Virtuózi V4+ sa vracajú na televízne obrazovky aj v roku 2022

Virtuosos V4+ 2022 / Virtuózi V4+

Medzinárodná šou Virtuózi V4+ sa vracia na televízne obrazovky. Štartuje už v piatok 25. november 2022, kedy televízna Dvojka uvedie epizódu národného kola a maďarská DUNA TV pripomenie minulé ročníky i národné kolá, ktoré prebiehali v piatich zapojených krajinách. Aj tento rok predstaví mladé talenty nielen z krajín Vyšehradskej štvorky. K ním sa po Srbsku a Chorvátsku pripojí tentoraz Slovinsko.

V predvianočných dňoch prináša televízna Dvojka už po tretíkrát na obrazovky jedinečnú hudobnú súťaž Virtuózi. Formát Virtuózi V4+ čiastočne pripomína známu show SuperStar. Má aj obdobné pravidlá. Lenže táto show sa sústreďuje na objavenie a rozvoj mladých hudobných talentov klasickej hudby v juniorskom veku. Na rozdiel od SuperStar nemá jedného, ale až piatich víťazov. Po jednom z každej súťažiacej krajiny. Víťaz aj tento rok získa možnosť vystúpiť v najslávnejších koncertných sálach sveta. Dostane zaujímavé štipendium v jednej z najprestížnejších hudobných inštitúcií, čo mu otvorí možnosť vysnívanej kariéry. Aj ostatným objaveným talentom sa ponúkajú také možnosti rozvoja a podpory, ku ktorým by sa inak mohli dostať iba obťažne.

Z maďarskej súťaže medzinárodný hit miliónov divákov

Svoju históriu začala súťaž písať ešte v roku 2014 ako maďarská národná súťaž. Na tamojšom televíznom trhu spôsobila vďaka sledovanosti doslova revolúciu. Iba za pár týždňov sa stala jednou z najlepšie hodnotených relácií verejnoprávnej televízie. A prevalcovala tak aj „komerčné” programy súkromných staníc.

Organizátori sa vďaka tomu rozhodli šiestu séria dovtedy čisto maďarskej súťaže rozšíriť na súťaž s medzinárodným charakterom. A tak sa minulý rok z maďarskej Virtuózok stal medzinárodný formát Virtuózi V4+/Virtuosos. Dostal sa pod umelecký patronát maestra Plácida Dominga. Medzinárodná talentová show rozšírila hľadanie mladých talentov aj na ďalšie krajiny V4 a Srbska. Súčasne sa jej mohla zúčastniť dvadsiatka mladých talentov z piatich krajín. Na obrazovkách verejnoprávnych médií ju mohli zároveň aj naraz sledovať.  Reláciu, vysielanú súčasne v piatich krajinách, sledovalo v minulých rokoch vždy takmer 7 miliónov televíznych divákov. Spätne si ju online pozrelo viac ako 66 miliónov divákov.

Virtuosos
Show Virtuózi V4+ hľadá mimoriadne juniorské talenty. Zdroj: https://virtuosos.com/

Tretí ročník vrcholí

Po dvoch mimoriadne úspešných ročníkoch je tu tretia edícia medzinárodného formátu Virtuózi V4+. Tento rok sa opäť hľadanie nových talentov sústredí nielen na štáty Vyšehradskej štvorky. Po Srbsku a Chorvátsku sa teraz ako piaty súťažiaci štát zapája Slovinsko, ako sme vás informovali ešte začiatkom roka 2022. Do súťaže sa mohli prihlásiť všetci talentovaní hráči na hudobné nástroje, ktorí nedovŕšili vek 19 rokov a nadaní speváci, ktorí majú menej ako 24 rokov. Okrem vekového limitu štatút súťaže stanovil ďalšie podmienky. Pre  hráčov na hudobných nástrojoch je kritériom, aby ovládali hru na niektorom z  hudobných nástrojov. Vítané sú aj národné hudobné nástroje. Samozrejmosťou je „klasika“. Očakávaní sú hráči na strunové a klávesové nástroje (klavír, čembalo, harfa, akordeón, gitara), sláčikové nástroje (husle, viola, violončelo, kontrabas), drevené dychové nástroje (flauta, priečna flauta, klarinet, hoboj, fagot, saxofón), plechové dychové nástroje (trúbka, pozauna, tuba, tenorový roh, lesný roh) a bicie nástroje (xylofón, marimba, cimbal). Aj tento rok hľadajú spevácke talenty s výnimočným hlasom a klasickým speváckym školením všetkých hlasových odborov. 

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
Iveta Škripková Feministické divadlo a jeho slovenská cesta.

Od národných kôl k medzinárodným kolám

Mladé talenty si po doručení prihlášky najprv museli prejsť kastingom, tzv. národným kolom. Už pred národnou porotou musia dokázať svoje nadanie, vedomosti, zručnosti, schopnosti a prejaviť svoju muzikalitu či iné nadania. “Výnimočný talent, odhodlanie, pracovitosť a radosť z hrania. Aj to robí z obyčajného muzikanta virtuóza. Už po tretíkrát hľadáme mladých hudobných géniov, ktorí nás presvedčia, že vážna hudba môže byť svieža, súčasná aj zábavná,” zaznieva z prostredia organizátorov prestížnej medzinárodnej talentovej súťaže.  Po národnom kastingu sa z každej krajiny štyria semifinalisti kvalifikujú na medzinárodné semifinálové kolá a finále. Aj tu už pred medzinárodnou porotou a divákmi v piatich krajinách odprezentujú svoje výnimočné nadanie.

Virtuózi V4+: národné kolo

Predstavia sa v nej aj najväčšie talenty slovenskej klasickej hudby. Víťazom predminulého ročníka bola flautistka Ajna Marosz a víťazom minuloročnej edície sa stal klavirista Ryan Martin Bradshaw, prvý rezidenčný sólista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, ako sme vás informovali TU

Virtuózi V4+ - 2. semifinále - standing ovations Bradshaw
Slovenského klaviristu Ryana Martina Bradshawa odmenila porota nielen trojitým "Bravo", ale aj standing ovations.

Oslava klasickej hudby sa začne už dnes. Ako prvé uvidíme národné kolo, ktoré predstaví slovenský kasting. Výnimočný talent, odhodlanie, pracovitosť a radosť z hrania – aj to sú vlastnosti, ktoré robia z malého hudobníka virtuóza. O tom, že tieto vlastnosti majú aj slovenské deti, sa diváci môžu presvedčiť na vlastné oči už v prvom národnom kole. Na Dvojke štartujú Virtuózi V4+ 2022 už dnes, 25. novembra 2022 o 20.10 hod. a potom budú nasledovať semifinálové kolá a finále. Divákov ním bude sprevádzať moderátor Martin Vanek, ktorý sa dlhodobo venuje detskej opere, jej tvorbe a popularizácii. Z dnešného prvého kola postúpia 4 talentovaní hudobníci do medzinárodných kôl. Ich výkony bude v národnom kole hodnotiť porota v obdobnom zložení ako minulý rok. V porote zasadla operná diva, sopranistka Adriana Kučerová, dirigent Adrián Kokoš, violončelista a zakladateľ festivalu Konvergencii Jozef Lupták. Pravidelnou posilou poroty je aj hosťujúci porotca z Maďarska, hudobný skladateľ a klavirista, Apor Szüt.

Slovenská národná porota Virtuózi V4+ 2022
Porota slovenského castingu Virtuózov V4+ 2022. Foto: Adrian Kokoš

Spomedzi slovenských nádejných hudobníkov si diváci budú môcť pozrieť a najmä vypočuť výkony súťažiacich vo veku od 11 do 17 rokov. Hrať budú na rozličných hudobných nástrojoch – klarinete, husliach, klavíri, marimbe, zobcovej flaute, cimbale či akordeóne.

Nasledovať budú medzinárodné semifinálové kolá a veľké finále!

Reklama
Tučniaky / Divadlo Nová scéna

Nasledovať budú dve semifinálové medzinárodné kolá, ktoré Dvojka odvysiela 2. a 9. decembra. Z každej krajiny do finále postúpia zo semifinále opäť dvaja finalisti. Medzinárodné finále prinesie Dvojka 16. decembra. Medzinárodnými kolami bude divákov sprevádzať moderátorka Ida Nowakowska, na ktorú sú už diváci tejto súťaže zvyknutí. V zákulisí jej budú pomáhať  Placido Domingo Jr. a Eszter Zavaros, Vo finálovom vysielaní bude mať Ida Nowakowska dokonca novú posilu v podobe Remee Jackman. Ten do Virtuózov mieri z prostredia pop music. Remee bol osem rokov jedným z hlavných porotcov dánskeho X-Factoru. Vďaka Virtuózom diváci spoznajú výnimočné talenty nielen zo Slovenska, ale aj z ostatných krajín V4, teda Česka, Poľska a Maďarska a tento rok aj zo Slovinska. Všetko v duchu hesla: “Hráme tou istou rečou” – jazykom hudby. Ste zvedaví na nové SuperStars klasickej hudby? My áno!

Zdroj: RTVS

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-02 (adm) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »