roka premiéry predstavení po celom Slovensku. Dramaturgická rada vyberala hlavný program z 80 inscenácií súčasnej drámy, dramatizácií vrátane autorských konceptov, ktoré vznikli v zriaďovaných i nezriaďovaných divadlách, a to naprieč celým Slovenskom s premiérou od 1. februára 2023 do 31. januára 2024. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

Z nich vystavala súťažný program, v rámci ktorého vystúpi 10 profesionálnych divadiel zo Slovenska. Do súťažnej prehliadky vybrali najlepšie z najlepších inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy uvedených profesionálnymi divadlami na Slovensku v aktuálnej, resp. predchádzajúcej divadelnej sezóne. Ktoré na festivale zabojujú o Grand Prix?

Článok pokračuje pod reklamou

Pri výbere inscenácií do hlavného programu je podľa teatrológa Mareka Godoviča dôležitá aktuálnosť a naliehavosť tém, ktoré boli spracované do originálneho celku invenčnou formou. „Hľadali sme posolstvá, ktoré veci nielen pomenujú, ale otvoria pre divákov a diváčky i nečakaný priestor pre reflexiu a osobné spracovanie, pretože pretlak problémov, ktoré prináša dnešná doba, je enormný,“ uvádza M. Godovič.

Toto je finálová desiatka

Divadlo DPM / Amatéri / Dotyky a spojenia
Inscenácia Amatéri v réžii Šimona Ferstla. v Divadle DPM.
Šeptuchy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Nová dráma / Dotyky a spojenia
Šeptuchy jedna z noviniek aktuálnej sezóny v Spišskom divadle

Súčasťou jubilejného ročníka festivalu Nová dráma/New Drama bude aj programová sekcia Focus

Súčasťou festivalu bude už tradične programová sekcia Focus, ktorá má priniesť koncentrovaný pohľad na súčasnú drámu vybranej zahraničnej krajiny. „Sekcia Focus bude tohto roku zameraná na drámu a divadlo z Turecka, ktoré chceme návštevníkom priblížiť prostredníctvom viacerých pripravovaných aktivít. Súčasnú tureckú drámu tak budú môcť nielen lepšie spoznať, ale aj porovnať so slovenskou,“ uviedla riaditeľka festivalu Vladislava Fekete. Zároveň pripomenula dôležitosť jubilejného ročníka festivalu, ktorý kontinuálne 20 rokov prináša nielen inšpirujúce slovenské inscenácie, ale predovšetkým divadelný dialóg, medzikultúrne témy. Je tiež mimoriadne dôležitou platformou prezentácie slovenského divadla pre zahraničných odborníkov, nakoľko festival každoročne navštívi takmer 50 zahraničných hostí, vrátane patrónov festivalu, účastníkov medzinárodnej konferencie, projektu Focus a množstva ďalších návštevníkov, pre ktorých je stretnutie so slovenským divadlom mimoriadne inšpirujúce. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá

Divadelný ústav chystá aj medzinárodnú vedeckú konferenciu

Odborná verejnosť mohla počas januára prihlásiť svoje odborné príspevky do medzinárodnej vedeckej konferencie Filantropia v performatívnom umení. „Dobročinnosť umenia a v umení, ktorá popri umeleckom zážitku motivuje k aktivite a v konečnom dôsledku mení svet k lepšiemu, je tohtoročným leitmotívom festivalu. Aké formy ,dobra‘ dokáže v sebe abstrahovať scénické umenie? Aká cesta vedie od umeleckého diela k umeleckému aktivizmu? A aké je dnes postavenie umelca? Aj to sú otázky, na ktoré v medzinárodnom kolokviu budeme hľadať odpovede,“ vysvetľuje V. Fekete. Medzinárodná konferencia na tému filantropie v performatívnom umení chce otvoriť tému z viacerých perspektív. Divadelný ústav očakáva príspevky na tému humanitných divadelných inscenácií, akcií a intervencií, divadelného umelca ako aktivistu a dobrovoľníka, ale aj opačný pohľad a pozitívne príklady z praxe umeleckej filantropie, sponzorských a donorských aktivít a organizácií podporujúcich umenie.

Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie

20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama sa uskutoční v termíne 13. – 18. mája 2024. Programový tím nedávno informoval, že patronát nad jubilejným ročníkom prevezme nigérijský dramatik a laureát Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinka.

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Foto: Tibor Géci

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Lenka Leláková, PR & marketing Divadelný ústav 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »