Festival komornej hudby Konvergencie 2022 štartuje už v pondelok 21. marca 2022. Najbližší týždeň prináša koncerty venované Brahmsovej tvorbe. Reaguje i na aktuálne dianie na Ukrajine. Súčasťou každého koncertu bude aj ukrajinská hudba, próza či poézia v podaní rôznych umelcov. A navyše ho korunuje charitatívny podtón a posolstvo mieru.
V kalendári hudobných podujatí na Slovensku majú Konvergencie stabilné miesto, tradíciu i cveng prestížneho podujatia s medzinárodnou účasťou. Festival je o komornej hudbe, zbližovaní a komunikácii, a to nielen medzi interpretmi navzájom, ale i interpretov s publikom. Počúvanie komornej hudby rozvíja vnútro človeka, citlivosť k svetu, k druhým okolo nás a v neposlednom rade k nám samotným. Aj tento rok ho z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Festival sa nesie v duchu Johannesa Brahmsa i odozve diania na Ukrajine. Štartuje 21. marca 2022 a potrvá do nedele 27. marca. Pozrite sa s nami, čo prináša!
Pocta Brahmsovi
Organizátori festivalu si tento rok zobrali na mušku ďalšieho z veľkých hudobných géniov, skladateľa Johannesa Brahmsa. V apríli si hudobný svet pripomenie 125. výročie jeho úmrtia. Ako skladateľ stál medzi klasickou tradíciou i modernou. Mnohí ho milovali, kým ďalší ho zaznávali ako spiatočníka. No stal sa mostom medzi starým a novým. Bez najmenších pochýb sa do dejín európskej hudby zapísal veľkými literami. V jeho dielach dominuje intelekt, vážnosť a hĺbka. „Zabŕdol“ do mnohých žánrov, no obzvlášť cenná je jeho komorná hudba. Brahms sa vo svojej tvorbe opieral najmä o skladateľské kompozície Johanna Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna či Ludwiga van Beethovena. Na druhej strane obľuboval ľudovú hudbu i hudbu kaviarní a noblesných salónov. Počas siedmych večerov predposledného marcového týždňa prinesie šesticu koncertov a jednu prednášku. Festival Konvergencie si pripomenie Brahmsov životný príbeh, dielo a umelecký odkaz.
Zmenu programu spôsobila ruská invázia
Festival Konvergencie sa pôvodne chcel venovať iba hudbe Brahmsa. Situáciu zmenil 24. február, deň začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. „Vo štvrtok ráno 24. februára sa svet 21. storočia zmenil. Už nikdy nebude taký, akým bol. Hudba Johannesa Brahmsa bude znieť v atmosfére neistoty z nového usporiadania sveta.“ hovorí riaditeľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták. V reakcii na aktuálne dianie na Ukrajine pristúpili k úprave programu. „Posledné týždne sme sa začali ticho a opatrne tešiť na ukončenie obmedzení, na obnovenie desiatok a stoviek zrušených koncertov. No skôr, ako sme mohli túto radosť prejaviť, prišla hrôza a zlo z Kremľa. Nedokážeme hrať a tešiť sa z hudby Brahmsa bez toho, aby sme si na každom koncerte nepripomenuli ťažko skúšaných ukrajinských ľudí,“ pokračuje Jozef Lupták.
Do programu zapracovali aj charitatívny podtón
Okrem Brahmsovej hudby tak každý festivalový deň PRED KONCERTOM zaznie i hudba ukrajinských skladateľov (Valentyn Silvestrov, Myroslav Skoryk, Valentin Bibik). K slovu sa dostane aj ukrajinská literatúra. Eva Šušková prečíta ukážky z tvorby poetky Ljubov Jakymčuk. Robert Roth zas z diel spisovateľov Ostapa Slyvynského a Serhija Žadana.
„Konvergencie odsudzujú neslobodu, brutalitu, extrémizmus a vojnu. Hudbou komunikujeme a pomáhame. Preto aj počas festivalu Brahms / Konvergencie 2022 vyjadríme podporu Ukrajine a zapojíme sa do pomoci pre utečencov.“ To je posolstvo, v ktorom sa ponesie jarná časť prestížneho festivalu. Festival Konvergencie venuje z predaja vstupného ukrajinským hudobníkom presnú polovicu. Podľa Jozefa Luptáka „je to len kvapka v mori. Veríme, že jedna z mnohých, ktoré v spoločnom ‚konvergovaní‘ môžu pomôcť zachrániť krehký svet, v ktorom žijeme.“
Program jarnej časti Konvergencií BRAHMS 2022:
Okrem Brahmsovského programu reflektuje aj udalosti na Ukrajine s posolstvom mieru a charitatívnym rozmerom.
BRAHMS I.:„Frei aber einsam“, slobodný, no sám – otvárací koncert festivalu
Pondelok 21.03.2022 / Primaciálny palác / 19:00
Otváraciemu koncertu bude predchádzať podujatie venované na podporu Ukrajine, utečencom i tamojším umelcom. Huslista Milan Paľa sa predstaví s dielom ukrajinského skladateľa Valentina Bibika Recitativo pre sólovú violu (1998, verzia pre sólové husle).
Životné krédo reflektuje v názve
Následne otvoria festival dedikovaný hudbe romantického génia Johannesa Brahmsa (1833 – 1897) s poslednou zo skladateľových husľových sonát. Je to dielo z leta 1886. Hýri nepokojom, vzrušením i vrúcnou lyrikou. Husľová sonáta č. 3, op. 108 zaznie v interpretácii charizmatického huslistu Milana Paľu a klaviristu Ladislava Fančoviča. Táto dvojica spolu v roku 2014 nahrala komplet Brahmsových husľových sonát pre vydavateľstvo Pavlik Records. Festivalové publikum sa môže tešiť aj na Scherzo c mol, WoO 2 zo Sonáty „F-A-E“ pre husle a klavír. Pozostáva z písmen, z ktorého vychádza skladateľovo životné krédo Frei aber einsam (Slobodný, ale sám). Na koncerte zaznie v interpretácii britského súboru Navarra Quartet aj posledné z Brahmsových sláčikových kvartet. Zoskupenie získalo medzinárodné renomé jedného z najdynamickejších a najpoetickejších sláčikových kvartet dneška. Vystúpi v zostave Benjamin Marquise Gilmore (1. husle), Bas Treub (2. husle), Sascha Bota (viola) a Brian O’Kane (violončelo)
BRAHMS II. prinesie sláčikové kvartetá op. 51
Utorok 22.03.2022 / Primaciálny palác / 19:00
Predkoncertné podujatie s čítaním ukrajinského autora slovenským hercom spojí s hudbou Bachovej Sarabandy v podaní ukrajinskej umelkyne, huslistky Julie Roshko. Výber zo zbierky básní Piesok a víno v preklade Valérii Juríčkovej prednesie Robert Roth. Na programe sú Ostap Slyvynskyj: Zamilovaní na bicykli, Alina, Saško.
Svoje motto ukryl aj v tónoch
Vlastný program festivalu Konvergencie v Bratislave dáva festivalovému publiku aj unikátnu príležitosť spoznať kompletnú kvartetovú tvorbu Johannesa Brahmsa. Stane sa tak prostredníctvom hosťovania britského súboru Navarra Quartet. Ten vznikol v roku 2002. Súbor sa predstavil v najprestížnejších európskych sálach ako Wigmore Hall v Londýne, Konzerthaus v Berlíne či Laeiszhalle v Hamburgu. Na druhom festivalom koncerte zaznejú Brahmsove kvartetá z opusu 51. V hudbe prvej časti Sláčikového kvarteta a mol je v tónoch F-A-E („Frei aber einsam“/„slobodný, ale sám“) ukryté romantické motto skladateľovho priateľa Josepha Joachima, rodáka z neďalekého Kittsee. Práve ten ich v roku 1873 so svojím kvartetom aj premiéroval.
Streda v znamení jesennej hudby: BRAHMS III.
Ani tento deň nebude chýbať program venovaný Ukrajine. Pred koncertom Brahms III. sa opätovne môžeme tešiť na výber zo zbierky básní Piesok a víno (preklad: Valéria Juríčková) v podaní Roberta Rotha. Tento raz to bude Ostap Slyvynskyj s básňami Dom, Haiku revolúcie a Latifa. Hudobnú zložku zabezpečí dielo ukrajinského skladateľa Myroslava Skoryka Melódia pre husle a klavír. Zaznie v ukrajinsko-slovenskom podaní: Julia Roshko (husle) a Jevgenij Iršai (klavír).
Jeseň skladateľovho bytia
Festivalový koncert sa v stredu ponesie v znamení komornej hudby. Tá sprevádzala Johannesa Brahmsa od začiatku jeho hudobnej kariéry až po nádherné klarinetové sonáty z 90. rokov 19. storočia. Práve tie sú skladateľovými poslednými komornými dielami. Podobne ako Klarinetové trio a Klarinetové kvinteto aj „jesennú hudbu“ týchto kompozícií inšpirovalo umenie klarinetistu Richarda Mühlfelda. Na festivale Konvergencie si bude možné obe skladby vypočuť v naštudovaní popredných slovenských umelcov, klarinetistov Ronalda Šebestu a Branislava Dugoviča. Účinkovať budú aj klaviristky Nora Skuta a Kristína Smetanová. V druhej časti programu zaznie na Slovensku zriedkavo uvádzané Hornové trio, op. 40. Majstrovské dielo inšpirovali prírodné obrazy a pocit straty po smrti skladateľovej matky. Zaznie v medzinárodnej interpretačnej zostave hudobníkov. Jednou z nich je kanadská hráčka na lesnom rohu a členka Slovenskej filharmónie Carlie Brooke Bigelow. Ďalším je prvý huslista Navarra Quartet Benjamin Marquis Gilmor. Posledným z tria je domáci, slovenský klavirista Peter Pažický.
Štvrtok s prednáškou
Dôležitou súčasťou programu je prednáška s názvom BRAHMS: skladateľ medzi generáciami a štýlmi. Štvrtok 24. marca 2022 o 17:00 hod. bude patriť prednáške. Do Goetheho Institutu príde Otto Biba, dlhoročný riaditeľ Archívu Gesellschaft der Musikfreunde vo Viedni. Široká verejnosť sa dozvie zaujímavosti zo života a tvorby Johannesa Brahmsa. Vstup na prednášku je voľný.
Piatok s koncertom BRAHMS IV. – „alla Zingarese“
Piatok 25.03.2022 / Moyzesova sieň / 19:00
Obľúbený koncertný priestor v Bratislave a miesto promócii Filozofickej fakulty UK sa tiež stane dejiskom jedného koncertu. Predtým však bude patriť ukrajinsko-slovenskému programu. Zaznejú básne Marhule v prilbách, Kniha anjelov či Obočie z pera Ljubova Jakymčuka. Výber zo zbierky Marhule Donbasu zaznejú v slovenskom preklade Valerija Kupku. Číta ich sopranistka Eva Šušková. Z pera ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova zaznie výber Tichých piesní v podaní Evy Šuškovej a klaviristu Petra Pažického. Piate festivalové stretnutie s Johannesom Brahmsom na Konvergenciách prinesie ukážky zo skladateľovej tvorby pre klavír. Interpretovať ich bude gruzínska klaviristka Nino Gvetadze. Laureátka Klavírnej súťaže Franza Liszta sa v Bratislave predstaví aj ako komorná hráčka. Spolu s vynikajúcim britsko-holandským huslistom Danielom Rowlandom uvedú lyrickú Husľovú sonátu č. 1, op. 78. V podaní sopranistky Evy Šuškovej s klavírnym doprovodom Petra Pažického zaznejú piesne na poéziu Klausa Grotha Regenlied a Nachklang.
Vrchol večera s medzinárodnou štvoricou
Vyvrcholením koncertného večera v Moyzesovej sieni bude obľúbené Klavírne kvarteto č. 25, op. 25 s temperamentným a virtuóznym finále Ronda alla zingarese. „Medzi zaujímavosti viažuce sa k dielu patrí verzia poslednej časti pre sólový klavír, ktorú vytvoril bratislavský rodák, klavirista a dirigent Ernő Dohnányi (1870 – 1960), ktorého Brahms podporil v skladateľskej kariére,“ uvádzajú organizátori k tomuto koncertu. Zaznie v podaní medzinárodnej štvorice hudobníkov. Patrí k ním britský huslista Daniel Rowland, violončelistka Maja Bogdanović a gruzínska klaviristka Nino Gvetadze. Štvoricu uzatvorí slovenský violista a člen Slovenskej filharmónie, Martin Ruman.
Koncert v znamení Liebeslieder: BRAHMS V.
Sobota 26.03.2022 / Moyzesova sieň / 19:00
Aj tento koncert bude predchádzať pocta ukrajinskému umeniu. Tento raz uvedie Tiché piesne (výber) Valentina Silvestrova náš basbarytonista Tomáš Šelc v klavírnom sprievode Julie Stahl Novosedlíkovej.
Dejiskom sa opäť stane Moyzesova sieň. Piaty koncert festivalu s názvom Liebeslieder uvedie piesne a tance Johannesa Brahmsa. Zaznie u nás prakticky neuvádzaný cyklus Liebeslieder-Walzer. Tento cyklus valčíkov Brahms skomponoval na ľúbostné texty. Koncert uvedie aj populárne Uhorské tance vo verzii pre klavír štvorručne. V koncentrovanej podobe tak predstavia inú tvár skladateľa, ktorého hudba je tiež šarmantná, hravá a „populárna“. Koncert doplnený Brahmsovou tvorbou pre sólový klavír bude festivalovým debutom dua Devanas (Kristína Smetanová & Júlia Stahl Novosedlíková). Svoj debut tu bude sláviť i vokálne kvarteto zostavené pre tento projekt vynikajúcim slovenským basbarytonistom Tomášom Šelcom. V kvartete sa predstaví sopranistka Tereza Zimková, altistka Jarmila Balážová, tenorista Juraj Kuchar a už spomenutý Tomáš Šelc.
BRAHMS VI. „Frei aber froh“, slobodný, no šťastný – záverečný koncert festivalu
Nedeľu 27.03. 2022 / Moyzesova sieň / 19:00
Jarná časť Konvergencií 2022 končí v poslednú marcovú nedeľu. Dejiskom bude opäť Moyzesova sieň. Aj v posledný deň dostane pred koncertom priestor ukrajinská literatúra. Zaznie výber z knihy Serhija Žadana Hymna demokratickej mládeže v preklade Patrika Orieška. Prečíta ho Robert Roth.
Na záverečnom koncerte Konvergencií venovaných hudbe Johannesa Brahmsa zaznie dvojica majstrovských komorných diel. Ako prvá to bude vášnivá Violončelová sonáta č. 2, op. 99. Festivalové publikum si ju vychutná v interpretácii Roberta Cohena, jedného z najvýraznejších violončelistov 20. storočia. Na klavíri ho bude sprevádzať Nora Skuta.
Aj s „najéterickejšou“ Brahmsovou kompozíciou
Program prinesie tiež Sláčikové sexteto č. 2, op. 36. Kompozícia z roku 1864 je spomienkou na Agathe von Siebold, dcéru gӧttingenského profesora, s ktorou bol Brahms krátko zasnúbený. Jej meno je ukryté v tónoch A-G-A-H-E jednej z tém prvej časti diela. Britský muzikológ Donald Francis Tovey ju nazval „najéterickejšou“ z Brahmsových kompozícií. Na záverečnom koncerte si ho vypočujeme v interpretácii huslistov Daniela Rowlanda a Ivany Kovalčíkovej. Violový part budú mať na starosti Martin Ruman a Daniel Rumler. Violončelového sa ujme britský violončelista Robert Cohen a srbská interpretka Maja Bogdanović.
Zdroj: Konvergencie
4 thoughts on “Konvergencie štartujú už 21. marca 2022. Mottom je Brahms.”
Comments are closed.