Novinky

Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program

Slovenská filharmónia / Reduta pozýva do Reduty aj v apríli. Chystá opäť atraktívny program / Tomáš Šelc

Slovenská filharmónia pozýva abonentov a návštevníkov do Reduty aj v apríli. Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch aktuálnej jubilejnej sezóny chystá atraktívny program so zaujímavými účinkujúcimi. Okrem symfonických koncertov dostane priestor aj piesňový večer, virtuózov či našich a svetových účinkujúcich.

Prv než sa odoberieme na veľkonočné prázdniny, je tu čas, pozrieť sa do aprílového programu Slovenskej filharmónie. Počas apríla ponúkne Slovenská filharmónia celkom dvanásť koncertných dní, na ktorých v budove bratislavskej Reduty privíta zaujímavých hostí a divákom sprostredkuje výnimočné zážitky. Priestor dostanú nielen symfonické koncerty orchestra Slovenská filharmónia, ale napríklad tiež koncert so Slovenským komorným orchestrom, piesňový večer či jazz pre mladé publikum. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Veľká noc 2024 v kultúre. Nalaďme sa na sviatky aj na koncertoch / veľkonočné koncerty / kam za kultúrou
Veľká noc 2024 v kultúre. Nalaďme sa na sviatky aj na koncertoch

Aprílový program odštartuje dvojica vzácnych hostí symfonických koncertov

Aprílový program v Slovenskej filharmónii štartuje hneď po Veľkej noci. Vo štvrtok a piatok (4. a 5. apríla) o 19:00 hod. sa návštevníkom Koncertnej siene SF predstaví mladá slovenská sopranistka Slávka Zámečníková. Vystúpi po boku Slovenských filharmonikov, ktorých prichádza počas jubilejnej sezóny opäť dirigovať náš a svetový Juraj Valčuha. 

Slávka Zámečníková zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od septembra 2020 je centrom jej pôsobenia Viedenská štátna opera, kde okrem iného aktuálne stvárňuje postavu Sophie v opere Richarda Straussa Gavalier s ružou. Svetovo uznávaný slovenský dirigent s medzinárodným renomé Juraj Valčuha, ináč hudobný riaditeľ Houston Symphon, bude hosťom 75. sezóny po druhýkrát.

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Po mimoriadne úspešnom marcovom uvedení tretej symfónie Gustava Mahlera teraz so Slovenskou filharmóniou pripravujú ďalší zaujímavý program. V interpretácii Slávky Zámečníkovej zaznejú Štyri posledné piesne Richarda Straussa. Meditatívny opus si starší návštevníci Slovenskej filharmónie pamätajú z nezabudnuteľného koncertu Lucie Poppovej po Novembri 1989, či z Bratislavských hudobných slávností 2006, keď zaznel v interpretácii Gabriely Beňačkovej. Cyklus štyroch piesní pre soprán a orchester je jedným z vrcholných diel skladateľa, ktoré skomponoval ako 84-ročný v roku 1948 vo Švajčiarsku, kde sa usadil so svojou manželkou po 2. svetovej vojne, zatiaľ čo úvodné Interlúdium z opery Intermezzo vzniklo o desiatky rokov skôr.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátne vyznamenania / Eva Pavlíková
Prezidentka SR v nedeľu udelila štátne vyznamenania 33 osobnostiam

V naštudovaní Juraja Valčuhu, čerstvého držiteľa Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí, zaznie v druhej polovici programu Čajkovského šiesta symfónia Patetická.

Symfonická dvojica so šéfdirigentom nebude chýbať

Z radu symfonických koncertov počas apríla nevynechá Slovenská filharmónia ani koncertnú dvojicu so šéfdirigentom. Pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina sa Slovenskí filharmonici predstavia na dvojici koncertov vo štvrtok 11. a v piatok 12. apríla 19.00. Sólistom večerov bude mladý český husľový virtuóz a koncertný majster Českej filharmónie Jan Mráček, v ktorého interpretácii zaznie Dvořákov Husľový koncert a mol. Mráček, najmladší laureát Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010, získal v roku 2014 prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera. Program doplnia diel Bohuslava MartinůDmitrija Šostakoviča. Navyše, chýbať nebude ani obľúbené predkoncertné stretnutie so šéfdirigentom, ktoré sa uskutoční pred piatkovým koncertom o 18,15 hod. vo foyeri Reduty.

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Foto: A. Trizuljak

Debut Jiřího Habarta v Slovenskej filharmónii

Apríl prinesie aj jeden debut. Na pôde Slovenskej filharmónie ho zažije český dirigent Jiří Habart, ktorý patrí k najmladšej generácii českých dirigentov. Rodák z Frýdku je finalistom dirigentskej súťaže Donatella Flick Conducting Competition v Londýne. Zároveň je držiteľom 5. miesta na Medzinárodnej hudobnej súťaži Zoltána Kodálya, kde získal niekoľko špeciálnych ocenení a dirigent Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave. S orchestrom Slovenská filharmónia sa predstaví vo štvrtok 25. apríla 19.00 v Redute, no zároveň aj v Žiline na festivale Allegretto. Sólistkou v Hummelovom koncerte bude mladá umelkyňa Sophie Dervaux, prvá fagotistka Viedenských filharmonikov. Program doplní Rachmaninovova 2. symfónia.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

V aprílovej ponuke nebudú chýbať ani mimoriadne populárne koncerty Filmovej hudby, ktoré sú na programe 18., 19. 20. apríla 19.00. Pridaná je aj Verejná generálka, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 18. apríla o 10.00 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Už tradične tento populárny program zaznie v naštudovaní slovenského dirigenta Rastislava Štúra, autora myšlienky tohto programu.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Slovenská filharmónia aj v komornom šate

Slovenská filharmónia ponúkne návštevníkom a abonentom počas marca viaceré komorné koncerty s intímnou atmosférou. Už v utorok 9. apríla 19.00 ponúkne v Malej sále SF v poradí tretí Piesňový večer, ktorý je dramaturgickou novinkou aktuálnej sezóny. Prinesie vystúpenie slovenského basbarytonistu Tomáša Šelca, ktorý sa predstaví v bohatom piesňovom programe. Okrem iného ponúkne návštevníkom aj tvorbu významného českého skladateľa Jana Jakuba Rybu, ktorého meno sa spája zvyčajne len s vianočnou omšou. Jedinečným prvkom recitálu bude využitie kladivkového klavíra, ktorý navodí historickú atmosféru konca 18. storočia. Rozozvučí ho špecialistka na kladivkový klavír Barbara Maria Willi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

V ponuke komorných cyklov v mesiaci apríl nechýba ani Slovenský komorný orchester. S umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedie v utorok 16. apríla 19.00 v Stĺpovej sieni SF koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun. Viliam Farkaš– skvelý kolega, jeden z najgeniálnejších slovenských muzikantov. Jozef Kun – najsvetovejší Slovák vo svete huslí a viol. Po boku komorného orchestra sa predstavia dvaja súčasní virtuózi Dalibor Karvay, koncertný majster Wiener Symphoniker a Roman Patkoló, zástupca sólového kontrabasistu Opernhaus Zürich. Program pozostáva z diel Georga Friedricha Händla, Petra Breinera, Fritza Kreislera, Astora Piazzollu a ďalších.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Na koncerte cyklu Komorná hudba v utorok 30. apríla 19.00 privítajú v Malej sále SF komorné zoskupenie NW3 TRIO. Po boku Petra Breinera sa predstavia Richard Harwood, prvý violončelista Royal Philharmonic Orchestra a kórejsko-škótska huslistka Esther Kim, tiež členka kráľovského orchestra. V Dvořákových Dumkách sa ku klavírnemu triu pripojí mladá slovenská hobojistka Kristína Pláňavská. Program predstaví viaceré diela Petra Breinera pre toto komorné zoskupenie.

Martin Vanek s deťmi ochutnajú jazz

Slovenská filharmónia aj v aprílovom programe ponúka program pre mladé publikum. Tentoraz témou nebude vážna hudba. Už názov koncertu – Potulky jazzom  – prezrádza, čo bude témou aprílového Rodinného koncertu v bratislavskej Redute. V sobotu 13. apríla 16.00 obľúbený moderátor Martin Vanek spolu s deťmi pocestujú v čase. Ocitnú sa na malú chvíľu v rokoch 1920 až 1950, keď bol jazz tanečnou hudbou, na ktorú sa zabával celý svet. Ako jazz vznikal, ako znel, na akých nástrojoch  sa hral, čo je jeho srdcom a dušou? To všetko sa dozviete v Koncertnej sieni SF so skvelým orchestrom Fats Jazz Band pod vedením Ladislava Fančoviča

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Zdroj: Linda Kisková Bohušová / Fats Jazz Band

S kódom JAR si zakúpite vstupenky na koncerty 4., 5. a 9. apríla s 25% zľavou v Pokladnici SF aj ONLINE. Vstupenky na aprílové koncerty sú v predaji v Pokladnici SF vo všetky pracovné dni od 12.00 – 18.00 a hodinu pred koncertom alebo online na filharmonia.sk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Fenix 2024
Rozhodnite, kto tentoraz získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »