Novinky

Vianočné a sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie

Vianočné a sviatočné koncerty Slovenskej filharmónie

Sviatky a hudba patria nerozlučne k sebe. Svedčí o tom aj bohatá ponuka koncertov Slovenskej filharmónie v mesiaci december. Pripravené je široké spektrum sviatočných podujatí v Koncertnej sieni a Malej sále SF, ktoré vyvrcholia Vianočnými, Silvestrovskými a Novoročným koncertom.

Sviatočný a vianočný duch vládne v Slovenskej filharmónii už od prvého decembrového dňa. Počas mesiaca nachystali pri návštevníkov mnoho atraktívnych koncertov.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Dvojica symfonických koncertov s hviezdnymi interpretmi

V úvode mesiaca sú na programe dve symfonické dvojice koncertov. Vo štvrtok a piatok  1. a 2. decembra 2022 sa, ako sme avizovali, Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor  (zbormajster Thomas Lang) predstavia pod taktovkou pravidelného hosťa sezón SF českého dirigenta Petra Altrichtera.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš
Slovenská filharmónia / Vianočné a sviatočné koncerty / Mozart&Mendelssohn-Bartholdy

Sólistami večerov budú čínska klavírna virtuózka Zhang Zuo „Zee Zee“ a traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý. Úvodnou skladbou večerov bude Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta. Nasledovať bude Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52 Felixa Mendelssohna Bartholdyho so Slovenským filharmonickým zborom. Lobgesang (Chválospev) skomponoval skladateľ na objednávku mesta Lipska, pri príležitosti 400. výročia vynálezu kníhtlače Johannesom Gutenbergom. Zborové a sólové časti sú skomponované na biblické texty s protestantským chorálom Nun danket alle Gott. Koncerty sa začnú o 19.00.

Vianočné a sviatočné koncerty aj s violončelovým géniom

O týždeň neskôr sa Slovenská filharmónia, poslednýkrát v tomto kalendárnom roku, predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude španielsky violončelista Pablo Ferrández, ktorého niektorí označujú za nového violončelového génia.

Slovenská filharmónia / Vianočné a sviatočné koncerty s violončelovou hviezdou / Koncertné tipy

V Slovenskej filharmónii sa predstaví debutovo uvedením Hebrejskej rapsódie pre violončelo a orchester SchelomoErnesta Blocha. Program koncertu doplnia Danzas fanatásticas Sevillčana Joaquina Turinu a výber baletných suít Romeo a Júlia Sergeja Prokofieva. Koncerty sa začnú o 19.00. Pred piatkovým koncertom 9. decembra 2022 sa vo foyer SF o 18:15 hod. koná stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom.

Slovenská filharmónia / stretnutie so šéfdirigentom

Slovenská filharmónia v znamení adventu

Prvý Adventný koncert zaznie v Slovenskej filharmónii v nedeľu 4. decembra 2022, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam na koncerty. Je to úvodný koncert cyklu Stará hudba, na ktorom sa predstaví vokálny súbor Schola Minor s umeleckou vedúcou Sylviou Urdovou a členmi zoskupenia Hildou Gulyás, Evou Šuškovou, Tomášom Šelcom, Máriou Páleníkovou Júliou Urdovou. V Malej sále Slovenskej filharmónie budú znieť Stredoveké spevy z 8. až 15. storočia a dve diela súčasného skladateľa Jevgenija Iršaia inšpirované stredovekým poetom Angelusom Silesitusom. Koncert sa začne o 19.00.

Slovenská filharmónia / Adventné koncerty

O týždeň neskôr v nedeľu 11. decembra pozývajú na Adventný koncert členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Na koncerte zaznejú Concerti grossi Arcangella Corelliho a Martina Petríka. Program doplní Serenáda Es dur, op. 6 Josefa Suka. Koncert sa začne o 16.00.

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

Vianočné koncerty aj s Bratislavským chlapčenským zborom

Na tohtoročné Vianoce sa naladíte na tradičných Vianočných koncertoch Slovenskej filharmónie a Bratislavského chlapčenského zboru /zbormajstri Magdaléna RovňákováGabriel Rovňák/ so sopranistkou Janou Juríčkovou. Za dirigentským pultom bude stáť slovenský dirigent Rastislav Štúr. 

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Zdroj: Viva Musica! festival

V jeho naštudovaní budú znieť vianočné hudobné prskavky, medzi ktorými nebude chýbať Tichá noc, svätá noc Franza Xavera Grubera. Koncerty sa uskutočnia v nedeľu, pondelok, utorok a v stredu 18., 19., 20.21. 12. 2022. Pre veľký záujem návštevníkov o večerné koncerty, ktoré sa vypredali, pridala Slovenská filharmónia verejnú generálku v nedeľu, ktorá sa začne o 10.00.

Silvestrovské i novoročný koncert v znamení britských a amerických skladateľov

Slávnostná atmosféra v Koncertnej sieni vyvrcholí na Silvestrovských koncertoch 30.31. decembra a na Novoročnom koncerte 2. januára 2023. Zabezpečí  ju výber diel britských a amerických skladateľov Leonarda Bernsteina, Georga Gershwina, Frederica Loeweho a Andrewa Lloyda Webbera.

Štátna filharmónia Košice a Ladislav Fančovič
ŠfK a Ladislav Fančovič. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / foto Miriama Fenciková

Sólistami večerov budú vynikajúci klavirista Ladislav Fančovič, tenorista Martin Gyimesi a sopranistka Martina Masaryková. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru.

Robert Jindra
Dirigent Robert Jindra. Foto: Jaroslav Ľaš

Vianočné tipy na darček

V Pokladnici Slovenskej filharmónie nájdete zaujímavý hudobný darček. Obdarovať môžeme hudbou nielen svojich blízkych prostredníctvom darčekových poukazov, ale staňme sa aj anjelom. Doprajme zážitok z HUDBY  deťom z krízových centier a ich mamám. I tento rok sa môžeme všetci zapojiť do Vianočnej pošty Slovenskej filharmónie.

Anjelská vstupenka / Vianočná pošta SF

Foto: Peter Brenkus, J. Lukáš (Slovenská filharmónia), Miriama Fencíková, Jaroslav Ľaš (Štátna filharmónia Košice), Archív Viva Musica! festival

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala, Martina Tolstova,  tlačová tajomníčka SF

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »