Novinky

Kam za kultúrou v týždni od 11. júla 2022

Kam za kultúrou od 11. júla

Leto si treba užiť, a to platí aj počas aktuálneho týždňa. Na dobrodružstvo sa môžete vydať do prírody, za krásami prírodného i historického dedičstva. Oplatí sa navštíviť skanzeny, slovenské hrady i zámky, múzeá i galérie so zaujímavými expozíciami a výstavami. Kalendár podujatí je naozaj bohatý. Prináša festivaly, koncerty či výstavy. Čo sa oplatí navštíviť od 11. júla 2022? Ak hľadáte tipy, kam sa tentoraz vyberiete, ste na správnom mieste.

Rozmýšľate kam sa vydáte počas týždňa od 11. júla? Aj Slovensko prináša veľa dobrodružstiev. Od kúpalísk či aquaparkov, cez výlety do prírody alebo za krásami histórie. Festivalové je aj tento týždeň. Žije tiež početnými koncertmi a rôznorodými výstavami. Pýtate sa kam za kultúrou? Máme pre vás ďalšie tipy. Prajeme inšpiratívne čítanie.

Západné Slovensko v znamení festivalov

Na Bratislavskom hrade pokračujú Letné shakespearovské slávnosti ešte stále v znamení slávneho Hamleta. Ten svoju premiéru slávil ešte minulý týždeň.

Tento týždeň je ale aj v znamení návratov. Jedným z nich je program zo 67. music festival Piešťany. Už v pondelok 11. júla 2022 sa o 19:30 hod. v Dome umenia Piešťany uskutoční festivalové kino. Odvysiela nový dokufilm Peter Dvorský (ako sme informovali TU). Jeho vysielania v novom termíne sa zúčastní slávny Maestro Peter Dvorský ale aj režisérka Iveta Malachovská.

Priaznivcov klasickej hudby iste poteší ďalší z atraktívnych koncertov obľúbeného festivalu Viva Musica! Tentoraz prináša spojenie hudby s vizuálnym umením prostredníctvom nových technológií, ktoré nebude len doplnkom, ale rovnocenným partnerom hudby. Stane sa tak na koncerte v Slovenskom rozhlase už 14. júla 2022 (ako sme avizovali TU).

Reklama
Pianographique / Festival Viva Musica! 2022

Projekt Pianographique tvorí séria spoluprác japonskej klaviristky Maki Namekawa, amerického klaviristu a dirigenta Dennisa Russella Daviesa a rakúskeho vizuálneho umelca Cori O’lana.

Keď maľuje počítač

Pomocou technológií vizuálne stvárnia hudby, ktoré vzniká v reálnom čase na základe interakcie hudby, interpretov a počítačového systému. Počítač je v tomto prípade pomyselným maliarskym štetcom, ktorý je ovládaný klaviristami, a tak ako sa interpretácia jednej skladby na rôznych koncertoch môže líšiť, odlišné sú aj jej samotné vizuálne stvárnenia. „Funguje to nádherne – kombinácia hudby a digitálnych obrazov nielen zvyšuje zážitok, ale zdá sa, že spúšťa aj ďalšiu predstavivosť poslucháčov,“ hovorí o Pianographique Maki Namekawa.

Na festivalovom koncerte uvedie duo skladby Philipa Glassa Piano Sonata (v slovenskej premiére) a Four Movements for Two Pianos. Doplnia ich diela The Seasons Johna CageaPiano Phase Steva Reicha.

Od nórskeho folklóru k španielskej vášni

Devínsky hrad ožije 13.7.2022 hudbou. Vystúpi nórska hudobná skupina založená Einarom Kvitrafnom Selvikom. Wardruna vás prevedie do dávnych čias, s dávkou folklóru a v štýle ambientu. Vypočujete si jej tutovky či novinky hrané na historických nástrojoch, či za použitia iných zdrojoch zvuku, ako sú stromy, skaly a voda.

Stupavský Plecháč však v piatok 15.7. ožije letnou party horúceho flamenca. Medzi účinkujúcimi bude banskobystrický rodák Dávid Bílek, slovenská kapela hrajúca v štýle flamenco nuevo Ponte Pardo a tanečná skupina Academia Flamenca. Patriť k ním budú aj DJ Kurro a DJ Gonzales či perkusionista peruánskeho pôvodu Eddy Portella.

V týždni od 11. júla sa chodí aj do múzea

Ak vás láka história, tak máme pre vás niekoľko výstavných tipov. V Sídelnej budove SNM počas leta nájdete predĺženú výstavu Rimania a Slovensko. Duch pradávnych čias vás ovládne aj v SNM – Archeologickom múzeu. Spoznáte, čo pred zrakmi ľudí stáročia ukrývali Malé Karpaty. Svoje podklady vydali archeológom, ktorí ich starostlivo opatrujú v depozitoch. Výstavu Poklady z Malých Karpát tu môžete navštíviť do konca júla 2022.

Rimania a Slovensko / Zohor
Inventár tzv. kniežacieho hrobu Zohor 5, 1./2. stor. Zdroj: SNM

Krásu diel zakladateľa slovenskej moderny – Ľudovíta Fullu,  si vychutnáte v Galérii Nedbalka pod názvom Fragmenty.

Kam s deťmi? Napríklad do BIBIANY

A pýtate sa kam s deťmi? Napríklad do BIBIANY, kde nájdete viaceré zaujímavé výstavy. Spoznáte príbeh hračiek, najkrajšie slovenské knihy alebo sa vydáte na objavnú cestu hlavou. Bližšie sa o letných výstavách dočítate TU.

Bojnický zámok ožíva a nielen hudbou

Kultúrne centrum Bojnice organizuje aj tento rok Bojnické hudobné leto 2022ktoré má na Bojnickom zámku dlhú tradíciu. Svoje miesto tu má klasická hudba i džez. V nedeľu 17.7.2022 o 19,00 hod. stojí za videnie program Esencie. Predstaví program z diel N. Rota. M. de Fallu či A. Piazzollu i zmes rómskych piesní. Účinkujú na ňom harfistka Maria Kmeťková, huslistka Barbora Botošová a speváčka Michaela Bobeková.

Od remesiel k mušketierom

Leto v Bojniciach nie je iba o hudbe. Vydajte sa za tajomstvami romantického zámku ale aj na unikátnu výstavu Legendárne stroje Leonarda da Vinciho.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Nie sú len orientačnými bodmi v priestore či svedkami slávy svojich niekdajších pánov. Dýchajú romantikou i tajomnom. Aj Bojnický zámok ukrýva tajuplné zákutia, povesťami opradené príbehy, „zázračné“ predmety a kde-tu možno stretnúť aj „obyvateľov“ z onoho sveta.

Cez víkend (v sobotu 16. a v nedeľu 17. júla 2022) ožije historickými remeslami. Bojnický festival remesiel 2022 predvedie ukážky pôvodných výrobných techník. Objavíte prácu drotára, hrnčiara, zdobenie kraslíc, spracovanie ovčej vlny, pletenie košíkov, výrobu dreveného kuchynského riadu, zdobenie medovníkov, pletenie zo slamy, šikovné ruky korytára.

Zaujímavý projekt venovaný histórii regiónu je podujatie “Legendy ožívajú“. Pútavou formou inscenovaných príbehov sa v uliciach Bojníc už v sobotu 16.7. dozviete zaujímavosti z histórie zámku, mesta a hornonitrianskeho regiónu. Sobotný večer však patrí mušketierom. Zažijete atmosféru dávnych romantických čias a zabavíte sa v spoločnosti skupiny historického šermu Ricasso.

Lucia Fabová v banskobystrickej A7 gallery len do 15. júla

Jedným z horúcich tipov týždňa na strednom Slovensku je končiaca výstava Lucie Fabovej v banskobystrickej A7 Gallery. Prezentuje maľbu a grafiky nielen z cyklu Feromóny trenčianskej rodáčky

Výtvarníčka študovala na Akadémii umení v Banskej Bystrici v ateliéri súčasnej maľby a v ateliéri voľného výtvarného umenia u profesora Františka Hodonského. V súčasnosti sa venuje najmä veľkoformátovej maľbe a grafike.  

V Kremnici pokračuje organový festival

Tento týždeň je na programe v Kremnici aj záverečný koncert medzinárodného festivalu Hudba pod diamantovou klenbou. Vo svojom rodnom dome ho organizuje husľový virtuóz Peter Michalica, no dejiskom záverečného bude Kostol sv. Kataríny. Za aktuálnym ročníkom festivalu Hudba pod diamantovou klenbou dá bodku večerný koncert 15. 7. 2022. Privíta účinkujúcich, medzi ktorými bude sopranistka Adriana Banásová, klaviristka Viera Bartošovú a hostiteľ  festivalu – huslista Peter Michalica. Sobota 16.7.2022 patrí ďalšiemu koncertu v rámci Kremnického hradného organu. Predstaví sa na ňom nemecká organistka Mag. Lisa Hummel. Na programe sú diela C. Francka, J. S. Bacha, Ch.-M. Widora.  

Banská Štiavnica cez v znamení filmovej hudby a legendárnych hitov

Magický večer filmovej hudby prinesie do Banskej Štiavnici projekt vokálno-inštrumentálnej svetovej filmovej hudby. Predstaví sa na ňom súbor Cinemagic zložený z klasicko-rockového súboru profesionálnych hudobníkov. Na čele sv iolistom a hráčom orchestra Slovenskej filharmónie Romanom Rusňákom sa predstavia spevácki hostia ako Mirka Partlová a Ján Slezák. Počas vystúpenia v amfiteátri pod Novým zámkom si 16. júla vypočujete najznámejšie filmové hity v originálnych aranžmánoch. Zaznejú kúsky z filmov ako napr. Hriešny tanec, Gladiátor, Vtedy na západe, Zrodila sa hviezda, West side story,  Frozen, La la land a mnoho ďalších.

Nový zámok aj s legendárnymi hitmi v podaní 4Tenoři

Nedeľa v amfiteátri pod banskoštiavnickým Novým zámkom prinesie špičkový hudobný zážitok v podaní držiteľov ceny Thálie, sólistu opery Národního divadla v Prahe a legendy českého hudobného divadla. Zoskupenie 4Tenoři vystúpia v sprievode Unique Quartet band. Prítomných potešia výberom slávnych muzikálových hitov, swingových evergreenov, operných árií a piesní Karla Svobodu.

Legendárne hity Boney M či Pavla Hammela

Ak holdujete oldies party v štýle Boney M či máte radi nezabudnuteľné hitovky Pavla Hammela, zamierte si to do Zvolenskej Slatiny. Na miestnom futbalovom štadióne si 15. júla 2022 prídete na svoje. Bude to fantastické spojenie hudobných svetov. Zaznejú slávne hity Boney M ako Brown girl in the Ring, Rasputin, Rivers of Babylon, Daddy Cool, Ma Baker a ďalšie.

Pavol Hammel sa predstaví s projektom Legendy. Okrem neho sa môžete tešiť aj na Janka Lehotského, Vaša Patejdla a Beátu Dubasovú. Spoločne si s nimi zaspievate evergreeny ako Medulienka, Poďme spolu lietať, ZRPŠ, Sme také aké sme, Kaskadér, Učiteľka tanca, Sklíčka, Úsmev, Kapely starnú, Kamarátka nádej či Dievča z reklamy.

Lenka Filipová mieri v týždni od 11. júla na slovenské hrady

Naprieč regiónmi to bude vďaka zaujímavého koncertného tour Lenky Filipovej. Tentokrát navštívi česká speváčka, gitaristka a hudobná skladateľka štyri slovenské hrady a zámky. V dňoch 13. až 17. júla 2022 navštívi tour Lenka Filipová na hrade 2022 postupne Strečno, Zvolen, Kežmarok a Hlohovec. Koncertovať bude so svojou kapelou: hráčom na keltskú harfu, akordeón a cajon – Seanom Barrym a klaviristom Járom Bártom. Okrem hitov zaznejú aj ďalšie nové skladby.

Červený Kláštor privíta Paľa Hammela

V rámci programu Kláštorného kultúrneho leta 2022 sa v stredu (13.7.2022) uskutoční v Kostole sv. Antona Pustovníka v Červenom Kláštore komorný koncert. Len s gitarou v ruke sa na ňom predstaví Pavol Hammel.

Prešov bude v týždni od 11. júla nielen v znamení fiesty

Park kultúry a oddychu Prešov a Dobré časy prinášajú horúcu letnú noc plnú očarujúcich melódií Španielska a Írska. V Prešove patrí štvrtok (14.7.) španielskemu temperamentu ale aj írskemu folklóru a tancu. Strhujúcu atmosféru plnú vizuálnych podnetov, hudobno-tanečných čísel a rytmických gradácií vyčaruje fantastická medzinárodná kapela. Do dovolenkovej nálady s atmosférou fiesty sa dostanete rytmickými skladbami vo flamenco a latino štýle. Štvrtok prinesie do Prešova aj inšpiratívne vystúpenie tradičnej írskej ľudovej hudby spájajúcej sa s blues či unikátny workshop írskeho tanca.

Veríme, že sme vás inšpirovali. A ak máte svoj tip, podeľte sa oň s nami.

PS. Viac výstavných tipov vám prinesieme už v stredu.

Zdroj: TS a programové ponuky festivalov, koncertných sál, múzeí a galérií

One thought on “Kam za kultúrou v týždni od 11. júla 2022”

Comments are closed.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »