Novinky

Kam na koncert v týždni od 5. septembra?

Kam na koncert v týždni od 5. septembra?

Po letných prázdninách sme tu opäť s prehľadom tipov kam sa vydať za kultúrou v najbližší týždeň. Toto sú naše tipy na top koncerty od pondelka 5. septembra 2022.

Hoci ani počas leta sme v redakcii nezaváhali a pravidelne sme pripravovali týždenné prehľady kam za kultúrou. Vďaka tomu, že sa už do koncertných siení a divadelných sál po prázdninách vracia život, prehľad top tipov na kultúrne podujatia má opäť viac častí. Teraz sa pozrieme na koncerty v týždni od pondelka 5. septembra 2022.

Reduta všetkými zmyslammi

Priaznivcom klasickej hudby odporúčame prvé hudobné stretnutie v Slovenskej filharmónieKoncert bez bariér. Už v pondelok 5. septembra 2022 sa v Stĺpovej sieni Reduty po boku Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom vôbec po prvýkrát predstaví mimoriadne talentovaný 15-ročný huslista Viktor Knapp, ktorý sa narodil ako nevidiaci.

Koncert bez bariér 2022 / Slovenská filharmónia

Súčasťou koncertu bude uvedenie hapticko-zvukovej pomôcky reliéfne zobrazujúcej bratislavskú Redutu z dielne PhDr. Ildikó Gúzikovej a Ing. Vladimíra Maroša.

1. hapticko-zvuková pômôcka pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov / Slovenská filharmónia
Hapticko-zvuková pômôcka pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov / Slovenská filharmónia

Okrem toho sa môžete tešiť aj zaujímavý obraz brazílskeho výtvarníka Adelia Sarra z jeho kolekcie veľkých malieb s výrazne štruktúrovaným povrchom a zapracovanými odkazmi v Braillovom písme.

Milenci / Adelio Sarra

Na tomto koncerte potešíte všetky zmysly – veď dotýkať sa vystavených predmetov je tentoraz nevyhnutné. Viac o podujatí sa dozviete TU a vstupenky zakúpite TU.

Slovenská filharmónia v znamení japonsko-slovenského priateľstva

Jedným z najzaujímavejších koncertných podujatí týždňa je koncert v znamení japonsko-slovenského priateľstva. Prvý mimoriadny symfonický koncert Slovenskej filharmónie a šéfdirigenta Daniela Raiskina sa uskutoční vo štvrtok 8. septembra v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Koná sa v spolupráci s Japonským veľvyslanectvom na Slovensku. Sólistom večera bude japonský huslista Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov. Na koncerte si pripomenieme sto rokov trvania slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Záštitu nad koncertom prevzala ministerka kultúry SR Natália Milanová. Koncert slovensko-japonského priateľstva sa začne o 19.00.

Zlatá slávica na Devíne

Aj tentoraz máme niečo pre priaznivcov iných žánrov. Napríklad aj popu. Lucie Bílá navštívi v pondelok 5.9.2022 malebnú ruinu Devínskeho hradu (v Bratislave). Diva českej pop music, 20-násobná zlatá slávica, Lucie Bílá, opäť ukáže svoju emocionalitu a „romantickú dušu“, preto je pre ňu práve takéto nádherné prostredie na uskutočnenie koncertu veľmi lákavé. Na koncerte so začiatkom o 19.00 hod. si fanúšikovia popu môžu vychutnať neopakovateľnú atmosféru. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Na filmovú výpravu s Ladies Ensemble

Radšej ako klasiku a pop by ste si vychutnali slávne filmové, rockové a popové melódie? Aj pre vás tu niečo máme! Na pontóne na Štrkoveckom jazere v bratislavskom Ružinove zaznejú už v pondelok 5.9. o 18:00 hod. v podaní dámskeho orchestra The Ladies Ensemble známe hity s romantickým šmrncom odeté do podoby pre sláčiky a perkusie. Tešiť sa môžete na Titanic, Piráti z Karibiku, Gladiátor, Ružový panter a seriálov Game of thrones či The Simpsons. Na zozname sú aj popové a rockové hity od Queen, ABBA, Guns N Roses, Led Zeppelin, Earth Wind and Fire, M. Jackson, Lady Gaga, Ed Sheeran. Vstup na koncert je voľný.

Vo víre ohňa – taký bude ďalší koncert festivalu Symfónia umenia na netradičnom mieste v Ružinove. V podaní komorného orchestra Capella Istroplitana zaznejú diela od autorov ako Vivaldi, Marcello, Falla, Moriccone, Piazolla a iné. Viac informácií TU.

Máte radi jazz? Poradíme, kam na koncert!

Máte radi jazz? Tak aj pre vás máme tip – len musíte prísť do Bratislavy. Streda 7.9.2022 večer patrí Bratislava Hot Serenaders a jeho hosťom. Tí v Amfiteáteri pri Štrkoveckom jazere v bratislavskom Ružinove zahrajú tie najlepšie kusy zo svojho repertoára. A nielen v husľových sólach privítajú hosťa z Maďarska – multiinštrumentalistu Tamása Ittzésa a českého klavírneho virtuóza Karla Košárka. Viac informácií a lístky nájdete TU.

Festivaly organovej hudby pokračujú

Milovníci klasickej hudby pozor! Ak patríte k ním, ktorí milujú  organovú hudbu a krásu tohto nástroja, máme tu pre vás opäť dva festivalové tipy.

Rozlúčka v Piešťanoch

V utorok 6.9.2022 sa o 19:00 hod. v Dome umenia Piešťany koná záverečný koncert medzinárodného festivalu XXIII. Organové dni v Piešťanoch 2022. Odohrá ho organista David Di Fiore. V jeho podaní zaznie program z diel W. Mathiasa, C. Balbastrea, J. S. Bacha, L. Viernea, Ch. Ivesa, N. Rawsthornea či P. Cochereu. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.  

Ocenili ho za prínos umeniu

Svoju medzinárodnú kariéru odštartoval pred 35 rokmi recitálom v Katedrále Notre-Dame v Paríži. V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde vyučuje hru na organe, dejiny organu a organovej literatúry, stavbu organa, improvizáciu, liturgickú hru a dirigovanie zboru. V Cathédrale Sainte-Croix d’Orléans vo Francúzsku a následne na festivale Vivat Vox Organi v Banskej Bystrici oslávil v roku 2017 svoj jubilejný 1000. verejný koncert. David di Fiore bol žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítor a praktický organista pôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie „Distinguished Graduate“. Americké združenie organistov so sídlom  v Seattle mu udelilo vyznamenanie za jeho prínos k medzinárodnému šíreniu umenia. Svoje 50. výročie od začiatku umeleckej kariéry oslávil v roku 2020 slávnostnými koncertmi v Banskej Bystrici, Ružomberku a v Trnave.

Katedrála sv. Martina so slovenskými umelcami

XIII. ročník medzinárodného festivalu Katedrálny organový festival Bratislava pokračuje aj tento týždeň. Vo štvrtok 8. septembra 2022 o 19.30 hod. bude Katedrála sv. Martina hostiť ďalší festivalový koncert. Tentoraz s názvom Missa Papae Marcelli, ktorý zahŕňa v sebe diela J. Ph. Kriegera, J. Schopa, S. Capricorna, G. Frescobaldiho, F. X. Bibera a G. P. da Palestrina. Návštevníci sa môžu tešiť na slovenských interpretov. Vystúpia Miloš Valent (barokové husle), Stanislav Šurin (organ) a zbor Voci allegre pod vedením zbormajstra Andreja Rapanta. Vstupenky zakúpite tiež v sieti Ticketportal.

Od Lehára cez Kálmána až po Straussa na Štrkovci

Amfiteáter v bratislavskom Štrkovci patrí vo štvrtok 8. septembra večer najkrajším operetným melódiám, aké operetná literatúra pozná. Zaznejú diela majstrov operety od Lehára cez Kálmána až po Straussa. Na koncerte po boku Dunakeszi szimfonikus zenekar účinkujú hostia Helena Becse Szabó, Otokár Klein, Gábor Jenei, Boglárka Simon, Ibolya Nagy a Boncsér Gergely.  Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk

Mimoriadna sobota s Verdiho Requiem v Prievoze

Sobota 10. septembra bude v Bratislave mimoriadne koncertná. Okrem galakoncertu Edita Gruberova Tribute v Opere SND sa koná ďalší exkluzívny koncert, ale tentoraz v bratislavskom Ružinove. Prináša ho multižánrový festival Symfónia umenia. Okrem toho je výnimočné aj jeho dejisko. Iba pre túto príležitosť otvorí svoje brány Csákyho kaštieľ v Prievoze, aby umožnil uvedenie strhujúceho diela Giuseppe Verdiho: Messa da Requiem. Podujatie organizátori venujú všetkým obetiam vojnových konfliktov. Pozvanie prijali umelci z krajín Vyšehradskej štvorky: Maďarský národný zbor, slovenský basista Štefan Kocán, maďarský tenorista István Horváth, česká sopranistka Helena Beránková, poľská mezzospranistka Agnieszka Cząstka-Niezgódka, v sprievode Symfonického orchestra V4 pod taktovkou slovenského dirigenta Miloslava Oswalda. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk

Kam na koncert v Košiciach?

Štátna filharmónia Košice uvádza ešte pred spustením novej koncertnej sezóny mimoriadny koncert. Vo štvrtok 8.9.2022 sa môžu návštevníci tešiť na komorný koncert. S programom z diel Pjotra Ijiča Čajkovského, Jozefa Podprockého, Georga Bizeta a Sergeja Rachmaninova sa predstaví violončelista Ján Bogdan a klavirista Roman Martynov.  Vstupenky zakúpite TU.

Top 10 divadelných tipov týždňa nájdete TU. Ak vás zaujímajú výstavy, do Vašej pozornosti dávame výstavy pre deti v BIBIANE či pomaly končiace výstavy v múzeách Slovenského národného múzea.

Veríme, že sme vás inšpirovali a našli ste si svojho favorita.

 

Foto: Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Lucie Bílá, Bratislava Hot Serenaders, Jan Bogdan, The Ladies Ensemble

Zdroj: Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Dom umenia Piešťany, Symfónia umenia, Ticketportal

3 thoughts on “Kam na koncert v týždni od 5. septembra?

Comments are closed.

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »