Novinky

Kam do divadla v týždni od 5. septembra?

Kam do divadla v týždni od 5. septembra?

Po letných prázdninách sme tu opäť s viacdielnym prehľadom tipov kam sa vydať za kultúrou v najbližší týždeň. Toto sú naše tipy na desiatku top divadelných podujatí od pondelka 5. septembra 2022. Nebudú chýbať premiéry, mimoriadne predstavenia či galakoncert.

Hoci ani počas leta sme v redakcii nezaváhali a pravidelne sme pripravovali týždenné prehľady kam za kultúrou. Vďaka tomu, že sa už do koncertných siení a divadelných sál vracia po prázdninách život, zväčšuje sa aj množstvo kultúrnych podujatí. Teraz sa pozrieme na programy divadiel v týždni od pondelka 5. septembra 2022. Týždeň prinesie dve premiéry, výnimočné predstavenia a galakoncert s exkluzívnymi účinkujúcimi. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Pocta SND mágovi Jozefovi Bednárikovi

Slovenské národné divadlo počas najbližšieho týždňa prináša mimoriadny program. Novú, v poradí 103. sezónu odštartovali prvým predstavením hry Špina už 3. septembra. V programe aktuálneho týždňa ale dominujú dve podujatia. SND si pripomenie nedožité 75. narodeniny režisérskeho mága Jozefa Bednárika dvojicou predstavení opery Turandot, ktorú inscenoval práve Jozef Bednárik. Dvojicu predstavení s mimoriadnym castom chystá Opera SND na 6. a 8. septembra 2022. V titulných postavách sa predstavia Maida Hundeling, Luis Chapa, Eva Hornyáková, Peter Mikuláš a ďalší. Vstupenky zakúpite TU.

Scéna z opery G. Pucciniho Turandot v SND. V popredí Katarína Flórová ako Liu. Foto: A. Klenková/SND
Scéna z opery G. Pucciniho Turandot v SND. V popredí Katarína Flórová ako Liu. Foto: A. Klenková/SND

Pocta kráľovnej belkanta

Okrem spomienky na výnimočného režiséra, ktorý operu miloval a ona jeho, si Opera SND vo svojom programe pripomenie kráľovnú belkanta Editu Gruberovú. Na pláne je v sobotu 10. septembra v Sále opery a baletu SND. Galakoncert Edita Gruberová Tribute je nielen prestížnou udalosťou vďaka mimoriadnym účinkujúcim, ale aj preto, že zároveň je otváracím koncertom novej sezóny Opery SND. Pozvanie na účinkovanie prijali svetové i slovenské operné hviezdy Brenda Rae, Francisco Araiza, Pavol Bršlík, Slávka Zámečníková, Simona Šaturová, Ľubica Vargicová, Martina Masaryková, Mariana Sajko a Andrea Vizvári. Program koncertu je zostavený z árií z opier Gaetana Donizettiho, Jacquesa Offenbacha, Julesa Masseneta, Bedřicha Smetanu, Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Straussa. Dirigovať bude nový šéfdirigent SND Kevin Rhodes. Ďalší hviezdni hostia si zaspomínajú na opernú legendu prostredníctvom video nahrávok. Program doplnia ukážky z vystúpení a osobnými fotografiami Edity Gruberovej. Vstupenky zakúpite TU.

SND_GRUBEROVA TRIBUTE_1920x1080(1)

Vo foyer SND nájdete aj výstavu LA GRUBEROVÁ

Túto výnimočnú hudobnú udalosť doplní výstava LA GRUBEROVÁ vo foyer opery a baletu, ktorú tam nájdete v termíne od 5. 9. 2022 do 9. 10. 2022. Mimochodom, výstavu z pozostalostnej zbierky tejto opernej legendy nájdete v dňoch 1.-7. septembra 2022 v priestoroch viedenského Dorothea, ktoré už 7.9.2022 zavŕší aukcia. Viac info i aukčný katalóg nájdete TU.

Upír v DPOH

Príbeh o najznámejšom upírovi všetkých čias ako pocta legendárnemu čierno-bielemu filmovému spracovaniu z roku 1931 uvádza Divadlo Aréna aj v tejto sezóne. Dracula najbližšie ožije už v piatok 9. septembra 2022. Viac informácií i vstupenky nájdete TU.

Dracula / Divadlo Aréna / Kam do divadla
Scéna z predstavenia Dracula v Divadle Aréna na doskách DPOH. Foto: Divadlo Aréna

Prvá novinka novej sezóny na Novej scéne

Divadlo Nová scéna prichádza tento týždeň s novinkou. Škrupinka je komédia o nečakanom priateľstve dvoch značne odlišných žien, vnútornej slobode a novej nádeji. Premiéru má hra 10. septembra 2022 v Štúdiu Olympia. Viac o hre sa dozviete TU.

Prezradíme, čo vás čaká v Trnave

Sobota 10.9. patrí od 10.00 do 16.00 hod. v Divadle Jána Palárika v Trnave zaujímavému podujatiu – Dňu otvorených dverí. Novinkou 5. ročníka DOD  budú unikátne zážitkové prehliadky s názvom “Jeden deň s hercom”. Účastníci prehliadky sa na hodinu stanú súčasťou života v divadle. Nebudú len pozorovateľmi, ale spolu s našimi hercami si prejdú skúšobným procesom a prípravami na predstavenie, počas ktorých sa stretnú so všetkými povolaniami, o ktorých možno ani netušili, že v divadle existujú. Viac informácií nájdete TU.

Kam do divadla na strednom Slovensku?

Zamierime aj na stredné Slovensko. Slovenské komorné divadlo v Martine uvedie 8.9.2022 známu Shakespearovu komédiu Sen noci svätojánskej. Nasledujúci deň bude slávnostný vo Zvolene. Slávnostný večer symbolicky otvorí 74. sezónu Divadla Jozefa Gregora Tajovského v znamení motta DOMOV už v piatok  9. septembra. Na programe je druhá premiéra inscenácie Dobrý ročník, ktorá bude mať špeciálnu bodku. Na javisku sa predstavia tohtoroční jubilanti Divadla Jozefa Gregora Tajovského a do života bude slávnostne uvedená brožúra o nich NAŠI JUBILANTI.

No a kam do divadla na východnom Slovensku?

Z programu divadiel na východnom Slovensku sme si vybrali tiež. Iste poznáte slovenskú klasiku Ťapákovci. Známu veselohru s polčasom a medzihrami na motívy novely Boženy Slančíkovej Timravy odel do nového šatu a do východňarčiny preložil Silvester Lavrík. V tejto úprave zaznie v novej  divadelnej sezóne prešovskej scény Divadla Jonáša Záborského už v stredu 7. septembra 2022. Viac info nájdete TU.

Nedeľa 11. septembra o 15.00 a 17.00 v Divadle Jonáša Záborského bude patriť deťom. Ožije známy príbeh o Medovníkovom domčeku, ktorý na námet bratov Grimmovcov ale istý žiak menom Florián poplietol. Viac info nájdete TU.

Debakel alebo priateľská návšteva?

Divadelné tipy uzatvára zájazdové predstavenie Divadla Jána Palárika v Štátnom divadle Košice. Na divadelné dosky do Košíc prinášajú Trnavčania trefnú a vtipnú hru, ktorej dominuje kultúrno-športový fenomén Trnavy – futbal. FUTBAL. Inšpiráciou k vzniku hry Futbal alebo Bílý andel v pekle bol futbalový zápas medzi Trnavou a Rimavskou Sobotou, ktorý sa uskutočnil v sezóne 1996/1997. Trnavskí futbalisti nevysvetliteľne prehrali a stratili nárok na majstrovský titul. Doteraz zostal tento zápas visieť v dejinách trnavského futbalu ako veľká krivda. Prehrala Trnava oprávnene alebo sa do boja o titul primiešali úplatky? Mali v tom prsty Košice, ktoré vďaka prehre Spartaku získali majstrovský titul? Veľké ambície, vášeň pre šport, túžba po úspechu, obavy zo zlyhania, sklamanie z prehry a všadeprítomný tieň korupcie. Aj to sú témy, o ktorých vypovedá táto inscenácia. Vstupenky nájdete TU.

Top 10 koncertných tipov týždňa nájdete TU. Ak vás zaujímajú výstavy, do Vašej pozornosti dávame výstavy pre deti v BIBIANE či pomaly končiace výstavy v múzeách Slovenského národného múzea.

Veríme, že sme vás inšpirovali a našli ste si svojho favorita.

 

Foto: SND, DJZ, DJP, Divadlo Aréna

Zdroj: Divadlo Aréna, Divadlo Nová scéna, Slovenské národné divadlo, Divadlo Jána Palárika, Slovenské komorné divadlo Martin, Štátne divadlo Košice, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Jonáša Záborského

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »