Po boku telies Slovenskej filharmónie vystúpia poprední vokálni sólisti

Simona Houda Šaturová, Jana Kurucová, Juraj Hollý, Zee Zee, Petr Altrichter / Slovenská filharmónia

Jedným z najzaujímavejších koncertných podujatí 48. kalendárneho týždňa je prvá decembrová dvojica symfonických večerov v bratislavskej Redute. Po boku dvoch umeleckých  telies Slovenskej filharmónie vystúpia nielen poprední vokálni sólisti Simona Houda Šaturová, Jana Kurucová a Juraj Hollý. Hostkou večera bude aj uznávaná čínska klaviristka Zhang Zuo. 

Na prvej decembrovej symfonickej dvojici vo štvrtok a piatok 1. a 2. decembra sa Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Thomas Lang) predstavia pod taktovkou pravidelného hosťa sezón SF, českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólistami večerov budú čínska klaviristka Zhang Zuo „Zee Zee“ a traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý.

Na prvej decembrovej symfonickej dvojici vo štvrtok a piatok 1. a 2. decembra sa Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Thomas Lang) predstavia pod taktovkou pravidelného hosťa sezón Slovenskej filharmónie, českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólistami oboch večerov v znamení nádhernej hudby Mozarta a Mendelssohn-Bartholdyho budú čínska klaviristka Zhang Zuo „Zee Zee“ a traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam na koncerty.

Elektrizujúca intepretácia

Úvodnou skladbou večerov bude Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý zaznie v interpretácii klavírnej virtuózky Zhang Zuo „Zee Zee“, ktorá sa narodila v Číne. Laureátka mnohých súťaží Zhang Zuo je pre svoju elektrizujúcu a vášnivú hru považovaná za jednu z najlepších mladých interpretiek. Vyrastala v Nemecku, kde ako päťročná začala navštevovať hodiny klavíra. O tri roky neskôr vyhrala klavírne súťaže a mala prvé koncertné vystúpenia. Prvý klavírny recitál odohrala už ako desaťročná. V štúdiách pokračovala v USA na Rochesterskej univerzite a magisterské štúdium ukončila na prestížnej Julliard School.

Zee Zee
Klaviristka Zee Zee. Zdroj: Archív Zhang Zuo

Klaviristka vystupuje v svetových koncertných sálach po boku zvučných orchestrov a je aktívna aj ako komorná hráčka. Získala mnoho medzinárodných ocenení. Mozartov Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 inšpiroval mnoho ďalších skladateľov, napríklad  Beethovena či Brahmsa.

Veľkolepé dielo oslávilo 400. výročie kníhtlače

Nasledovať bude Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52 Felixa Mendelssohna Bartholdyho so Slovenským filharmonickým zborom. Lobgesang (Chválospev)  skomponoval skladateľ na objednávku mesta Lipska, pri príležitosti  400. výročia  vynálezu kníhtlače Johanesom Gutenbergom. Zborové a sólové časti v podaní trojice skvelých vokálnych sólistov skomponované na biblické texty s protestantským chorálom Nun danket alle Gott, zaznejú po symfonickom úvode diela.

 

Zdroj foto: Zee Zee, Slovenská filharmónia

Zdroj: Martina Tolstova / Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Po boku telies Slovenskej filharmónie vystúpia poprední vokálni sólisti”

Comments are closed.

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »