Jubilejný 20. ročník divadelného festivalu Nová dráma/New Drama 2024 sa pomaly ale iste blíži. Poznáme už nielen jeho termín či meno tohtoročného patróna festivalu, ale tiež program. Prezradíme nielen nominované inscenácie zápoliace o Grand Prix festivalu, ale aj čo-to o medzinárodnej konferencii, ktorá bude tiež súčasťou programu.
Divadelný ústav nielenže oznámil termín konania jubilejného vydania divadelného festivalu Nová dráma/New Drama 2024. Ponesie sa v znamení filantropie v umení. Nielenže poznáme termín konania festivalu, ktorý sa uskutoční v dňoch 13. – 18. mája 2024 v Bratislave. Organizátori prezradili už aj meno tohtoročného patróna festivalu, ktoré je svetoznáme. Zverejnili tiež zoznam divadelných inscenácií, ktoré získali nomináciu do hlavného programu festivalu Nová dráma/New Drama 2024. Kto zabojuje o Grand Prix Nová dráma/New Drama 2024?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jubilejný 20. ročník divadelného festivalu Nová dráma/New Drama sa uskutoční v Bratislave 13. – 18. 5. 2024. Ide o súťažnú prehliadku najlepších inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy uvedených profesionálnymi divadlami na Slovensku v aktuálnej, resp. predchádzajúcej divadelnej sezóne. Festival organizovaný Divadelným ústavom má medzinárodný presah, každý rok je jeho patrónom svetoznámy tvorca.
Slávny dramatik patrónom jubilejného ročníka
Riaditeľka festivalu Vladislava Fekete za všetky príklady spomína rok 2017, keď pozvanie do Bratislavy prijal nórsky dramatik a spisovateľ Jon Fosse, ktorý sa vlani stal držiteľom Nobelovej ceny za literatúru. Tento rok bude patronát patriť ďalšiemu svetoznámemu autorovi, ktorý je držiteľom tohto ocenenia už od roku 1986. „Pozvanie prevziať patronát nad jubilejným ročníkom Novej drámy prijal v úctyhodnom veku 89 rokov jeden z najvýznamnejších afrických dramatikov, nigérijský spisovateľ Wole Soyinka. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na jeho masterclass,“ hovorí V. Fekete.
Kto zabojuje o Grand Prix festivalu Nová dráma/New Drama 2024?
Dramaturgická rada festivalu v zložení teatrológov Divadelného ústavu Mareka Godoviča, Dárie Fojtíkovej Fehérovej a Diany Pavlačkovej navštevovala od vlaňajšieho roka premiéry predstavení po celom Slovensku. Dramaturgická rada vyberala hlavný program z 80 inscenácií súčasnej drámy, dramatizácií vrátane autorských konceptov, ktoré vznikli v zriaďovaných i nezriaďovaných divadlách, a to naprieč celým Slovenskom s premiérou od 1. februára 2023 do 31. januára 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Z nich vystavala súťažný program, v rámci ktorého vystúpi 10 profesionálnych divadiel zo Slovenska. Do súťažnej prehliadky vybrali najlepšie z najlepších inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy uvedených profesionálnymi divadlami na Slovensku v aktuálnej, resp. predchádzajúcej divadelnej sezóne. Ktoré na festivale zabojujú o Grand Prix?
Článok pokračuje pod reklamou
Pri výbere inscenácií do hlavného programu je podľa teatrológa Mareka Godoviča dôležitá aktuálnosť a naliehavosť tém, ktoré boli spracované do originálneho celku invenčnou formou. „Hľadali sme posolstvá, ktoré veci nielen pomenujú, ale otvoria pre divákov a diváčky i nečakaný priestor pre reflexiu a osobné spracovanie, pretože pretlak problémov, ktoré prináša dnešná doba, je enormný,“ uvádza M. Godovič.
Toto je finálová desiatka
- Lenka Garajová: Amatéri (réžia: Šimon Ferstl) / Divadlo Petra Mankoveckého
- Michal Belej: EMILY (réžia: Michal Belej) / Divadlo NUDE
- Marina Carr: Hekuba (réžia: Lukáš Brutovský) / Slovenské komorné divadlo Martin
- Édouard Louis – Barbora Chovancová, Martin Kubran: História istého násilia (réžia: Barbora Chovancová) / Divadlo LUDUS
- Miklós Forgács: Lilith (réžia: Eduard Kudláč) / Mestské divadlo Žilina
- Peter Mazalán: Piesne o mŕtvych deťoch/Kindertotenlieder (réžia a koncept: Peter Mazalán)
- Tereza Krčálová, Romana Štorková Maliti, Iveta Ditte Jurčová, Slavka Civáňová: Pomlčka (réžia: Iveta Ditte Jurčová) / Divadlo Andreja Bagara v Nitre
- Petra Tejnorová, Marta Ljubková a kol.: Sme krajina (réžia: Petra Tejnorová) / Divadlo Jozefa Gregora Tajovského
- Paul Rudnick: Sme v pohode (réžia: Daniela Špinar) Slovenské národné divadlo
- Alena Sabuchová – Lucia Mihálová: Šeptuchy (réžia: Mariana Luteránová) / Spišské divadlo
Súčasťou jubilejného ročníka festivalu Nová dráma/New Drama bude aj programová sekcia Focus
Súčasťou festivalu bude už tradične programová sekcia Focus, ktorá má priniesť koncentrovaný pohľad na súčasnú drámu vybranej zahraničnej krajiny. „Sekcia Focus bude tohto roku zameraná na drámu a divadlo z Turecka, ktoré chceme návštevníkom priblížiť prostredníctvom viacerých pripravovaných aktivít. Súčasnú tureckú drámu tak budú môcť nielen lepšie spoznať, ale aj porovnať so slovenskou,“ uviedla riaditeľka festivalu Vladislava Fekete. Zároveň pripomenula dôležitosť jubilejného ročníka festivalu, ktorý kontinuálne 20 rokov prináša nielen inšpirujúce slovenské inscenácie, ale predovšetkým divadelný dialóg, medzikultúrne témy. Je tiež mimoriadne dôležitou platformou prezentácie slovenského divadla pre zahraničných odborníkov, nakoľko festival každoročne navštívi takmer 50 zahraničných hostí, vrátane patrónov festivalu, účastníkov medzinárodnej konferencie, projektu Focus a množstva ďalších návštevníkov, pre ktorých je stretnutie so slovenským divadlom mimoriadne inšpirujúce.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný ústav chystá aj medzinárodnú vedeckú konferenciu
Odborná verejnosť mohla počas januára prihlásiť svoje odborné príspevky do medzinárodnej vedeckej konferencie Filantropia v performatívnom umení. „Dobročinnosť umenia a v umení, ktorá popri umeleckom zážitku motivuje k aktivite a v konečnom dôsledku mení svet k lepšiemu, je tohtoročným leitmotívom festivalu. Aké formy ,dobra‘ dokáže v sebe abstrahovať scénické umenie? Aká cesta vedie od umeleckého diela k umeleckému aktivizmu? A aké je dnes postavenie umelca? Aj to sú otázky, na ktoré v medzinárodnom kolokviu budeme hľadať odpovede,“ vysvetľuje V. Fekete. Medzinárodná konferencia na tému filantropie v performatívnom umení chce otvoriť tému z viacerých perspektív. Divadelný ústav očakáva príspevky na tému humanitných divadelných inscenácií, akcií a intervencií, divadelného umelca ako aktivistu a dobrovoľníka, ale aj opačný pohľad a pozitívne príklady z praxe umeleckej filantropie, sponzorských a donorských aktivít a organizácií podporujúcich umenie.
20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama sa uskutoční v termíne 13. – 18. mája 2024. Programový tím nedávno informoval, že patronát nad jubilejným ročníkom prevezme nigérijský dramatik a laureát Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinka.
—
TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk
Foto: Tibor Géci
Zdroj: Divadelný ústav
Redakciu informovala a fotografiu poskytla Lenka Leláková, PR & marketing Divadelný ústav