Novinky

Spišské divadlo so svetom Édith Piaf: vášeň, hudba a dojímavý príbeh

Štúdio Spišského divadla

Už zajtra, v piatok 16. februára večer uvedie Spišské divadlo ďalší premiérový titul. Svojím návštevníkom prináša vzrušujúce hudobné predstavenie - kabaret EDITH, venovaný najväčšej šansoniérke všetkých čias Édith Piaf. Do neľahkej úlohy hudobnej ikony vybral režisér herečku Spišského divadla Katarínu Turčanovú. Premiérový večer však v sebe spája i ďalší výnimočný okamih. Je zároveň slávnostným otvorením zrekonštruovaného Štúdia SD.

Spišské divadlo, kultúrna organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, pokračuje v aktuálnej 33. divadelnej sezóne, ktorej témou je láska. Ešte v decembri úspešne uviedli celoslovenskú premiéru zdramatizovaného románu Šeptuchy. S ďalším repertoárovým prírastkom v poradí prichádza práve v piatok 16. februára 2024. Tentoraz Spišské divadlo prináša svojím návštevníkom vzrušujúce hudobné predstavenie – kabaret Edith, ktorí venovali najväčšej šansónovej speváčke všetkých čias – Édith Piaf. Ikona hudobnej scény 20. storočia, legendárna francúzska speváčka Édith Piaf, prežila život plný ohromujúcich vrcholov a hlbokých pádov. Za jej nezabudnuteľnou hudbou sa skrýva dojímavý príbeh plný utrpenia, bolesti, ale aj lásky. Režisér Viktor Kollár vytvoril kabaret, v ktorom sa prelínajú najsvetlejšie chvíle najznámejšej šansoniérky s pádmi na úplné dno.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Najčerstvejšie kultúrne tipy sú tu (7/2024)
Kam za kultúrou? TOP kultúrne tipy najbližších dní sú tu (7/2024)

Hudobná legenda z ulice

Originálne hudobné divadelné dielo zobrazuje Édith Piaf ako ohromujúci talent, ale zároveň ako zúfalú ženu poznačenú detstvom bez lásky, ktorá túži milovať a byť milovaná. Zachytáva ľudí, ktorí ju v živote formovali – pomáhali jej dostať sa na vrchol alebo ju ťahali na dno. Spišské divadlo ponúka divákovi nezabudnuteľnú cestu míľnikmi speváčkinej kariéry. Mapuje ju od jej začiatkov v parížskych uličkách, cez kabarety, medzinárodný úspech, až po tragický koniec. Na návštevníkov čaká pôsobivá scéna, tanečné choreografie a, samozrejme, nezabudnuteľné skladby, ktoré urobili z Édith Piaf legendu. Šansónová ikona, ktorá svojimi sugestívnymi piesňami dobyla celý svet, ostala po celý život spojená s ulicou. Drogy a alkohol ju pripravili o majetok, fanúšikov, aj priateľov.

Spišské divadlo / Édith Piaf

V podzemí vznikne ozajstný kabaret

Nová premiéra Spišského divadla sľubuje návštevníkom unikátny zážitok plný vášne, hudby a dojímavých príbehov. Pod dielo sa režisérsky podpísal umelecký šéf divadla Viktor Kollár, ktorý je zároveň autorom konceptu a textov piesní. Pri réžii mu asistuje herečka Petra Dzuríková, dramaturgie sa zhostila Sofia Skokanová. Divadlo opäť vyskladalo tvorivý tím, v ktorom nechýbajú viacerí skúsení odborníci z externého prostredia. Autorkou kostýmov je scénografka a kostýmová výtvarníčka Eva Farkašová, ktorá tiež navrhla scénu v štýle kabaretu s červenými prvkami, klavírom a barom. Diváci sa v tomto prípade stávajú súčasťou scény ako hostia kabaretu a počas predstavenia sa im bude podávať francúzske víno od Wine Lovers Club. 

 

Kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky, ktorý vás zavedie do útrob zranenej ženskej duše, túžiacej po láske.

Choreografie pripravila a so študentkami Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach naštudovala tanečná pedagogička Nataila Bajin Litvinova, bývalá sólistka baletu Štátneho divadla Košice. So spevom hercom pomohla hlasová pedagogička a slovenská šansoniérka Alena Čermáková, známa aj z hudobného projektu Slovensko hľadá SuperStar. Hudobné naštudovanie režisér zveril Tomášovi Cvengrošovi, ktorý sa zároveň predstaví v úlohe Pianistu.

Spišské divadlo / Petra Dzuriková / Édith Piaf / Kam za kultúrou
Petra Dzuriková v kabarete Edith. Foto: R. Tappert, archív Spišského divadla

Postavu Édith stvárni Katarína Turčanová a jej nevlastnú sestru, Mômone, si zahrá Petra Dzuriková. Celým predstavením už od foyer bude návštevníkov sprevádzať Kabaretiér v podaní Jozefa Novysedláka. V predstavení návštevníci uvidia aj Pavla Gmucu, ktorý si zahrá viacero postáv, vrátane životnej lásky speváčky, boxera Marcela Cerdana. Na divadelných doskách Spišského divadla sa premiérovo predstavia tiež študentky košického konzervatória Katarína Pavluvčíková, Liana Kováčová, Alexandra Mišľavceva a Laura Krupová.

Najťažšia bola Hymna lásky

Do neľahkej úlohy hudobnej ikony vybral režisér herečku SD Katarínu Turčanovú, ktorá skúsenosti so spevom zbierala už od základnej umeleckej školy. Idem do toho s veľkou pokorou a rešpektom, ale aj odhodlaním. Prežívam všetky pocity, teším sa, aj sa bojím, hovorí o pripravovanom predstavení. V rámci prípravy si načítala viaceré knihy. Podarilo sa mi tiež dostať k autentickým videám, takže som videla Édith ako spievala, keď bola šťastná, ale tiež keď bola chorá a na dne. Bola to dobrá inšpirácia. Jej život bol ako na hojdačke, vrcholy sa striedali s bezútešnými pádmi a celý život hľadala lásku. Intenzívne sme pracovali, aby sme to všetko pretavili do predstavenia. Verím, že sa nám podarí naplniť tento zámer a diváci nebudú sklamaní, hovorí herečka.

Pri interpretácii slávnych hitov, ktoré pozná každý z nás, považuje za najdôležitejšie odovzdať texty čo najautentickejšie. Ktorá pieseň bola pre Katarínu Turčanovú najnáročnejšia? Určite Hymna lásky (Lʼhymne de lʼamour), ktorú Édith napísala necelé dva mesiace pred smrťou svojej životnej lásky Marcela Cerdana, hodnotí herečka.

Édith Piaf / Spišské divadlo / Katarína Turčanová
Katarína Turčanová v novinke Spišského divadla - kabarete Edith. Foto: R. Tappert

Priestory Štúdia SD opäť otvorené po dvoch rokoch

Kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky zavedie divákov nielen do útrob zranenej ženskej duše, túžiacej po láske. Dostanú sa aj do zákutí divadla a zrenovovaných podzemných priestorov Štúdia SD.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie
Nová dráma/New Drama 2024: poznáme dátum aj nominované inscenácie

Experimentálne štúdio sa podarilo zrekonštruovať vďaka dvom projektom. Na projekt Divadlo 21 v rámci výzvy Tradície inšpirujú inovácie 2021 získalo Spišské divadlo viac ako 61-tisíc eur, pričom celkové náklady dosiahli 120-tisíc eur. V roku 2023 plynule pokračovalo projektom Modernizácia divadelnej techniky v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu v hodnote takmer 235-tisíc eur. Vďaka tomu prešlo Štúdio SD komplexnou obnovou priestoru a techniky. Suterénny priestor bol odvlhčený pomocou hydroizolácie. Pribudla nová elektroinštalácia a vzduchotechnika. Divadlo zakúpilo technické zariadenie potrebné na vybudovanie unikátneho multifunkčného priestoru. V štúdiu bola nainštalovaná svetelná technika, riadenie osvetlenia, závesný konštrukčný systém a bol tu, ako v celom divadle, vybudovaný nový inšpicientský systém,” priblížila nám  Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla.

Článok pokračuje pod reklamou

Premiéra kabaretu je zároveň slávnostným otvorením nových priestorov, ktoré bude divadlo využívať na experimentálne divadelné projekty. Slávnostná premiéra kabaretu Edith sa uskutoční v piatok 16. februára o 19.00 hodine v Štúdiu SD. Uvedenie inscenácie v Spišskom divadle podporili Wine Lovers Club a Francúzska Aliancia Košice. V najbližšom období pripravuje Spišské divadlo ešte dve komédie. Už o týždeň uvedie Okuliare Eltona Johna a v máji ďalšiu novinku Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie. Sezónu divadlo uzatvorí v júni druhým ročníkom udeľovania ocenení Zlatá labuť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou
Zaži gotiku: Východoslovenské múzeum v Košiciach oživilo atmosféru gotických katedrál

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto: Robert Tappert

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »