Čo nové v septembri: BIBIANA vo svete i doma ponúka výstavy

Bibiana

Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA mesiac čo mesiac pripravuje nielen zaujímavé podujatia, ale aj príťažlivé výstavy. Nájdete ich nielen v priestoroch BIBIANY, ale aj v blízkych či vzdialenejších končinách sveta.

Kam s deťmi? Napríklad na výstavu či podujatia v réžii Medzinárodného domu umenia pre deti – BIBIANA. Spolu sa pozrieme na výstavy, ktoré by ste v najbližšom čase určite mali navštíviť. Najskôr zavítame na výstavy mimo sídla BIBIANY do blízkeho i ďalekého okolia, než opäť zakotvíme v BIBIANE. A reč bude nielen o výstavách, ale o zaujímavých podujatiach pre školy, rodiny a najmä umenia a interakcie chtivé deťúrence s riadnou dávkou invencie a fantázie. Nuž, opäť je si z čoho vyberať.

Obrázky z otázky na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí

V septembri 2022 sa na Hviezdoslavovo námestie v Bratislave koná výstava OBRÁZKY Z OTÁZKY – OZO. Výstava predstavuje slovenské animátorky a animátorov, ktorým animátori BIBIANY položili rôzne vtipné otázky. Svoje odpovede vyjadrili ilustráciami, ktoré budete mať možnosť po prvý raz vidieť na open air výstave. Príďte a zoznámte sa so súčasnými slovenskými tvorcami animovaných filmov a ich odpoveďami.

Do Piešťan na poznávaciu jazdu za kultúrou národnostných menších

O výstave s názvom # SLOVO # JAZYK # KNIHA sme už informovali TU. Momentálne ju, až do 30. septembra 2022 nájdete v Mestskej knižnici mesta Piešťany – Piešťanské informačné centrum. Ukazuje zbierku časopisov a kníh pre deti a mládež národnostných menšín na Slovensku, čo je zaujímavým podnetom na spoznávanie kultúr národnostných menšín i výborným mechanizmom na vzájomné spoznávanie sa a akceptáciu.

Za rozprávkami do Banskej Bystrici i Belehradu

Už 1. septembra začína v Revúcej, ktoré je mestom kultúry, Grand Prix BIB. Potrvá až do 1. 12. 2022.

Vydajte sa Cestami rozprávok. Len do 2.9.2022 ich máte možnosť podniknúť v Galérii v podkroví, ktorá patrí banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici.  Rozprávkovými cestami-necestami vás doprovodia ilustrátori ocenení na BIB 2021. A ak sa ešte do 16.9. dostanete do srbskej metropoly, do Belehradu, tak navštívte Belehradskú mestskú knižnicu (Biblioteka Grada Beograda). Aj tam sa vydáte CESTAMI ROZPRÁVOK.

... a naspäť do BIBIANY

Teraz sa presunieme do BIBIANY, ktorá ponúka vo svojom sídle tri výstavy. Sú to Od hračky po hračku, Hravá hlava či Naša a svetová Klára Jarunková. Boli ste si ich už pozrieť? Ak ste ich ešte s deťúrencami či vnúčencami nenavštívili, poponáhľajte sa. Ponúkané výstavy však onedlho končia, a tak ich návštevu netreba odkladať. Pozrieť si ich môžete len do nedele, 11. septembra 2022.  

Hlava / BIBIANA
Hravá hlava v BIBIANE. Zdroj: BIBIANA

Hračka v hlavnej úlohe

To, že dobrá a kvalitná hračka podporuje a rozvíja cit pre krásu, účelnosť, tvorivosť i empatiu, mi nejeden z vás, rodičia i starí rodičia, iste potvrdíte. Prehliadka výstavy OD HRAČKY PO HRAČKU v BIBIANE začína reprodukciou obrazu Pietera Brueghela, na ktorej môžu deti hľadať hry, ktoré sa hrajú dodnes. Ďalej tu nájdu repliky historických hračiek podľa archeologických nálezov, ikonickú technickú hru Merkur, ktorá sa vyrába od roku 1920 až dodnes, mesto z veľkej farebnej skladačky, domček pre bábiky a plyšového medveďa, ale aj plastové hračky z minulého storočia od známej návrhárky Libuši Niklovej. Zoznámia sa s hračkami našich súčasných dizajnérov. Výstava Od hračky po hračku je príspevkom BIBIANY k Roku slovenského dizajnu, vyhláseného MK SR.

Od hracky po hracku / Bibiana / kam s deťmi
V kráľovstve hry a hračiek. Zdroj: BIBIANA

O hlave hravo

Hlava – časť tela, o ktorej sa dá hovoriť všelijako. A viete, že aj hravo? Výstava HRAVÁ HLAVA čerpá z krásnej knihy českých autorov Davida Böhma a Ondřeja Buddeusa: Hlava v hlavě. Na deti a ich rodičov či starých rodičov čaká množstvo interaktívnych prvkov o tejto najdôležitejšej časti ľudského tela – hlave. Dozviete sa nielen to, ako ju stvárňovali rôzni umelci, ale i ako ju ľudia rôzne nazývajú. Zistíte, ako v hlave vzniká nápad a koľko váži mozog či čo sú vrásky. Spoznajú odpoveď aj na otázky na čo máme zmysly, či prečo oči nerastú. Dokonca sa hlavu môžete naučiť aj kresliť.  

Hravá hlava / BIBIANA / Marec

K storočnici Kláry Jarunkovej

Tento rok si pripomíname storočnicu narodenia najprekladanejšej slovenskej autorky kníh pre deti a mládež Kláry Jarunkovej, na ktorú sme si spomenuli TU. Ako téma rezonuje aj na výstave NAŠA A SVETOVÁ KLÁRA JARUNKOVÁ, ktorú nájdete v Galérii Dušana Rolla. Výstavu pripravil kolektív Centra detskej literatúry, čítania a SK IBBY v spolupráci s Mestskou knižnicou mesta Piešťany.

Naša a svetová Klára Jarunková / BIBIANA

BIBIANA v septembri je aj o podujatiach, workshopoch či predstaveniach

BIBIANA nie je len o výstavách. Je aj o podujatiach, workshopoch či predstaveniach. Aj v septembri prináša pestrý program podujatí.Okrem podujatí v BIBIANE zájde medzi deti do OC Nivy a chystá skvelý program v rámci Bielej noci.

Programy pre deti budú

Ako prvé si predstavíme programy pre verejnosť bez objednania. Pre najmenších pripravujú v septembri dve podujatia. Vo štvrtok 8.9.2022 o 10.00 hod. sa k slovu dostane Nenásytná húsenička. Prostredníctvom knižky Erica Carleho sa hravým spôsobom deti budú učiť počítať a rozpoznávať jesenné ovocie. Stanú sa ale aj „tvorcami“ jedného z najkrajších prírodných javov, ktorý v detských očiach naberá rozmery zázraku.

BIBIANA / Mackov najlepší kamarát

Aj ďalšie zážitkové čítanie bude atraktívne. Nájsť si kamaráta je veľká úloha. Našťastie čierny macko stretne hnedého macka. Tak hľadajú spolu. Netušia však, že kamarátstvo prichádza potichučky a býva nečakane blízko. Zážitkové čítanie a dielnička inšpirovaná knihou Petra Horáčka čaká na najmenších vo štvrtok 22.9. so začiatkom od 10:00 hod. v programe Mackov najlepší kamarát.

Štúdio pripravilo zaujímavé podujatia pre deťúrence

Aj v septembri je tu Štúdio BIBIANA, ktoré prináša trojicu programov, ktoré sú už ale na objednávku mailom TU. V utorok 27.9. sa o 14:00 hod. koná podujatie Nauč sa kresliť legendárneho „Joška“ Mrkvičku! Je určené pre deti od 7 rokov, ktoré sa jednoduchými krokmi naučia, ako sa kreslí Jožko Mrkvička. Spoločne s ilustrátorom Filipom Horníkom prídu na to, prečo má také meno aké má, a skúsia si vymyslieť aj svoje vlastné komiksové postavičky. Streda 28.9. od 14:00 hod. patrí Zveromágii, na ktorej sú pozvané deti od 7 rokov. Zapojením fantázie si deti vytvoria svoj atlas podivuhodných tvorov. S ilustrátorkou Hedvigou Gutierrez budú diskutovať o ilustrácii,  jej dynamike v knižnom priestore a spôsobe aplikovania koláže do knižnej makety. Posledný septembrový štvrtok (29.9.) začína o 14:00 hod. výtvarné Letné dobrodružstvo jedným skokom. Svoj letný príbeh si deti nakreslia s ilustrátorkou Jankou Malatincovou. Naučia sa ilustrovať knižku v jednoduchej forme pop-up.

Budú aj nedele pre rodiny s deťmi

Obľúbeným podujatím sú aj Nedele pre rodiny s deťmi. V septembri ich BIBIANA avizuje v termínoch 11. a 18. septembra. So začiatkom vždy o 16:00 hod. sa detičky a ich rodičia ocitnú na Čítačkách z premietačky. „Fakt sú všade, tak vám poviem: Od pivníc až po podkrovie! Celý dom im nestačí. Zoznámte sa… BUBÁCI.“ Na rodiny s deťmi čaká pútavo a hravo rozohrané scénické čítanie z knižky pre deti v podaní študentov VŠMU v rámci výstavy Najkrajšie knihy Slovenska 2021.

Niečo aj pre učiteľky a učiteľov ZŠ

Pedagógov na I. stupni základných škôl iste zaujímajú programy pre školy.  V septembrovej ponuke je to Rozprávka o troch prasiatkach, ktorá je zrealizovateľná 28.9.2022 v dvoch termínoch o 10:00 a o 11:00. Deti sa ponoria do spomienok na troch odvážnych kamarátov. Spolu s animátorkou si prezrú obrázky z ich dobrodružného putovania. Obrázky, ktoré sú v našej fantázii. Nájdu odpovede na nasledujúce otázky. Ako vyzerá krajina, ktorou sa vybrali? Nakreslia si mapu ich cesty. V čom sa prasiatka líšia? Aké majú mená? Čo mali so sebou?  Programy sú ale na objednávku a je potrebné sa obrátiť na BIBIANU mailom TU.

BIBIANA pôjde v septembri aj do OC Nivy

Na letné podujatie BIBIANY v petržalskom obchodnom centre Aupark nadväzuje aj v septembri. Jedným zo zaujímavých podujatí septembrového programu  Medzinárodného domu umenia pre deti – BIBIANA je aj Týždeň BIBIANY v OC NIVY. V termíne od pondelka 12. septembra až do nedele 18. septembra, s výnimkou štátneho sviatku, nájdete BIBIANU v obchodnom centre Nivy v Bratislave. Do priestorov centrálnej zóny prináša hru, zaujímavé podujatia a tvorivé dielne.

Tri noci budú v znamení Bielej noci

Atraktívne podujatie Biela noc pozýva aj do BIBIANY, ktorá sa stáva súčasťou podujatia aj s Festivalom BAB. V termíne 16. – 18. 9. 2022 čaká na veľkých i malých návštevníkov, návštevníčky či „návštevníčatá“ atraktívny program.  Prinesie nočné kino naj animákov pre všetky vekové kategórie, workshop animovaného filmu či ponorí vás do sveta rozšírenej reality. Vďaka appke na rozšírenú realitu môžete na Rybnom námestí pozorovať animované zvieratká počas konania podujatia v čase od 19:00 hod. až do polnoci.

 

Zdroj: BIBIANA

Redakciu informovala a fotografie poskytla Natália Cehláriková, organizačný a mediálny manažér BIBIANA/BIB/BAB

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »