Novinky

Konvergencie so vzácnymi hosťami a premiérami

konvergencie

Významné miesto medzi festivalmi klasickej hudby patrí jednému z najprestížnejších podujatí na Slovensku, medzinárodnému festivalu komornej hudby, Konvergenciám.

Festival v dňoch 5. až 26. septembra 2021 ovláda divákov v dvoch mestách, v Bratislave a v Piešťanoch. Tu sa počas deviatich koncertov predstavia renomovaní slovenskí a zahraniční interpreti.

Dvadsiaty druhý ročník Konvergencií sa okrem platných protipandemických nariadení v režime OTP riadi aj heslom „posuň svoju hudbu ďalej“.

Vzácni hostia sú samozrejmosťou aj tento rok

Ako obvykle aj dnes spája festival interpretov s publikom, hudbu minulosti s dielami žijúcich autorov, rôzne štýly a žánre, domácich a zahraničných umelcov. Po novom vytvoril aj priestor pre prvý ročník súťaže mladých slovenských skladateľov a skladateliek do tridsaťpäť rokov.  Ich koncert s piatimi svetovými premiérami zaznie v rámci Bratislavskej noci komornej hudby. Aj tento rok čaká na návštevníkov zaujímavý program a vzácni hostia. Medzi nich patria britsko-americký gitarista Dominic Miller, Robert Cohen či jedno z najúspešnejších fínskych hudobných telies Meta4 Quartet.

Otvárací koncert zahájil Konvergencie 2021 v elektrizujúcich priestoroch piešťanskej Elektárne

Úvodný večer 5. septembra patril otváraciemu koncertu. Predstavil sa na ňom ako sólista violončelista, zakladateľ a umelecký riaditeľ medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie,  Jozef Lupták.  Sprevádzal ho brniansky komorný orchester Ensemble Opera Diversa pod taktovkou Gabriely Tardonovej.  Orchester (um. vedúci Jan Bělohlávek) má na svojom konte sedem celovečerných opier, dve desiatky miniopier, desať pôvodných orchestrálnych skladieb a množstvo klasického repertoáru. S dramaturgiami a interpretačným nasadením sa snaží o dialóg s otvoreným poslucháčom, ktorému prináša objavné hudobné a divadelné projekty. A to je aj Konvergenciám blízke. V priestoroch Elektrárne Piešťany zazneli tri orchestrálne diela súčasných skladateľov. Koncert si mohli vypočuť aj diváci streamu. Na programe boli diela Jevgenija Iršaia, Martina Wiesnera a Pēterisa Vasksa. Ako prvý zaznel Maariv (2013) monológ pre violončelo a sláčikový orchester od Jevgenija Iršaia. V slovenskej premiére sme si vychutnali absolútnu novinku – kompozície Paprsky světla mladého českého skladateľa Martina Wiesnera a Violončelový koncert Klātbūtne („Presence“) popredného súčasného skladateľa Pēterisa Vasksa z Lotyšska.

Puščaňa Zuzany Mojžišovej

Organizátori naplánovali na večer 9. septembra dvojkoncert. Vrcholom večera bol síce Dominic Miller, no pred jeho vystúpením dostala priestor Zuzana Mojžišová s komornou verziou projektu – albumu Puščaňa. Na pódiu ju sprevádzali štýlovo všestranní multiinštrumentalisti Rasťo Andris (píšťalky, fujara, drumbľa, gajdica), Stano Palúch (husle, mandolína) a Miki Skuta (klávesy, spev). Okrem piesní z aktuálneho albumu Puščaňa zazneli aj jej staršie a dve nové skladby v špeciálnej úprave pre toto komorné obsadenie.

Atmosféricky hudobný svet najnovšieho albumu Dominica Millera

Medzi renomovaných hostí tohtoročných septembrových Konvergencií patril britsko-americký gitarista Dominic Miller. Verejnosť ho pozná ako dlhoročného gitaristu ikony populárnej hudby Stinga. Od 80. rokov spolupracoval s umelcami ako Phil Collins, The Chieftains, Eddi Reader, Katie Melua, Bryan Adams, Paul Young, Nigel Kennedy, Peter Gabriel či Tina Turner. 

Dominic Miller si vo svete spravil meno aj vďaka sólovým projektom. Vo svete hudby si medzi interpretmi i fanúšikmi získal uznanie aj vďaka deviatim autorským albumom, ku ktorým nedávno pribudlo CD Absinthe. Hudba albumu Absinthe, ktorý produkoval Manfred Eicher, sa rodila v slnkom prežiarenom južnom Francúzsku a podľa autorových slov ho inšpirovalo umenie impresionistických maliarov. Ide o fascinujúcu  kombináciu jazzu, popu, akustického folku, súčasnej hudby a štýlových prvkov latino a tanga. Vo Veľkom štúdiu Slovenského rozhlasu predstavil koncertnú podobu svojho najnovšieho albumu Absinthe s trojicou vynikajúcich hudobníkov: Zivom Ravitzom (bicie), Nicolasom Fiszmanom (basová gitara) a Jacobom Karlzonom (klávesy). Elegancia akustickej gitary, folkový šarm, sila rocku a sloboda jazzu tohto albumu vie zaujať poslucháčov jazzu i klasickej hudby. Účinkujúci jeho formátu je vďaka jeho žánrovému presahu magnetom pre fajnšmekrov kvalitnej hudby. Skrátka, majstrovsky skvelý krok dramaturgie festivalu.

Deti si mohli okrem hudby okúsiť aj sochárstvo

Ako tradícia velí, Konvergencie myslia aj na detského diváka. Program pre rodiny s deťmi pripravili v Galérii mesta Bratislavy a nedeľa 12. septembra patrila iba deťom.  

konvergencie

Ivan Šiller zahral ranné skladby Mariána Vargu, ktoré Spoločnosť Mariána Vargu nedávno vydala v zbierke O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Dvadsiatka novoobjavených klavírnych skladieb z jeho raného obdobia, keď bol žiakom ZUŠ a zároveň navštevoval hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera, dostala začiatkom roka podobu knihy, nahrávky i koncertného prevedenia. Z nej niečo detičkám prečítal aj spoluautor knihy, spisovateľ Daniel Hevier.

Okrem detského koncertu a expozícií mohli deti pri návšteve Galérie mesta Bratislavy k výstave Juraja Gavulu  zažiť aj sochársky workshop „Ruky v hmote“.

Priateľstvo v hudbe aj v Primaciálnom paláci

Vďaka hudbe vznikajú hlboké priateľstvá. Jedným z príkladov je riaditeľ festivalu Konvergencie – Jozef Lupták a jeho blízky priateľ a profesor z londýnskej Royal Academy of Music Robert Cohen. V nedeľu 12. septembra 2021 sme ich mohli zažiť na jednom pódiu v Primaciálnom paláci. Spolu zahrali v Programe Cello duo diela od Johanna Sebastiana Bacha, Reinholda Glièra, Vladimíra Godára či Petra Zagara.

S Meta4 Quartet nielen za klasikmi, ale aj za fínskou hudbou

Z krajiny tisícich jazier pochádzajú ďalší zahraniční hostia Konvergencií. Vo Veľkom koncertom štúdiu rozhlasovej pyramídy sa večer 16. septembra predstaví jedno z najúspešnejších fínskych hudobných telies Meta4 Quartet v zložení Antti Tikkanen (husle), Minna Pensola (husle), Atte Kilpeläinen (viola) a Tomas Djupsjöbacka (violončelo). Víťazi Šostakovičovej a Haydnovej súťaže a držiteľov ocenenia „BBC New Generation Artist“ sú známi svojou všestrannosťou repertoáru, technickou dokonalosťou hry a pódiovou charizmou.

Na Konvergenciách nás prevedú hudbou troch storočí. Okrem Sláčikového kvarteta č. 25 dur Josepha Haydna a Sláčikového kvarteta d mol „Voces intimae“ Jeana Sibelia zaznie aj dielo Terra Memoria súčasnej fínskej skladateľky Kaije Saariaho.

Dialógy v hlavnej úlohe

Na poslucháčov vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu čaká v piatok 17. septembra 2021 hudba včerajška i dneška. Hudba, ktorá nepozná čas a má silu spájať. Na pódiu sa stretne špička domácich interpretov – Nora Skuta (klavír), Martin Ruman (viola) a Jozef Lupták (violončelo) spoločne s rakúskym multiperkusionistom Rupertom Struberom.

Predstavia diela súčasných skladateľov Philippa Hurela, Hannah Lash a Mikiho Skutu. Ústrednou témou koncertu budú dialógy v najrôznejších rovinách. Možno si predstaviť dialógy skladateľských poetík minulosti a súčasnosti či rozhovory klavíra, bicích a sláčikových nástrojov v podobe virtuóznej štúdie „in C“ pre klavír a vibrafón od súčasnej americkej skladateľky Hannah Lash. Mimochodom, toto jej dielo zaznie na Konvergenciách v slovenskej premiére. Na programe je aj tohtoročná novinka – nová verzia kompozície Photo dialóg pre vibrafón a klavír slovenského skladateľa Mikiho Skutu. Synonymom pocty Philippa Hurela francúzskemu priekopníkovi spektralizmu Gérardovi Griseymu je uvedenie Tombeau – In memoriam Gérard Grisey, dokonca v slovenskej premiére! A koncert zavŕšia Klavírnym triom a mol Johanna Brahmsa.

Medzi výnimočné konvergenčné hudobné dobrodružstvá bude iste patriť koncert Dialógy. V jeho prvej časti sa predstaví dvojica členov Österreichisches Ensemble für Neue Musik – rakúsky multiperkusionista Rupert Struber a slovenská klaviristka Nora Skuta.

Noc Bratislavskej komornej hudby bude v troch blokoch

Konvergencie pravidelne vytvárajú priestor na prezentáciu zriedkavo  uvádzaných diel autorov spätých s dejinami nášho kultúrneho priestoru. Chýbať nebude ani tradičná Bratislavská noc komornej hudby. Venovať jej budú sobotu 18. septembra. Na návštevníkov čaká naozaj nadupaný program, ktorý rozdelili do troch blokov.

Svetovo-slovenská premiéra diel víťazov festivalovej súťaže

Program v Klariskách štartuje o 16.00 hodine. K slovu sa dostane Akadémia komornej hudby. Tohto roku sa totiž pod vlajkou Konvergencií koná aj prvý ročník súťaže mladých slovenských skladateľov a skladateľky do 35 rokov.

Návštevníkom predstavia päticu laureátov Skladateľskej súťaže Konvergencií 2021 – Michala Blažeka, Richard Grimma, Ľuboša Kubiznu, Barboru Tomáškovú a Sebastiána Bucha. Okrem predkoncertných rozhovorov o hudbe to bude svetovo-slovenská premiéra diel laureátov, ktoré porotu pod vedením prof. Jevgenija Iršaia zaujali najviac. V premiére teda budeme počuť The Fallout Michala Blažeka, Štruktúry Ľuboša Kubiznu, Sláčikové kvarteto č. 1 Richarda Grimma, Saojas Barbory Tomáškovej a Akt Sebastiána Bucha.

Rozhovory o hudbe a Milan Lasica Tribute

V Záhrade a Dome Albrechtovcov dostanú priestor Rozhovory o hudbe so zriedkavo uvádzanými dielami Bélu Bartóka, Zoltána Kodálya a Ernőa Dohnányiho. Na programe je Výber zo 44 duet pre dvojo huslí Sz. 98 od Bélu Bartóka (1881 – 1945), Duo pre husle a violončelo op. 7 Zoltána Kodálya (1882 – 1967) a Serenáda C dur pre sláčikové trio op. 10  skladateľa Ernőa Dohnányiho (1877 – 1960). Zaznejú v interpretácii Petra Bieleho (husle), Martina Rumana (viola) a Jozefa Luptáka (violončela), toho roku aj sólisticky aktívneho riaditeľa festivalu Konvergencie. Napokon blok zavŕši Čítanie z tvorby nedávno zosnulého maestra Milana Lasicu. Pôvodne mal Milan Lasica, ktorý ešte 12. júna účinkoval na Konvergenciách s Bratislava Hot Serenaders v tento večer s výberom svojej tvorby vystúpiť sám. No zasiahol osud. Nedávno zomrelého humoristu, dramatika, prozaika, textára, herca, režiséra, moderátora a speváka si čítaním výberu z jeho tvorby pripomenú aj septembrové Konvergencie. Podľa výberu Tomáša Hudáka ich prečíta Boris Farkaš.

Prešporsko-bratislavské spojky

Málokedy hrávané diela majstrov spojených s Bratislavou nebudú chýbať ani tento rok. Odznejú počas tretieho bloku o 20:45 hod. v Koncertnej a výstavnej sieni Klarisky. Na programe koncertu je Klavírne kvinteto č. 2 es mol op. 26 Ernőa Dohnányiho (1877 – 1960) v interpretácii Petra Bieleho (1. husle), Daniela Rumlera (2. husle), Martina Rumana (viola), Jozefa Luptáka (violončelo) a Mikiho Skutu (klavír).

Ďalším bratislavským – skôr prešporským majstrom, ktorého si Konvergencie tiež v tento večer pripomenú je Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837). Na poslucháčov čaká jeho Klavírne septeto č. 1 d mol op. 74 v podaní Martiny Kuštárová (flauta), Matúša Veľasa (hoboj), Martina Nováka z Českej repbliky (lesný roh), Martina Rumana (viola), Andreja Gála (violončelo), Tibora Nagya (kontrabas) a Jordany Palovičovej (klavír).

Hudba, ktorá povznáša

Do línie nadväzovania na tradície domáceho interpretačného umenia patrí aj nedeľný koncert Soli Deo Gloria. Koncert duchovnej hudby a improvizácií nazvali „Soli Deo Gloria“ (Sláva jedinému Bohu) podľa slov Johanna Sebastiána Bacha, ktorými končieval svoje partitúry.  Koncert zostavený z diel Bacha, Oliviera Messiaena, Johanna Christiana Heinricha Rincka a improvizácií bude poctou kráľovskému nástroju a jeho majstrom. Venujú ho aj významnému slovenskému organistovi, pedagógovi a organizátorovi festivalu Slovenské historické organy, prof. Jánovi Vladimírovi Michalkovi, pri príležitosti jeho životného jubilea.

V nádhernom sakrálnom priestore Veľkého evanjelického kostola si vypočujeme v interpretácii Juraja Bartoša (trúbka), Borisa Lenka (akordeón), Jozefa Luptáka (violončelo) i dlhoročného kantora v tomto chráme Jána Vladimíra Michalka (organ) diela Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Christiana Heinricha Rincka, Oliviera Messiaena ako aj improvizácie. Ak vás zaujíma konkrétny program, účinkujúci si aj s dramaturgom pripravili Prelúdium a fúga č. 12, op. 55 (B-A-C-H) Johanna Christiana Heinricha Rincka (1770 – 1846), Chorálovú predohru „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ“ BWV 639 skladateľa Johanna Sebastiana Bacha (1685 –1750), Livre du Saint-Sacrement: I. Adoro te:Je vous adore, ô Divinité cachée!“ („Vzývam Ťa v pokore, skrytá Božskosť!“) Oliviera Messiaena (1908 – 1992). Budeme si môcť vypočuť Sólové improvizácie na B-A-C-H  či Improvizáciu na modálnu tému (modus 1 O. Messiaena).

Veľkolepý záver s Beethovenom, Brahmsom i Bruchom

Festival Konvergencie vyvrcholí 26. septembra 2021 koncertom o 19.00 hod. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Ponúkne výber Beethovenových bagatel – Bagatelles, opp. 33, 119, 126  v úprave Daniela Rumlera pre sláčikové sexteto. Vypočujeme si 7 bagatel, op. 33 – č. 5 C dur a Bagatelu č. 25 a mol WoO 59 „Pre Elišku“; 11 bagatel, op. 119 – č. 11 B dur: Andante ma non troppo a č. 5 c mol: Risoluto ako aj 6 bagatel, op. 126 – č. 2 g mol: Allegro. Ďalej zaznie dvojica veľkých romantických diel v exkluzívnom naštudovaní vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška. Sýty zvuk sláčikov, dialógy nástrojov, dramatické gestá, silné emócie, okamihy intimity a introspekcie.

Veľké romantické Sláčikové sexteto č. 1 B dur op. 18 Johannesa Brahmsa (1833 – 1897) si môžeme vypočuť v interpretácii huslistov Igora Karška a Mariána Svetlíka, violistov Martina Rumana a Daniela Rumlera a violončelistov Jozefa Luptáka a Kataríny Zajacovej. Neskoré, u nás prakticky neuvádzané, Sláčikové okteto B dur, op. posth Maxa Brucha (1838 – 1920) uvedú v pozmenenej zostave huslisti Igor Karško, Marián Svetlík, Andrej Baran a Peter Šaray, violisti Martin Ruman a Daniel Rumler, violončelista Jozef Lupták a kontrabasista Robert Vizváry.

3 thoughts on “Konvergencie so vzácnymi hosťami a premiérami

Comments are closed.

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) - Vianočný koncert
Culture Hudba Koncerty News PR

Konzervatoristi z Timonky koncertujú s košickými Filharmonikmi

Konzervatoristi z konzervatória na Timonovej ulici si nielen prejdu celým skúšobným procesom, ale si aj s košickými filharmonikmi zahrajú.

Read More
Bojnický zámok bude opäť hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov
Community Culture Divadlo Eventy News PR

Bojnický zámok bude opäť hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov

Bojnický zámok býva nielen rozprávkový, ale aj hororový. Strašidlá privítajú návštevníkov a ponúknu zaujímavé zážitky. Príďte sa (ne)báť!

Read More
Sophie Dervaux / Allegretto Žilina
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia s debutom dvoch mladých umelcov

Slovenská filharmónia mieri na festival Allegretto Žilina. Pritom ponúkne návštevníkom bratislavskej Reduty programovú ochutnávku. Navyše ich čaká aj debut dvoch mladých umelcov – Jiřího Habarta a Sophie Dervaux na pôde Reduty…

Read More
Translate »