Novinky

Kam na koncert (27.6.-3.7.)?

Kam na koncert (27.6.-3.7.)

Nový týždeň je tu a s ním aj prehľad zaujímavých tipov z každého rožka troška. Pripravili ho redaktorky, ktoré ste zopár tipmi obohatili vy, naši čitatelia. Kam sa vydať za kultúrou v aktuálnom týždni (27.6.-3.7.)? V tomto článku sa pozrieme na koncertné tipy naprieč hudobnými žánrami. Prajeme inšpiratívne čítanie!

V tradičnom prehľade kam za kultúrou pokračujeme aj tentoraz. Obohatilo ich pár tipov našich čitateľov, vďaka čomu sa darí budovať krásne obojsmerné spojenie medzi komunitou umelcov i kultúrnych inštitúcií s čitateľskou základňou nielen milovníkov umenia a priaznivcov histórie. Aktuálny prehľad kam za kultúrou v tomto týždni (27.6.-3.7.) ponúkne niekoľko zaujímavých nových výstav, viacero divadelných a celú „fúru“ koncertov. Rozdelili sme ho, ako obvykle na tri tematické časti. V tomto článku sa zameriame koncertné tipy.

Východné Slovensko v znamení oslavy, stredné i západné Slovensko festivalové. Aj taký je týždeň 27.6.-3.7.

Štátna filharmónia Košice prináša narodeninový koncert – Štefan Margita 65. Predovšetkým je to tiež týždeň festivalov. Stredné Slovensko je v znamení folklórneho festivalu vo Východnej, Piešťany s bodkou za 67. ročníkom svojho hudobného festivalu. Nitra dýcha festivalom Nitra, milá Nitra. No a Bratislava bude jazzová, vážnohudbová i hiphopová….  

Reklama
Bratislavský chlapčenský zbor / Festival Viva Musica! 2022

Viac tipov na týždeň (27.6.-3.7.)?

Ukrajinských umelcov privíta Štátne divadlo Košice i banskobystrická Štátna opera. Divadelná rozlúčka so sezónou sa v Slovenskom národnom divadle ponesie s premiérou Operného štúdia SND i s komorným koncertom. Týždeň bude aj v znamení muzikálu Škola rocku či slávneho West Side Story. Divadelné tipy na najbližší týždeň si prečítate TU. Chystáte sa na výstavu? Pozrite si prehľad končiacich výstav TU. Nechýbajú ani informácie o niekoľkých nových výstavách. O nich sa dozviete TU

Kam na koncerty v tomto týždni na východnom Slovensku?

Štartujeme na východnom Slovensku. Z bohatého programu v Košiciach vyberáme koncert v Štátnej filharmónii Košice. Výnimočným koncertom bude z jari preložený koncert k 65. narodeninám slovenského tenoristu, košického rodáka, ktorý žije a pôsobí hlavne v Českej republike. Koncert ŠTEFAN MARGITA 65 sa v košickom Dome umenia mal konať pôvodne v rámci festivalu Košická hudobná jar. Uskutoční sa vo štvrtok 30. júna 2022.

Štefan Margita / Oslava narodenín v SND v týždni od 18. do 24. apríla 2022
Svetoznámy tenorista slovenského pôvodu Štefan Margita. Zdroj: stefanmargita.com

Popredný tenorista oslávi narodeniny so vzácnymi hosťami v rodných Košiciach

V posledný júnový deň sa po boku košických filharmonikov pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru predstaví oslávenec – tenorista Štefan Margita i dvojica jeho hostí. Sú to slovenská sopranistka Andrea Danková a všestranný hudobník Michal Kindl.Do programu zvolil skvostné diela operného repertoáru. Zaznie výber z najznámejšej Čajkovského opery Eugen Onegin, skvelého príkladu lyrickej opery, či z veľkých Pucciniho opusov Manon Lescaut a Tosca. Ária Federica z opery L’Arlesiana Francesca Cileu prináša lyrický cit a úžasný ponor do psychológie postavy. Z rozsiahlej tvorby Richarda Wagnera zaznie predohra k Bludnému Holanďanovi aj monológ Logeho z Presteňa Nibelungov. Záver koncertu bude patriť opere Její pastorkyňa Leoša Janáčka, napísal na neveršovaný text, k čomu ho priviedol jeho dlhoročný výskum melodickosti hovorovej reči, ktorej úryvky si starostlivo zapisoval,“ prezrádza z programu Štátna filharmónia Košice.

DESmod v Humennom

Na východnom Slovensku máme aj tip mimo vážnej hudby. Máte radi skupinu DESmod? Ak áno, máme dobrú správu. Séria letných koncertov skupinu zaveje do Humenného. Stane sa tak v piatok 1. júla 2022. Viac info nájdete TU.

Naše i vaše tipy kam za kultúrou v týždni (27.6.-3.7.) na strednom Slovensku

Z bohatého programu kultúrnych podujatí vyberáme koncertné tipy žánrov mimo vážnu hudbu. Pozrieme sa na obľúbený festival ľudovej hudby, umenia a remesiel na Slovensku vo Východnej. Tento týždeň sa od 30. júna do 3. júla nesie v znamení najstaršieho a najväčšieho festivalu ľudovej hudby, umenia a remesiel na Slovensku. Do Amfiteátra obce Východná ako každý rok prináša na prahu letnej turistickej sezóny oživené bohaté ľudové tradície. Ikonický amfiteáter v rázovitej obci Východná sa na niekoľko dní stane centrom slovenskej kultúry.  Z festivalu sa počas vyše 60-tročnej existencie stala vrcholná prehliadka tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov.

Uvedie aj prvý slovenský film Jánošík so živou hudbou

Medzi viac ako 1 500 účinkujúcimi v desiatkach umeleckých autorských programov sa každoročne prezentujú i víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov. Mimochodom, tento rok privíta aj Štátny komorný orchester v Žiline. Tí spoločne s členmi hudobnej skupiny Bashavel budú 30. júna naživo hudobne sprevádzať premietanie prvého slovenského celovečerného filmu Jánošík.  Viac informácií o podrobnom programe a lístky zoženie na stránke festivalu TU.

Koncertné tipy pre stredné Slovensko

Tentoraz myslíme na priaznivcov viacerých hudobných žánrov. Medzi rockom, popom, jazzom, filmovou a vážnou hudbou stojí populárny klavirista Jozef Hollý. V rámci aktuálneho turné Piano Show ho 2. júla 2022 čaká koncert v Banskej Štiavnici.

Reklama
Joep Beving / Festival Viva Musica! 2022

One Day Jazz na cestách

Priaznivcov jazzu poteší dvojica vysunutých koncertov One Day Jazz festivalu 2022. V utorok (28.6.) zavíta do Žiliny. Vo Veľkej sále Mestského divadla v Žiline sa môžete tešiť na česko-poľsko-americkú trojicu interpretov Dorůžka, Wyleżoł a Ballard či zoskupenie WAKING VISION. Viac info sa dozviete TU.

Mimochodom, Waking Vision a One Day Jazz festival 2022 zavíta aj do Brezna. Stane sa tak v prvú júlovú sobotu (2.7.). Ponúkne spojenie výnimočných predstaviteľov svetového jazzu na jednom pódiu. V medzinárodnej zostave Waking Vision to budú gitarista John Shannon, kontrabasista Peter Slavov či klavirista a skladateľ ovenčený cenou Grammy Ruslan Sirota. Z domácich jazzmanov to v tejto zostave bude zakladateľ a riaditeľ festivalu One Day Jazz Festival, ináč bubeník Martin Valihora.

Kam za kultúrou na západnom Slovensku v tomto týždni (27.6.-3.7.2022)?

Predstavíme si, čo prináša trojica hudobných festivalov pre milovníkov vážnej hudby. V Bratislave je to 18. ročník festival Viva Musica!, ktorý pokračuje v programe druhým festivalovým týždňom. Týždeň sa v Bratislave nesie aj v znamení 46. ​​Gitarového festivalu JK Mertza. V Piešťanoch 67. music festival Piešťany však pomaly končí. Bohaté sú aj inožánrové hudobné chuťovky.

Music festival Piešťany vstupuje do finále

Záverečný festivalový týždeň 67. ročníka music festival Piešťany prináša so sebou viacero zaujímavých koncertných stretnutí. Utorok 28. júna 2022 prináša večer v znamení tanga, El Tango En Libertad (Tango v slobode). Zaznie unikátny repertoár argentínskeho tanga v podaní špičkových českých muzikantov a slovenskej multižánrovej speváčky Jany Orlickej. Spoločne vkladajú osobitný pohľad na tento žáner, charakterizovaný ako hymna slobody ducha.

Piešťany si pripomenú Beethovena i viedenských klasikov

Piešťanské reminiscencie sa nesú v znamení Beethovena. Práve on bol častým návštevníkom rodiny Brunswickovcov v Kaštieli v Dolnej Krupej, v Hlohovci, ale aj kúpeľov v Piešťanoch. Spomienka na 195. výročie úmrtia skladateľského velikána Ludwiga van Beethovena rezonuje aj v rámci piešťanského festivalu. Stane sa tak na koncerte dvoch renomovaných slovenských komorných sólistov a pedagógov. Sú to popredná koncertná klaviristka Daniela Varínska a violončelista Ján Slávik. V Malej sále Domu umenia v Piešťanoch sa uskutoční 1. júla 2022.

Viedenské soirée

Predposledným koncertom 67. ročníka Music festivalu Piešťany je podujatie s názvom Viedenské soirée. Uskutoční sa mimo piešťanského Domu umenia i samotného mesta Piešťany.  Jeho dejiskom sa v sobotu 2. júla stane Mestské kultúrne stredisko Nové Mesto nad Váhom. Komorný koncert  zaznie v podaní sláčikového kvarteta – Varga Quartet (Rakúsko). Vystúpi v medzinárodnom obsadení mladých renomovaných hudobníkov. Zahrajú program z diel viedenských a českých skladateľov – Haydna, Schuberta a Dvořáka.

Ludwig van Beethoven
Ludwig van Beethoven. Zdroj: Wikimedia Commons
Piešťanská festivalová bodka

Tak, ako festival otvorila Slovenská filharmónia, práve jej patrí aj záverečná festivalová bodka. Slávnostný záverečný koncert 67. mfP s názvom Filharmonické gala rozozvučí Dom umenia Piešťany v nedeľu 3. júla 2022. Po boku Slovenskej filharmónie sa pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra predstaví Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň) a dvojica sólistov. Sú to sopranistka Eva Hornyáková a barytonista Pavol Remenár. Hovoreného slova sa ujme popredný slovenský moderátor a herec Štefan Bučko.  Zaznejú diela Piotra Iľjiča Čajkovského, Dmitria Šostakoviča, Charlesa Gounoda, Antonína Dvořáka či Vincenza Belliniho, bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela.  Svoje miesto budú mať na koncerte Giuseppe Verdi, Arnošt Förchtgott Tovačovský, Eugen Suchoň i John Rutter.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Priaznivci vážnej hudby si prídu na svoje aj v Nitre

V znamení festivalu sa ponesie aj Nitra. Festival Nitra, milá Nitra prinesie 4. júla 2022 slávnostný open air gala koncert ku dňu Cyrila a Metoda. Svätoplukovo námestie sa v meste pod Zoborom stane o 22.00 hod. svedkom koncertu Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru a sólistov pod taktovkou Rastislava Štúra. Sólisticky sa predstavia sopranistka Eva Hornyáková, barytonista Pavol Remenár a hráč na trubku Stanislav Masaryk. Hovoreného slova sa ujme Štefan Bučko. Zaznie program z diel skladateľov ako Dmitrij Šostakovič, Charles Gounod, Antonín Dvořák, Leonard Bernstein, Giuseppe Verdi či John Rutter. Na programe sú aj diela Johanna Nepomuka Hummela,  Arnošta Förchtgotta Tovačovského a Eugena Suchoňa.

Mari Samuelsen
Mari Samuelsen. Foto: Sadan Ekdemir

Bratislava v znamení festivalu Viva Musica!

Počas druhého festivalového týždňa na nás v programe 18. ročníka obľúbeného festivalu klasickej hudby Viva Musica! čaká jeden koncert (ako avizujeme TU). Známe Štyri ročné obdobia barokového talianskeho génia, Antonia Vivaldiho zaznejú v úprave Simona Candotta.

For Seasons (composed by climate data) zaznie v licencovanom podaní sólistky – huslistky  Mari Samuelsen v sprievode Slovenskej filharmónie pod taktovkou Kevina Griffitha. Hudbu spojená s témou klímy prinesie open air koncert so štartom o 20:30 hod. v bratislavskom (petržalskom) Sade Janka Kráľa. Vstup na podujatie je voľný. V prípade nepriaznivého počasia sa presunie do Koncertnej siene Reduty.

Gitarový festival JK Mertza je tu

Gitarový festival JK Mertza patrí k významným podujatiam slovenskej festivalovej scény. Zároveň je aj jedným z najstarších svojho druhu na svete. Jeho aktuálny, v poradí 46. ročník, svoje brány otvoril už v nedeľu 26. júna 2022. Potrvá do 1. júla 2022.

Návštevníkom ponúka širokú paletu gitarových koncertov. Hostia zo 7 krajín sveta uvedú svoje jedinečné a pestré programy v Záhrade Domu Albrechtovcov, Koncertnej sieni Klarisky a Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Okrem koncertov sú festivalovou súčasťou aj majstrovské kurzy a semináre pre odbornú verejnosť, pedagógov a študentov umeleckých škôl. Podujatie je súčasťou bratislavského mestského festivalu Kultúrne leto 2022. Vstupenky naň zoženiete v sieti Ticketportal.

Festival otvorili hviezdy

V nedeľu 26. júna otvorili aktuálny ročník v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca zahraničné hviezdy.  Mimochodom v ich rukách bude aj záver festivalu. Tentoraz sú to dvaja fenomenálni gitaristi Zoran Dukić z Chorvátska a Aniello Desiderio z Talianska. Predstavia sa aj v ich mimoriadne aktuálnom projekte gitarového dua. Ich programy zahŕňajú skladby od baroka po súčasnosť. Na svoje si pridajú milovníci hudby Bacha, Scarlattiho, no aj Barriosa, Rodriga a Piazzollu. K novinkám budú patriť aj len nedávno premiérované skladby anglického skladateľa Stephena Gossa. 

Klarisky privítajú mladé virtuózky

Koncertná sieň Klarisky privíta v pondelok 27. júna Bratislavské gitarové kvarteto. Predstaví sa v programe PARABOLA. Ten popri svetovej tvorbe de Fallu, Nousisa a Poulenca uvedie aj známe slovenské skladateľky Petra Breinera a Jozefa Kolkoviča. Mimoriadne zaujímavý bude 29. júna dvojkoncert mladých virtuóziek Petry Poláčkovej z Českej republiky a Zsófie Boros z Maďarska CANCIONES Y MISTERIOS. V prvej časti večera zaznejú piesne pre gitaru v tvorbe Narvaeza, Dowlanda, da Milana, Schuberta, Mertza a Llobeta na historických nástrojoch. Druhá časť reflektuje súčasnú zvukomalebnú a mysterióznu tvorbu gitaristov ako Duplessy, Seddiki či Sinesi. 

Svoje miesto majú aj koncerty starej hudbu. Zaznejú v Klariskách i v záhrade Albrechtovcov

Koncerty starej hudby patria už niekoľko rokov do programovej ponuky podujatí. Aktuálny ročník ponúkne dva mimoriadne zaujímavé programy. Na prvom – 28. júna sa v Koncertnej sieni Klarisky predstavuje francúzska sopranistka Perrine Devillers a argentínsky vihuelista Ariel Abramovich v projekte hudby 16. storočia EL PARNASSO. V záhrade Domu Albrechtovcov predstaví 30. júna slovenský súbor združujúci umelcov z Nemecka, Poľska a Slovenska, Le nuove musiche svoje debutové CD. Rovnako ukáže aj pripravovaný nový projekt v programe SONETTI E LAMENTI s dielami D´India a Kapsbergera. 

Priestor pre mladých

Každoročnou súčasťou festivalu sú aj koncerty laureátov medzinárodných súťaží. Stane sa tak na predstavení mladých gitaristov 27. a 28. júna vždy od 17:00 hod.. Bratislavskému publiku sa ako prvý predstaví  Carlo Curatolo z Talianska, ktorý je víťazom tohto ročníka prestížneho festivalu Musica da Primavera de Viseu v Portugalsku. Na druhý deň spoznáme poľského víťaza Medzinárodnej gitarovej súťaže v Budapešti Andrzej Grygier. Dejiskom recitálov obidvoch mladých gitaristov bude malebná záhrada Domu Albrechtovcov.  

Le nuove musiche

Koexistencie v Slovenskom rozhlase

Zaujímavým podujatím sú aj KOEXISTENCIE s Quasars Ensemble v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Uskutoční sa 29. júna 2022. Prinesie dvojicu koncertov v medzigeneračnom priestore medzi avantgardou a postmodernom. Spája ich symbióza úcty k tradícií i akceptácia aktuálnych podnetov zo sveta experimentálnej hudby. V podaní Quasars ensemble zaznejú okrem iných aj dve diela Dušana Martinčeka a Jozefa Podprockého pre sláčikové nástroje. Zoskupenie sa predstaví v zostave klaviristov Ivana a Diany Buffovcov a huslistu Petra Mosorjaka.

Komorný koncert v nedeľu pred SND

V týždennom kalendári priaznivcov klasickej hudby má svoje miesto isté aj Komorný koncert SND. V nedeľu 3.7. sa o 17:00 hod. jeho dejiskom stane Piazzetta pred novou budovou SND o17.00 hod. Prítomnému publiku sa predstaví SND BRASS QUINTET v zložení: Salvatore Cannuli a Dávid Krajčí (trúbka), Roman Koza (lesný roh), Ľuboš Šantavý (pozauna) a Ivan Kováčik (tuba). Na programe je Prelude du Te Deum Marca – Antoinea Charpentiera, Čajkovského Neapolská pieseň či Brass Quintet No. 1 Malcolma Arnolda. Zaznie aj Symphony for Brass Choir Victora Ewalda. Publikum si vypočuje Dvořákovu Humoresku či Largo z Novosvětské symfónie č. 9 Antonína Dvořáka.

Dvojica tipov v Bratislave pre priaznivcov jazzu v tomto týždni (27.6.-3.7.)

Kam na koncert v Bratislave (27.6.-3.7.)

Čitateľským tipom bola dvojica koncertov v znamení jazzu. Tým prvým sú Open-Air Jarné Jazzáky 2022. Uskutočnia sa v bratislavských Rusovciach už 28.6.2022. Bude to večer plný kvalitnej inovatívnej hudby v krásnom prostredí pod holým nebom. V Sankt Vitus Kaffee v Rusovciach vystúpi Samuel Hošek s kapelou feat. Jureš Fallgrapp a fantastický Nate Smith + Kinfolk a raperom Kokayi.

S jazzovým feelingom je aj podujatie v bratislavskom Divadle Astorka Korzo ´90. Jazz v divadle patrí k podujatiam festivalu One Day Jazz 2022. Večer 29. júna prinesie trojicu umelcov v medzinárodnom zložení. Sú to český gitarista David Dorůžka, poľský pianista Piotr Wyleżoł a hráč na bicie, Američan Jeff Ballard.

Epicentrom hip-hopu bude Bratislava

Tento týždeň čaká Bratislavu HIP HOP ŽIJE FESTIVAL BRATISLAVA 2022. Najväčšie hip-hopové podujatie Slovenska píše 9. ročník svojej histórie Uskutoční sa v dňoch 1. – 3. júla 2022 v bratislavskom OC STYLA Zlaté Piesky. Tešiť sa môžete na špičku česko-slovenskej scény. V jeho piatkovom Line Up sú mená ako SEPAR, GLEB, SAMEY, RADIKAL, FRAYER FLEXKING, ASTRALKID22, LUCA BRASSI10X a TIAN MOON. Sobotu to budú napríklad KONTRAFAKT, MAJK SPIRIT & DJ GRIMASO, PIL C, NERIEŠ, MOMO či ERIK TRESOR alebo HYPEMAN OSŤO

IMT SMILE na turné

V rámci letného turné navštívi obľúbená slovenská kapela IMT SMILE počas najbližšieho týždňa dvojicu západoslovenských miest. V sobotu 2. júla ovládne amfiteáter v meste pod Zoborom a krásavicu na Dunaji si nechá na prvú sobotnú nedeľu 3. júla 2022. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

POLEMIC na hrade

Milujete ska a reggae? Tak máme pre vás ďalší tip od našich čitateľov. Je ním koncert 9-člennej slovenskej kapely POLEMIC.  Tá patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov štýlov ska a reggae. Dejiskom koncertu bude 30. júna 2022 dolné nádvorie hradu Beckov. Organizátori sľubujú skvelú atmosféru, občerstvenie s kulisami starobylého hradu. Bude ideálnym začiatkom prázdnin v štýle reggae a ska. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Reklama
Nikol Bóková / Festival Viva Musica! 2022

Inšpirovali sme vás? To nás teší. Neváhajte inšpirovať aj iných. Ak máte tip na zaujímavé podujatie, dajte nám o ňom vedieť.

 

Zdroj: programové ponuky a TS festivalov, koncertných siení a tipy čitateľov

3 thoughts on “Kam na koncert (27.6.-3.7.)?

Comments are closed.

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »