Novinky

Divadelné tipy na týždeň od 27. júna

Divadelný tipy na týždeň od 27. júna 2022

Nový týždeň je tu a s ním aj prehľad zaujímavých tipov z každého rožka troška. Pripravili ho redaktorky, ktorým ste zopár tipmi poradili aj vy, naši čitatelia. Kam sa vydať za kultúrou v týždni od 27. júna až 3. júla? V tomto článku sa pozrieme na divadelné. Prajeme inšpiratívne čítanie!

V tradičnom prehľade tipov kam za kultúrou pokračujeme aj tentoraz. Obohatilo ich zopár tipov našich čitateľov, vďaka čomu sa nám darí budovať krásne spojenie medzi komunitou umelcov i kultúrnych inštitúcií s čitateľskou základňou nielen milovníkov umenia a priaznivcov histórie. Aktuálny prehľad kam za kultúrou v najbližšom týždni od 27. júna až 3. júla 2022 ponúkne zopár zaujímavých nových výstav, niekoľko divadelných a celú „fúru“ koncertných tipov. Rozdelili sme ho však na tri a v tomto článku sa zameriame na divadelné tipy i pohľad do kín. Ukrajinských umelcov privíta Štátne divadlo Košice i banskobystrická Štátna opera. Divadelná rozlúčka so sezónou sa v SND bude s premiérou Operného štúdia SND. Týždeň sa ponesie aj v znamení muzikálu Škola rocku i slávneho West Side Story.

Operná pozvánka do kina

Priaznivcov opery v kine poteší kinopremiéra v kinách siete CINEMAXu. Artmax prinesie 29. júna do svojich kín filmovú podobu veristických dvojičiek. Komedianti a Sedliacka česť sú jednoaktové opery, ktoré sa na celom svete zvyknú od roku 1893 uvádzať spolu počas jedného večera. Inscenácia Christiana Thielmanna z festivalu v Salzburgu patrí medzi úspešné uvedenia tejto dvojice titulov s hviezdnym Jonasom Kaufmannom v hlavnej úlohe. To si rozhodne nemôžete nechať ujsť, bude to ozajstný umelecký zážitok! 

Divadelné Košice v týždni 27. júna až 3. júla 2022

Vlastné divadelné tipy štartujeme na východnom Slovensku. Z bohatého programu v Košiciach vyberáme dve podujatia v Štátnom divadle Košice.  Záver jeho divadelnej sezóny sa nesie s ukrajinskými umelcami a Pucciniho Toscou. Posledným divadelným predstavením z noviniek repertoára aktuálnej sezóny bude Pucciniho opera TOSCA. Uskutoční sa 29. júna v Historickej budove ŠDKE.  V titulných úlohách sa tentoraz predstavia Tatiana Paľovčíková Paládiová, Peter Berger a Marek Gurbaľ.  Spolu s ďalšími sólistami, zborom a orchestrom vystúpia pod taktovkou Petra Valentoviča.

Skutočnou bodkou za aktuálnou sezónou bude štvrtkový večer v Historickej budove (30. júna), BALLET GALA. Po sólistoch Ukrajinského národného baletu z Kyjeva sa v Košiciach predstavia aj tanečníci z druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkiva. Práve to bolo v prvých týždňoch vojny cieľom ťažkých útokov ruských agresorov. Balet gala sa uskutočňuje v rámci európskeho turné “OPERA VÝCHOD: PREKONÁVANIE VZDIALENOSTI“. To pripravilo Ministerstvo kultúry a informačnej politiky UkrajinyCharkivské národné akademické divadlo opery a baletu Mykoly Lysenka / Opera Východ v rámci projektu „Ukrajina teraz a navždy(#StandWithUkraine). Viac o podujatí sa dozviete TU.

Do Štátnej opery aj v týždni 27. júna až 3. júla

Z bohatého programu kultúrnych podujatí na strednom Slovensku  sa pozrieme na divadelné tipy. Zamierime do banskobystrickej Štátnej opery, ktorá sa dvojicou podujatí rozlúči s aktuálnou divadelnou sezónou.  Posledný týždeň divadelnej sezóny 2022/2023 prinesie do programu Štátnej opery zaujímavú dvojicu podujatí. V stredu (29. júna) privíta na svojej pôde baletných majstrov a majsterky z Ukrajiny. Z dôvodu vojnovej situácie v krajine ukrajinskí baletní umelci nemajú možnosť vystupovať na ich prvej scéne – v Národnom divadle Ukrajiny Tarasa Ševčenka. Preto uskutočňujú oficiálne turné v krajinách Európskej únie. Ich  cieľom je zachovať kultúrne dedičstvo a sprostredkovať krásu a vznešenosť ukrajinského umenia. V rámci svojho benefičného európskeho turné zavítali už do Bratislavy, Košíc, Piešťan a štvrtou zástavkou je práve Banská Bystrica.

BALET GALA UKRAJINE tak má svoje miesto aj v našom prehľade zaručené! Počas večera sa predstavia sólisti Baletu Národného divadla spolu s umeleckou riaditeľkou Olenou Filipievou. Program je zložený z fragmentov inscenácií ukrajinského a svetového baletného repertoáru.

Móryho Slečna vdova zakončí sezónu

Divadelnou bodkou je posledná produkcia sezóny. Na programe je vo štvrtok opereta  neprávom zabudnutého banskobystrického skladateľa a hoteliéra Jána Móryho SLEČNA VDOVA. Práve ona patrí k jeho najvydarenejším dielam. Uvádzala sa aj pod názvami Jeho tri vdovy, Douglas a jeho ženy či Die verte von rechts. No na Slovensku ju uviedli len raz. A to v roku 1940. Štátna opera sa rekonštrukciou tohto diela historicky po prvýkrát hlási k hudobnému odkazu svojho rodáka Jána Móryho. Produkciu hudobne naštudoval Ján Procházka a režíruje ju Tomáš Ondřej Pilař.

Strhujúce predstavenie v Bratislave

Zo stredného Slovenska sa presunieme do Bratislavy. Tá bude muzikálová, činoherná i operná. No bude hlavne pre deti. Strhujúcu hudobno-tanečnú feériu Jána ĎurovčíkaCigáni idú do neba – prinesie STARS auditorium na Junáckej pondelok (27. júna 2022). Dielo inšpiroval legendárny príbeh moldavského režiséra Emila Loteanu, ktorý v 70. rokoch vypredával kiná a získaval ceny na filmových festivaloch. Pôvodný film je postavený na motívoch poviedok Maxima Gorkého a odohráva sa na severovýchode bývalej rakúsko-uhorskej monarchie. Medzi účinkujúcimi je Slovenské divadlo tanca Jána Ďurovčíka a Orchester Cigánski diabli.

Škola rocku ukončí školský rok

Aktuálne najväčší hit svetových muzikálových scén ŠKOLA ROCKU /SCHOOL OF ROCK prichádza na rad aj tento týždeň. Muzikál Andrewa Lloyda Webbera pre malých aj veľkých v réžii Jána Ďurovčíka reprízujú 29. júna 2022Divadelnej sále IUVENTA.

Príbeh School of Rock je o muzikantovi Deweym, ktorý túži po výhre v Súboji kapiel. Z tej jeho ho však vyhodia a nešťastník s prázdnymi vreckami a dlhni na krku nevie, čo ďalej. Až pokým nezazvoní telefón. Jeho spolubývajúci má nastúpiť ako suplujúci učiteľ na prestížnej základnej škole. Keďže ho riaditeľka, upätá slečna Mullinsová ešte nikdy nevidela, Dewey prevezme jeho identitu. Vedomosti o hudbe sú však silnejšie ako tie učiteľské  – a tak zo zverenej triedy školákov urobí rockové hviezdy!

Slovenské národné divadlo praje aj v týždni od 27. júna deťom i mladým

Pre priaznivcov divadla vyberáme trojicu muzikálových trhákov. Pozrieme sa aj do programu Slovenského národného divadla.  Ak sa pozrieme do programu Slovenského národného divadla zistíme, že praje deťom, mladým i začínajúcim umelcom. V stredu 29.6. v dvoch termínoch deti vtiahne pútavé rozprávanie spojené s hudbou do tajomstiev ľudského hlasu, ako sme o tom informovali TUPRÍBEH HUDBY: TAJOMSTVÁ ĽUDSKÉHO HLASU pripravuje Bratislavský chlapčenský zborOperou SND.

Činohra SND uvedie počas týždňa viac ráz novú rozprávkovú inscenáciu NEBOJSA. Tú sobotňajšiu (2.7.) spoja aj s VEĽKOU DIVADELNOU PRESPÁVAČKOU. Čo viac si priať na začiatok prázdnin? Noc v divadle, odhaliť tajomstvá, spoznať zákulisie a čosi nové si vyskúšať.

Predprázdninová premiéra v Opernom štúdiu SND

Ani dospelých nenechá Činohra SND v štichu. Bodkou za aktuálnou divadelnou sezónou bude nielen obľúbená hra KÝM PRÍDU STOUNI, ktorá sa uskutoční 30. júna. V júli nás poteší dobre napísaná komédia Georga Feydeaua plná náhod, nehôd, stretnutí a rozchodov TAK SA NA MŇA PRILEPILA.

Piatok a nedeľa (1. a 3. júla) však v Štúdiu SND patrí opernej premiére titulu Mira Bázlika PETER A LUCIA. Scénické uvedenie opery Peter a Lucia od Mira Bázlika sa na javisko vracia po 55 rokoch. Je adaptáciou známej novely Romaina Rollanda, ktorá patrí k dielam povinného čítania. Príbeh lásky dvoch mladých ľudí sa odohráva na pozadí prvej svetovej vojny.

Aktuálny vojnový konflikt na Ukrajine bol jedným z motívov, prečo Operné štúdio siahlo po tomto titule. Napriek tragickému príbehu posledné tóny Bázlikovej hudobnej drámy prinášajú aj nádej a sú oslavou lásky. Hudobne ju naštudoval dirigent Dušan Štefánek. Réžiu, scénu, kostýmy a dramaturgiu má na svedomí Marek Mokoš. V hlavných úlohách sa predstavia Robin Červinek a Veronika Bilová v alternácií s Belindou Sandiovou.

Trenčín a Nitra s najlepším muzikálom všetkých čias

WEST SIDE STORY – najlepší broadwayský muzikál všetkých čias s hudbou Leonarda Bernsteina prichádza tento týždeň do dvoch slovenských miest. Už 1. júla 2022 ním ožije Dom armády v Trenčíne. Nasledujúci deň večer ho privíta nitrianske Divadlo Andreja Bagara.

Kino Lumière bude v znamení európskeho kina aj počas týždňa od 27. júna

Svoje pevné miesto má v rámci Dolcevitaj aj tematická filmová prehliadka Cinevitaj. Je súčasťou projektu talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Fare il cinema. Aj do Kina Lumière prináša to najzaujímavejšie z talianskej kinematografie. Pozrite si, čo vás čaká do 29. júna v bratislavskom Kine Lumière. Poslednou snímkou prehliadky Cinevitaj bude film Kto sa smeje naposledy… (Qui rido io; Mario Martone, 2021)  Maria Martoneho.

Projekt €urópske filmy za €uro pokračuje aj tento týždeň. Prinesie i snímky s nádychom orientu.  Sú to McQueen, O poschodie nižšie,   Teheránske tabu,  Pre Samu  či Líza, Líščia víla.

Hľadáte ďalšie inšpirácie?

Inšpirovali sme vás? To nás teší. Neváhajte svojim tipom inšpirovať aj iných a dajte nám o ňom vedieť. Náš mail nájdete v časti Kontakty. Koncertné tipy na najbližší týždeň si prečítate TU. Chystáte sa na výstavu? Pozrite si prehľad končiacich výstav TU. Prinášame aj zopár nových, o ktorých sa dozviete TU.

Reklama
Pianographique / Festival Viva Musica! 2022

Zdroj: TS a programové ponuky divadiel

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »