Toto sú Najkrajšie knihy Slovenska 2021

Najkrajšie knihy Slovenska 2021

Do tohto ročníka direktórium súťaže akceptovalo prihlášky 184 kníh. Sedem titulov získalo sedem cien. Slovenská národná knižnica rozdelila svoju cenu medzi dve publikácie. Porota vybrala ako Najkrajšie knihy Slovenska 20 kníh a 9 študentských prác. Predsedom poroty bol Ľuboslav Paľo.

Aj tento rok, ako sme o tom informovali TU,  BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti spolu s Ministerstvom kultúry SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie na Slovensku vyhlásili súťaž Najkrajšie knihy Slovenska  z produkcie roku 2021. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa konalo dňa 9. júna 2022. Po ňom otvorili v Galérii Dušana Rolla v BIBIANE výstavu Najkrajšie knihy Slovenska 2021. Oplatí sa vidieť!

Súťaž s dlhoročnou tradíciou

Hodnotila sa výtvarná a grafická stránka kníh a úroveň ich polygrafického spracovania. Súťaž Najkrajšie knihy Slovenska od svojho vznikla ešte v roku 1965. Jej zámerom je zvyšovať výtvarnú úroveň a kvalitu polygrafického spracovania kníh. A tak je tomu aj tento rok.  Sedem titulov získalo sedem cien. Slovenská národná knižnica rozdelila svoju cenu medzi dve publikácie. Porota vybrala ako Najkrajšie knihy Slovenska 20 kníh a 9 študentských prác.

Toto sú víťazné Najkrajšie knihy Slovenska!

Cenu Ministerstva kultúry SR vydavateľstvu za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy dostala LiberaTerra, s.r.o., Bratislava za knihu Peter Bero: Matematici, ja a ty.

Ministerstvo kultúry SR ocenilo aj autora ilustrácií. Cena pre autora za vynikajúce ilustrácie putovala Vladimírovi Královi za knihu Mária Rázusová-Martáková: Bola koza rohatá / Mária Ďuríčková: Dedko repku zasadil.

Ministerstvo kultúry SR udelilo cenu Márii Rojko za vynikajúcu grafickú úpravu knihy ŠUR. Škola umeleckých remesiel Bratislava 1928 – 1939. Táto kniha si odniesla aj cenu Zväzu polygrafie na Slovensku tlačiarni za mimoriadne polygrafické spracovanie. Cenu dostala TBB, a.s., Banská Bystrica.

Porota ocenila knihu Peter Farárik – Alena Dupalová: Geografia 5 s nadhľadom. Cena  Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR za učebnicu putuje vydavateľstvu  STIEFEL EUROCART, s.r.o., Bratislava. 

Cena BIBIANY za najkrajšiu detskú knihu patrí vydavateľstvu Literárne informačné centrum, Bratislava za knihu Dohviezdny večer.

Slovenská národná knižnica rozdelila svoju cenu medzi dve publikácie. Cenu Slovenskej národnej knižnice za študentskú prácu dostala Andrea Čverčková za prácu Mínolovky a Nikoleta Némethová za prácu Vtáky v meste.

Zdroj: BIBIANA

One thought on “Toto sú Najkrajšie knihy Slovenska 2021”

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »