Kam do divadla v týždni od 5. septembra?

Kam do divadla v týždni od 5. septembra?

Po letných prázdninách sme tu opäť s viacdielnym prehľadom tipov kam sa vydať za kultúrou v najbližší týždeň. Toto sú naše tipy na desiatku top divadelných podujatí od pondelka 5. septembra 2022. Nebudú chýbať premiéry, mimoriadne predstavenia či galakoncert.

Hoci ani počas leta sme v redakcii nezaváhali a pravidelne sme pripravovali týždenné prehľady kam za kultúrou. Vďaka tomu, že sa už do koncertných siení a divadelných sál vracia po prázdninách život, zväčšuje sa aj množstvo kultúrnych podujatí. Teraz sa pozrieme na programy divadiel v týždni od pondelka 5. septembra 2022. Týždeň prinesie dve premiéry, výnimočné predstavenia a galakoncert s exkluzívnymi účinkujúcimi. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Pocta SND mágovi Jozefovi Bednárikovi

Slovenské národné divadlo počas najbližšieho týždňa prináša mimoriadny program. Novú, v poradí 103. sezónu odštartovali prvým predstavením hry Špina už 3. septembra. V programe aktuálneho týždňa ale dominujú dve podujatia. SND si pripomenie nedožité 75. narodeniny režisérskeho mága Jozefa Bednárika dvojicou predstavení opery Turandot, ktorú inscenoval práve Jozef Bednárik. Dvojicu predstavení s mimoriadnym castom chystá Opera SND na 6. a 8. septembra 2022. V titulných postavách sa predstavia Maida Hundeling, Luis Chapa, Eva Hornyáková, Peter Mikuláš a ďalší. Vstupenky zakúpite TU.

Scéna z opery G. Pucciniho Turandot v SND. V popredí Katarína Flórová ako Liu. Foto: A. Klenková/SND
Scéna z opery G. Pucciniho Turandot v SND. V popredí Katarína Flórová ako Liu. Foto: A. Klenková/SND

Pocta kráľovnej belkanta

Okrem spomienky na výnimočného režiséra, ktorý operu miloval a ona jeho, si Opera SND vo svojom programe pripomenie kráľovnú belkanta Editu Gruberovú. Na pláne je v sobotu 10. septembra v Sále opery a baletu SND. Galakoncert Edita Gruberová Tribute je nielen prestížnou udalosťou vďaka mimoriadnym účinkujúcim, ale aj preto, že zároveň je otváracím koncertom novej sezóny Opery SND. Pozvanie na účinkovanie prijali svetové i slovenské operné hviezdy Brenda Rae, Francisco Araiza, Pavol Bršlík, Slávka Zámečníková, Simona Šaturová, Ľubica Vargicová, Martina Masaryková, Mariana Sajko a Andrea Vizvári. Program koncertu je zostavený z árií z opier Gaetana Donizettiho, Jacquesa Offenbacha, Julesa Masseneta, Bedřicha Smetanu, Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Straussa. Dirigovať bude nový šéfdirigent SND Kevin Rhodes. Ďalší hviezdni hostia si zaspomínajú na opernú legendu prostredníctvom video nahrávok. Program doplnia ukážky z vystúpení a osobnými fotografiami Edity Gruberovej. Vstupenky zakúpite TU.

SND_GRUBEROVA TRIBUTE_1920x1080(1)

Vo foyer SND nájdete aj výstavu LA GRUBEROVÁ

Túto výnimočnú hudobnú udalosť doplní výstava LA GRUBEROVÁ vo foyer opery a baletu, ktorú tam nájdete v termíne od 5. 9. 2022 do 9. 10. 2022. Mimochodom, výstavu z pozostalostnej zbierky tejto opernej legendy nájdete v dňoch 1.-7. septembra 2022 v priestoroch viedenského Dorothea, ktoré už 7.9.2022 zavŕší aukcia. Viac info i aukčný katalóg nájdete TU.

Upír v DPOH

Príbeh o najznámejšom upírovi všetkých čias ako pocta legendárnemu čierno-bielemu filmovému spracovaniu z roku 1931 uvádza Divadlo Aréna aj v tejto sezóne. Dracula najbližšie ožije už v piatok 9. septembra 2022. Viac informácií i vstupenky nájdete TU.

Dracula / Divadlo Aréna / Kam do divadla
Scéna z predstavenia Dracula v Divadle Aréna na doskách DPOH. Foto: Divadlo Aréna

Prvá novinka novej sezóny na Novej scéne

Divadlo Nová scéna prichádza tento týždeň s novinkou. Škrupinka je komédia o nečakanom priateľstve dvoch značne odlišných žien, vnútornej slobode a novej nádeji. Premiéru má hra 10. septembra 2022 v Štúdiu Olympia. Viac o hre sa dozviete TU.

Prezradíme, čo vás čaká v Trnave

Sobota 10.9. patrí od 10.00 do 16.00 hod. v Divadle Jána Palárika v Trnave zaujímavému podujatiu – Dňu otvorených dverí. Novinkou 5. ročníka DOD  budú unikátne zážitkové prehliadky s názvom “Jeden deň s hercom”. Účastníci prehliadky sa na hodinu stanú súčasťou života v divadle. Nebudú len pozorovateľmi, ale spolu s našimi hercami si prejdú skúšobným procesom a prípravami na predstavenie, počas ktorých sa stretnú so všetkými povolaniami, o ktorých možno ani netušili, že v divadle existujú. Viac informácií nájdete TU.

Kam do divadla na strednom Slovensku?

Zamierime aj na stredné Slovensko. Slovenské komorné divadlo v Martine uvedie 8.9.2022 známu Shakespearovu komédiu Sen noci svätojánskej. Nasledujúci deň bude slávnostný vo Zvolene. Slávnostný večer symbolicky otvorí 74. sezónu Divadla Jozefa Gregora Tajovského v znamení motta DOMOV už v piatok  9. septembra. Na programe je druhá premiéra inscenácie Dobrý ročník, ktorá bude mať špeciálnu bodku. Na javisku sa predstavia tohtoroční jubilanti Divadla Jozefa Gregora Tajovského a do života bude slávnostne uvedená brožúra o nich NAŠI JUBILANTI.

No a kam do divadla na východnom Slovensku?

Z programu divadiel na východnom Slovensku sme si vybrali tiež. Iste poznáte slovenskú klasiku Ťapákovci. Známu veselohru s polčasom a medzihrami na motívy novely Boženy Slančíkovej Timravy odel do nového šatu a do východňarčiny preložil Silvester Lavrík. V tejto úprave zaznie v novej  divadelnej sezóne prešovskej scény Divadla Jonáša Záborského už v stredu 7. septembra 2022. Viac info nájdete TU.

Nedeľa 11. septembra o 15.00 a 17.00 v Divadle Jonáša Záborského bude patriť deťom. Ožije známy príbeh o Medovníkovom domčeku, ktorý na námet bratov Grimmovcov ale istý žiak menom Florián poplietol. Viac info nájdete TU.

Debakel alebo priateľská návšteva?

Divadelné tipy uzatvára zájazdové predstavenie Divadla Jána Palárika v Štátnom divadle Košice. Na divadelné dosky do Košíc prinášajú Trnavčania trefnú a vtipnú hru, ktorej dominuje kultúrno-športový fenomén Trnavy – futbal. FUTBAL. Inšpiráciou k vzniku hry Futbal alebo Bílý andel v pekle bol futbalový zápas medzi Trnavou a Rimavskou Sobotou, ktorý sa uskutočnil v sezóne 1996/1997. Trnavskí futbalisti nevysvetliteľne prehrali a stratili nárok na majstrovský titul. Doteraz zostal tento zápas visieť v dejinách trnavského futbalu ako veľká krivda. Prehrala Trnava oprávnene alebo sa do boja o titul primiešali úplatky? Mali v tom prsty Košice, ktoré vďaka prehre Spartaku získali majstrovský titul? Veľké ambície, vášeň pre šport, túžba po úspechu, obavy zo zlyhania, sklamanie z prehry a všadeprítomný tieň korupcie. Aj to sú témy, o ktorých vypovedá táto inscenácia. Vstupenky nájdete TU.

Top 10 koncertných tipov týždňa nájdete TU. Ak vás zaujímajú výstavy, do Vašej pozornosti dávame výstavy pre deti v BIBIANE či pomaly končiace výstavy v múzeách Slovenského národného múzea.

Veríme, že sme vás inšpirovali a našli ste si svojho favorita.

 

Foto: SND, DJZ, DJP, Divadlo Aréna

Zdroj: Divadlo Aréna, Divadlo Nová scéna, Slovenské národné divadlo, Divadlo Jána Palárika, Slovenské komorné divadlo Martin, Štátne divadlo Košice, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Jonáša Záborského

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »