Novinky

Po boku telies Slovenskej filharmónie vystúpia poprední vokálni sólisti

Simona Houda Šaturová, Jana Kurucová, Juraj Hollý, Zee Zee, Petr Altrichter / Slovenská filharmónia

Jedným z najzaujímavejších koncertných podujatí 48. kalendárneho týždňa je prvá decembrová dvojica symfonických večerov v bratislavskej Redute. Po boku dvoch umeleckých  telies Slovenskej filharmónie vystúpia nielen poprední vokálni sólisti Simona Houda Šaturová, Jana Kurucová a Juraj Hollý. Hostkou večera bude aj uznávaná čínska klaviristka Zhang Zuo. 

Na prvej decembrovej symfonickej dvojici vo štvrtok a piatok 1. a 2. decembra sa Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Thomas Lang) predstavia pod taktovkou pravidelného hosťa sezón SF, českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólistami večerov budú čínska klaviristka Zhang Zuo „Zee Zee“ a traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý.

Na prvej decembrovej symfonickej dvojici vo štvrtok a piatok 1. a 2. decembra sa Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Thomas Lang) predstavia pod taktovkou pravidelného hosťa sezón Slovenskej filharmónie, českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólistami oboch večerov v znamení nádhernej hudby Mozarta a Mendelssohn-Bartholdyho budú čínska klaviristka Zhang Zuo „Zee Zee“ a traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam na koncerty.

Elektrizujúca intepretácia

Úvodnou skladbou večerov bude Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý zaznie v interpretácii klavírnej virtuózky Zhang Zuo „Zee Zee“, ktorá sa narodila v Číne. Laureátka mnohých súťaží Zhang Zuo je pre svoju elektrizujúcu a vášnivú hru považovaná za jednu z najlepších mladých interpretiek. Vyrastala v Nemecku, kde ako päťročná začala navštevovať hodiny klavíra. O tri roky neskôr vyhrala klavírne súťaže a mala prvé koncertné vystúpenia. Prvý klavírny recitál odohrala už ako desaťročná. V štúdiách pokračovala v USA na Rochesterskej univerzite a magisterské štúdium ukončila na prestížnej Julliard School.

Zee Zee
Klaviristka Zee Zee. Zdroj: Archív Zhang Zuo

Klaviristka vystupuje v svetových koncertných sálach po boku zvučných orchestrov a je aktívna aj ako komorná hráčka. Získala mnoho medzinárodných ocenení. Mozartov Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 inšpiroval mnoho ďalších skladateľov, napríklad  Beethovena či Brahmsa.

Veľkolepé dielo oslávilo 400. výročie kníhtlače

Nasledovať bude Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52 Felixa Mendelssohna Bartholdyho so Slovenským filharmonickým zborom. Lobgesang (Chválospev)  skomponoval skladateľ na objednávku mesta Lipska, pri príležitosti  400. výročia  vynálezu kníhtlače Johanesom Gutenbergom. Zborové a sólové časti v podaní trojice skvelých vokálnych sólistov skomponované na biblické texty s protestantským chorálom Nun danket alle Gott, zaznejú po symfonickom úvode diela.

 

Zdroj foto: Zee Zee, Slovenská filharmónia

Zdroj: Martina Tolstova / Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Po boku telies Slovenskej filharmónie vystúpia poprední vokálni sólisti”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »