Vianoce 2022 v košickej filke

Vianoce 2022 v Štátnej filharmónii Košice

Advent a Vianoce 2022 oslávite aj v košickej filke! V predvianočnom období pre svojich návštevníkov prichystali päticu atraktívnych adventno-vianočných koncertných stretnutí. Poďte sa pozrieť, čo vás čaká do Vianoc v košickom Dome umenia.

Štátna filharmónia Košice pripravila pre svojich návštevníkov niekoľko rozmanitých vianočných podujatí. Aký bude Advent a Vianoce 2022 s košickou filkou? Decembrové dni rozžiaria koncerty komorné, symfonické i rodinné. “Všetci priaznivci krásnej hudby sú srdečne vítaní v košickom Dome umenia. Nalaďte sa na Vianoce vo filharmónii a prežite tak s rodinou či priateľmi pokojný a naplnený adventný čas,” znie pozvanie z košického Domu umenia širokej verejnosti.

Advent s hudbou a poéziou

Na čas adventu návštevníkov príjemne naladí komorný koncert s vokálnym súborom SCHOLA MINOR, ktorá sa v druhú adventnú nedeľu predstaví v rovnakej zostave v Slovenskej filharmónii (viac sa dočítate TU – pozn. red.). O umelecký prednes sa postará Peter Himič a o sóla sopranistka Hilda Gulyás, mezzosopranistka Eva Šušková, basbarytonista Tomáš Šelc. Podujatie svojím spevom podporia i Mária Páleníková, Júlia Urdová a Sylvia Urdová. Chrámovú hudbu doplní výber z poézie Hviezdoslava, Rúfusa, Válka, Bloka a Miltona.

Advent s hudbou a poéziou ŠFK

Vianoce vo filme

Čím by boli Vianoce bez hudby, rozprávok a vianočných príbehov? Nalaďte sa so Štátnou filharmóniou Košice a jej hosťami na atmosféru najkrajších sviatkov prostredníctvom pôsobivej hudby z obľúbených vianočných filmov. Na mimoriadnom koncerte konanom 11.12.2022 od 16:00 hod. zaznejú napríklad aranžmány z Perinbaby, Mrázika či Popolušky v podaní orchestra ŠFK pod vedením dirigenta a moderátora Gabriela Rovňáka ml. O spev sa postará Detský spevácky zbor PRO MUSICA – MAGNÓLIA a sopranistka Tatiana HAJZUŠOVÁ. Mimochodom, koncert je už vypredaný!

Vianoce vo filme ŠFK

Trojica vianočných koncertov - aj to sú Vianoce 2022 s košickou filkou

Štátna filharmónia Košice prinesie počas tohto predvianočného obdobia celkom trojicu vianočných koncertov. Prvý ako súčasť Koncertného cyklu prichádza na rad už 15.12.2022. Tie ďalšie už ako mimoriadne koncerty sú na programe 18. 12, a 19.12.2022. Od toho prvého sa líšia aj programom. 

Česká mše vánoční i Biblické písně - aj tie prinesie prvý vianočný koncert

Prvý vianočný koncert Štátnej filharmónie Košice je výnimočný Biblickými piesňami Antonína Dvořáka v interpretácii famózneho Petra Mikuláša. Jeho nádherný basový hlas doplnia sopranistka Eva Hornyáková, mezzosopranistka Markéta Cukrová a tenorista Peter Berger. Hudbu sfér pre sláčikový orchester Oldřicha Hemerku aranžoval dirigent večera Maroš Potokár.

Maroš Potokár a ŠFK
Maroš Potokár a ŠFK. Foto: Dávid Hanko

V sprievode orchestra ŠFK a netradične až dvoch zborov – Košického speváckeho zboru učiteľov a Zboru sv. Cecílie odznie aj tradičná Česká mše vánoční od Jána Jakuba Rybu.

1. Vianočný koncert ŠFK 2022

Druhý a tretí vianočný koncert v znamení Bacha, Haydna i Rybu

Program ďalšej dvojice vianočných koncertov sa od dramaturgie toho prvého dosť líši. Spoločným prvkom je tradičná Česká mše vánoční od Jána Jakuba Rybu. Tá zaznie v interpretácií slovenských a českých sólistov – Petra Mikuláša, Evy Hornyákovej, Markéty CukrovejPetra Bergera. O hudobný a vokálny sprievod sa pod taktovkou Maroša Potokára postará Košický spevácky zbor učiteľov, Zbor sv. Cecílieorchester ŠFK.

2. Vianočný koncert ŠFK

Na programe 2. a 3. vianočného koncertu je aj dielo Josepha Haydna – Koncert pre husle a orchester A dur, ktorý uvedie český virtuóz Jiří Vodička. Návštevníci si zároveň vypočujú aj Suitu pre orchester č. 3 D dur od Johanna Sebastiana Bacha.

3. Vianočný koncert ŠFK 2022

Foto: Dávid Hanko

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

2 thoughts on “Vianoce 2022 v košickej filke

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »