Novinky

V Slovenskej filharmónii sa predstaví klavírny virtuóz Robert Bílý

Robert Bílý

Slovenská filharmónia tento týždeň pripravuje trojicu zaujímavých podujatí. V utorok 7.2.2023 pripravuje v rámci série komorných cyklov klavírny recitál a už vo štvrtok a v piatok uvedie dvojicu symfonických koncertov. Sólistom večerov bude mladý český klavírny virtuóz Robert Bílý, víťaz 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. V jeho interpretácii zaznie aj utorkový klavírny recitál v Malej sále.

Symfonické koncerty Slovenskej filharmónie pokračujú vo štvrtok a piatok 9. a 10. februára. Sólistom večerov bude mladý český klavírny virtuóz Robert Bílý, víťaz 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. Po boku orchestra uvedie Beethovenov prvý klavírny koncert. Program doplní štvrtá symfónia „Romantická“ Antona Brucknera. Za dirigentským pultom bude stáť rakúsky dirigent Ralf Weikert.

SF / filharmonici / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Týždeň s českým virtuózom

Mladý český klavirista Robert Bílý sa narodil v roku 1997 v Ústí nad Labem. Na klavíri hrá od svojich šiestich rokov. V súčasnosti študuje na Univerzite Mozarteum v Salzburgu v triede Pavla Gililova. Je držiteľom mnohých ocenení. 1. cenu získal na Medzinárodnej klavírnej súťaži „Virtuosi per musica di pianoforte“ v Ústí nad Labem v roku 2012. O rok neskôr zvíťazil v Miláne na súťaži „Piano Talents“. Je laureátom medzinárodnej „Sommerakademie Mozarteum“ v Salzburgu v roku 2014. V tom istom roku získal 1. miesto a EMCY – ocenenie na prestížnej medzinárodnej klavírnej súťaži pre mladých klaviristov v Ettlingene. Na medzinárodnej súťaži „Rising Stars“ v roku 2016 v Berlíne získal 1. miesto v kategórii do 35 rokov a účasť na koncerte v Berlínskej filharmónii.

Oceneni Hummel 21
Slávnostné vyhlásenie výsledkov 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela. Zdroj: Slovenská filharmónia

V roku 2020 zvíťazil na medzinárodnom hudobnom festivale v Paríži a o rok neskôr sa stal víťazom 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela (ako sme o tom informovali TU). Zároveň získal Cenu Národnej banky Slovenska. Robertovi Bílému porota zároveň udelila aj Cenu za najlepšiu interpretáciu klavírneho tria J. N. Hummela. Robert Bílý koncertuje v Čechách, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Anglicku, Taliansku, Luxembursku a  Španielsku.

Utorok v Redute s klavírnou hudbou

Program utorkového recitálu si mladý klavirista vystaval z diel viacerých skladateľov – Pierra Bouleza, Clauda Debussyho, Henriho Dutilleuxa, Franza Liszta a Fryderyka Chopina. Koncert sa začne v Malej sále Slovenskej filharmónie o 19.00.

Robert Bílý foto © A. Trizuljak
Robert Bílý. Foto: A. Trizuljak

Reduta s atmosférou romantiky

Vo štvrtok a piatok 9. a 10. februára 2023 sa na dvojici symfonických koncertov predstaví Robert Bílý po boku orchestra Slovenská filharmónia. V jeho interpretácii zaznie Beethovenov Koncert pre klavír a orchester č. 1 C dur, op. 15. Skladateľove prvé dva klavírne koncerty vznikali v rokoch 1787 – 1789. Beethoven ich počas nasledujúcich rokov prepracovával. Ako prvý bol vydaný Koncert C dur, Beethoven však pred ním skomponoval koncert B dur, ktorý poznáme dnes v poradí ako druhý. Koncert pre klavír a orchester č. 1 C dur, op. 15 mal svoju premiéru v roku 1795 pod taktovkou Josepha Haydna. Zaznel v interpretácii Ludwiga van Beethovena. Nasledovať bude jedna z najpopulárnejších Bruckenrových symfónií – Symfónia č. 4 Es dur Romantická, WAB 104. Skladateľ ju skomponoval v roku 1874, viackrát ju prepracovával. V premiére ju uviedli v roku 1881 Viedenskí filharmonici. Program koncertu zaznie v naštudovaní rakúskeho dirigenta Ralfa Weikerta, ktorý študoval na Bruckenrovom konzervatóriu v Linzi u legendárneho Hansa Swarowského. Bratislavskému publiku sa predstaví takmer presne po troch rokoch.

— 

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Le nuove musiche
Community Hudba Kultúra Kultúrne dejiny News PR Recenzie Reportáž Reportáže a recenzie

Letná nemecká reminiscencia súboru Le nuove musiche

Súbor starej hudby Le nuove musiche pravidelne vystupuje na domácich i zahraničných pódiách. Aj v roku 2025 sa predstavil v Nemecku. Viac sa o minuloročnom koncerte dočítate v letnej reminiscencii…

Read More
SF / filharmonici / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Community Eventy Hudba News PR

Štvrtok v Redute: Slovenská filharmónia pozýva na fašiangový koncert

Štvrtok v bratislavskej Redute patrí exkluzívnej zábave. Slovenská filharmónia pozýva na fašiangový koncert…

Read More
ŠFK / Štátna filharmónia Košice / Košická hudobná jar / Kam za kultúrou
Community Hudba Koncerty Kultúra News PR Umenie

ŠFK pozýva: Virtuóz Nakariakov prichádza do Košíc a predstaví trúbku ako nástroj klasiky

Virtuóz Nakariakov prichádza už tento štvrtok do Košíc. Dom umenia košickej Filky predstaví trúbku ako nástroj klasickej hudby.

Read More
Translate »