Novinky

Po boku telies Slovenskej filharmónie vystúpia poprední vokálni sólisti

Simona Houda Šaturová, Jana Kurucová, Juraj Hollý, Zee Zee, Petr Altrichter / Slovenská filharmónia

Jedným z najzaujímavejších koncertných podujatí 48. kalendárneho týždňa je prvá decembrová dvojica symfonických večerov v bratislavskej Redute. Po boku dvoch umeleckých  telies Slovenskej filharmónie vystúpia nielen poprední vokálni sólisti Simona Houda Šaturová, Jana Kurucová a Juraj Hollý. Hostkou večera bude aj uznávaná čínska klaviristka Zhang Zuo. 

Na prvej decembrovej symfonickej dvojici vo štvrtok a piatok 1. a 2. decembra sa Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Thomas Lang) predstavia pod taktovkou pravidelného hosťa sezón SF, českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólistami večerov budú čínska klaviristka Zhang Zuo „Zee Zee“ a traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý.

Na prvej decembrovej symfonickej dvojici vo štvrtok a piatok 1. a 2. decembra sa Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Thomas Lang) predstavia pod taktovkou pravidelného hosťa sezón Slovenskej filharmónie, českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólistami oboch večerov v znamení nádhernej hudby Mozarta a Mendelssohn-Bartholdyho budú čínska klaviristka Zhang Zuo „Zee Zee“ a traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam na koncerty.

Elektrizujúca intepretácia

Úvodnou skladbou večerov bude Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý zaznie v interpretácii klavírnej virtuózky Zhang Zuo „Zee Zee“, ktorá sa narodila v Číne. Laureátka mnohých súťaží Zhang Zuo je pre svoju elektrizujúcu a vášnivú hru považovaná za jednu z najlepších mladých interpretiek. Vyrastala v Nemecku, kde ako päťročná začala navštevovať hodiny klavíra. O tri roky neskôr vyhrala klavírne súťaže a mala prvé koncertné vystúpenia. Prvý klavírny recitál odohrala už ako desaťročná. V štúdiách pokračovala v USA na Rochesterskej univerzite a magisterské štúdium ukončila na prestížnej Julliard School.

Zee Zee
Klaviristka Zee Zee. Zdroj: Archív Zhang Zuo

Klaviristka vystupuje v svetových koncertných sálach po boku zvučných orchestrov a je aktívna aj ako komorná hráčka. Získala mnoho medzinárodných ocenení. Mozartov Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 inšpiroval mnoho ďalších skladateľov, napríklad  Beethovena či Brahmsa.

Veľkolepé dielo oslávilo 400. výročie kníhtlače

Nasledovať bude Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52 Felixa Mendelssohna Bartholdyho so Slovenským filharmonickým zborom. Lobgesang (Chválospev)  skomponoval skladateľ na objednávku mesta Lipska, pri príležitosti  400. výročia  vynálezu kníhtlače Johanesom Gutenbergom. Zborové a sólové časti v podaní trojice skvelých vokálnych sólistov skomponované na biblické texty s protestantským chorálom Nun danket alle Gott, zaznejú po symfonickom úvode diela.

 

Zdroj foto: Zee Zee, Slovenská filharmónia

Zdroj: Martina Tolstova / Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Po boku telies Slovenskej filharmónie vystúpia poprední vokálni sólisti”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »