Novinky

Naše tipy kam na koncert (48/2022)

Kam na koncert (48/2022)

Nový týždeň je tu opäť, a tak prinášame aj my zopár tipov na zaujímavé kultúrne podujatia aktuálneho týždňa. Prelom novembra a decembra bude aj v znamení veľkých hviezd. Kam na koncert?

Nechajte sa nami inšpirovať aj tentoraz. Ako každý týždeň, aj v 48. týždeň roka pre vás prinášame výber zaujímavých divadelných a koncertných zážitkov. V tejto časti si zodpovieme otázku: Kam na koncert? Máme tipy od klasiky cez jazz až po rock i dvojicu tipov pre rodiny s deťmi.

Advent s Lúčnicou

Pokladnicu koncertných zážitkov teraz v slovenských mestách a obciach rozširujú adventné či vianočné trhy.  Obdobie tichého zamyslenia aj radostného očakávania je umocnené aj hudbou, ktorá nás obklopuje a povznáša. Jedným z tipov sú Adventné koncerty speváckeho zboru a orchestra Lúčnice. Na nich uvedú sakrálne i svetské diela, ktoré duchovne oblažia poslucháča. V dielach svetových i domácich autorov nájdeme zbožnosť, oslavnosť, pokoru i radosť. Zaznejú a cappella zborové sakrálne skladby a hráči sa predstavia na netypických hudobných nástrojoch ako cimbal, fujara a panová flauta. Sólistami večera budú organista Marek Janko a sopranistka Zuzana Weiserová. A to všetko pod taktovkou Eleny Matušovej. Po prvý raz sa tak stane 30.11.2022 v piešťanskom Dome umenia. V sobotu 3. decembra sa presunú do Nitry. Dejiskom tohto koncertu sa stane tamojší Piaristický kostol sv. Ladislava. Deň na to už dejiskom ďalšieho koncertu bude Modra a miestny Nemecký evanjelický kostol. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Vianoce v zlatej ére zažijete s Fats Jazz Band

Pravá (pred)vianočná atmosféra v atmosfére zlatej éry sa rozprúdi na bratislavských vianočných trhoch. Stane sa tak v piatok 2.12. vďaka orchestru Fats Jazz Band. Tento si pripravil špeciálny program zložený z amerických ale i českých a slovenských vianočných či zimných melódií, ako to avizujeme v článku Zažite swingové Vianoce.

Kam na koncert klasickej hudby?

Pozreli sme sa do programu Slovenskej filharmónie, košickej Filky a Štátneho komorného orchestra Žilina. Už štvrtok 1. decembra sľubuje trojicu koncertov s výborným programom. Tentoraz začíname v Košiciach, kde končí obľúbený Festival súčasného umenia ARS NOVA.

Veľkolepá festivalová bodka

Štátna filharmónia Košice ponúkne na záver aktuálnej edície Festivalu súčasného umenia ARS NOVA atraktívny program. Ten zostavili z diel Leonarda Bernsteina, Aarona Coplanda a Igora Stravinského.  V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa, ako sme avizovali, predstaví výnimočný a cenami ovenčený izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Bude sólistom v Coplandovom Koncerte pre klarinet, sláčikový orchester, harfu a klavír. Druhá polovica koncertného večera bude, ako avizujeme, patriť veľkolepému Sväteniu jari. Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. No zároveň celkom zásadne ovplyvnilo ďalší hudobný vývoj v celom kultúrnom svete.  Viac o koncerte sa dozviete TU.

Žilina patrí deťom

Po Košiciach zavítame v tomto prehľade do Žiliny. Dom umenia v Žiline pripravuje dvojicu zaujímavých večerov. Vo štvrtok 1. decembra 2022 sa koná koncert s názvom TUTTI PRO. Ide o úspešný a unikátny medzinárodný projekt, v ktorom sa deti stanú súčasťou profesionálneho orchestra. Príležitosť tak dostanú aj detskí sólisti, víťazi prestížnych medzinárodných súťaží.

ŠKO Žilina / Kam na koncert / ŠKO a detské talenty

Tentoraz sa v orchestri predstavia žiaci ZUŠ L. Árvaya, ktoré pripravil Radovan Varga. Večer privíta aj trojicu sólistov. Prvou je hráčka na zobcovú flautu Klára Valentovičová, ktorú zdobia Grand Prix Amigdala a Cittá di Massa 2021. Sólistom číslo dva je poľský huslista Marcel Groblewski. Ten je laureátom Grand Prix Talents for Europe 2022. Trojicu uzatvára flautistka Lucia Maria Rauchenberger. Táto mladá Rakúšanka je čerstvom držiteľkou ceny Grand Prix Flautiáda 2022. Všetci sa predstavia pod taktovkou Adama Sedlického. Spolu uvedú program z diel Milana Nováka, Jaroslava Pelikána, Henryka Wieniawského, Carla Stamitza a Wolfganga Amadea Mozarta.

Rozprávkovo v Žiline

Aj druhé hudobné stretnutie v Žiline patrí deťom. V nedeľu 4.12.2022 sa totiž koná matiné pre deti a rodičov: Snehuliak. Deti sa môžu tešiť na známu „oskarovú“ filmovú rozprávku o snehuliakovi a jeho ceste okolo sveta z pera Howarda Blakea. 

Tú zahrajú členovia Štátneho komorného orchestra Žilina pod taktovkou dirigenta Adama Sedlického. Priestor dostane aj mládežnícky hudobník, ale jeho meno zatiaľ taja. Večerom vás bude sprevádzať obľúbený moderátor Martin Vanek.

Odporúčame: Levice so židovskými melódiami

Máme tu niečo aj pre milovníkov židovskej kultúry – najmä hudby. Synagóga Levice sa v piatok 2.12.2022 od 17:00 rozozvučí tradičnými svetskými a náboženskými židovskými piesňami v jidiš a hebrejčine. Zaznejú v originálnej úprave pre spev a sláčikový orchester súčasných slovenských skladateľov popretkávané inštrumentálnymi skladbami Ernesta Blocha. Po boku ZOE komorného orchestra vystúpi spevák Juraj Adamuščin.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
22 Musica Bratislavensis

Kam na koncert v Bratislave? Slovenská filharmónia s dvojicou koncertov i v adventnom duchu

Tento týždeň opäť zamierime aj do bratislavskej Reduty. Štvrtok a piatok (1. a 2. decembra) prinášajú koncert s dielami Mozarta a Mendelssohna. Večer patrí dvom umeleckým telesám Slovenskej filharmónie – orchestru Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru, ktorý pripravil zbormajster Thomas Lang pôsobiaci vo Viedenskej štátnej opere.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Počas večera sa pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtra  predstavia tiež viacerí sólisti. V Mozartovom Koncerte pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491, ktorý patrí medzi najlepšie klavírne koncerty, sa predstaví laureátka mnohých súťaží, čínska klaviristka Zhang Zuo. Pre svoju elektrizujúcu a vášnivú hru je považovaná za jednu z najlepších mladých interpretiek.

Vyrastala v Nemecku, kde ako päťročná začala navštevovať hodiny klavíra. O tri roky neskôr vyhrala klavírne súťaže a mala prvé koncertné vystúpenia. Prvý klavírny recitál odohrala už ako desaťročná. V štúdiách pokračovala v USA na Rochesterskej univerzite a magisterské štúdium ukončila na prestížnej Julliard School. Klaviristka vystupuje v svetových koncertných sálach po boku zvučných orchestrov a je aktívna aj ako komorná hráčka. Získala mnoho medzinárodných ocenení. 

SF / 1. a 2.12.2022 / Mozart & Mendelssohn Bartholdy / Kam na koncert

Druhá polovica večera patrí Felixovi Mendelssohn-Bartholdymu. Konkrétne zaznie jeho Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52. Skomponoval ho skladateľ na objednávku mesta Lipska, pri príležitosti  400. výročia vynálezu kníhtlače Johanesom Gutenbergom. Zborové a sólové časti skomponované na biblické texty s protestantským chorálom Nun danket alle Gott, zaznejú po symfonickom úvode diela. Tu sa po boku Slovenského filharmonického zboru predstavia traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý.

Slovenská filharmónia je aj adventná

Druhú adventnú nedeľu (4.12.2022) v Malej sále bratislavskej Reduty spestrí Adventný koncert. Večer sa ponesie v znamení prerodu hudobného myslenia po harmonickej, melodickej i rytmickej stránke. Proti sebe budú stáť stredoveké a súčasné vokálne kompozície. Dve diela Jevgenija Iršaia sú textovo inšpirované práve stredovekým poetom Angelusom Silesiusom. V ďalšej kompozícii Iršai využíva texty írskeho dramatika a poeta Williama Butlera Yeatsa. Staroveké ikony bude reflektovať text ukrajinského spisovateľa Borisa Chersonskyna. Tie zaznejú v podaní Scholy minor, ktorú vedie speváčka Sylvia Urdová. Okrem toho sa môžete tešiť na Júliu Urdovú, Máriu Páleníkovú, sopranistku Hildu Gulyásovú, mezzosopranistku Evu Šuškovú a basbarytonistu Tomáša Šelca.

Adventný koncert / 4.12. / Slovenská filharmónia / Kam na koncert

Od Tublatanky cez Simply Red až po Gypsy Jazz Festival

Iste sa podaktorí už pýtate: „Bude to len o klasike alebo máte aj iné tipy?“ Naše tipy už tradične nie sú len o vážnej hudbe. Okrem už spomenutého večerného stretnutia so swingovými Vianocami tu máme pre milovníkov jazzu tip na Gypsy Jazz Festival.  Ale pekne po poriadku.

Gypsy Jazz Festival Bratislava

Jedným z tipov týždňa pre jazzových priaznivcov je Gypsy Jazz Festival, ktorý sa uskutoční 3. decembra 2022. Jeho 11. ročník sa koná na troch scénach v Slovenskom rozhlase. Vo svojej dramaturgii vyhľadáva takýchto svetových hudobníkov a tento rok prinesie množstvo zaujímavých zoskupení ako avizujeme TU. Privíta elitu slovenských rómskych a jazzových hudobníkov, ktorí sa predstavia vo viacerých zaujímavých spoluprácach. Medzi účinkujúcimi nájdete mená ako Neha!, Vojtech Belu Botoš band, Šalefuky a hostia, Tariška & Hodek Modal Trap, Shlomi Goldenberg & Rinat Mesika (IL), Ľuboš Šrámek & his NANOSYMPHONY, Mucha Quartet, BEAUTIES LAVUTARI, Milo Suchomel Band či All Star Night Session a ďalší. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

V znamení rocku

Máme tu niečo aj pre priaznivcov rocku. Bratislava privíta už 2. decembra 2022 populárnu legendu. Tou je rocková skupina Tublatanka, ktorá zahrá najlepšie skladby z celého obdobia svojej existencie. Odznejú aj všetky hity na koncertoch plných energie s použitím kvalitnej svetelnej a zvukovej aparatúry. Rocková show skupiny sa v bratislavskom Majestic Music Club stane pre každého návštevníka jedinečným a neopakovateľným zážitkom. Vstupenky zakúpite tiež v sieti Ticketportal.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
Iveta Škripková Feministické divadlo a jeho slovenská cesta.

Výber tipov zakončíme jedným z top hudobným zážitkov tohto roka. Ako sme avizovali, už 3. 12. 2022 sa môžete tešiť na koncert skupiny Simply Red. Anglická formácia Simply Red, na čele so spevákom Mickom Hucknallom, potešila svojich fanúšikov hneď dvakrát. Po tom, čo oznámila vydanie nového funky albumu s názvom “Blue Eyed Soul”, pod hlavičkou vydavateľstva BMG, odhalila aj podrobnosti o dlho očakávanom európskom turné. Koncertná šnúra naprieč Európou je naplánovaná na rok 2022 a nevynechá ani zastávku na Slovensku. Tešiť sa môžete aj na novinky z albumu Blue eyed soul. Jeho dejiskom bude bratislavská NTC aréna. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Simply Red

Veríme, že sme vás inšpirovali a svojho favorita ste si v našich tipoch našli. Ak hľadáte zaujímavé divadelné tipy aktuálneho týždňa, nájdete ich TU.

Foto – titulné: Peter Brenkus/Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina

Zdroj: Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Fats Jazz Band, Komorný orchester Nitra ZOE, Lúčnica, Music Press Production, VIVIEN agency, Ticketportal

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »